Skocz do zawartości

Burstner Champion przeróbka 12v pod akumulator


akoni

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz w kwestii ładowarki.

 

A co polecasz w przypadku akumulatora żelowego jeśli chciało by się aby ładowarka automatycznie ładowała akumulator po podpięciu 230V? Te, które pokazujesz zawsze trzeba włączyć i nastawić tryb ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 195
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam, jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze do tematu to Ja bym zastosował ładowarkę "BOSCH C3" , ładuje i konserwuje jak w/w wymienione a po zaniku napięcia i jego powrocie sama wraca do ustawionych parametrów , więc nie trzeba za każdym razem jej nastawiać. Wiem że najdroższa opcja ale wygodna http://motoryzacja.krakow.sklep2.pl/ladowarka-prostownik-bosch-c3-612v-12120-ah-p-759.html

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co polecasz w przypadku akumulatora żelowego jeśli chciało by się aby ładowarka automatycznie ładowała akumulator po podpięciu 230V? Te, które pokazujesz zawsze trzeba włączyć i nastawić tryb ładowania.

 

Odpowiedź już masz

Np. ładowarka, którą proponuje Kol. California i jak napisał, ładowarka wraca do ustawionego trybu pracy po ponownym przyłączeniu napięcia sieciowego.

post-8228-0-52075700-1392658437_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chcę taką ładowarkę/zasilacz który po wykryciu napięcia sam się włączy i doładuje aku i będzie zasilał urządzenia na 12V. Jest coś takiego? Znalazłem taki

http://www.c-system.com.pl/ZL_zasilacz_ladowarka.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GregorY czyli po podłączeniu tej ładowarki z B@D prąd jest czerpany z akumulatora i jak spadnie trochę to ta ładowarka go podładuję i tak w kółko ? czy może tą ładowarkę trzeba podpiąć do urządzeń a odpiąć akumulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, to pełen automat - mierzy spadek na aku i ładuje. Po przywróceniu napięcia sam się włącza - nie trzeba programować. To o czym piszesz załatwia transformator, prostownik raczej nie zasila bezpośrednio urządzeń z pominięciem akumulatora.

U mnie było tak: po kupnie budki zamontowalem aku lidlowski (szeroko tutaj omawiany), zamontowany na stałe - do klem aku. Oczywiście podładowywał cały czas gdy zauwazył spadek napiecia. Jak wczesniej napisano - po zaniku 230V lidlowski trzeba było ponownie uruchamiać co przy umiejscowienu pod łóżkiem było niewygodne i czasami gdy nie zauwazyłem, że nie było prądu - zapominałem go ponownie włączyć i odbiorniki po pewnym czasie zdychały.

Szalę goryczy przelał zepsuty klawisz - czasami zaprogramowanie prostownika zajmowało mi ponad 200 kliknięć póki nie załapał. Strasznie wkurzajace.

Po kupnie B@D z powyższego linka problem się sam roziwązał. Zaprogramowany raz kontroluje akumulator a po zaniku napięcia sam wznawia działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też jestem na etapie poszukiwania takiej ładowarki, mam aku 115Ah - ale typu - głębokiego rozładowania - kwasowy.

 

czy ładowarka B&D czy też Bosch-a - prezentowane wcześniej dadzą radę ?

 

aktualnie ładuję go ładowarką z lidla, ale wiadomo, że nie jest to automat, a do tego jedną sztuka z moich 2 już umarła.... a ja potrzebuję sprzętu pewnego.

 

Dodam, że na pokładzie przyczepy mam zasilacz  Dometic Mk140, ale wydaje mi się, że on nie będzie ładował dobrze akumulatora - bo ma napięcie 12V (nie sprawdzałem ile daje podczas pracy).

 

Czy podpięcie do przyczepy 3 źródeł zasilania 12V będzie miało jakieś negatywne aspekty ? czy wystarczy, że zamontuje przy każdej ładowarce bezpiecznik i będzie ok ?

 

zasilanie 12V - z wtyczki 13 pin auta, z zasilacza dometic oraz z akumulatora (+ nowa ładowarka). Czy może lepiej dokupić do całości regulator ładowania - taki od solarów i podłączyć to w bardziej cywilizowany sposób ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze do tematu to Ja bym zastosował ładowarkę "BOSCH C3" , ładuje i konserwuje jak w/w wymienione a po zaniku napięcia i jego powrocie sama wraca do ustawionych parametrów , więc nie trzeba za każdym razem jej nastawiać. Wiem że najdroższa opcja ale wygodna http://motoryzacja.krakow.sklep2.pl/ladowarka-prostownik-bosch-c3-612v-12120-ah-p-759.html

 

Pozdrawiam serdecznie.

Jak najdroższa przecież ta którą przedstawił kristofer kosztuje ponad 200 zł a ta zaproponowana przez Ciebie ok 150

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że na pokładzie przyczepy mam zasilacz  Dometic Mk140, ale wydaje mi się, że on nie będzie ładował dobrze akumulatora - bo ma napięcie 12V (nie sprawdzałem ile daje podczas pracy).

Jesteś pewien, że ten zasilacz ma funkcje ładowania akumulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najdroższa przecież ta którą przedstawił kristofer kosztuje ponad 200 zł a ta zaproponowana przez Ciebie ok 150

 

Witam, tak masz rację z małym "ale" zwróć uwagę na miejsce pod ceną ( towar nie dostępny ), nie patrzyłem na cenę a na parametry jakie pokazali i aby można było zobaczyć przejrzysto jak to działa a cena jest niestety około 190 - 260zł/szt. zależnie gdzie się uda nabyć . Sprzęt naprawdę bardzo profesjonalny i uniwersalny montowany parę razy w przyczepkach i w swojej również zamontuję :) w tym sezonie będzie pilnować mi accu.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

ps. co do ładowarek wspomnianych przez kolegów to fakt będą działać poprawnie jeśli idealnie dobierzecie jej parametry do accu i instalacji odbiorczej, Ja bym nie kupował takiej, ale żeby nie było to jest tylko moja subiektywna opinia.

 

Jeszcze raz pozdrawiam.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że ten zasilacz ma funkcje ładowania akumulatora?

 

no o to właśnie pytam i o tym piszę :). Myślę, że to nie jest ładowarka a jedynie pokładowy prostownik. Nie mam dostępu do przyczepy, ale wydaje mi się, że on tam więcej niż 12V nie będzie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no o to właśnie pytam i o tym piszę :). Myślę, że to nie jest ładowarka a jedynie pokładowy prostownik. Nie mam dostępu do przyczepy, ale wydaje mi się, że on tam więcej niż 12V nie będzie miał.

 

Myślę, że Twój zasilacz to standardowe rozwiązanie najczęściej spotykane. Więc masz wejście na akumulator, wyjście (lub wyjścia) 12V (AC, DC, stabilizowane?) a całośc zasilana z zewnątrz z 230V AC. Więc jeśli chcesz podpiąć tylko jedną z tych ładowarek, która została tutaj zaproponowana, to podpinasz na stałe, zasilając ją z przyczepowego 230V. Jeśli włączysz zewnętrzne zasilanie to masz ładowanie, a instalacja 12 V przełącza się na zasilanie z zasilacza (Twój Dometic to robi). W opisie Bosch-a masz, że służy do ładowania akumulatorów o pojemności 120 Ah a w B&D, że do 100 Ah ale myślę, że obie sprawdzą się, choć szału nie będzie - będą ładowały dość wolno. Przyjmuje się, że dopuszczalny prąd ładowania akumulatora to 10% pojemności, wiec powinieneś mieć sporo większa ładowarkę.

Jeśli chcesz ładować akumulator z samochodu to już troszkę bardziej skomplikowana zabawa z instalacją i ważne jest zwrócić uwagę na przekroje przewodów w instalacji i jej zabezpieczenie. W tym wątku masz trochę informacji: http://forum.karawaning.pl/topic/13530-akumulator-%C5%BCelowy-i-kwasowy-r%C3%B3wnolegle-%C5%82adowane/.

 

Myślę, że sposób z regulatorem solara jest najfajniejszy i sporo na ten temat można już znaleźć na forum, choć w Twoim przypadku i bez regulatora solara można.

Akumulator podpinasz do regulatora solara, wyjście z tego regulatora solara wpinasz na wejście Twojego zasilacza (Dometic) - tam gdzie teraz masz wpięty akumulator, a na wejście regulatora wpinasz zasilanie z wtyczki auta (pin 10) i ładowarki - może być najzwyklejsza, najprostsza o odpowiednim prądzie ładowania, oba te źródła ja bym pościł przez przekaźnik aby np. zasilanie z auta odłączało na wszelki wypadek wejście z ładowarki - raczej nie będziesz używał tych dwóch źródeł jednocześnie ale tak na wszelki wypadek. Oczywiście jeśli masz jakieś duże odbiory jak mover albo duża przetwornica 12V DC/230V AC, to one dalej muszą być zasilane bezpośrednio z akumulatora - regulator ich nie uciągnie.

 

Przy powyższej konfiguracji jak podepniesz samochód i odpalisz silnik to zaczniesz ładować akumulator z samochodu. Jak zgasisz auto i podepniesz 230 V AC z zewnątrz, zaczniesz ładować z ładowarki, a instalacja 12V jest zasilana jak dotychczas, z zasilacza. Regulator solara będzie czuwać dodatkowo, żebyś nie rozładował za bardzo akumulatora.

Ładowanie z samochodu musisz odpowiednio zabezpieczyć bezpiecznikiem dobranym do regulatora i przekroju przewodów. Zgodnie ze schematem regulatora przy akumulatorze też musisz zainstalować odpowiedni bezpiecznik i na wyjściu z regulatora następny.

W podanym wcześniej wątku i innych na forum można znaleźć wszystkie te informacje.

 

Edytowane przez Heniekag (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za opis.

 

u mnie właśnie tak jest, że jest mover - i wiem, że oczywiście musi być podpięty bezpośrednio pod akumulator. Przewody w instalacji w aucie mam o przekroju 4mm i dają radę bardzo dobrze.

 

odnośnie ładowarki dometic - wydaje mi się, patrząc na fotki z sieci, że tam nie ma możliwości podpięcia akumulatora (tzn nie ma osobnego wyjścia na aku)

 

tak teraz kombinuję, że mógłbym całość zrobić bez tego regulatora od solarów, a jedynie zabezpieczyć całą instalację bezpiecznikami i przekaźnikami tak aby nie dublować zasilania 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się wymieszały w temacie różne sprawy i pojęcia.

Tak ogólnie: należy mieć na uwadze, czy chcemy wyłącznie podładowywać akumulator i mówimy o ładowarce, czy mówimy o zasilaniu buforowym.

Mając accu w przyczepie i zasilaną z niego instalację 12 V, najlepiej zastosować zasilacz buforowy, który dba o ładowanie akumulatora, a jednocześnie ma na tyle wysoki prąd wyjściowy, że radzi sobie doskonale z włączonymi odbiornikami 12 V.

Na dobra sprawę, rolę takiego "zasilacza" może pełnić któraś z proponowanych wcześniej ładowarek, ale będzie to praca mało efektywna, ponieważ mały jest ich prąd wyjściowy. Przy podłączonym do przyczepy napięciu 230 V, urządzenia 12 V będą czerpać energię z accu, której takie ładowarki mogą nie być w stanie na bieżąco uzupełnić. Oczywiście najlepsze będą takie wersje, o których Koledzy pisali, że wracają samoczynnie do pracy po pojawieniu się napięcia sieciowego 230 V i jednocześnie mające duży prąd wyjściowy (w zależności od potrzeb i posiadanego accu). Podłączenie jest banalne, ponieważ wystarczy ładowarkę połączyć na stałe z accu i zasilaniem 230 V.

 

Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie normalne zasilanie buforowe z użyciem właśnie tego typu zasilacza.

Bardzo dobrym rozwiązaniem byłby np. zasilacz zalinkowany przez Kol. stico (post #19), jednak mam do niego trochę zastrzeżeń i wątpliwości, o czym nie będę teraz pisał, chyba że będzie ktoś ciekawy.

Z w/w powodów zaproponuję np. taki:

http://www.texa.com.pl/index.php?strona=zb-12

 

Zasilaczem tego typu możemy zastąpić śmiało standardowy, słabej klasy zasilacz przyczepy, zapewniając sobie podczas podpiętych 230 V zasilanie (w zakresie wybranej mocy) wszystkich urządzeń 12 V oraz automatyczne ładowanie, konserwację akumulatora i jego zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem.


dzięki za opis.

 

u mnie właśnie tak jest, że jest mover - i wiem, że oczywiście musi być podpięty bezpośrednio pod akumulator. Przewody w instalacji w aucie mam o przekroju 4mm i dają radę bardzo dobrze.

 

odnośnie ładowarki dometic - wydaje mi się, patrząc na fotki z sieci, że tam nie ma możliwości podpięcia akumulatora (tzn nie ma osobnego wyjścia na aku)

 

tak teraz kombinuję, że mógłbym całość zrobić bez tego regulatora od solarów, a jedynie zabezpieczyć całą instalację bezpiecznikami i przekaźnikami tak aby nie dublować zasilania 12V.

 

Marku, możesz sprecyzować, w jaki sposób masz obecnie podłączony accu do instalacji w przyczepie i jak działa podłączenie z samochodem ?

Druga sprawa: piszesz, ze masz zasilacz "Dometic Mk140".

To jest w zasadzie to samo, co Miko. Czy tak on wygląda ?

 

post-8228-0-94306100-1392768046_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.