Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam wszystkich . Jestem zainteresowany kupnem napędu elektrycznego (używanego) do mojej przyczepy . Może ktoś ma z forum coś godnego do polecenia ?

ktoś się zna na napędach ? Jest ich trochę na Allegro albo na olx ,ale nie wiem które są godne polecenia .Pomocy 

Edytowane przez BANDY (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2019 o 19:53, Zulos napisał:

A ja mam pytanko o akumulatorek.

Podbiję pytanie :)

ja nie prawie ale już "zupełnie" kupiłem ... dziś kurier się anonsował;)

Jaki aku kupić ... będzie wykorzystywany wyłącznie do movera.

Nie korzystam z aku w przyczepie, nie jeżdżę na dziko. W aucie mam wielki akumulator który starcza na chwilowe postoje.

Jaki aku do Movera żebym mógł po naładowaniu wyjechać spod wiaty (jakieś 10m) i na campingu ustawić przyczepę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 80 Ah żelowy, ale są tacy którym wystarcza -jak piszą - 45 Ah. Myślę, że ten większy byłyby może bardziej przydatny patrząc perspektywicznie. Możesz go wykorzystać do oświetlenia czy zasilania pompek w sytuacji gdy nagle elektrownia zawiedzie lub wypadnie ci stać na dziko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kamil_K napisał:

ja nie prawie ale już "zupełnie" kupiłem ... dziś kurier się anonsował;)

A można wiedzieć jaki - też najtańsza opcja Enduro z Obelinka??

Myślę, że nie ma co schodzić poniżej minimum określonego przez producenta napędu. W przypadku tego Enduro jest to 85 i nie przewidywałem nawet schodzić poniżej, ale może się mylę i jeśli ma służyć rzeczywiście wyłącznie do napędu, to może i można zejść poniżej, choć miałbym obawy co do "rozruchu" i działania w gorszym terenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zulos napisał:

A można wiedzieć jaki - też najtańsza opcja Enduro z Obelinka??

Myślę, że nie ma co schodzić poniżej minimum określonego przez producenta napędu. W przypadku tego Enduro jest to 85 i nie przewidywałem nawet schodzić poniżej, ale może się mylę i jeśli ma służyć rzeczywiście wyłącznie do napędu, to może i można zejść poniżej, choć miałbym obawy co do "rozruchu" i działania w gorszym terenie...

Tak, dokładnie ten promocyjny ;) 649€

Rozruch itd ... max prąd pobierany przez movera to 100A czyli każdy aku to pociągnie ... średni pobór jak dobrze pamiętam 20A

różnica pomiędzy 45Ah a 80/100Ah to przede wszystkim waga ... i pomimo, że mam zapas ładowności jakoś ciągać dodatkowe kg mi nie po drodze.

 

Przy pełnym obciążeniu rozładował by się po ok 25min pracy ... przy średnim po ponad 2h pracy ... 

 

 

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam aku 38Ah (dokładnie taki: https://www.obelink.de/truma-optima-akku-yts-2.7-38-ah.html) który spokojnie starcza na kilka dobrych minut manewrowania. Najdłużej ustawiałem się we Włoszech, gdzie manewrowaliśmy dobre kilkanaście minut (oczywiście nie non stop). 

Sam aku był dedykowany do mojego movera przez Trumę, mimo że w instrukcji obsługi samego movera zalecany AGM to min. 70 Ah. Nie wnikam w to. Tak mi zamontowano (cały zestaw od Trumy z ładowarką itp) i tak używam. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 40Ah i mi zupełnie wystarcza, nie miałem jeszcze problemu abym gdzieś na moverze nie dojechał ;) Kiedyś sprawdzałem jak spada napięcie na aku po jakimś dłuższym manewrowaniu pod domem (a mam kawałek do kręcenia i zaparkowania przyczepy) i było to bardzo mało. Jeśli aku tylko do movera to IMHO zupełnie wystarcza nawet 40Ah, jak perspektywa zasilania czegoś więcej z aku to wtedy warto iść w większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Zulos napisał:

No to mnie trochę pocieszyliście, bo że tak powiem dość liczę kilogramy i wolałbym też jak najlżejszy akumulator...

U mnie też to było głównym kryterium wyboru. Mój aku waży niecałe 12 kg. Służy tylko do zasilania movera, chociaż czasem jak coś robię w cepie a nie mam prądu to też trochę z niego ciągne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał:

Sam aku był dedykowany do mojego movera przez Trumę, mimo że w instrukcji obsługi samego movera zalecany AGM to min. 70 Ah. Nie wnikam w to. Tak mi zamontowano (cały zestaw od Trumy z ładowarką itp) i tak używam. 

Ja mam 90ah do movera xt4, wiec do xt2 50ah to będzie moim zdaniem w sam raz. 

W poprzedniej przyczepie miałem chyba 45ah przy moverze P1 i DMC przyczepy 1500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, vrs napisał:

W poprzedniej przyczepie miałem chyba 45ah przy moverze P1 i DMC przyczepy 1500

A właśnie, powinno się patrzeć na DMC przyczepy. Przy dużej i ciężkiej to silniki movera pociągną znacznie więcej z aku. Moje 40Ah jest przy budzie 1300 DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzedniej budzie, 1350 miałem aku 50ah, tylko dostałem go jako leżaka co nikt nie potrafił powiedzieć ile lat leży, czyli pewnie tych ah miał mniej niż na wlepce. Ale nigdy mi nie brakło, pod domem 20-30 minut nie wyciągnęlo prądu do końca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.