Skocz do zawartości

Piecyk Truma gaśnie


Rekomendowane odpowiedzi

W mojej budce mam piecyk Truma (coś jak http://allegro.pl/ogrzewanie-truma-trumatik-przyczepa-kamper-i4192234800.html) - raczej bardzo sędziwy. Przyczepa ma w tym roku 40 lat. Problem polega na tym, że jestem właścicielem tej przyczepki od stycznia i nigdy nie miałem takiego piecyka więc możliwe, że coś robię niepoprawnie. Do rzeczy...

Odpalam go jak kuchenkę gazową, tzn:

1. Przekręcam pokrętło poziomu płomienia na maxa

2. Wciskam jak w kuchence gazowej

3. Przekręcam iskrownik (manualny, nie elektryczny) - pali od strzała

 

Płomień widać i grzeje bardzo ładnie póki trzymam ten kurek wciśnięty. Jak tylko go puszczę to piecyk gaśnie. Odczekałem 5 min trzymając go nogą i tak gasł mimo, że bardzo ładnie oddawał już ciepło. W czym może być problem? Obstawiam:

-Czujnik temperatury (tj. bimetal)

-Uszkodzone pokrętło (zawór)

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzona termopara, można wymienić. Pogadaj z jakimkolwiek gazownikiem który naprawia lub zakłada piece gazowe, mają takie lub coś dopasują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Uszkodzona termopara, można wymienić. Pogadaj z jakimkolwiek gazownikiem który naprawia lub zakłada piece gazowe, mają takie lub coś dopasują. 

 

No niekoniecznie . U mnie wystarczyło dokręcić termoparę przy palniku . Po takiej naprawie nie ma problemu z piecem od 5 lat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki  identycznie problem naprawiałem w budce kolegi , pod palniekim od spodu jest zawór elektrostatyczny który jak się nagrzeje termopara w pozycj  wciśniętej on tak pozostaje.Jak wyłaczysz piec (zamknięcie gazu) powinno być słychać specyficzne pyknięcie jak w kuchence czy lodówce.

Może także być za bardzo odsunięta termopara od palnika i się nie nagrzewa i dlatego nie załancza się zawór elektrostatyczny.

Po kombinuj i dasz rade na pewno.Jak co dzwoń to coś podpowiem,bo pisać to nie to samo co wytłumaczyć. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że to urządzenie zawodzi tylko nie wiedziałem jak się nazywa. Na chwilę obecną ominąłem problem blokując wciśnięty na stałe zawór. Urządzenie włączam odkręcając gaz w rozdzielaczy (nie wiem czy tak się to nazywa - pod zlewem dochodzi gaz do zaworu a z niego jest rozprowadzany na wszystkie urządzenia i mogę zakręcać dopływ gazu niezależnie do każdego urządzenia). Wiem, że może się zdarzyć, że płomień zgaśnie a gaz będzie dalej leciał i dlatego będę chciał to zrobić przed wyjazdem wakacyjnym. Ale mam jeszcze dodatkowe pytanie dotyczące gazu. Z tego zaworu do lodówki mam poprowadzony gaz wężem gumowym (gazowym) a nie rurką stalową. Czy myślicie, że należało by ten wąż gumowy wymienić na rurkę stalową dla bezpieczeństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Mam taki sam piecyk tylko pokretła są po lewej stronie.

Kiedyś miałem taki sam problem. Okazało się że pokretło było zabruzone i oś pokretła nie chodziła w tuleji zaworu.

Wymyłem ośke benzyną i po wysuszeniu nasmarowałem kroplą zwykłego oleju jadalnego.

Problem zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam inny problem iskrownik się rozleciał.

Nie mogę znaleźć używki a nowych już nie produkują.

 

Czy można zainstalować iskrownik nowszego typu ?

Tu zdjęcia piecyka i iskrownika.

 

Z góry dziękuję !

Edytowane przez Tedi12 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno iskrownik możesz kupić w sklepie z piecykami gazowymi, na pewno coś dopasujesz. Albo zaproś jakiegoś gazownika złotą rączkę to od ręki Ci to zrobi. Szwagier u kolegi podmienił na łodzi w lodówce i działa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.