Skocz do zawartości

Truma Mover S - montaż.


witus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@witus napisał:
Mam taki podnośnik jak na zdjęciu ale on średnio nadaje się do przyczepy,

 

Moje 2 podnośniki ustawiam:
1. jeden za kołem pod ramą przyczepy na desce lub drewnianym klocku, podnoszę ... poziomowanie poprzeczne
2. za drugim kołem pod ramą na desce lub drewnianym klocku, podnoszę ... poziomowanie poprzeczne
Nasza przyczepa stoi:

-na kempingu na podnośnikach hydraulicznych, koła dotykają do podłoża, nie obracają się

-w garażu na drewnianych klockach, koła dotykają do podłoża, nie obracają się

-wysuwane podpory tylko podtrzymują/podpierają przyczepę

 

Możesz rozwinąć co mają drzwi do poziomowania ?

 

Drzwi przyczepy służą do poziomowania wzdłużnego.
Otwieram drzwi kąt 90° ...  puszczam,... i czekam ... patrzę na drzwi.
1. Jeżeli drzwi zamykają się strona dyszla za wysoko ^ !
2. Jeżeli drzwi otwierają się "więcej niż 90°" to tył przyczepy jest za wysoko ^ !
3. Bywa czasem że za pierwszym razem po otwarciu drzwi przy 90° są nieruchome, ale to bywa bardzo rzadko.

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ired te dwa podnośniki hydrauliczne do poziomowania poprzecznego to bardzo dobry pomysł. :yes:

 

Muszę kupić drugi bo jeden wożę ze sobą. Z tym poziomowaniem poprzecznym to zawsze są problemy nawet wtedy gdy trafimy na równy teren ,bo po kilku dniach postoju bardzo często jedno koło jest niżej od drugiego mimo że stoją na podkładkach.Najgorzej jest na terenie piaszczystym.Wiem ,że prawie zawsze ten poziom ulega zmianie bo wożę ze sobą 60cm poziomnicę.

Ja także lubię wypoziomowaną podłogę oraz łóżko bo to poprawia znacznie komfort mieszkania.

 

Ired w jaki sposób zabezpieczasz podparcie ramy aby nie spadła z główki podnośnika. Czy masz do tego zrobione specjalne mocowanie- podkładkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lucek26 napisał:

...w jaki sposób zabezpieczasz podparcie ramy aby nie spadła z główki podnośnika.

Czy masz do tego zrobione specjalne mocowanie- podkładkę?

 

Na kempingu mam 2 kawałki 10 x 10 cm gumy "zelówkowej" grubość ~5mm

W garażu podkładam kawałki starego bieżnika.

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ired.

 

To naprawdę niewielki koszt a wygoda wielka.  Jak tylko zdejmę przyczepę z podpór pod oś zaraz sprawdzę na ogrodzie Twój patent z tym poziomowaniem poprzecznym.

 

Pozdrawiam lucek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro już temat taki się pojawił to ja dodam od siebie, że nie widzę sensu posiadając movera bawić się w poziomowanie przyczepy podnośnikiem kiedy wygodniej i zdecydowanie bezpieczniej można zrobić to za pomocą 2 klinów najazdowych..

 

sam mam taki podnośnik na 2 tony a drugi na 5t i powiem szczerze, że owszem poziomowałem tak jak Witus czyli podnośnik pod ramę a jak już przyczepa w poziomie to wtedy deski pod koło i po sprawie - bałbym się że przyczepa na podnośniku w końcu z niego spadnie i narobią się koszty albo komuś coś sie stanie.

 

później zakupiłem kliny i autem wciągałem cepę na nie a później moverem.

 

mój strach wynika pewnie z tego że już mi raz podnośnik żaba puścił (hydraulika) jak cepa na nim stała i spadła by mi na głowe gdyby nie zabezpieczenie drewnianymi klockami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, przepraszam, ale mi umknęło. Ile to cudo Cię kosztowało i jak udało Ci się znaleźć?

Był wystawiony na allegro za 2400 z dodatkami. Wynegocjowałem zakup poza allegro 2300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro już temat taki się pojawił to ja dodam od siebie, że nie widzę sensu posiadając movera bawić się w poziomowanie przyczepy podnośnikiem kiedy wygodniej i zdecydowanie bezpieczniej można zrobić to za pomocą 2 klinów najazdowych..

 

sam mam taki podnośnik na 2 tony a drugi na 5t i powiem szczerze, że owszem poziomowałem tak jak Witus czyli podnośnik pod ramę a jak już przyczepa w poziomie to wtedy deski pod koło i po sprawie - bałbym się że przyczepa na podnośniku w końcu z niego spadnie i narobią się koszty albo komuś coś sie stanie.

 

później zakupiłem kliny i autem wciągałem cepę na nie a później moverem.

 

mój strach wynika pewnie z tego że już mi raz podnośnik żaba puścił (hydraulika) jak cepa na nim stała i spadła by mi na głowe gdyby nie zabezpieczenie drewnianymi klockami.

 

Mam podobne odczucia. U mnie wjeżdżanie na klin samochodem uniemożliwiało rozpięcie AKS, coś się klinowało i miałem problem (tak było w starej przyczepie). Żaba i deski sprawdzały się dobrze ale tak jak mówisz trzeba to robić ostrożnie. Teraz przy moverze problem się sam rozwiązał najadę na klin i po sprawie. Stawianie przyczepy na dwóch podnośnikach to rozwiązanie hardcore ;)

No to nieźle, zazdroszczę !

Nie ma czego był stres bo to używka. Mialem kupić Enduro 2 za 3 tyś. Przekonał mnie Speedy i podrzucił link do aukcji. Długo mnie nie musiał przekonywać bo produkty Trumy są fajnie udokumentowane i wszystkie elementy do zamówienia w każdym sklepie karawaningowym. Dzisiaj zamówiłem brakujące kapsle do aluminiowych rolek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Latem udało mi się kupić Powrtouch Model 3 w prawie idealnym stanie biała farba była prawie bez rdzy. Rozebrałem mechanizm, zębatki całe w smarze w bardzo dobrym stanie. Cały komplet poza allegro wynegocjowałem za 1700 bez akumulatora, ładowarki i skrzynki na akumulator. Gościu często z Angli przywozi je kupuje przyczepy z moverem dekompletuje je i wszystko sprzedaje osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu od dechy do dechy fantastycznego wpisu Kristofera http://forum.karawaning.pl/topic/16249-mover-czyli-napęd-do-przyczepy-uwagi-do-samodzielnego-montażu/ , wracam do poprawek i kończenia części elektrycznej montażu.

 

Zgromadziłem brakujące elementy:

 

- złączki elektryczne na linkę 10mm2 
post-373-0-96735400-1394882250_thumb.jpg

 

- bezpiecznik 125A kupiony w sklepie "car audio"

post-373-0-72665700-1394882418_thumb.jpg

 

- dekielki aluminiowych rolek, których nie było przy moverze, a które w dwa dni ściągnięto dla mnie w SCAMP-ie http://www.s-camp.pl

post-373-0-73578100-1394882534_thumb.jpg

 

Zabieram się za robotę:

 

Końcówka przygotowana do zagniecenia (pamiętamy o koszulce termokurczliwej !)

post-373-0-24184200-1394882657_thumb.jpg

 

Zaciskanie 

post-373-0-48246800-1394882693_thumb.jpg

 

Gotowe !

post-373-0-85809000-1394882852_thumb.jpg

 

Instalacja wyłącznika "hebel"

post-373-0-85804700-1394882912_thumb.jpg

 

Instalacja bezpiecznika

post-373-0-59781100-1394882968_thumb.jpg

 

Ta część będzie poprawiona. Bezpiecznik jest na tyle elestyczny, że sztywny przewód 10mm2 prędzej czy później połamie ten bezpiecznik.

Zamawiam zgodnie z sugestią Kristofera porządny bezpiecznik i gniazdo:

post-373-0-73021500-1394883214_thumb.jpgpost-373-0-96047200-1394883246_thumb.jpg

 

Wszystko poskładane i ułożone na swoim miejscu.

post-373-0-88596100-1394883325_thumb.jpg

 

Będzie jeszcze jedno podejście. Jak się wypada, porządne ułożenie przewodów i zapasów w peszlach pod podwoziem przyczepy. Instalacja drugiego hebla odcinającego akumulator od instalacji przyczepy (robiłem to bezpiecznikiem ale wyłącznik jest wygodniejszy).

Na dzisiaj tyle resztę planów pokrzyżował deszcz :(

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Instalacja drugiego hebla odcinającego akumulator od instalacji przyczepy (robiłem to bezpiecznikiem ale wyłącznik jest wygodniejszy).

 

Planujesz Solar lub już go masz więc przemyśl miejsce podłączenia tego drugiego hebla. W instalacji Solara akumulatora się nie odłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże  :bravo:  za wykonanie, ale nie tylko ...

Widzę, że wyciągasz prawidłowe wnioski z przeczytanych różnych informacji i do wykonania instalacji elektrycznej napędu, podszedłeś z należytą jej uwagą :ok:

Na fotkach widzę, że wszystko jest przemyślane i ładnie poprowadzone. Wnioskuję, że jesteś estetą i drażnią Cię różnego rodzaju "niedoróbki". Doskonale to rozumiem, bo sam taki jestem ;)

Mam jedyną i drobną sugestię: ustaw pręt antenki pionowo (do dołu).

 

P.S.

Ciekawy jestem, jak kosztowne są takie dekielki ?

Ja jeszcze swoich nie pogubiłem, trzymają się mocno, ale tak z ciekawości pytam :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.