Skocz do zawartości

Antena


Mariola1169

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Na poczatku zycze Zdrowych i Wesolych Swiat Wielkanocnych!

 

Do rzeczy:

 

Kupilam przyczepke, zaczynam drobny remont od gory czyli od dachu; okna juz uczczelnione, wiec zabralam sie za antene, ktora ma urwany kabel ( nawet kupilam nowe 3 metry kabla koncentrycznego zeby wymienic); okazalo sie jednak, ze nie sposob  dostac sie do tego "dysku, puszki" :-(

..i co teraz, da sie to rezebrac?

Co powinnam zrobic, kupic nowa z kablem?

A moze jest jakies drugie wyjscie? Zupelnie inne rozwiazanie; zakup innej anteny z tym dekoderem DVBT czy cos podobnego?

Poradzcie prosze jak pokierowac swoje dzialania zeby nie marnowac pieniedzy i czasu? Poradzcie mi cos prosze.

Zalaczam fotki mojej odkreconej anteny

 

pozdrawiam

Mariola


NIe mam jeszcze zadnego telewizora w cepce:-)

 

Mariola

post-15636-0-80893500-1397896133_thumb.jpg

post-15636-0-17580600-1397896197_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem jest dosztukowanie do tego urwanego kabla następnego odcinka kabla przy użyciu standartowych łączników  0_0_productGfx_e7972bf67c42bd7b8b03eecea0_0_productGfx_fe3d3dfe545966fcd97b2211d

 

Oczywiscie antena musi być sprawna. Koszt zakupu takich łączników ( 1 szt.  I rodzaju i 2 szt drugiego rodzaju) wynosi razem około 10 -12 PLN i można je dostać w kazdym sklepie RTV. Jeżeli antena jest niesprawna, to rozbieranie jej nie ma sensu, chyba że  jest się kwalifikowanym elektronikiem. Po pierwsze robierając ją możemy urządzenjie zniszczyć, a po drugie gdy juz dostaniemy sie do środka, bez specjalistyczego sprżetu nie będziemy wiedzeli co uleglo uszkodzeniu. Koszt dookólnej anteny dostosowanej do odbioru sygnału DVBT ( np. antena typu "korona" do dostania na serwisach internetowych) to koszt około 100 PLN 

Wybór odbiornika TV to tylko kwestia ceny jaką możemy za odbiornik zaplacić. Podstawowym kryterium ( jeżeli chcemy mieć odbór niezależny od 220 V) jest napięcie zasilania 12V ( do tych odborników dodawane są zasilacze 220/12V , tak że można rownież korzystac z zasilania 220V). Ja używam odbiornika Overmax, ale uzytkownicy polecają równiez odbiorniki polskiej firmy Mistral.

Edytowane przez Teurgus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi...w takim razie "sztukowanie"...

 

..i o ile antena sprawna to juz bede mogla ogladac TV czy tez musze kupic jednak tez dekoder DVBT?

..mam w szafce takie urzadzenie jak na zdjeciu, to ten dekoder moze? Co to za urzadzenie, sa tam przelaczniki jakies.

 

a jesli nie sprawna to rzeczywiscie ta "korona" kosztuje jakies 90zl tylko co wtedy z stara antena , na jej miejsce pewnie nie zamontuje nowej wiec trzeba bedzie robic dziure na kabel z nowej anteny?

 

Czy ta korona tez wymaga dekodera?

pozdrawiam

Mariola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektronikiem tylko uzytkownikiem telewizora w kamperze. Niemniej jednak postaram sie pokrótce wyjasnić przedstawione wątpliwości. Żadna antena TV nie wymaga dekodera DVBT do do odbioru sygnału cyfrowego. Ona po prostu taki sygnal odbiera. Dekoder jest potrzebny, aby stary ( analogowy) odbiornik TV mógł przetworzyć taki sygnał na obraz. Dekoder wpina się w gniazdo SCART ( EURO) telewizora i dodatkowym pilotem, za pomoca tegoż dekodera steruje się telewizorem ( zmienia programy). Dotychczasowy pilot słuzy praktycznie jedynie do włączania i wyłączania odbiornika. Telewizory nowej generacji mają wbudowany dekoder DVBT i nie potrzeba do nich żadnych dodatkowych dekoderów. Po prostu w odbiorniku starego typu ( z dekoderem) kabel antenowy włącza się do dekodera, a w nowym odbiorniku do gniazda antenowego odbiornika. Nie wiem jakie urządzenie z przełącznikami masz w w szafce bo nie widzę żdnego zdjęcia tego urządzenia. Dekoder to to nie jest na pewno. 

 

a jesli nie sprawna to rzeczywiscie ta "korona" kosztuje jakies 90zl tylko co wtedy z stara antena , na jej miejsce pewnie nie zamontuje nowej wiec trzeba bedzie robic dziure na kabel z nowej anteny?

 

Czy ta korona tez wymaga dekodera?

pozdrawiam

Mariola

Klasyczna antena dachowa stoi na cokole w postaci plastikowej rurki,  przez którą przeprowadzony jest kabel antenowy do, odpowiednio uszczelnionego otworu w dachu przyczepy. Jeżeli jest juz otwór po starej antenie, to nową można zamontować w tym samym miejscu . Jeżeli chcemy uniknąc dziurawienia dachu, można po przyeździe na kemping i ustawieniu przyczepy umieścić np. antenę na przenośnym maszcie ( np. montowanym w miejsce koła podporowego), a kabel antenowy doprowadzić do wnętrza przyczepy np. przez okno. Miejsce ustawienia anteny  zalezy w tym przypadku  wyłącznie od wyobraźni własciciela przyczepy. Ponieważ kabel jest okragły i może wygniatać uszczelki okna, można użyc takiej płaskiej przejściówki 

941628_AB_00_FB.EPS_1000.jpg

 

Żadna antena nie wymaga dekodera. Dekodera wymagają analogowe odbiorniki TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie umknęło mi to, co jest najbardziej oczywiste we współczesnych antenach TV, czyli wzmacniacz antenowy. Jednak patrząc na ten przestawiony na zdjęciu mam wątpliwości odnośnie jego obsługi. Najprostszy wzmacniacz ma przewód zasilania, kabel łączący antenę z zasilaczem oraz kabel łączący zasilacz z anteną. Czyli powinny być tylko 3 przewody, a na zdjęciu jest ich 4 + dwa przełączniki. Jeden z nich słuzy jako włącznik wzmacniacza ( ON-OFF), a czerwona dioda sygnalizuje jego pracę. Co do tego drugiego to po prosu nie wiem jakie jest jego zadanie. Miałem kiedyś do czynienia z podobnym patentem w angielskiej przyczepie, ale wywaliłem wszystko, gdy okazało się, że antena w przyczepie jest niesprawna. Prawdopodobnie ta antena tez pochodzi z przyczepy angielskiej. Jak już mówiłem, ja jestem tylko użytkownikiem telewizora w kamperze..Może na temat tego wzmacniacza wypowie się ktoś bardziej kompetentny.

Edytowane przez Teurgus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny kabel to zasilanie 12V. Status PowerPack bo tak nazywa się to urządzenie służy do wzmocnienia i rozdzielenia sygnału TV na dwa odbiorniki. AERIAL wejście anteny pozostałe dwa to wyjścia.  Bardzo przydatne urządzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.