Skocz do zawartości

Przetwornica


zenek513

Rekomendowane odpowiedzi

Też się nad nią zastanawiałem swego czasu, ale przypadkiem zakupiłem przetwornicę AEG http://allegro.pl/przetwornica-dc-ac-aeg-st-1200-12-v-dc-230-v-ac-i3947799544.html - za 1/3 ceny z aukcji i dalej nie szukałem. Także Alan sądzę, że dobrze wybrałeś pomijając sklep, w którym przepłaciłeś 70zł za to tylko, że kupiłeś w sklepie caravaningowym - słowo tani w nazwie nijak ma się do rzeczywistości  :skromny:  normalnie masz ten sprzęt za ok 300zł

Wiem gdyż też sprawdzałem na allegro ale jako że czekam na odbiór przyczepy który ma być w tym tygodniu to mam montaż gratis wiec panel tez zaraz kupiłem.Do allegro jeszcze przesyłkę trzeba doliczyć i z gwarancja potem też napewno poczta a tu mam pod ręka wszystko i za jednym razem zrobione kolo środy odbiór wiec wstawię fotki wykonania wszystkiego co zamówiłem pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

mas444

 

Witam

Zasugeruję Wam jeszcze inne rozwiązanie, które stosuję od 5 lat. - UPS

Mam UPS Ever ECO 500, czyli 500VA tj, 300W. Podłączam do niego akumulator 45Ah. Przy obciążeniu 120W zasobów energii wystarcza na około 2godz.

Ja zasilam z niego tylko sprzęt RTV, pompę wody i małą lampkę nocną. Pobór mocy nie przekracza wówczas 30W. Gdyby była potrzeba podłączam do UPSa akumulator od samochodu - 74Ah co wystarcza na bardzo długo.

Mój UPS nie daje pełnego sinusa, jednak nie stanowi to problemu.

Używany, w pełni sprawny Ever na Allegro kosztuje 30 - 60zł, zatem polecam rozważyć ten temat

A powiedzcie mi czy modyfikowany sinus nie przeszkadza w przypadku kiedy w przyczepie mamy zainstalowany transformator 230-12V ,pompkę 12V

Pytam bo sprzedawcy informują,że cytuje :

UWAGA!!! Nie wolno podłączać do nich urządzeń wyposażonych w transformatory lub silniki indukcyjne takich jak:
elektronarzędzia, sprzęt AGD, świetlówki ze statecznikami elektromagnetycznymi, zasilacze transformatorowe, pompy itp.

Pozdrawiam.

Edytowane przez gabdob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co modyfikowany sinus ma docierać do transformatora 230/12? Skoro masz przetwornicę na z 12V na 230V to znaczy, że masz 12Volt. 12 Volt ze źródła (samochód lub akumulator w przyczepie) trzeba doprowadzić do wejścia 12V w elektrobloku (czyli za transformatorem). Wówczas, jak nie ma dopływu 230V z gniazda centralnego w przyczepie elektroblok powinien załączyć 12Volt z samochodu lub podpiętego równolegle do niego 12 Volt z akumulatora. Z tego co Ty piszesz to zakłądasz taki scenariusz:

1. 12V ze jakiegoś źródła do przetwornicy,

2. z przetwornicy 230 Volt do elektrobloku,

3. elektroblok (transformator w elektrobolku) z 230V z pworotem na 12Volt do instalacji przyczepy.

A można dać 12V od razu do 12 Volt instalacji przyczepy na wejściu do elektrobloku (np. "Eingang DC12V"). Wtedy pompka, ledy i wszystko na 12Volt będzie chodzić bez zarzutu.

No chyba, że źle zrozumiałem intencje Twojego pytania.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciutek.

Dzięki za odpowiedź.Tak jak napisałeś,posiadam przetwornicę 12/230v i do tego akumulator żelowy.

Nie do końca zrozumiałem co napisałeś,bo jestem "noga" z elekrtyki,ale podobnie tłumaczył mi to znajomy elektryk.

Zresztą chyba on będzie mi podłączał akumulator i przetwornicę,bo ja to sobie myślałem,że z podłączonej do akumulatora

przetwornicy,podłącze sobie przedłużaczem bezpośrednio do gniazda na zewnątrz z boku przyczepy i będzie ok.

A z tego co zrozumiałem to instalację 12v przyczepy podłączam bezpośrednio z akumulatora,a z przetwornicy do instalacji 230v przyczepy ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiem o co ci chodziło. Lepiej jednak podłączyć 12 V równolegle z kablem od zasilania z samochodu czyli do wejścia w energobloku (konektorki pod skrzynką gdzie jest transformator). Koledzy na forum proponowali, i słusznie, włączenie w ten obwód przekaźnika, tak by przełączał miedzy akumulatorem w przyczepie a zasilaniem z auta.  Można też zrobić dodatkowy wyłącznik transformatora 230/12V. Ja przykładowo włożyłem dwa dodatkowe bezpieczniki. Dzięki nim można ręcznie wyłączyć lub właczyć transformator. Wówczas, przy wyłączonym transformatorze, a przy włączonej przetwornicy i dalej wtyczce 230V do gniazda centralnego w przyczepie (tak jak planujesz) będziesz miał we wszystkich gniazdkach w przyczepie 230V, ale 12V do urządzeń w przyczepie pójdzie prosto z akumulatora - oczywiście pod warunkiem, że zrobisz dodatkowy wyłącznik transformatora. Kiedy będziesz zasilał przyczepę "normalnym" prądem 230V z sieci, wówczas załączysz ręcznie transformator tzn. włączysz bezpieczniki od trafa, a on będzie prawidłowo zmieniał napięcie na 12V i odłączał od zasilania akumulator w przyczepie.

Poniżej fotka dodatkowych bezpieczników do transformatora i opis kabli.

post-16028-0-67831000-1392907547_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź,tak jak myślałem - sam nie ogarnę tematu.Także poproszę znajomego elektryka,który myślę,że będzie popierał się twoimi wskazówkami.Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,wlasnie wrocilem z Bierunia,zawiozlem aku gdyz mialem nowy w domu zelowy 100ah a ze zaliczkowalem w Camp Center przyczepke i czekam na odbior to przy okazji kupilem solar 130V i ta przetwornice http://tanicaravaning.pl/pl/p/Przetwornica-IPS-2000-12V-230V-15002000-W/1660 Do odbioru przyczepy ma byc wszystko zrobione z wymiana zarowek na ledy wiec zaraz po odbiorze opisze efekt koncowy pracy i moze jakies fotki wstawie.

Witam efekt pracy Camp Center  :yes:  jestem bardzo zadowolony :yay: :http://forum.karawaning.pl/topic/16131-nasza-pierwsza-przyczepka/

post-15963-0-82024100-1392918018_thumb.jpg

post-15963-0-44587100-1392918028_thumb.jpg

post-15963-0-36317500-1392918036_thumb.jpg

post-15963-0-00002100-1392918045_thumb.jpg

post-15963-0-32872600-1392918055_thumb.jpg

post-15963-0-58379900-1392918100_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego służy przełącznik trój pozycyjny z drugiej fotki?

Ten akumulator to AGM od siłowni telekomunikacyjnej.

Pozdro.

Przełącznik ma na celu pozycja 0 mam tylko 12V w przyczepie pozycja 1 podłączam się na kempingu do 230V i odcięta jest przetwornica pozycja 2 mam 230V z przetwornicy na całej przyczepie akumulator jest jakiejś Portugalskiej firmy mogę sprawdzić jutro mam drugi w garażu taki kupiłem rok temu 2 do silnika do pontonu na zmianę ale są tak mocne że tydzień pływam na jednym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja płaciłem za całość i przetwornice kupiłem u nich najlepiej samemu spytać ile gdyż na pewno jak kupisz wszystko u nich będzie taniej ja jestem bardzo zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja płaciłem za całość i przetwornice kupiłem u nich najlepiej samemu spytać ile gdyż na pewno jak kupisz wszystko u nich będzie taniej ja jestem bardzo zadowolony

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 lat później...
W dniu 23.01.2014 o 17:03, pasjonat napisał:

Dokładnie jak pisze Kriss , dodam że do  zasilania / ładowania laptopa oraz tel. poprzez ładowarkę  sieciową   wystarczy Tobie najtańsza przetwornica. Nawet taka z Media M. w kształcie puszki piwa, - ok 100-150W choćby coś  np: coś  podobnego .

 

Do ładowania akumulatora z echosondy nie potrzebujesz przetwornic i ładowarek jeśli masz 12v w cepie z aku/solarów , a aku z echosondy też ma 12v. Wystarczy że na noc wepniesz sobie akumulator do instalacji cepki przez rezystor i   diodę  prostowniczą spolaryzowaną  zaporowo w kierunku zasilania .  Ładowanie z cepkowego aku poprzez przetwornice i ładowarkę  by naładować inne aku 12v jest niepotrzebną  stratą energi.

Witam, chciałbym właśnie w taki sposób mieć możliwość ładowania aku echosondy. Czy jest gdzieś jakiś schemat jak to połączyć, jaki rezystor i diodę konkretnie zastosować.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.