Skocz do zawartości

Prośba o wypowiedz w sprawie uszczelnienia listw


Rekomendowane odpowiedzi

Wypełnienie podłogi to polistyren ekstrudowany - XPS, a więc pianka polistyrenowa, nie PU. Nazwy handlowej lazuru do podłogi nie pamiętam, zresztą nie sądzę, żeby był u nas dostępny. Odnawianie zabezpieczenia na pewno jest wskazane. Myślę, że sam rozpoznasz jaki typ preparatu był w twojej przyczepie na podłodze (lazur, emalia, folia, bitex). Zdaję sobie sprawę z faktu, jak ważna jest stała wentylacja wnętrza przyczepy, więc może jest coś na rzeczy z tą podłogą. Musze się zastanowić. A o mojej pracy przy przyczepach należy mówić w czasie przeszłym - od trzech lat jestem na emeryturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wieloletnia praktyka, podparta solidną dawką teorii (to o mnie :skromny:). Jednego i drugiego nigdy jednak za wiele, więc może jednak podzielisz się z nami swoją wiedzą, dlaczego silikonowi mówisz zdecydowane nie i co polecasz zamiast silikonu.

proszę bardzo   

 

to  obecny  projekt    i fotki  z   rozkładania    i  co potrafi silikon    fotki nie pozostawiają  wątpliwości   

 

jest to tylko jeden  przykład    a mogę   tu wstawić   sporo  takich fotek  z silikonem  

 

post-2830-0-53414600-1399126376_thumb.jpg

 

post-2830-0-51222700-1399126494_thumb.jpg

 

post-2830-0-38088000-1399126636_thumb.jpg

 

post-2830-0-99377900-1399126715_thumb.jpg

 

post-2830-0-94261800-1399126773_thumb.jpg

 

to tak jak to  było doszczelniane     i niby miało być  cacy   

post-2830-0-81502100-1399126890_thumb.jpg

post-2830-0-18708600-1399127017_thumb.jpg

 

a woda i tak   zrobiła swoje   

 

 

 

 

a teraz inaczej  

 

post-2830-0-87184700-1399127382_thumb.jpg

post-2830-0-64106200-1399127447_thumb.jpg

post-2830-0-73852600-1399127521_thumb.jpg

post-2830-0-78348200-1399127560_thumb.jpg

 

tu  akurat bezbarwny silikon   i otwór serwisowy   (wklejony) na   niego   iliść powala  bo miejscami nawet 1cm było   dokładnie dolegał  do ramki   i   proszę fotki nie pozostawiają  złudzeń 

 

Napiszę  inaczej    silikon nie ma właściwości   łaczenia i uszczelniania ze sobą  róznych materiałów  

jeśli  przyklei się do blachy  to na 100% nie  złapie gumy ,czy plastiku  

 

przykłady są tego namacalnym dowodem  

 

tu kłania się  znajomość  z  chemii  i fizyki     lub  też  materiałoznawstwa    

 

woda i tak się przesączy tam gdzie będzie miała możliwość   kwestia  czasu  

 

dlatego  stosuje się  masy  klejowe    lub masy butylowe   w zależności  od  rodzaju połączenia 

 

 

nomadka

 

 

jesli te kampery czy przyczepy    co pokazałeś  na fotce  były  łączone na  silikon   to chyba  można 

 

usiąść i płakać     ale   to można  sprawdzić   i zweryfikować   

 

co do   wypowiedzi   o podłodze     to też nie jest to tak dokładnie jak  napisałeś     podłoga  ma możliwość  wentylacji  -przenikania powietrza    choć by dlatego ze  styropian czy inny materiał  

wypełniający  posiada pory  a sam kawałek wstawiany  mimo iż jest klejony  od dołu i góry  to bokami  już  nie   i nie przylega  idealnie do  wzmocnień drewnianych  czy też sam do siebie  

samo klejenie  też   pozostawia   miejsca   do ruchu powietrza  

każdą  wypowiedz   z mojej strony   mogę  potwierdzić   stosowną dokumentacją  foto   

 

a dla  wszystkich   polecam   takie filmy     

 

 

Edytowane przez Spablo1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem do uszczelnienia przyczepy czarny klej do szyb samochodowych tyle że trzeba mieć specjalny pistolet na powietrze bo klej jest w miękkich tubach.Z racji że przyczepa cały czas pracuje wydaje mi się że silikon popęka ale wiem że używany do tego jest silikon dekarski podobno zdaje egzamin bo jest cały czas plastyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem do uszczelnienia przyczepy czarny klej do szyb samochodowych tyle że trzeba mieć specjalny pistolet na powietrze bo klej jest w miękkich tubach.Z racji że przyczepa cały czas pracuje wydaje mi się że silikon popęka ale wiem że używany do tego jest silikon dekarski podobno zdaje egzamin bo jest cały czas plastyczny.

 

Błąd. W przyszłości, w razie zajścia potrzeby rozłączenia jakichś elementów tak "uszczelnionych", jedyną możliwością może być zniszczenie któregoś z nich.

Silikon do uszczelnień kompletnie się nie nadaje, patrz posty wyżej np. Kol. andrewa1.

Sprawa na forum wielokrotnie omawiana i wyjaśniona. Do wszelkich uszczelnień przyczep, wyłącznie środki trwale plastyczne na bazie butylu (konfekcjonowane w kartuszach, tubach ew. w postaci odpowiednich taśm i wałków).

Wspomniane dekarskie, mimo że podobne w zachowaniu, to jednak dedykowane dla uszczelnień nie będących w ruchu.

Osobiście uważam, że najlepszym wyjściem jest użycie wyłącznie dedykowanych preparatów (Terostat, Dekalin), które zalecają sami producenci.

 

Przykladowy temat:

http://forum.karawaning.pl/topic/11604-uszczelniacz-wurth-czy-sikalastomer/page-2?hl=butylowy&do=findComment&comment=283064

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, nie wiemy czego kolega używał. Ja stosuję z powodzeniem coś takiego:

post-14545-0-03647300-1399316692_thumb.jpg

To jest środek, który idealnie wypełnia nieszczelności, nie zastyga całkowicie i spokojnie można się go pozbyć, choćby przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Koszt tuby to całe 9,99. Stosowałem go do "oblepienia" każdego wkrętu który wchodzi od wewnątrz, ale także do uszczelnienia uszczelek, których wymiana nie była potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, nie wiemy czego kolega używał. Ja stosuję z powodzeniem coś takiego:

 

Ależ wiemy: "czarny klej do szyb samochodowych", natomiast preparat, który pokazujesz, nie jest klejem, a czarnym uszczelniaczem (Dichtmasse -  schwarz).

;)

Klej, to klej, a nazwa producenta nie jest w takim przypadku istotna, ponieważ jak już pisałem: ma być uszczelniacz, a nie klej :nono:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy w majowy weekend zdjąłem listwy u siebie aby znaleźć przeciek i całość po oczyszczeniu złożyłem na masę uszczelniającą klejąca boll http://www.boll.pl/gfx/product/boll_poliuretanowa_masa_klejaco_uszczelniajaca_xi9tub.jpg nie zastyga w miarę łatwo ją usunąć i jest w szarym kolorze mam nadzieje że powinna wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam nazwy tego "czarnego kleju do szyb" dostałem go od znajomych którzy zajmują się montażem szyb samochodowych ale dostałem również rozpuszczalnik do tego kleju,także nie ma problemu z ewentualnym zdjęciem listwy bo już próbowałem a co do silikonu dekarskiego to szczerze nie wiedziałem że się nie nadaje :pad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej do szyb samochodowych wiąże trwale. Proces całkowitego utwardzania może trwać od doby do nawet kilku dni (w zależności od zastosowanego kleju). Rozpuszczalnik służy wyłącznie do usunięcia świeżych, drobnych zabrudzeń.
Po całkowitym utwardzeniu kleju, tak złączonych elementów nie uda się rozdzielić bez zniszczenia któregoś z nich. Jedyną pociechą i nadzieją na rozłączenie może być fakt złego przygotowania powierzchni, które łączyłeś. Jeśli nie były odtłuszczone, to jest szansa, że z trudem, ale jakoś się to oderwie. Jeśli dobrze odtłuściłeś, a klej np. niezbyt dokładnie wypełnił każdą szczelinę i został jakiś punkt, którym będzie się sączyć woda, to chcąc powtórnie i dobrze uszczelnić dane miejsce, będziesz musiał zniszczyć listwę (w najlepszym razie) lub nawet kawałek ściany.
Szyby samochodowe złączone takim klejem z nadwoziem samochodu nie wyjmiesz w inny sposób, jak tylko poprzez wycinanie, które robi się najczęściej przy pomocy specjalnej linki działającej, jak piła.
Z w/w powodów do większości uszczelnień w przyczepach, zwłaszcza elementów, które mogą w przyszłości wymagać demontażu, używa się odpowiednich mas butylowych, które śą zawsze plastyczne i umożliwiają rozdzielenie złączonych elementów.
Są to uszczelniacze, ale nie kleje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i racja że klej wiążę za trwale ale chociaż jestem pewny że nie będzie się lało i z mojej strony nie widzę potrzeby późniejszego demontowania listew (mam nadzieję)czas pokaże :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Habus, Kristofer Ci ładnie napisał, że możesz nie planować późniejszego demontażu, a może się okazać, że będziesz musiał już w tydzień po zamontowaniu. Pomijam fakt, że np. za 5 lat komuś sprzedasz przyczepkę i będzie gościu musiał naprawiać z różnych powodów. Skoro pytasz na forum co i jak zrobić, to skorzystaj z propozycji przedstawianych. Ja już mam problem z jednym oknem, które mi serwis pokleił właśnie klejem. Po czasie się okazało, że jednak okno trzeba zdemontować i jest teraz d... blada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie pytałem czym uszczelnić listwy bo to nie ja zakładałem ten temat poza tym ja już jakiś czas temu uszczelniłem listwy i podzieliłem się tylko moimi doświadczeniami jak ja to zrobiłem u siebie,Kristofer mnie poprawił i odradził zastosowania kleju bo wiąże za trwale i pewnie ma rację że będą problemy z ewentualnym zdjęciem listew(mam nadzieję że nie będę musiał tego robić)tak że całkowicie zgadzam się z tą opinią. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.