Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Pocieszyliście mnie tymi komentarzami  jam mam aku 55ah żelowy ktury jest ładowany przez panele. Będzie on pracował z tym napędem od Obelnika za 649 euro. Przyczepa ma dmc 1000kg, wiec myśle że da rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

12 minut temu, Zulos napisał:

No moja ma 1100 (a będzie miała 1200 za chwilę) i potrzebuję aku w zasadzie tylko do movera + ewentualnie oświetlenie LED na postoju w trasie.

To te ledy ile Ci zeżrą tego prądu? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy... pytałem już wcześniej i Kristofer mi napisał cyt.: " Jeden? Pewnie ok. 600 W :hmm: - tak z grubsza. "

Ale to chyba 50A będzie... te kabelki to słabo na taki prąd wyglądają. Czy ktoś może wie ile faktycznie maja takie silniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, kpr napisał:

Koledzy... pytałem już wcześniej i Kristofer mi napisał cyt.: " Jeden? Pewnie ok. 600 W :hmm: - tak z grubsza. "

Ale to chyba 50A będzie... te kabelki to słabo na taki prąd wyglądają. Czy ktoś może wie ile faktycznie maja takie silniki?

Odpowiedziałem tak, ponieważ nie podałeś konkretnego modelu napędu.

Tak, czy inaczej, można przyjąć, że silniki najczęściej spotykanych napędów miewają moc od ok. 500 W, do ok. 900 W, czyli max pobór prądu przez jeden silnik może być na poziomie ok. 40 - 75 A

Przewody podłączeniowe dla silników mają najczęściej przekrój 6 - 8 mm²  To w zupełności wystarczający przekrój, ponieważ mamy do czynienia z krótkotrwałym obciążeniem prądowym przewodów, a do tego dążymy, aby ich długość była minimalna (tylko tyle, ile potrzeba). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować przewody o większym przekroju. Będzie to miało tylko i wyłącznie korzystny wpływ na pracę całego napędu. Taka zmiana z pewnością konieczna nie jest, ale jeśli ktoś zechce, to nie widzę przeciwwskazań, wręcz przeciwnie.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

30 minut temu, Kristofer napisał:

Odpowiedziałem tak, ponieważ nie podałeś konkretnego modelu napędu.

Tak, czy inaczej, można przyjąć, że silniki najczęściej spotykanych napędów miewają moc od ok. 500 W, do ok. 900 W, czyli max pobór prądu przez jeden silnik może być na poziomie ok. 40 - 75 A

W moim przypadku producent deklaruje średnie zużycie na poziomie 20 A, a maksymalne na poziomie 120 A.

30 minut temu, Kristofer napisał:

Przewody podłączeniowe dla silników mają najczęściej przekrój 6 - 8 mm²  To w zupełności wystarczający przekrój, ponieważ mamy do czynienia z krótkotrwałym obciążeniem prądowym przewodów, a do tego dążymy, aby ich długość była minimalna (tylko tyle, ile potrzeba). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować przewody o większym przekroju. Będzie to miało tylko i wyłącznie korzystny wpływ na pracę całego napędu. Taka zmiana z pewnością konieczna nie jest, ale jeśli ktoś zechce, to nie widzę przeciwwskazań, wręcz przeciwnie.

Należy też pamiętać, aby przewody z obu stron były tej samej długości :)

32 minuty temu, Zulos napisał:

Oj, żarłoki straszne z nich są - prąd znika w oczach i wiaderkami trza donosić?

Poważnie to sprawdź czy wszędzie masz ledy. U mnie niby producent deklarować, że oświetlenie wewnętrzne jest oświetleniem LED i owszem, w większości to prawda - czyli na zewnątrz mam LED, w środku nad kuchenką led, w kibelku led, nad stołem led, światełka dla dzieciaków też led. Natomiast dwie lampeczki nocne nad łóżkiem francuskim miałem ze zwykłymi żarówkami halogenowymi 20W każda! Zmieniłem na ledy, też z powodu, że led się tak nie nagrzewa jak ten halogen, a przy małym dziecku ma to znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jacek00 napisał:

Poważnie to sprawdź czy wszędzie masz ledy. U mnie niby producent deklarować, że oświetlenie wewnętrzne jest oświetleniem LED i owszem, w większości to prawda - czyli na zewnątrz mam LED, w środku nad kuchenką led, w kibelku led, nad stołem led, światełka dla dzieciaków też led. Natomiast dwie lampeczki nocne nad łóżkiem francuskim miałem ze zwykłymi żarówkami halogenowymi 20W każda! Zmieniłem na ledy, też z powodu, że led się tak nie nagrzewa jak ten halogen, a przy małym dziecku ma to znaczenie.

Też mam podejrzenia - zwłaszcza w stosunku do tych nocnych lampek i tych w łazience, ale teraz mi się nie chce już iść sprawdzić;-)

No ale z listwami to już raczej nie będzie inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, jacek00 napisał:

W moim przypadku producent deklaruje średnie zużycie na poziomie 20 A, a maksymalne na poziomie 120 A.

Jacku, podawałem prąd max dla jednego silnika, więc wszystko się zgadza - dla jednego silnika jest u Ciebie ok. 60 A

 

54 minuty temu, jacek00 napisał:

Należy też pamiętać, aby przewody z obu stron były tej samej długości :)

Oczywiście masz rację - jest o tym w pierwszym poscie tego tematu.

 

56 minut temu, jacek00 napisał:

Natomiast dwie lampeczki nocne nad łóżkiem francuskim miałem ze zwykłymi żarówkami halogenowymi 20W każda!

Mam podobnie, czyli w lampkach "punktowych" nad łóżkami są żarówki halogenowe. W tym typie oświetlenia najczęściej były stosowane żarówki 10 W, no chyba, że ktoś to zmienił. Warto sprawdzić moc naniesioną na trzonku żarówki. 20 W grzeje niemiłosiernie, a 10 W znacznie mniej, natomiast realnej różnicy w jaskrawości oświetlenia aż tak nie widzę. Na LED-y nie zmieniałem, ponieważ ledowe oświetlenie do czytania się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

W moim przypadku producent deklaruje średnie zużycie na poziomie 20 A, a maksymalne na poziomie 120 A.

Czyli jakieś 500W... hmmm .... pomyślimy ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2019 o 19:18, samsam napisał:

Witam pytanie do tego napędu https://www.obelink.pl/naped-osi-prestige.html .

Na filmie ze sklepu Obelink jest pokazany montaż na belce w kształcie L 

Czy da się zamontować na takiej belce

belka.jpg

Dzięki wszystkim za podpowiedzi zamówiłem i dostałem . Odpowiem na pytanie tak da się mocowania są szczękowe i zostaje ponad  centymetrowy luzu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.