Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Ja np mając te 12 cm prześwitu miałem w tym roku na Chorwacji problem z wypoziomowaniem przyczepy na pochyłej parceli. Po prostu silnik movera zawadzał o klin najazdowy. Na siłę wjechałem ale wyrzeźbiło mi rowek w klinie.

Widać, jeszcze trochę nauki przed Tobą. Następnym razem podjedź pół metra dalej / bliżej i zapakuj klin po przeciwnej stronie koła niż mover, wtedy nie dość, że nie zawadzisz silnikiem o klin to jeszcze lepiej wjedzie wpychając koło na klin niż wciągając. Nie zadziała to na ultra małej parceli, czasami te pół metra braknie :).

 

A w temacie movera. W ubiegły czwartek o 18:50 padł mi 2 letni akumulator Tayama dobrze traktowany. Ładowałem go dobrą ładowarką Waeco a dziad stracił pojemność tak szybko. Przejechał metr i napięcie 8V. Chyba już po nim ? Miałem fuksa bo moja zaprzyjaźniona hurtownia przedłużyła godziny pracy do 19tej i zdążyłem po nowy awaryjny akumulator. Całe 18Ah - ale wyjazd uratowany. Na takiej zabawce zrobiłem jakieś 15m + obrót o 180 stopni co przy masie prawie 1700kg i nachyleniu terenu było dobrym wynikiem. Aku dał też radę na wyjeździe i po powrocie, niedługo testy jazdy pod wiatę, nie sądzę, że da radę zrobić ok 80m + zawrotka. Najwyżej pojedzie na 2-3 razy.

 

Witus - piwo dla Ciebie, nie próbowałbym gdyby nie info tutaj kilka lat temu, że mały aku da radę. Bez movera nawet bym za płot nie wyjechał, przyczepa była na cm wparkowana.

post-8007-0-85735300-1508785449_thumb.jpg

post-8007-0-37481800-1508785479_thumb.jpg

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W ubiegły czwartek o 18:50 padł mi 2 letni akumulator Tayama dobrze traktowany. Ładowałem go dobrą ładowarką Waeco a dziad stracił pojemność tak szybko. Przejechał metr i napięcie 8V. Chyba już po nim

 

:hmm:

http://forum.karawaning.pl/topic/19648-akumulator-jaki-wybrać/?p=432663

http://forum.karawaning.pl/topic/22776-akumulatory-toyama-seria-npm-szybko-spada-napi%C4%99cie/?p=498923

Miałem fuksa bo moja zaprzyjaźniona hurtownia przedłużyła godziny pracy do 19tej i zdążyłem po nowy awaryjny akumulator. Całe 18Ah - ale wyjazd uratowany. Na takiej zabawce zrobiłem jakieś 15m + obrót o 180 stopni co przy masie prawie 1700kg i nachyleniu terenu było dobrym wynikiem. Aku dał też radę na wyjeździe i po powrocie, niedługo testy jazdy pod wiatę, nie sądzę, że da radę zrobić ok 80m + zawrotka. Najwyżej pojedzie na 2-3 razy.

 

Marku, duża pojemność akumulatora dla napędu nie zawsze jest konieczna.

Wspominałem o tym w wielu tematach, np.:

http://forum.karawaning.pl/topic/12466-mover/?p=338064

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do movera Enduro EM 203 Soft Start Stop. Czytałem już na forum , że potrafi w ich silnikach gromadzić się woda, więcej jako takich groźniejszych usterek się nie doczytałem.Dlatego spytam - czy warto inwestować w ten chyba chiński sprzęt? Czy wytrzyma to z 5 lat przy w miarę skromnym manewrowaniu?

No i najważniejsze pytanie - czy warto kupić taki fabrycznie nowy komplet z gwarancją za około 2100 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do movera Enduro EM 203 Soft Start Stop. Czytałem już na forum , że potrafi w ich silnikach gromadzić się woda, więcej jako takich groźniejszych usterek się nie doczytałem.Dlatego spytam - czy warto inwestować w ten chyba chiński sprzęt? Czy wytrzyma to z 5 lat przy w miarę skromnym manewrowaniu?

No i najważniejsze pytanie - czy warto kupić taki fabrycznie nowy komplet z gwarancją za około 2100 zł?

osobiście wolałbym kupić nowe z gwarancją i mieć spokój , przynajmniej jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście wolałbym kupić nowe z gwarancją i mieć spokój , przynajmniej jakiś czas.

 

Arturo43 - przecież wyraźnie napisałem, że jest to fabrycznie nowy komplet na pełnej gwarancji.

 

Gorsza sprawa, że mover bez rzeźby do mojej przyczepki nie pasuje.Mam ramę  wysokości 14 cm, a powinienem mieć zgodnie z instrukcją 18,5 cm  :nono:

Wychodzi na to, że mi nie wlezie na wysokość i  :pupa:  

W Niemczech stosują jakieś dziwne dystanse, ale koszt ich tam to od 90 Euronów. Niestety u nas takie dystanse są nie do zdobycia  :mad:

 

Musiałbym zastosować takie 3 dystanse jak jest pokazane na poniższej stronce.Tylko jak je zdobyć?

 

http://www.kuhnshop.de/images/products_upload/Einbauzubehoer%20(PDF)_476_doc1.pdf

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo43 - przecież wyraźnie napisałem, że jest to fabrycznie nowy komplet na pełnej gwarancji.

 

Gorsza sprawa, że mover bez rzeźby do mojej przyczepki nie pasuje.Mam ramę  wysokości 14 cm, a powinienem mieć zgodnie z instrukcją 18,5 cm  :nono:

Wychodzi na to, że mi nie wlezie na wysokość i  :pupa:  

W Niemczech stosują jakieś dziwne dystanse, ale koszt ich tam to od 90 Euronów. Niestety u nas takie dystanse są nie do zdobycia  :mad:

 

Musiałbym zastosować takie 3 dystanse jak jest pokazane na poniższej stronce.Tylko jak je zdobyć?

 

http://www.kuhnshop.de/images/products_upload/Einbauzubehoer%20(PDF)_476_doc1.pdf

racja nie doczytałem  :oslabiony: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej - czy ktoś montował ten typ movera do takiej  budki jak moja - przypomnę, że chodzi konkretnie o Enduro EM 203 Soft Start Stop. Muszę podjąć decyzję o zakupie, a nie wiem co robić, bo bez rzeźby raczej pasował nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej - czy ktoś montował ten typ movera do takiej  budki jak moja - przypomnę, że chodzi konkretnie o Enduro EM 203 Soft Start Stop. Muszę podjąć decyzję o zakupie, a nie wiem co robić, bo bez rzeźby raczej pasował nie będzie.

 

 

To może inaczej - czy ktoś montował ten typ movera do takiej  budki jak moja - przypomnę, że chodzi konkretnie o Enduro EM 203 Soft Start Stop. Muszę podjąć decyzję o zakupie, a nie wiem co robić, bo bez rzeźby raczej pasował nie będzie.

Żaden problem z montażem z dodatkowymi elementami. Trzeba zrobić z blachy grubości 3 -4 mm kątownik przykręcić go do ramy a do niego moover. Tak montowałem koledze napęd. Wysokość dobierasz tak aby dodatkowy kątownik był na wymaganej wysokości (nim zwiększasz wysokość ramy z Twojej przyczepy do tych 18,5 cm) W załączniku szybki szkic jak to zrobiłam

rama dodaki.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby na to nie patrzeć to zawsze będzie rzeźba.Ja wiem, że u nas to przechodzi - ale na zachodzie każda ingerencja w ramę musi przejść przez TUV, nawet ta jedna czy dwie głupie śrubki. To już lepiej zrobić takie podkładki, na podobę tych, które sprzedają w oryginale po 25 euro za sztukę za 15 mm grubości.Zgodnie z instrukcją można podłożyć do 3 takich podkładek na stronę.W tym układzie nie trzeba nawet u nich robić przeglądu.Po przeanalizowaniu za i przeciw rezygnuję z tego movera i raczej zainwestuje w Reich MoveControl economy light.

Ten pasuje na wysokość, jednak ze względu na jakąś durną poprzeczkę w ramie w mojej przyczepce będę musiał mover zamontować za osią.Ale to akurat nie jest najgorszym rozwiązaniem.

Nie wiem , który z tych moverów jest lepszy, ale Reich przynajmniej produkują w Niemczech, a nie w Chinach jak Enduro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby na to nie patrzeć to zawsze będzie rzeźba.Ja wiem, że u nas to przechodzi - ale na zachodzie każda ingerencja w ramę musi przejść przez TUV, nawet ta jedna czy dwie głupie śrubki. To już lepiej zrobić takie podkładki, na podobę tych, które sprzedają w oryginale po 25 euro za sztukę za 15 mm grubości.Zgodnie z instrukcją można podłożyć do 3 takich podkładek na stronę.W tym układzie nie trzeba nawet u nich robić przeglądu.Po przeanalizowaniu za i przeciw rezygnuję z tego movera i raczej zainwestuje w Reich MoveControl economy light.

Ten pasuje na wysokość, jednak ze względu na jakąś durną poprzeczkę w ramie w mojej przyczepce będę musiał mover zamontować za osią.Ale to akurat nie jest najgorszym rozwiązaniem.

Nie wiem , który z tych moverów jest lepszy, ale Reich przynajmniej produkują w Niemczech, a nie w Chinach jak Enduro.

Wolność Tomku w swoim domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy do przyczepy 2,5m podejdzie każdy mover dostępny w sprzedaży?

 

Movery dobierasz przede wszystkim pod kątem wagi przyczepy. W zasadzie chyba wszystkie movery są do max szerokości 250 cm - tzn mają możliwosć regulacji w przedziale kilkudziesięciu cm. Nawet najtańszy mover założysz do 2,5 metra

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej trzeba patrzeć na konstrukcję ramy oraz jej wysokość - bo  tutaj są pewne ograniczenia.Ja też myślałem, że każdy mover pasuje bez problemów do każdej przyczepy, ale tak nie jest. Już miałem zamawiać Enduro 203, a się okazuje, że mam ramę za niską.Owszem można kombinować z podkładkami, ale to i dodatkowy koszt i poszukiwanie takowych.Ostatecznie zamówię Reicha i tyle - jest niższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Movery dobierasz przede wszystkim pod kątem wagi przyczepy. W zasadzie chyba wszystkie movery są do max szerokości 250 cm - tzn mają możliwosć regulacji w przedziale kilkudziesięciu cm. Nawet najtańszy mover założysz do 2,5 metra

 

Bardziej trzeba patrzeć na konstrukcję ramy oraz jej wysokość - bo  tutaj są pewne ograniczenia.Ja też myślałem, że każdy mover pasuje bez problemów do każdej przyczepy, ale tak nie jest. Już miałem zamawiać Enduro 203, a się okazuje, że mam ramę za niską.Owszem można kombinować z podkładkami, ale to i dodatkowy koszt i poszukiwanie takowych.Ostatecznie zamówię Reicha i tyle - jest niższy.

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapa gdzie namierzyłeś Reicha w rozsądnych pieniądzach?

 

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Kalapan gdzie namierzyłeś Reicha w rozsądnych pieniądzach?

 

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Przepraszam za przekręcenie nicka, chole...y słownik

 

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.