Skocz do zawartości

Ciepla woda w Sterckeman Starlett 390 CP


Rekomendowane odpowiedzi

Ta zaslepka czarna okragla ktora widac na ostatniej fotce to moze byc tez zaslepiony spust wody zrobiony pod mozliwa instalacje bojlera albo ze niby byl tu bojler juz sam zglupialem ;)

Oto fotka spodu przyczepy pod ta zaslepka ;)

 

attachicon.gif20140210_091936.jpg

 

Trochę nietypowe miejsce, jak na to, o czym mówimy - za blisko ściany :hmm:

Przy okazji - patrzyłeś pod podłogą, czy brodzik ma również podpięty swój odpływ do całej instalacji spustu wody ?

Masz taki spust jeden wspólny (zlewozmywak, umywalka, brodzik), czy są rozdzielone ?

 

Teraz widać, że krany masz takie, jak pisałem, czyli standardowa bateria dla zimnej wody, z mikro włącznikiem.

 

Jak do tej pory, wszystko wskazuje na to, ze masz już poprowadzone węże cieplej wody :look:  :ok:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Możesz wstawić kilka fotek, abym mógł się zorientować, jaki jest układ wnętrza w odniesieniu do tych szafek dolnych, które pokazujesz ?

 

 

Zrobilem filmik i wlasnie wrzucam go na yt...jak juz bedzie gotowy to zaraz tu dorzuce...

Natknalem sie przypadkiem na cos takiego pod jedna z lawek:

 

post-12835-0-22833700-1392038988_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem filmik i wlasnie wrzucam go na yt...jak juz bedzie gotowy to zaraz tu dorzuce...

Natknalem sie przypadkiem na cos takiego pod jedna z lawek:

 

attachicon.gif20140210_135733.jpg

 

To "coś", to zasilacz Twojej przyczepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto filmik:

 

http://youtu.be/fbhYGfoAX7c

 

Mam nadzieje ze bedzie dobrze widac ;)

 

A co to tego zasilacza to do czego to sluzy ?

Widzialem ze mozna cos razem z tym robic z akumulatorem tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kiedy nie znalezlismy nic grzejacego wode a sam kabelek co byloby dla mnie najlepsze do wykonania i oczywiscie najtansze ;)

 

Na to pytanie musisz już sobie sam odpowiedzieć ;)

O kosztach już pisałem tu.

 

Napiszę tak: jestem przekonany, że z samodzielnym montażem bojlera gazowego sobie nie poradzisz (gdybyś był blisko Lublina ..., ale nie jesteś ;) )  We własnym zakresie może mógłbyś zamontować ogrzewacz elektryczny, ale mija się to z Twoimi potrzebami w tym zakresie, więc wydatek bez sensu. Pozostaje Ci zastanowić się nad bojlerem gazowym (rozumiem, że nowy nie wchodzi w grę): czy angielski, czy Trumy. Najlepszy, ale i droższy byłby Trumy np. B10 (mniejszy kłopot w przypadku ewentualnej awarii, możliwość płynnej regulacji temperatury wody i większa o kilka litrów pojemność). Trudno go dostać w dobrym stanie i w odpowiednich parametrach. Może być też angielski Carver Cascade (najbardziej popularny), ale bardzo trudno trafić rzeczywiście dobrze utrzymany, no i nie będzie posiadał cech, o których wspomniałem.

Do tego dojdą pozostałe elementy, o których już w początkowych postach pisałem.

Oczywiście dojdą też koszty montażu, bo z instalacją gazową, kominem i całą instalacją wodną, bateriami i zaworami spustowymi, nie dasz sobie rady.

IMHO

A co to tego zasilacza to do czego to sluzy ?

Widzialem ze mozna cos razem z tym robic z akumulatorem tak ?

 

Jak przyłączysz przyczepę do sieci 230 V, to będą (powinny) działać urządzenia, które masz wewnątrz przyczepy (oświetlenie, pompka wody i inne, jeśli masz np. nawiew pieca, wyciąg kuchenny, wzmacniacz antenowy itd.).

Jeśli masz w instalacji zamontowany akumulator, to jest prawdopodobne, że akurat przy tym zasilaczu będzie on doładowywany (to akurat trzeba by sprawdzić).

 

Teraz idę do kina, na film o przyczepie :]

Oto filmik:

Mam nadzieje ze bedzie dobrze widac ;)

 

 

No, tak niezbyt bo za szybko, a przy okazji skrzywiłem sobie kark. Musisz w odpowiedniej pozycji trzymać kamerkę/telefon, bo wszystko jest przekręcone. Ty to widzisz i znasz, ale widz potrzebuje więcej czasu. Proponuję zacząć kręcenie filmu od węży przy zlewozmywaku i posuwać się ich torem aż do zlewozmywaka. Przy okazji możesz komentować słownie, bo dźwięk jest przecież słyszalny.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dokładnie obejrzałem, przeanalizowałem i oto wnioski, które są zbieżne z tym, co już wcześniej napisałem:
dziwne, ale masz praktycznie niemal gotową instalację węży wody "pod wodę ciepłą".
Wystarczy zmienić krany na takie dla wody ciepłej/zimnej, podpiąć węże, które już są na swoich miejscach i prawie gotowe.
Koszt dwóch kranów takich, które będą odpowiednie ok. 170 zł.
http://allegro.pl/zawor-z-wylewka-do-wody-cieplej-i-zimnej-kran-1176-i3880650511.html

Do otrzymania ciepłej wody, pozostał jeszcze jeden, "niewielki" szczegół - bojler.
Na foto zaznaczyłem miejsce, które w/g mnie jest najbardziej odpowiednie do jego umieszczenia (łatwość wpięcia się w węże wody, instalację gazową oraz dobry dostęp i możliwość przejścia kominem przez ścianę, gdybyś zakładał bojler gazowy).

Pozostają wcześniej opisane kwestie wyboru bojlera i zastanowienie się nad montażem (samemu lub zlecenie komuś, kto będzie wiedział, jak to dobrze zrobić).

Gazowe angielskie Carver (używane):

http://allegro.pl/bojler-podgrzewacz-wody-carver-truma-i3954694193.html

http://allegro.pl/gazowy-podgrzewacz-wody-carver-cascade-2-kamper-i3961148900.html

http://allegro.pl/carver-cascade-2-gazowy-podgrzewacz-wody-komplet-i3961265929.html

Bojler gazowy Trumy (nowy):

http://allegro.pl/bojler-gazowy-truma-b-10-terma-wody-mayer-i3962533037.html


Gdybyś mimo wszystko zdecydował się na bojler elektryczny lub termę, to byłbyś chyba w stanie sam to zainstalować.
Dalsze wskazówki, zależnie od Twojej decyzji.

Bojler elektryczny Trumy (nowy):

http://allegro.pl/bojler-elektryczny-truma-terma-14-litr-wody-mayer-i3930864051.html

Terma Trumy (nowa):

http://allegro.pl/poznan-terma-podgrzewacz-wody-truma-i3963396701.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem  o fotkach, więc nadrabiam to niedopatrzenie :skromny:

 

attachicon.gifbateria c_z.jpg

 

attachicon.gifmiejsce na bojler.JPG

 

 

Aha czyli ta opaska co nia spialem kanister to jest wlasnie na bojler ?

A tansza opcja z grzalka to totalna patologia co ?

To bedzie kompletne jak kupie ??

 

http://www.ebay.de/itm/Camping-Caravan-Warmwasserboiler-Boiler-Truma-Therme-TT2-TT-2-/251395036309?pt=Reisemobil_Caravan_Teile&hash=item3a884fd495

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli ta opaska co nia spialem kanister to jest wlasnie na bojler ?

A tansza opcja z grzalka to totalna patologia co ?

To bedzie kompletne jak kupie ??

 

http://www.ebay.de/itm/Camping-Caravan-Warmwasserboiler-Boiler-Truma-Therme-TT2-TT-2-/251395036309?pt=Reisemobil_Caravan_Teile&hash=item3a884fd495

 

Czy opaska była do bojlera ? Nie wiem, raczej nie. Bojler lub terma wymagają trwałego i solidnego mocowania do podłogi przy pomocy odpowiednich wkrętów itp.

 

Tańsza wersja ogrzewania wody, to bojler, a najtańsza, to terma (to, co linkujesz).

Czy proponowana przez Ciebie będzie kompletna :hmm:  W jakim sensie ?

Jeśli chodzi o kompletność samego urządzenia, to kompletne będzie tutaj.

 

Czy takie rozwiązanie to patologia ?

Skąd :look:   O aspektach każdego rozwiązania pisałem, a wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

 

Jest różnica między bojlerem, a termą. Bojler ma większą pojemność i wyższej mocy grzałkę (szybkość podgrzewania wody i wyższa temperatura, oraz często możliwość płynnego ustawienia temperatury podgrzewania w zakresie pracy).

Terma ma niewielką pojemność i grzałkę o niewielkiej mocy, podgrzewanie wody trwa długo i w większości przypadków jest tylko możliwość włącz / wyłącz, nie ma nastaw temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w mojej przyczepce trwa remoncik jednym z najważniejszych powodów było doposażenie cepki w ciepłą wodę kupiłem kran i wylewkę z mieszaczami wąż czerwony zbrojony całość instalacji już gotowa i postanowiłem zastosować podgrzewacz 10l aristona nie jest specjalnie przeznaczony do kempingów ale to nie jest problemem tylko myślę nad patenetem jak spuścić wodę np. po przyjeździe z wyjazdu. Dodam że w trakcie użytkowania wodę z podgrzewacza ma wypychać ta ze zbiornika głównego (zamontowałem 70l) także podgrzewacz zawsze pozostaje pełny oczywiście można odłączyć oba węże wyjąć podrzegrzewacz ale to mało wygodne ;)

 

druga sprawa Kristofer pisałeś o zaworkach zwrotnych gdzie i w jakim celu ?

 

jeżeli chodzi o te Carvery miałem wcześniej starego anglika to coś o tym wiem  też rozważałem zakup takiego używanego podgrzewacza gazowego ale ciężko kupić w dobrym stanie a Cascade2 jest dość awaryjne wystarczy przejrzeć angielskie fora najcześniej pada palnik ale bywają też inne problemy ew. podgrzewacz Carver gazowo-elektyczny tylko cena za używkę powyżej 1000zł nie zachęca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]  postanowiłem zastosować podgrzewacz 10l aristona nie jest specjalnie przeznaczony do kempingów ale to nie jest problemem

 

Nie jestem przekonany do takich rozwiązań, ale jeśli będzie działać i będziesz pilnował pewnych zasad oraz będziesz świadom drobnych ograniczeń, to kto wie :hmm:

Sprawdziłeś, jakiego minimalnego ciśnienia wody potrzebuje do poprawnej pracy ?

[...]  myślę nad patenetem jak spuścić wodę np. po przyjeździe z wyjazdu.

 

To akurat jest najprostsze do rozwiązania. Użyj np. tego typu zaworów spustowych (przelotowych), zamontowanych w potrzebnych miejscach (w najniżej położonych punktach instalacji wodnej), w pobliżu podgrzewacza.

 

post-8228-0-82609300-1392252038_thumb.jpg

 

Kupisz np.   tu 

 

Przykład instalacji wodnej:

 

post-8228-0-89959100-1392253271_thumb.jpg

 

 

Dodam że w trakcie użytkowania wodę z podgrzewacza ma wypychać ta ze zbiornika głównego (zamontowałem 70l) także podgrzewacz zawsze pozostaje pełny

 

Tego nie kojarzę :hmm:  Możesz sprecyzować ?

druga sprawa Kristofer pisałeś o zaworkach zwrotnych gdzie i w jakim celu ?

 

Zawory zwrotne stosuje się w celu zablokowania odpływu wody z danej gałęzi instalacji lub np. w celu zapobiegania przedostania się wody z jakiegoś fragmentu instalacji do innego jej miejsca bądź urządzenia.

Przykład: w pewnych warunkach, po odkręceniu kranu musisz moment poczekać na wypływ wody, bo woda zdążyła spłynąć z części instalacji i musi ona być napełniona ponownie, co chwilę trwa. Zastosowanie zaworu zwrotnego zapobiega takiej sytuacji.

Rozmieszczenie, kierunek przepływu i ilość zaworów zależy od tego, w jaki sposób wykonasz swoją instalację, jak ustalisz poziomy węży i poszczególnych odbiorników wody, zaworów, zbiornika, podgrzewacza itd. Oczywiście trzeba uwzględnić fakt spuszczania wody z instalacji i tak zaprojektować rozmieszczenie zaworów zwrotnych, aby jednocześnie nie blokowały odpływu wody podczas opróżniania instalacji.

[...]  Cascade2 jest dość awaryjne wystarczy przejrzeć angielskie fora najcześniej pada palnik ale bywają też inne problemy ew. podgrzewacz Carver gazowo-elektyczny tylko cena za używkę powyżej 1000zł nie zachęca

 

:skromny:

http://forum.karawaning.pl/topic/3824-bojler-gazowy-carver-cascade-2/?p=313895

[...]  jeżeli chodzi o te Carvery miałem wcześniej starego anglika to coś o tym wiem  też rozważałem zakup takiego używanego podgrzewacza gazowego ale ciężko kupić w dobrym stanie

 

Kilka osób z forum kupiło takie bojlery :hmm:

 

http://forum.karawaning.pl/topic/3824-bojler-gazowy-carver-cascade-2/?p=309557

 

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dołączając się do tematu, w swojej przyczepce również "dorabiałem" ciepłą wodę, oto elementy jakie musiałem dokupić, rozbudowując "trumę":

- bojler truma 5 litrowy elektryczny (w zestawie były 2 zawory, 1 odpowietrzający, oraz 1 spustowy),

- kran do kuchni,

- kran do łazienki - prysznic (wyciągany),

- zbiorniki na wodę czystą - 2 szt. (stare były za małe - były 10 l., teraz są 2 X 30 l.),

- pompka do wody (każdy zbiornik ma swoja pompkę - pracują jednocześnie aby ciśnienie w prysznicu było odpowiednie),

- przewód do wody ciepłej (czerwony),

- kilka trójników (10 mm),

- silikon sanitarny,

- uchwyty do montażu.

 

Koszt wszystkich materiałów kupowanych w sezonie zimowym (celowo zaznaczam że jest to sezon zimowy - bojler był tańszy) wyniósł około 1000 zł.

Pracy bez pośpiechu, było w sumie na kilka dni - najwięcej jest zabawy w przeciąganiem dodatkowego przewodu ciepłej wody, oraz uszczelnianiem (trzeba było trochę powiercić).

Miałem pewne wątpliwości co do ilości ciepłej wody z tak małego bojlera - ale praktyka pokazuje, że niepotrzebnie - wody starcza na normalne użytkowanie przy załodze 4 osobowej (2 osoby dorosłe + 2 dzieci).

 

Pozdrawiam

TomekKnaus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany do takich rozwiązań, ale jeśli będzie działać i będziesz pilnował pewnych zasad oraz będziesz świadom drobnych ograniczeń, to kto wie :hmm:

Sprawdziłeś, jakiego minimalnego ciśnienia wody potrzebuje do poprawnej pracy ?

 

Z tego co sprawdziłem wynika że jak nie zamontuję dołączonego zaworu na wyjściu który trzyma ciśnienie urządzenie działa jako zbiornik przepływowy nie wymaga żadnego minimalnego ciśnienia poza pokonaniem siły grawitacji niewykluczone że nieco mocniejszą pompkę będę musiał kupić zobaczymy

 

Po pracy zrobię fotki jak to u mnie wygląda zamontowane na razie z netu wrzucam zdjęcie podgrzewacza po zdjęciach od razu zobaczycie o co chodzi zbiornik ma wejście i wyjście od góry dlatego nie uda się zastosowanie takiego zaworka jak sugeruje Kristofer bo woda i tak zostanie w podgrzewaczu w zasadzie tak myślałem żeby go inaczej zamontować ale poziomo też nic nie da bo nie opróżni się do końca.

 

Może rozwiązaniem byłoby kupienie zbiornika odwrotnego bo są takie z wejściami od dołu tylko wtedy ten zaworek zwrotny trzeba by było dać żeby woda się nie cofała siłą grawitacji tylko czy pompka da radę wtedy go napełnić bo woda będzie "napierać" od góry ? rozważałem tą opcję ale obawiałem się czy zbiornik w trakcie pracy będzie zawsze pełny w innym przypadku mógłby się uszkodzić - co myślicie ? zawsze mogę jeszcze ten wymienić :)

 

Kristofer linki o Carverach nie zachęcają do zakupu chyba że ktoś ma dużo wolnego czasu na remont tego podgrzewacza :) problemem są też te rurki od gazu angielskie ja kupiłem do swojej piec Carver bo ktoś się bał gazu i wymontował oryginalny piec z mojego Burstnera TO BYŁ BŁĄD musiałem się mocno namęczyć z podłączeniem gazu oni mają coś prawie 6mm tylko to jest calowa nieco grubsza i trzeba było rurkę pilnikiem zjechać leciutko żeby weszła do redukcji 6mm-8mm nie muszę mówić że wymagana maksymalna prezycja zbyt mocno to będzie nieszczelne za mało nie chce wejść baryłka uszczelniająca masakra nie polecam tych angielskich urządzeń zawsze masę problemów wychodzi w trakcie montażu dodam jeszcze że piecyk ma wylot spalin od dołu musiałem powiększyć dziurę w podłodze żeby go zamontować i przeciągłem jedną z desek użebrowania teraz w okolicach pieca jak staję to obudowa piecyka trzeszczy na szczęście nie wpłynęło to na twardość podłogi ale z tymi dźwiękami muszę coś zrobić :(

post-16068-0-59042600-1392292087_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.