Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Zobacz na jakie napięcie masz wentylator ogrzewania - może być, że się przeprosisz z przetwornicą - ja jej tylko po to używałem w poprzedniej przyczepce - wtedy do przetwornicy może będziesz potrzebował takiego bezpiecznika (zależy jaka duża). Do regulatora solara to raczej małe gniazdo na bezpiecznik samochodowy - zależy jaki regulator.

Nie mam wentylatora ogrzewania. W mojej przyczepie nie było. Małe gniazda mam, czyli zamawiam pojedyncze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

... no, ale do tego bezpiecznika trzeba też oprawkę, zamówiłeś ?

125 A nie musi, ale może okazać się zbyt słabym bezpiecznikiem, dlatego pisałem o 150 A.

Znamionowy prąd Twojego napędu może chwilami sięgnąć 120 A.

 

nie wiem jaki mam pobór prądu w moim moverze, natomiast robiąc instalacje największy bezpiecznik pod ręką miałem 30A i taki właśnie użyłem.

 

mover na takim bezpieczniku wjechał 1,5 tonową przyczepą na drewniane klocki wysokości ok 8cm... - chciałem sprawdzić czy rolki nie będą się ślizgać na oponie.

 

w poprzedniej przyczepie miałem bezpiecznik 40A (ten sam mover) i ani razu go nie spaliłem - a mover miał okazję się wykazać.

 

odnośnie wytrzymałości - u mnie akumulator 115Ah (głębokiego rozładowania kwasowy), nigdy nie odmówił współpracy a u mnie każdy wyjazd z posesji wiąże się z kilkunastominutowym podjazdem ostro pod górę...

 

podsumowując - bezpiecznik 125A dla mnie to gruba przesada, chyba że mover Trumy ma takie potrzeby....

 

P.S. ( ja zawsze mam u siebie bezpiecznik na szybką podmianę - stopniowo do 100A, żeby nie było że namawiam do złego).....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truma pobiera ok 20A, maxymalnie 120A. Pewnie w przypadku przyczepy 1800 kg, wspinającej się na wzniesienie lub krawężnik może dojść do takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaki mam pobór prądu w moim moverze, natomiast robiąc instalacje największy bezpiecznik pod ręką miałem 30A i taki właśnie użyłem.

mover na takim bezpieczniku wjechał 1,5 tonową przyczepą na drewniane klocki wysokości ok 8cm... - chciałem sprawdzić czy rolki nie będą się ślizgać na oponie.

w poprzedniej przyczepie miałem bezpiecznik 40A (ten sam mover) i ani razu go nie spaliłem - a mover miał okazję się wykazać.

odnośnie wytrzymałości - u mnie akumulator 115Ah (głębokiego rozładowania kwasowy), nigdy nie odmówił współpracy a u mnie każdy wyjazd z posesji wiąże się z kilkunastominutowym podjazdem ostro pod górę...

podsumowując - bezpiecznik 125A dla mnie to gruba przesada, chyba że mover Trumy ma takie potrzeby....

P.S. ( ja zawsze mam u siebie bezpiecznik na szybką podmianę - stopniowo do 100A, żeby nie było że namawiam do złego).....

 

Marek, to normalne zachowanie napędu. Nigdzie nie pisałem, że napęd cały czas ciągnie 120 A.

Osobiście bym nie chciał, aby w trudniejszych warunkach, w czasie manewrowania moverem nagle wszystko mi padło, bo bezpiecznik nie wytrzymał. Dodatkowa strata czasu na jego szukanie, wymianę itd. (zakładając jeszcze, że się go ma).

Gdyby jeszcze było tak, że z tego powodu blokuję dłuższy czas czyjś wyjazd, to już w ogóle wstyd.

To są dane z instrukcji napędu, który ma Witus:

 

post-8228-0-01279800-1395008549_thumb.jpg

Jak widzisz, 120 A ten napęd może w pewnych sytuacjach pociągnąć. Jako zabezpieczenie zawsze stosuje się bezpiecznik trochę mocniejszy (ok. 10 - 15 %). Najbliższy w szeregu jest 150 A i taki też proponowałem.

Dla omawianego przypadku (napędy) jest bezpiecznikiem w sam raz.

Dodatkowo napiszę jeszcze jedną rzecz: każdy bezpiecznik powoduje pewien spadek napięcia w zabezpieczanym obwodzie. Przy określonej wartości pobieranego prądu, im wartość bezpiecznika większa, tym ten spadek będzie mniejszy. Jeśli bezpiecznik jest dobrze dobrany, to można tą sprawę pominąć, ale jeśli bezpiecznik jest o zbyt małej wartości, to może się mocno nagrzewać, mimo że nie ulega jeszcze przepaleniu. W skrajnej sytuacji, gdy oprawka jest marnej jakości, może spowodować mały pożar, a w najlepszym razie wypalenie zestyków (zależy od zastosowanej wersji oprawki i bezpiecznika).

Skrajność zresztą nie jest wskazana w żadną ze stron, czyli 200 A byłoby zbyt wiele, a 20 A, to stanowczo zbyt mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurcze czemu 80 a nie 75 czy 68??

Może lepiej 150A tak jak zaleca producent?

bo przez dwa lata ciężkich przebojów i podjazdów po 20min pod górkę bezpiecznik 40A sobie radził to nie widzę sensu ładować tam 4 razy takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej instrukcji montażu movera nie znalazłem nigdzie informacji o konieczności stosowania bezpiecznika, a i na żadnym schemacie taki nie występuje. Zrobiłem montaż zgodnie z instrukcja, ale teraz widzę, że trzeba instalację uzupełnić o bezpiecznik pewnie wsadzę 100 A - moja przyczepka ma 1000 DMC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed - myślę, że nie znalazłeś takiej informacji dlatego, że są to podstawy montażu.
Przypuszczam, że w wielu instrukcjach nie ma mowy o sprawach oczywistych :hmm:
Do prostych rzeczy nie ma nawet instrukcji, ale czy ktokolwiek montując np. dodatkowe, przeciwmgielne halogeny do samochodu, zamontowałby je z pominięciem bezpiecznika ?
Halogeny, to nie mover - mają określony pobór prądu, więc i bezpiecznik nie będzie dowolny, a o określonej wielkości.
Wracając do bezpieczników. Czy np. w mieszkaniu, gdzie standardem jest 16 A na gniazda przyłączeniowe, ktokolwiek z Was zakłada 6 A, bo najczęściej do gniazdek podłącza tylko golarkę ?
Moim zdaniem, sprawa jest bezdyskusyjna.

Należy stosować bezpieczniki dostosowane parametrami do zabezpieczanego obwodu i znamionowych wartości prądu, mogących wystąpić w tym obwodzie, a zatem tak, jak poprzednio napisałem:
nie za duże, nie za małe, ale takie, jakie trzeba.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jak na Aledrogo (po 11zł szt. +5zł przesyłka) kupiłem po 9zł za szt. w sklepie. Już błąd -oczywisty- poprawiony jest 150A

http://allegro.pl/be...3970420526.html

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jak na Aledrogo (po 11zł szt. +5zł przesyłka) kupiłem po 9zł za szt. w sklepie. Już błąd -oczywisty- poprawiony jest 150A

http://allegro.pl/be...3970420526.html

 

Co to za sklep ? Sklepy samochodowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.