Skocz do zawartości

Jakie jest zużycie gazu przez poszczególne urządzenia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Odświeżam troszkę temat. W poscie #13 podawałem informacje dotyczące przybliżonych wartości zużycia gazu, przez kilka najczęściej spotykanych urządzeń karawaningowych. Dzisiaj znacznie je uzupełniam.

 

GRILL:
Cramer / duży   -   380 g/h
Cramer / mały   -   320 g/h

PIEKARNIK:
Cramer z grillem - 116 g/h
SMEV z grillem    -    95 g/h

 

LODÓWKA:.... ok. 70 do 80 ltr   - 11 do 12 g/h
Thetford /   97 ltr  -  13,8 g/h
Thetford / 141 ltr  -  17,5 g/h
Thetford / 180 ltr  -  17,0 g/h
Dometic /   90 ltr  -   18,3 g/h
Dometic / 115 ltr  -   20,2 g/h
Dometic / 179 ltr  -   22,5 g/h
Dometic RUA 8408X - 20,84 g/h
Thetford N3141/ N3142 - 16,67 g/h
Thetford N3185 - 19,75 g/h (w/g instrukcji), ale bywa i tak ...

tabliczka.jpg.0523bee4885bb68f74f5d7545706e623.jpg

Moim zdaniem, w przypadku tych wielkich lodówek, podane zużycie gazu, to raczej poziom minimalny (laboratoryjny) i należy się liczyć jednak z większym, zależnie od sposobu eksploatacji i warunków termicznych.

 

KUCHENKA:
Cramer Brenner /mała - 30 do 116 g/h
Cramer Brenner /duża - 30 do 146 g/h
Cramer płyta ceramiczna (glaskeramik) / mała - 80 do 109 g/h
Cramer płyta ceramiczna / duża - 95 do 131 g/h
SMEV / mała     -   24 do 73 g/h
SMEV / średnia - 44 do 131 g/h
SMEV / duża     - 53 do 160 g/h

 

PIEC:
Truma S3004  -   30 do 280 g/h
Truma S5002  -   60 do 480 g/h
Truma E2400  - 100 do 200 g/h
Truma E4000  - 150 do 310 g/h
Truma E4002  - 170 do 320 g/h
Truma E6002  - 170 do 480 g/h
Truma Combi 4 - 160 do 320 g/h
Truma Combi 6 - 160 do 480 g/h

 

BOJLER:
Truma B10 - 100 do 120 g/h
Truma B14 - 100 do 120 g/h
Truma/Carver Cascade 2 - 80 do 100 g/h

 

OGRZEWANIE CENTRALNE:
Alde Comfort 2828   - ok. 480 g/h
Alde Comfort 2983   - ok. 420 g/h
Alde Compact 3000  - ok. 380 g/h
Alde Compact 3010  - 245 do 405 g/h

 

Mam nadzieje, że informacje, dla wielu osób okażą się przydatne.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Krzysiek, skąd tyle przyczep wziąłeś do testów? ;)

 

:]   :ok:

 

To dane, które przez jakiś czas gromadziłem. Nawet nie pamiętam już które i skąd, ale odnalazłem zapiski, więc postanowiłem podzielić się informacją. Liczę na to, że komuś, kiedyś, coś z tego się przyda. Łatwiej zorientować się w zapotrzebowaniu na butle z gazem, gdy planuje się wyjazd.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze rozumiem - nie zgadzasz się z takim zużyciem gazu przez tą "Trumę"?

:hmm:

Teoretycznie może tyle palić ale to ma się niejak do zwykłych trum np 5002.

 

Niby podobnie, prawie 500g na godzinę ale w praktyce to chyba nie wykonalne w 5002 bo ciężko wytrzymać na pełnej mocy.

 

Kombi 6 grzeje tylko powietrzem z nawiewów i grzeje też wodę. Z relacji użytkowników wiem, że pali jak czołg, ale daje też komfort i bezpieczeństwo a to musi kosztować.

 

Usredniając, jest w stanie wypalić butlę na dobę, czego na 3002 i 5002 chyba nikt nie doświadczył?

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem, że zarzucasz mi podanie informacji, których nie sprawdziłem :hmm:, czego zazwyczaj nie robię.

 

post-8228-0-47628100-1513289081_thumb.jpg

 

post-8228-0-12526800-1513289081_thumb.jpg

 

Co do zużycia, to podane jest "od" - "do", więc od minimalnego, do maksymalnego.

Wiadomo, że maksymalne będzie w bardzo specyficznych i trudnych warunkach.

Każdy posiadacz takiego urządzenia, sam wie najlepiej, w jakich warunkach przyjdzie mu urządzenie eksploatować w planowanym okresie na wyjazd i stosownie do tego, może przyjąć orientacyjną wartość zużycia gazu. Tylko temu służy to zestawienie.

Dane są sprawdzone i poprawne, a zużycie gazu przez Combi ...

No cóż, masz rację - pali, jak czołg, ale tylko w ekstremalnych warunkach.

Trzeba też pamiętać, że to piec i bojler jednocześnie, więc niejako dwa urządzenia w jednym.

Osobiście wolę mieć te urządzenia osobno.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem o pomiarach pojemności bagazników pewnej niemieckiej marki. "pomyłki“ sięgają ponad 20% i to boli, bo kłamanie o spalaniu samochodu lub opisywanie danych z laboratorium uprawiają od lat. Nie zdziwię się jak i tutaj tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pali prawie pol kilo na godz. czyli przez ok 22 godz. wydoi cala butle, wszystko si€ zgadza. Codziennie jedna butla

Zimową porą raczej nie ma sensu korzystać z lodówki, bo „ją” mam w zakamarkach przyczepy i skrzyni na dyszlu.

Podczas mrozów w okolicy -20*C, w mojej ( ocieplonej) budzie ogrzewanie i gotowanie, wyczerpuje butlę 11 kg w ciągu 5 -7 dni.

Temperatury na poziomie – 5*C w nocy i około +1 *C w dzień, wydłużają użytkowanie butli do ok. 10 dni.

Nigdy nie udało mi się zużyć dwóch butli przez dwa tygodnie, ale trzeba je mieć, bo jak nocą, przy -25*C zabraknie gazu, to może się to źle skończyć :(

Cena gazu nie gra roli w stosunku do tego, co dzieje się z budą podczas jazdy po zasolonych drogach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.