Skocz do zawartości
Kristofer

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu

Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer

Jacku, w takiej sytuacji można tylko snuć domysły. Nawet, gdyby coś w centralce uszkodziłoby się trwale, to również nikt nie postawi diagnozy na odległość.
Po tym, co opisujesz można było wysnuć wniosek, że baterie były sprawne, a komunikacja radiowa pomiędzy pilotem, a centralką zachowana, ponieważ była wewnątrz centralki reakcja na naciskane przyciski pilota (słyszałeś "pykanie"). To pykanie, to załączanie kotwic przekaźników, czyli silniki napędu powinny się uruchomić. W takich sytuacjach pomaga czasem całkowite odcięcie zasilania centralki i wyłączenie pilota (min. 2 min), a w ostateczności całkowity reset i ponowne parowanie nadajnika z odbiornikiem. Jeśli nie pomaga, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić jakość i poprawność zaciśnięcia konektorów na przewodach oraz osadzenie tych konektorów w złączach (również przy silnikach). Czasem potrafią zawiesić się szczotki silników (dłuższy postóh w miejscu o dużej wilgotności, brak okresowej kontroli i konserwacji napędu, duże zużycie szczotek, osłabione lub skorodowane sprężyny dociskowe szczotek). Jeśli tak jest, to doraźnie można opukać obudowę silnika w pobliżu gniazd szczotek, gumowym młotkiem lub dłonią. Jeśli szczotki się "odwieszą", to wiadomo, że po powrocie do domu będzie konieczna ingerencja w tym zakresie. Bywa też, że przekaźniki słychać, ale mimo to, nie łączą (zanieczyszczone lub wypalone zestyki, niedostateczna siła dociągania kotwicy itd., po prostu usterka przekaźnika/ów. Zdarza się natychmiast i nie udaje się uruchomić napędu, ale bywa też tak, że wystąpi sytuacja, jaką opisałeś i po przejechaniu jakiegoś odcinka trasy, napęd ponownie działa. Wstrząsy i drgania spowodują, że na jakiś czas przekaźniki zaczną działać, a nawet szczotki, o których wcześniej wspomniałem, również się odblokują. Niestety, to tylko chwilowa poprawa i często usterka objawia się ponownie. Nie można wykluczyć mnóstwa innych powodów, dla których miałeś takie, a nie inne zachowanie się napędu, choćby z powodu jakiegoś "zimnego lutu" na płytce lub źle kontaktującego elementu. Po prostu przejrzyj wszystkie połączenia, przewody, konektory i ewentualnie szczotki oraz płytkę centralki (czy nie jest coś poluzowane, odlutowane) i to wszystko, ponieważ w tej chwili nie jesteś w stanie zrobić nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekzoo

@Kristofer miałem dzisiaj do tego zajrzeć ale dopiero wróciłem do domu. Ale mam wrażenie że to właśnie połączenie pilot- centralka coś poszalało. Na kempie wciskając którykolwiek przycisk w centralce pykało ale nie miał ,,siły,, ruszyć rolek, próbowałem pchnąć budkę żeby zebrał się i ruszył ale niewiele to dało. Zapieliśmy i pojechaliśmy. Pod domem wymieniłem te baterie i spróbowałem na ,.sucho,, tzn nie dociskając rolek do kół i było to samo, trudno opisać ale wyglądało jakby przeciążeniówka odłączała bo rolki jakby chciały ruszyć ale tylko drgnęły i rozłączenie. Podłączyłem pilota kabelkiem do centralki, i dalej na sucho i rolki bez zająknięcia i w jedną i w drugą. Odpiąłem budkę, przejechałem z 12m i ustawiłem. Na próbę znowu spróbowałem bezprzewodowo i już działało normalnie. To pytanko, czy podpięcie pilota po kabelku resetuje komunikacje? 

Odpięcie zasilania nie pomogło, i na kempie próbowałem i nic nie dało, całą drogę było odpięte i też nic się nie zresetowało. A między odpięciem kabla z pilota a próbą bezprzewodowo nie odłączałem zasilania. Czyli wykluczam reset przez zasilanie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi