Skocz do zawartości

Brak światła przeciwmgielnego


siwak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Do nowego holownika (Renault Laguna III Grandtour) w profesjonalnym warsztacie montowałem hak z gniazdem 7-pin. Monter sprawdzał w katalogach, że ta wersja nie wymaga dodatkowego modułu, wystarczy zwykła wiązka.

Przy rejestracji haka diagnosta stwierdził, że po załączeniu lampy przeciwmgielnej napięcie na odpowiednim pinie pojawia się (zapala się także odpowiednia kontrolka na zestawie wskaźników), jednak przy teście dołączenia obciążenia do tego pinu napięcie znika (gaśnie również kontrolka). Monter twierdzi, że wszystko zrobił zgodnie z instrukcją.

Czy ktoś ma sugestię, co może być nie tak i jak doprowadzić do stanu poprawnego?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Według mnie to zadziałał tu układ który chroni instalację przed zbytnim obciążeniem i po prostu odcina napięcie z tego obwodu.

Nie znam tego auta bo nie lubię francuzów  i nimi nie latam, więc mogę się mylić.

Ja zastosował bym dodatkowy przekaźnik (zwykły samochodowy 12V 20A) w tym układzie i to rozwiązało by problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też podejrzewałem podobny problem, o ile ktoś z użytkowników Renault nie podpowie, jak zmienić coś w ustawieniach komputera samochodu (zapodałem ten temat także na ich forum), spróbuję zastosować Twoje rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem, jeżeli ten model auta nie wymaga modułu to nie powinno być tak jak piszesz. W przypadku konieczności zastosowania modułu tak samo winien zachowywać się układ przy światłach postojowych czy stopu. Moduł nie może obejmować tylko jednego światła, a co z resztą?. W niektórych gniazdach jest tak, że w momencie włączenia wtyczki  zostaje wyłączone światło p-mgielne w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wyłączenie światła przeciwmgielnego w samochodzie holującym przyczepę ma sens, bo inaczej odblask tego światła na ściance przedniej przyczepy (zwłaszcza mokrej) męczyłby wzrok kierowcy. Jednak mimo wszystko przyczepa powinna mieć załączone światło przeciwmgielne - zarówno dla spełnienia wymogów przepisów, jak zwłaszcza bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

trochę podepnę się pod temat jak to jest z tym światłem przeciwmgłowym oficjalnie w haku miałem je podłączone , ale holender który miał przyczepę przede mną zrobił tak elektrykę że mam napięcie w oświetleniu i lodówce po włączeniu przeciwmgłowego ,oczywiście odłączyłem kabelek od przeciwmgłowego i zapodałem do bezpiecznika w samochodzie , i tu pytanie czy na przeglądzie w przyczepie z 1986 roku wymagane jest działające przeciwmgłowe światło ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie nie uporasz to zapraszam na clipa przebadamy skoki napiecia i wrazie czego zastosujemy przekaznik

Dzisiaj jadę na przegląd, zobaczymy, jak zareaguje diagnosta :hmm: .

Jeżeli będę zmuszony skorzystać z Twojej propozycji, to musiałbym podjechać z przyczepą czy da się to przetestować w inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, jeśli przyczepa nie posiadała przeciwmgielnego - to nie jest wymagane. Przyczepki dość często miały właśnie zasilanie wewnętrzne 12V na czas jazdy z przeciwmgielnego Dlatego też ja kiedyś przerabiałem sobie instalację - dorobiłem sobie przeciwmgielne w przyczepie ( wolałem jednak takowe mieć). W samochodzie dorobiłem sobie nowe gniazdo (no dobra, zleciłem dorobienie elektrykowi :)), z przyczepy pociągnąłem drugi przewód z nową wtyczką. Tym drugim przewodem pociągnąłem osobne zasilanie właśnie dla lodówki i wewnętrznego oświetlenia w przyczepie. Jeszcze sobie pokombinowałem w taki sposób, że dla dobrego prądu skorzystałem z 3 styków dla masy i 2 razy po 2 styki dla plusa. W efekcie przekroje przewodów miałem nieco większe. A w przyczepie miałem lodówkę zasilaną po zapłonie, zaś światła i pompkę niezależnie od zapłonu. Nie miałem więc obaw, że na postoju zapomnę odłączyć lodówkę i zarżnę akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 6. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to pojazd samochodowy i przyczepę.

 

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

 

13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;

 

2. Przepisów ust. 1:

 

1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlik - 86? Nie później? Miałem Buerstnera późniejszego, też był bez przeciwmgielnego i kilka przeglądów u różnych diagnostów przechodził... Przerobiłem tylko ze względu na własne bezpieczeństwo. hmmm... To przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przyczepę z 89 roku kupioną w kraju (zarejestrowaną u nas), ale sprowadzoną z Holandii (lodówka i oświetlenie wewnętrzne 12V na przeciwmgielnym). Poprzedni właściciel nie miał przeciwmgielnego i jeździł na przeglądy (miał też naklejkę NL). Ja po zakupie na pierwszym przeglądzie zostałem zobowiązany przez diagnostę do zrobienia przeciwmgielnego i usunięcia naklejki z oznaczeniem innego kraju, co też uczyniłem - mimo wszystko nie wiadomo jaka pogoda spotka nas po drodze.

Pewnie diagności Ci mniej nadgorliwi (albo po znajomości) nie zwracają na 'takie drobiazgi' uwagi, jednak lepiej nie tłumaczyć się z 'takich drobiazgów' podczas kontroli na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.