Skocz do zawartości

Ciągnięcie przyczepy a zużycie paliwa


Arecky69

Rekomendowane odpowiedzi

 

No i .....spojlerek na dachu holownika !

 

Witam!

Widzę tą owiewkę na dachu Twojego samochodu.

Masz może jakieś praktyczne i konkretne spostrzeżenia, w jakim stopniu wpływa ona na zużycie paliwa Twojego zestawu?

Spotkałem się gdzieś na forum z postem, w którym ktoś napisał, że szpeci to samochód. Patrzę teraz na zdjęcia, które zamieściłeś i uważam, że wcale tak nie jest, wygląda całkiem dobrze, a jeśli jeszcze daje wymierne korzyści na długich trasach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Na moje to nie ma szans na jakieś sensowne pomiary :hmm:  jedynie badania w tunelu aerodynamicznym mogły by coś powiedzieć bo w drogowych warunkach nie jesteśmy w stanie odwzorować warunków z i bez spojlera 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że wyniki z tunelu były by nam tak przydatne jak spalanie podawane w folderach reklamowych, w których dąży ono do zera, a niebawem co ambitniejsze marki chyba zejdą poniżej tej granicy ;)

Myślę, że jeśli by znalazł się skrupulatny forumowicz, można by pokusić się o jakieś długodystansowe wnioski. litr różnicy to byłaby już zauważalna wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że realnie taki spojler może dać 10-15% oszczędności i coś w tym jest bo praktycznie każdy bus plandeka czy kontener jak nie ma "kurnika" to ma spojlery ;)

np coś w ten deseń :

http://lamar.com.pl/oferta-lamar/pakiety-aerodynamiczne/spojlery-2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale spojler sluzy do poprawy "ciecia" powietrza a w przypadku auto plus przyczepa powietrze juz jest rozciete...

 

 

Tu problemem jest opadajace powietrze za autem i walace w sciane czolowa przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżdżę z takim ustrojstwem i wg. moich obliczeń do dwóch litrów na 100 km można zaoszczędzić. Przy aucie z gazem zużycie z 18l/100 km spadło do 16 l/100 km obecnie przy benzynie wychodziło 11/100 km. W drugim przypadku nie litrażowałem bez spojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno wszystko zależy od silnika, im większe spalanie (np lpg) tym więcej można zaoszczędzić. Jeżeli przyczepa ma 250cm szerokości to przy prawie każdym holowniku dalej boki będą wystawać po za obrys samochodu i tego spojler nie zniweluje. Chętnie przetestowałbym taki spojler na dłuższej trasie, ale aktualnie nie mam nawet relingów, więc droga zabawa by była na same testy.

 

odnośnie spalania.

 

w mieście na dłuższych odcinkach mam do 8,5 l/100km, zimą na krótkich mam do 9,5l/100km, w trasie mam od 5,5 do 8,5l / 100km (prędkość do 100 lub do 180kmh), a na koniec z przyczepą - od ok 10l przy jeździe 90kmh do 12,5l/100kmh przy szalonej jeździe pow 115kmh. Tylko u mnie przyczepa dochodzi do max możliwości holownika 1700 dmc z 1800 kg na haku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby ten spojler coś dał to musiał by być ustawiony pod odpowiednim kątem itd itd Zresztą już wcześniej było tu pisane kilka fajnych kwestii ;)  Chętnie bym poznał dokładne wyliczenia, parametry i pomiary :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.