Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, lbuster napisał:

Dokładnie, Jacekzoo przeniósł na tył, żeby nie podcinać tych listew. A Ty Voku też masz te listwy?

Nie, obniżyłem. Z tyłu osi mam sanki ma koło zapasowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A mnie zastanawia jak mocne sa takei movery?

 

Na jak duzy (jak stromy) podjazd może taki mover wypchac przyczepkę ważącą okolo 1 tony? 

Czy można tu w ogóle mowic o zastosowaniu movera do przesunięcia przyczepy pod górke? Czy tez movery to raczej po płaskim?

 

 

 

Pytam gdyż w moim przypadku od drogi do domu mam lekki podjazd a nie mam miejsca by tak a przyczepe wyciągnąć pod dom autem.

Jedyne co mi przychodiz do glowy to próba wypchania jej tyłem - na wstecznym, aler obawiam się czy w ten sposób czegos nie uszkodzę...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jak mocne sa takei movery?
 
Na jak duzy (jak stromy) podjazd może taki mover wypchac przyczepkę ważącą okolo 1 tony? 
Czy można tu w ogóle mowic o zastosowaniu movera do przesunięcia przyczepy pod górke? Czy tez movery to raczej po płaskim?
 
 
 
Pytam gdyż w moim przypadku od drogi do domu mam lekki podjazd a nie mam miejsca by tak a przyczepe wyciągnąć pod dom autem.
Jedyne co mi przychodiz do glowy to próba wypchania jej tyłem - na wstecznym, aler obawiam się czy w ten sposób czegos nie uszkodzę...
 
 



Kup mover, z tak lekką przyczepą wjedzie pod każdą górkę. Szkoda sprzęgła, szczególnie wjeżdżając tyłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, forscher napisał:

A mnie zastanawia jak mocne sa takei movery?

 

Na jak duzy (jak stromy) podjazd może taki mover wypchac przyczepkę ważącą okolo 1 tony? 

Czy można tu w ogóle mowic o zastosowaniu movera do przesunięcia przyczepy pod górke? Czy tez movery to raczej po płaskim?

 

 

 

Pytam gdyż w moim przypadku od drogi do domu mam lekki podjazd a nie mam miejsca by tak a przyczepe wyciągnąć pod dom autem.

Jedyne co mi przychodiz do glowy to próba wypchania jej tyłem - na wstecznym, aler obawiam się czy w ten sposób czegos nie uszkodzę...

 

 

W parametrach technicznych movera masz napisane zawsze pod jaką maksymalną wysokość wjedziesz. Tak do 15% to chyba każdy daje radę, a 15% to już naprawdę sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Voku napisał:

Dokładnie rama nie powinna tu być żadnym problemem, obecne mocowania pasują do większości ram. Tym bardziej do Hobby 

Nie wiem o jakiej listwie piszesz ale Mover teoretycznie nie powinien być szerszy niż opona,
Jeśli coś nie pasuje można montować przed jak i za osią,  nie wiem czy ogólnie nie lepiej montować za osią bo jest zdecydowanie wyżej. 
Montaż nie jest jakiś skomplikowany każdy kto trochę ogarnia powinien dać sobie radę.

Tu masz 560 Kmfe i widok montażu przed i za osią, ja u siebie już raczej wiem że będę montował za osią.

 

 

IMG.jpg

Właśnie dlatego jednak łazi mi po głowie jednak Go2, rolki ma trochę krótsze i podparte z jednej strony (na przekładni), co daje trochę luzu na błotniki/listwy, muszę jeszcze pomierzyć, zrobię to w weekend i w końcu trzeba zamówić, bo ile można o tym gadać (hehe, miałem to zrobić w ferie, luz, ale że była pogoda i wszyscy narty, wyciągi, instruktor,  to mover wziął się i... przeputał :) ). Ehh, czas, czas, i jeszcze raz kasa...

Tu widać o co kaman z tymi rolkami, od cirka 25 sekundy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jacek00 napisał:

W parametrach technicznych movera masz napisane zawsze pod jaką maksymalną wysokość wjedziesz. Tak do 15% to chyba każdy daje radę, a 15% to już naprawdę sporo.

Bardziej chyba pod jakie nachylenie wepchnie przyczepę o danym DMC. Bo często jest to rozgraniczone że pokona 15% ale przy np 1450kg mimo że po płaskim da radę 1800kg
Tak sobie myślę że jedynie to jakieś podjazdy do garażu mają takie pochyłości, albo krawężniki. Chodź ostatnio jak byłem na kempingu to najfajniejsze parcele w cieniu były w lesie, a w tym lesie same górki nie było szansy tam wjechać autem, kto miał mover ten rządził :D A wystarczy wzniesienie + korzeń i może być różnie, tak mi się przynajmniej wydaje więc zawsze lepiej mieć więcej niż mniej :D  

Przy małych przyczepach to bez znaczenia, trzeba się zastanowić jak przyczepa jest na granicy możliwości movera 1600-1800kg bo zazwyczaj producenci podają max 1800kg poza kilkoma wyjątkami i wtedy te % mogą mieć znaczenie

9 godzin temu, forscher napisał:

A mnie zastanawia jak mocne sa takei movery?

 

Na jak duzy (jak stromy) podjazd może taki mover wypchac przyczepkę ważącą okolo 1 tony? 

Czy można tu w ogóle mowic o zastosowaniu movera do przesunięcia przyczepy pod górke? Czy tez movery to raczej po płaskim?

 

 

 

Pytam gdyż w moim przypadku od drogi do domu mam lekki podjazd a nie mam miejsca by tak a przyczepe wyciągnąć pod dom autem.

Jedyne co mi przychodiz do glowy to próba wypchania jej tyłem - na wstecznym, aler obawiam się czy w ten sposób czegos nie uszkodzę...

 

 

Do 1000kg to bez znaczenia, każdy mover powinien sobie bez problemu poradzić 

7 godzin temu, czyś napisał:

Właśnie dlatego jednak łazi mi po głowie jednak Go2, rolki ma trochę krótsze i podparte z jednej strony (na przekładni), co daje trochę luzu na błotniki/listwy, muszę jeszcze pomierzyć, zrobię to w weekend i w końcu trzeba zamówić, bo ile można o tym gadać (hehe, miałem to zrobić w ferie, luz, ale że była pogoda i wszyscy narty, wyciągi, instruktor,  to mover wziął się i... przeputał :) ). Ehh, czas, czas, i jeszcze raz kasa...

Tu widać o co kaman z tymi rolkami, od cirka 25 sekundy:

 

Musisz sobie wymierzyć dla konkretnego modelu, może być tak że wejdzie ci w nadkole bez podcinania a może być tak że nawet nie dojdzie do tych listew bo będzie niżej.

Tak jak pisałem jak patrze na instrukcje to raczej mover nie powinien wychodzić poza szerokość opony, a czy go-2 czy inny to pewnie będą miały te same szerokości rolki

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa i nachylenie to nie wszystko, jak ostatnio byliśmy w karpaczu było -2, na parceli taki mokry, roztopiony śnieg, mover nie dał rady wjechać na klin żeby wypoziomować budke bo rolka ślizgała się po oponie. Nawet najmocniejszy mover nie da rady jak będzie się ślizgał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa i nachylenie to nie wszystko, jak ostatnio byliśmy w karpaczu było -2, na parceli taki mokry, roztopiony śnieg, mover nie dał rady wjechać na klin żeby wypoziomować budke bo rolka ślizgała się po oponie. Nawet najmocniejszy mover nie da rady jak będzie się ślizgał


Wiadomo to są szczególnie trudne warunki dla movera. Ja też władowałem się w czasie majówki w nieutwardzoną cześć campingu. Opony pokryły się wodą i błotem ... moja jazda moverem się zakończyła. Zreszta samochód też utknął. Na szczęście obsługa zasypała koleiny żwirem, dzięki temu się odkopaliśmy.

Po majówce, poprawiłem mocowanie movera, teraz jest z 4mm bliżej opony. Czy to pomoże w przyszłości nie wiem.

Deszcz i normalne trawniki bez kolein nie robiły na nim wrażenia w dalszej części sezonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, witus napisał:

 


Wiadomo to są szczególnie trudne warunki dla movera. Ja też władowałem się w czasie majówki w nieutwardzoną cześć campingu. Opony pokryły się wodą i błotem ... moja jazda moverem się zakończyła. Zreszta samochód też utknął. Na szczęście obsługa zasypała koleiny żwirem, dzięki temu się odkopaliśmy.

Po majówce, poprawiłem mocowanie movera, teraz jest z 4mm bliżej opony. Czy to pomoże w przyszłości nie wiem.

Deszcz i normalne trawniki bez kolein nie robiły na nim wrażenia w dalszej części sezonu.

 

 

Dla movera wszystko ma znaczenie. Prawidłowe ciśnienie w oponach, pogoda, nawierzchnia. W większości przypadkach nic się nie dzieje. Przy warunkach skrajnych, kiedy jest mokro, błotko i piach, i mamy pod coś podjechać, np krawężnik to może się zdarzyć, że mover będzie się ślizgać na oponie i nic na to nie poradzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Dla movera wszystko ma znaczenie. Prawidłowe ciśnienie w oponach, pogoda, nawierzchnia. W większości przypadkach nic się nie dzieje. Przy warunkach skrajnych, kiedy jest mokro, błotko i piach, i mamy pod coś podjechać, np krawężnik to może się zdarzyć, że mover będzie się ślizgać na oponie i nic na to nie poradzisz.


Dokładnie ale uznałem, że poprawię montaż bo po trzech latach mógł zużyć się bieżnik opon czy samo mocowanie movera. Teraz jestem spokojniejszy. Przy skrajnych to i mój samochód wymięka dlatego chciałbym żeby kolejny był z 4x4.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybył mój Enduro waga 37kg w pudełkach ze wszystkim, Bez pudełek, instrukcji itp wyjdzie pewnie 36kg i tyle podaje producent.

Teraz tylko niech się ociepli i montujemy :D

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mover zawsze da radę. Warunek to prawidłowy montaż i zapas prądu. Mój nie ma lekkiego życia ( ten em444 czy jakoś tak) aktualnie szarpie 1700kg. Awaryjnie wyciąga z błota cały zestaw ;)

U mnie zawsze problem stanowi akumulator. Znowu trzeba kasę wydać bo podróbka tayama po 2 latach umarł. 

Stromy wjazd w granicach rozsądku nie powinien stanowić problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się po powoli szykuje do montażu mam dwa pytania.

Te końcówki oczkowe i te drugie ogarnie mi to któraś z tych zaciskarek? Może to lutować?
http://allegro.pl/zaciskarka-zaciskacz-konektorow-koncowek-ht-202b-i6056606150.html
http://allegro.pl/praska-zaciskarka-do-tulejek-koncowek-kabli-0-5-16-i7130021345.html


Wyłączniki prądowy macie montowany na zewnątrz czy w gdzieś w środku? Mam gniazdo zewnętrzne z klapką, wyłącznik itd, ale zastanawiam się czy wiercenie w ścianie to dobry pomysł?

 

20180221_194909.jpg

20180221_215122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.