Skocz do zawartości

Jaki holownik - sens haka w Scenic I 1.6


Regan_SH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem przyczepę Hobby Prestige 400, waga 900kg, posiadam Scenika 1.6 (1 gen) zamierzam założyć hak do tego auta ale już głupieję jak czytam forum, jedni piszą że taki silnik za słaby, inni mają 1.4 i ciągną przyczepy stąd moje pytanie o opinie, wkładać ten hak czy sprzedać scenika i szukać czegoś innego?? Da radę ten scenic z 900kg??

za dużo czytasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Z racji, że potrzebuję drugi samochód a w planach była świeżutka Aygo dla mojej kobitki na dojazdy do pracy, dostanie Scenica bez haka  :] ja natomiast poszukam czegoś do 20kzł (taniej niż aygo) pod przyczepę, najprawdopodobniej będzie to Mondeo mk3 2.5b/g

 

Jeszcze moja kobitka nie wie o tych planach, bo jak się dowie, że nie dostanie Aygo to będzie dymek  :wpysk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem Peugeotem 206 z silnikiem 1,4 (o ile dobrze pamiętam) KM już nie pomnę. Ciągałem wtedy Burstnerka DMC 900 kg. Pierwszy wyjazd pojechaliśmy w Bieszczady na kemping Polańczyk. Wjeżdżając na górę zapamiętałem, żeby jednak klimatyzację wyłączać. To był jedyny minus. Chodził "peżocik" jak złoto. Myślę, że Renia teym bardziej da radę. No chyba, że jest "zajechana" ;), Ale wtedy byś się chyba nie zastanawiał nad tym czy warto ją wymieniać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż haka do Scenica podnosi jego wartość, o jedyny niezawodny element ( miałem Scenic II, 1,5 D).

Hak ratuje też sytuację w przypadku małych „puknięć”.

Przykład z mojego życia : nowy samochód dla żony i jej opór bo, po co jej hak ?

Szkoda babie tłumaczyć, bo tylko człowiek się zdenerwuje więc założyłem hak i co gorsza wsadziłem kulę w zaczep, co grozi ponoć mandatem.

Po paru dniach baba mówi, że zatrzymała się bo pieszy wszedł na pasy, a jadący za nią , stuknął ją dość mocno ale okazało się, że właśnie w wystający hak.

Podobno nie było po nim widać nic szczególnego ale nie wiadomo, co by było z samochodem żonki, gdyby nie hak ?

Wiem, to podobno niebezpieczne, bo się niby samochody niepoprawnie zachowują podczas kolizji i co tam jeszcze blacharze nie wymyślą ?

W praktyce hak to czujnik parkowania i osłona przed niektórymi puknięciami w ruchu miejskim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespełna 20 lat temu skodą 105 przeciągałem Naszą rodzinną przyczepę pod mój dom. przyczepa DMC miała 1400kg. Skoda z "chomikiem w kołowrotku" pod maską dała radę i nawet "czwórkę" wrzuciłem. Skoda z tego co kojarzę to coś koło 50KM miała, więc jeśli ona dała radę to Scenic tez da radę. Z zestawem rekordów prędkości nie pobijesz. Konie pod maską to są potrzebne do wyprzedzania i przy ruszaniu pod stromą górę i im ich więcej tym mniej trzeba heblować lewarkiem. Jeżdżąc z TIRami poznasz zalety jazdy za nimi :D. Tak na marginesie to z przyczepą lepiej jechać Scenic'iem niz mondeo- większa wygoda dla pasażerów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadałem w zeszły weekend z właścicielem przyczepy 900kg DMC, ciągnie to Felicją 1.3 i mówi, że w górach ma problemy z temperaturą wody, poza tym 3 bieg i ciągnie:)

 

Nie porównuj Scenica z Felicją, bo silnik z Felicji, pamięta jeszcze czasy Skody MB z silnikiem z tyłu (czyli lata 60-te). Wałek rozrządu w bloku....rozciągający się łańcuch napędu rozrządu itp......Może to kogoś zszokuje, ale to ta sama konstrukcja, tylko wielokrotnie modyfikowana.... silnik chodził potem w Skodach 100, 105 do 120, tylko z różnymi pojemnościami i mocami. Następnie zaadoptowano go do Favoritki a potem, dokładając wielopunkt i elektronikę, do Felicji...  Gdzie tu analogia do nowoczesnej konstrukcji Scenica ???

 

Ale to tak na marginesie :]  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do silnika z Felicji.. został jeszcze rozwiercony do 1.4 i wsadzony do niektórych Fabii - wersja 68KM.

W zeszłym roku ciągnąłem przez 300km Niewiadowie Uniakiem 900 to dopiero była jazda :) pod byle wzniesienie zwalniał do 60, ale jechał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.6 +900km myślę, że poradzi. Ja bardzo się balem czy moja xsara picasso z 1.8 LPG da radę z 1100kg. Moje obawy okazały się nie słuszne. Bo na trasie spokojnie ciągnąłem przyczepę na 5 biegu z prędkościami 70-95km/h bez żadnego problemu. Nawet spalanie wyszło przyzwoite bo 13l LPG przy 7-80km/h i 15-16 l przy 90-95km/h (liczone na stacji a nie na komputerze). Co prawda nie były to góry ale niemałe wzniesienia musiałem pokonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja miałem też taki dylemat 1.6 8V 84KM B/G ale wyjścia nie było hak założyłem i auto jakoś ciąga. Pali więcej jedzie ciężej ale z przyczepą DMC1000 daje sobie jakoś radę a miał z miejsca nie ruszyć. Trzeba się przyzwyczaić. 

Edytowane przez deodekabokat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zamontowałem hak do Megane 1,4 16v. Wg katalogu ma 98 koni chociaż mógłbym przysiąc, że część gdzieś się rozpierzchła :-) W każdym razie zamierzam tym ciągnąć budę o DMC 1250 kg. W praktyce pewnie aż tak jej nie obciążę, ale dreszczyk emocji jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.