Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, ed napisał:

Są ludzie, którym wydanie np 1500 zł to jak splunąć. A są też tacy, dla których satysfakcja z wykonanej samodzielnie roboty jest nieprzeliczalna na żadną kasę. Czy to tak trudno zrozumieć? Po co ta uszczypliwość?

nie uszczypliwość czy nabijanie się z kogokolwiek. po prostu montaż movera jest mało przyjemny mechanicznie i wolałbym oddać go do roboty a w tym czasie zarobić na jego montaż. ale np zrobienie łóżka czy inne struganie w elektryce zrobię sam bo lubię to i tu kasa nie jest ważna tylko miłe spędzenie czasu.

bardzo często nachodzi mnie taka refleksja, że niektóre rzeczy lepiej zlecić komuś i nie męczyć się (bo nie masz np doświadczenia i narzędzi czy warunków) a zamiast tego zarobić jakąś extra kasę w dziedzinie gdzie się znasz, lubisz, masz możliwości, i z tego sfinansować nielubiane prace :thank:

prosty przykład z wczoraj i dziś - olej w samochodzie zmieniałem trzy godziny - bo tego nie cierpię i nie znoszę, dziś w drugim aucie kolega mi zmienił - pół godziny i gotowe, w zamian podłubałem mu w elektryce i wszyscy zadowoleni

więc koledzy bez obrażania się proszę :przytul:

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 godzinę temu, chris_66 napisał:

nie uszczypliwość czy nabijanie się z kogokolwiek. po prostu montaż movera jest mało przyjemny mechanicznie i wolałbym oddać go do roboty a w tym czasie zarobić na jego montaż. ale np zrobienie łóżka czy inne struganie w elektryce zrobię sam bo lubię to i tu kasa nie jest ważna tylko miłe spędzenie czasu.

to ja proponuję zamknąć to forum, po jaką cholerę marnować czas na ewentualne nauki czegoś, porady do samodzielnego montażu i inne bzdety. Lepiej przecież w tym samym czasie iść i na wszystko w życiu zarabiać sobie na boku, żeby później w bezmyślny sposób wszystko znowu stracić na fachowców i serwisy.I każdy będzie zadowolony, no i bogaty.... albo i biedny, powiedzmy  "rozwojowo".Dobra kończę - idę odgarnąć śnieg sąsiadowi, może zarobię na jakieś żarówki ledowe, albo inny gumolit...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

nie było moim zamiarem wywoływanie takiej dyskusji :)

koszt zakupu z Obelink jest znany - faktycznie policzyłem po kursie EUR jak kupowałem walutę jakis czas temu ;)  obecnie 659€ +19,99€ wysyłka

 

Lubię majsterkować i przyznam, że w ciągu dnia raczej bym 780zł nie zarobił a już na pewno nie w ciągu 4h ...

Mam niezbędny sprzęt typu zaciskarki do kabli, wiertarki, otwornice itd itp

Pewne umiejętności też posiadam (m.in. potrafię zmienić olej w aucie, ale wciąż tą usługę zlecam ;) )

Zwodowo mam tzw. pracę "umysłową" czyli komputer, spotkania z ludźmi itd. Warsztat i grzebanie jest dla mnie dodatkowym oderwaniem się i tzw. "zresetowaniem"

Jeśli ktoś z okolic Warszawy/Wrocławia potrzebowałby pomocy przy montażu chętnie pomogę w ramach możliwości czasowych.

 

Do ASO samochodowych mam ogromna awersję, a z ASO przyczepowymi nie miałem dotychczas doczynienia .. nie oceniam czy 780zl to dużo czy mało ... moim zdaniem jak na 3h pracy trochę dużo ... z drugiej strony koszty amortyzacji sprzętu itd itp ...

 

ze swojej strony zachęcam jak ktoś potrafi do samodzielnych prac.

Teraz pomimo, że przyczepka na gwarancji zamierzam zainstalować dodatkowy wlew wody (żeby można było na stałe podpinać się do sieci) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.11.2018 o 10:54, golob napisał:

To jest Enduro produkowane dla Obelinka. Niektórzy zamawiali go, w tym wątku nawet znajdziesz. Enduro samo też dużo osób tutaj ma (mam i ja) i nie ma problemów z tymi napędami. Łańcuch mają stare (pierwsze?) wersje (też jest historia w tym wątku opisana tych napędów). To co teraz jest w sprzedaży ma przekładnię zębatą, raczej trwalsze rozwiązanie niż łańcuch.

kupiłem tego Obelinka prestige II, zdemontowałem plastykową obudowę i okazało się że jest to osłona ŁAŃCUCHA! Niema przekładni. ? kupiłem ten https://www.obelink.pl/naped-osi-prestige.html

Edytowane przez Grabos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grabos to ciekawe, nie wiem czy coś się zmieniło, czy nie. Z drugiej strony jest to już trochę inna konstrukcja niż te łańcuchowe pierwsze napędy enduro które wyraźnie mają inny kształt. W każdym razie nikt na nie raczej nie narzekał tutaj, a i ponad 750 recenzji na obelinku z oceną 4,5 też dobrze świadczy, także montować i cieszyć się moverem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, golob napisał:

@Grabos to ciekawe, nie wiem czy coś się zmieniło, czy nie. Z drugiej strony jest to już trochę inna konstrukcja niż te łańcuchowe pierwsze napędy enduro które wyraźnie mają inny kształt. W każdym razie nikt na nie raczej nie narzekał tutaj, a i ponad 750 recenzji na obelinku z oceną 4,5 też dobrze świadczy, także montować i cieszyć się moverem. 

ze względu na opinie kupiłem, bo z używanymi nie wiadomo co przeszły, a z moją przyczepą da rade bo warzy tonę. Ale myślałem ze jest to przekładnia zębata. Jutro wrzucę fotki tej przekładni łańcuchowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy czy i ewentualnie gdzie można dostać gumy na silniki movera. To jest RK Reich ale silniki były podobne w wielu moverach. Mover, sprawdzony, wyczyszczony, skompletowany i brakuje tylko tych gum do pełni szczęścia.

Te które dostałem w zestawie były porwane, a chciałbym zabezpieczyć tak jak było oryginalnie.

IMG_20190308_132052.jpg.ee9b22110e3aaae1ed61bc0004393977.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki.... znalazłem części do dokładnie tego napędu (Reich Move Control Trend)

... gumy używane są za 17,40 euro, a nowe za 29 euro... to jest około 75zł i 125zł i teraz pytanie czy za kpl. 2 sztuki czy za 1 szt. dziwnie opisali...

https://www.caravanmovershop.eu/shop/indexshop.php

Jeżeli za 2 to chyba się skuszę... finalnie z moverem zamknę się wówczas ze wszystkim w granicach 1600zł.... ?, a jak za 1 sztukę taka cena to będę stare reanimował gumy.... bez maila do nich chyba się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, bartd napisał:

Jeżeli za 2 to chyba się skuszę... finalnie z moverem zamknę się wówczas ze wszystkim w granicach 1600zł.... ?, a jak za 1 sztukę taka cena to będę stare reanimował gumy.... bez maila do nich chyba się nie obejdzie.

Przecież tam wyraźnie pisze, że dotyczy 2 sztuk, tak w wersji nowej jak i używanej.

Gebrauchte ProdukteReich Manschetten (2 stück)
für Standaard I, Standaard II, Standaard, Cross, Trend, Comfort, Economy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki...po 12 godzinach walki...również z deszczem (całe szczęście pod przyczepą nie pada :) ) zamontowałem!!!! i działa :)

jak zbiorę trochę sił to opiszę wrażenia...teraz do ciepłego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.