Skocz do zawartości

Urządzenia do obsługi kamperów i przyczep w CamperParkach


sasquatch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Miło mi poinformować, że już w niedługim czasie zostanie przedstawiona szersza oferta urządzeń do obsługi kamperów w CamperParkach.

 

Dziś zamieszczam na razie jedno przykładowe urządzenie.

 

Jest to przenośna rozdzielnica.

Zawiera:

3x gniazdo 230V - (standardowe "polskie")

3x gniazdo 230V caravaningowe

6x zabiezpieczenie przeciązeniowe 16A

kabel długości 20m

wtyczka caravaningowa

 

wszystko w normie IP44

 

Chciałbym usłyszeć Wasze uwagi co do tego urządzenia a także pomysły i Wasze wymagania dla tych i innych urządzeń - tak by możnaby było je uwzględnić na etapie projektowym.

 

Zapraszam do dyskusji.

post-32903-imported-0d7dc6d7-9bf0-41ad-bcf1-bdfdde9e3fc4_thumb.jpg

post-32903-imported-14a18cff-f885-4158-b401-30f671ae9b79_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Podaj mi namiary gdzie takich rozdzielnic caravaningowych jest wiele - szukam, szukam - może przyjałem całkowicie zły algorytm szukania. Jesli możesz podaj proszę konkretne miejsca.

 

Coś tam sobie z tym zrobię :) Najprawdopodobniej podłączę do niej sześć wtyczek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ta rozdzielnica powinna być zasilana siłą. Rozdzielenie jednego przyłącza jednofazowego aż na sześć może spowodować przeciążenie fazy. Ponadto zmniejszyłbym zabezpieczenia na 10A :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda myślałem o tym. Będzie to indywidualne rozwiązanie - bo różne też wtyczki trójfazowe ludzie mają (różnej mocy).

 

I jeszcze ktoś mi podpowiedział by była jakaś lampeczka po której będzie wiadomo że napięcie dochodzi do rozdzielnicy.

 

Co do ilości podłączonych. Szacuję że do jednej skrzynki będzie podłączało się około 4 kamperów/przyczep - każdy ma kabel około 20m - dlatego z większych odległości nie będą się mogli podłączyć - należy wtedy ustawić dodatkową skrzyneczkę dalej - czyli jedna na 4-5 miejsc postojowych. A że są trzy takie i trzy takie gniazda to chodzi o uniwersalność dla zdecydowanej większości.

 

Dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto zmniejszyłbym zabezpieczenia na 10A :)

No chyba że jest umowa z energetyką na 60A to wytrzyma ,ja osobiście bym nawet do 6A zszedł ,na polach tak jest i hula.Zaczynam powoli sam myśleć o takim CamperParku tylko ze nie jestem przy trasie ale kto wie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze nie jestem przy trasie

 

Nie uważałbym tego za barierę. Przy trasie to głośno :-) - nawet 10-15km to jest przy trasie :-D

 

A co do zabezpieczenia - to jest zabezpieczenie awaryjne (do zwarć) a nie ogranicznik prądowy, który ma zabezpieczyć zbyt duże pobory prądu. Wydaje mi się że małe prawdopodobieństwo by cztery kampery obok siebie pociągnęły jakieś 2-3kW na raz.

 

Z resztą - może to być zamawiane indywidualnie - chcesz 6A masz 6A - chcesz 10A masz 10A - nie stanowi to problemu.

 

Pozdrawiam i zachęcam do zakładania CamperParków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sasquatch, zagogluj a znajdziesz.. tylko zastanawiam sie dlaczego nazywasz je caravaningowe??? aby drozsze byly????

szybko pierwsze z brzegu:

http://www.aep.pl/katalog/rwt/przen/rwtp000.html

http://www.aep.pl/katalog/rwg/rwgp/r-p000.html

http://www.sumtech.pl/html/k015.html

 

 

po prostu rozdzielnica przenosna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiszon - zazdrość czy coś innego??? - dlaczego od razu ma być droższe ponieważ nazwa inna. Czy ja coś napisałem o cenie i kosztach? Może dla Ciebie to norma, że wystarczy coś inaczej nazwać - dla mnie nie.

 

Wszystkie przykłady, które podałeś to rozdzielnice w której znajdują się gniazda 230V takie "zwykłe" jak wszyscy z domu znamy oraz siłowe (380V - 16A lub 32A) z których żaden caravaningowiec nie skorzysta (a może Ty w przyczepie masz takie podłączenie)

 

Carvaningowe to popularna nazwa gniazda 230V 16A z trzema bolcami. Wszystkie kampery (nie wiem jak przyczepy) posiadają takie podłączenie. Na promach sa tylko takie gniazda (caravaningowe), na zachodnich kempingach w 80% tylko takie się spotyka.

 

To że te mają kolor niebieski a tamte czerwony to nie tylko układ kolorystyczny :-)

 

I dlatego jest carvaningowa ponieważ jest na tyle uniwersalna, że praktycznie każdy caravaningowiec może się do niej podłączyć.

 

I wydaję mi się że gniazdo caravaningowe jest tańsze od "siłowego" 16A - wiec suma sumarum powinno być taniej - to chyba logiczne. Chyba że jest więcej tych gniazd w stosunku do jakiegoś innego modelu.

 

Myślę że i mnie i tobie google to samo pokazują :-) Tylko trzeba chcieć to zrozumieć co pokazują.

 

Kto chce szuka sposobów a kto nie chce wtedy szuka powodów. Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że małe prawdopodobieństwo by cztery kampery obok siebie pociągnęły jakieś 2-3kW na raz.

Jeśli nie będą w posiadaniu czajników 2kW i tym podobnych urządzeń to raczej nie...

W każdym razie te 16A to jest za dużo (prawie 3,7kW). Ja bym dał max 10A i jednak przerobił na zasilanie siłowe, rozbijając po dwa gniazda na fazę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli posiadają takie czajniki to i tak jest małe prawdopodobieństwo że w jednej minucie zachce im się herbatki lub kawki :)

 

Oczywiście bezpieczniki i gniazdo - opcja indywidualna do wyboru.

 

Nie rezygnowałbym z opcji wejścia gniazda caravaningowego ponieważ ta przenośna rozdzielnica może służyć jako "przedłużenie" stacjonarnych skrzynek - takie awaryjne bo np. za dużo kamperów przyjechało. I wtedy nie mamy do dyspozycji gniazda siłowego tylko caravaningowe w skrzynce stacjonarnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carvaningowe to popularna nazwa gniazda 230V 16A z trzema bolcami.
- pierwsze slysze....

dlaczego pytam czy drozsze??? bo wszystko co jest dla przyczepy czy kampera (tzn w opisie) od razu dostaje glupawkowej ceny... powtarzam pytam nie stwierdzam.. a ty sie juz pienisz.. widze ze leniuch z ciebie .. gdybys sie glebiej tematem zainteresowal wiedzialbyc ze rozdzielnice te moga byc wyposazone w co tylko sobie zapragniesz.. (jakie chcesz gniazda zabezpieczenia nawet liczniki energii..) a gniazda czy wtyki ktore szumnie nazywasz karawaningoeymi to takie same jak do przykladowo betoniarki .. i nikt nie nazywa ich betoniarskimi.. a kolor??? zwyczajowo przyjete jest ze czerwone to 3-fazowe - niebieski 1-fazowe... zapraszam przejdz sie do byle lepszej hurtowni elektrycznej oczywiscie dobrze zatowarowanej lub np castoramy i znajdziesz tam te swoje gniazda carawaningowe .... kiedys ladne pare lat temu kolego probowalem takowe wprowadzic (rozdzielnice) na rynek polski .. fme el-biorn.. ale ze wzgledu na cene nie latwo sie przyjmowaly.. obeznie w firmie uzywamy takiego systemy rozdzielnic - ..tak tak systemu.. gdyz np dla zasilenia (tymczasowo) wiekszej ilosci odbiorcow np targi czy jakies urioczystosci lokalne gdzie budek z pifkiem jedzonkiem i innymi trzeba na kilka dni zasilic niezbedne jest zainstalowanie roznego typu rozdzielnic.... pozdrawiam i radze glebiej poszukac i zainteresowac sie tematem...warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Kiszon. Bez bicia piany.

 

Wiem że takie wtyczki są stosowane nawet przy serwerach. Gdybym pisał do budowlańców to napisałbym betoniarkowe - a gdybym pisał do administratorów to pisał bym serwerowe (te niebieskie). A gdybym pisał do elektryków napisałbym 230V 16A 3N - jesteś fachowcem ale nie wszyscy tutaj są nimi.

 

Caravaningowe - dlatego że używają je kampery i przyczepy. I takiego rodzaju to forum jest.

 

widze ze leniuch z ciebie .. gdybys sie glebiej tematem zainteresowal wiedzialbyc ze rozdzielnice te moga byc wyposazone w co tylko sobie zapragniesz..

 

Cieszę się że wiesz co ja wiem i czego nie wiem. I zapewne taką konfigurację tej skrzynki znalazłem w Castoramie - leżały po prostu :)

 

Taką sobie zażyczyłem i taką mi zrobili. Proste - zarzysz sobie inną też Ci zrobią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sasquatch, pozwolisz że Ci przypomnę:

Zapraszam do dyskusji.

A kiedy kiszon, takową podejmuje gasisz go słowami:

Kiszon - zazdrość czy coś innego???
Oj Kiszon. Bez bicia piany.

Więc po co te zachęty do dyskusji skoro dopuszczasz jedynie cukrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TaK.

Macie rację.

Poczułem się zaatakowany słowami

dlaczego nazywasz je caravaningowe??? aby drozsze byly???

co nie było merytoryczne i nie powinienem był na to odpowiadać.

Przepraszam.

Nie zaznaczyłem, że dyskusja ma dotyczyć walorów użytkowych.

 

Jeszcze raz - wybaczcie. Poprawię się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.