Skocz do zawartości

Jaki hak holowniczy: automat czy na śruby?


SingSing74

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie opinie, linki i namiary. Teraz pozostało pojechać do warsztatu i popytać o szczegóły montażu. Co do przepisów dotyczących bagażników na hak, to nie miałem pojęcia, że te kwestie nie są uregulowane. Jestem jednak zdecydowany na taki właśnie bagażnik. Mam 1,7m czyli tyle co auto. Żeby zdjąć rowery z dachu potrzebowałbym przynajmniej czterostopniowej drabiny, a gdzie ją miałbym wozić ? ;)   Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

a moze takie rozwiazanie by zdalo egzamin u ciebie ......http://sprzedajemy.pl/oryginalny-elektryczny-hak-holowniczy-opel-vectra-c-kombi-2004-r,1920642   ja go mam u siebie i jestem zadowolony nie wiem czy do kazdego modelu auta mozna taki dostac ale to polaczenie bezpieczenstwa i funkcjonalnosci poza tym w niektorych krajach nie wolno jezdzic z hakiem bez przyczepy wiec jednym pociagnieciem dzwigni go chowasz w ciagu 5 sekund i rozkladasz tez tak samo polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam montowany w salonie hak z automatycznym doczepianiem firmy THULE, stukania nie słyszałem, ale problemy z wczepieniem haka są, generalnie wg. mnie fajny bajer ale stały hak jest lepszy, mniej jest z nim problemów. Jak swój wreszcie wczepiłem to go już tak zostawiłem i jeżdżę z hakiem.

Czarek, a wiesz, ze nie wolno jezdzic z hakiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyło 2 lata ale ma dopiero 10 tys przebiegu i jest moim oczkiem w głowie. Nie muszę już w serwisie, ale w tym modelu po lifcie podobno trzeba ciągnąć kable od samego przodu, bo citroen postanowił zaoszczędzić (niestety nie tylko na tym). Nie wiem ile aut po 2010 montowało w Polsce haki w warsztatach niezależnych. Serwis jednak powinien najlepiej wiedzieć którędy je puścić. Jeżeli znacie namiary na dobry warsztat na Śląsku to bardzo proszę podać. Jestem z Piekar Śląskich.

 

Teraz zauważyłem, że podany wyżej warsztat jest blisko mnie. W najbliższym czasie postaram się ich odwiedzić.

nie obawiaj się prywatnych warsztatów, tam często naprawią a nie tylko wymienia :)

w tym modelu po lifcie koszt haka 3 tys, ostatnio pytałem bardzo mi się podoba a i w 2 l dieslach będzie prawdziwy automat a nie MCP

 

aha ja mam hak który trzeba skręcić na 2 śruby jak w serwisie założyli 2 lata temu jeszcze go nie zdjąłem,

Mafik wiemy że nie można jeżdzić z hakiem jak nie ciągniemy przyczepy, kiedyś był ciekawy artykuł, jeden najechał na drugiego i towarzystwo ubezp chciało obciążyć gościa ze przez ten hak auto uległo większym zniszczeniom, nie wiem jak to się skończyło

Edytowane przez Marc_Mari (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego fajnie jest mieć automat...Ja miałem w Galancie Westfalię na kluczyk i był bezbłędny, raz  że nie widoczny po zdjęciu, dwa- wygodny w zakładaniu, ale niestety pełen automat dedykowany pod konkretne auto kosztuje... Myślę, że to kwestia gustu- i jeden i drugi w 100% spełni funkcje, pozostaje tylko kwestia "wizualna", więc jak Ci na tym nie zależy, to bierz tańszy na śruby

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w Holandii taki hak:

 

 

Podaję to jako ciekawostkę ponieważ w Polsce chyba mało kogo jest stać na wydatek ok. 2000 Euro.

wlasnie o taki mi chodzilo :]  cena poraza na szczescie u mnie byl juz w aucie.. :yay: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jeden, mam drugi i jeden i drugi łapie luzy. Ten na śruby wymaga ich dokręcania (a jak są brudne to...) ten automatyczny wymaga utrzymania wręcz idealnej czystości mechanizmu. Jak kupiłem auto spędziłem 2 dni na czyszczeniu mechanizmu, bo chyba nikt go od nowości nie wyjmował. Co do luzów automatu - nie są to jakieś brednie, ale by do nich "dorosnąć" trzeba mieć kilka przyczep i często wypinać hak (mam znajomego który tego doświadczył). Jeszcze ciekawostka co do instalacji 13PIN, dzięki podawaniu ciągłego napięcia na gniazdo bardzo ładnie koroduje zimą... (wymieniłem na 7PIN :D )

Podsumowując uważam ze mimo wszystko automat jest lepszy. Wypinam (teraz) w mniej niż minutę, wkładam zaślepkę i mi lotto. Belka od haka i tak wzmacnia tylny zderzak, a żaden ubezpieczyciel się nie przyczepi. O radości piszczeli i czystych spodniach nie wspomnę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarek, a wiesz, ze nie wolno jezdzic z hakiem?

Wiem, ale jeżdżę tak już od hmmm, bardzo dawna, a swego czasu tył autka został cały, podczas gdy przód innego był zmasakrowany, policja stwierdziła, że "całe szcześcia miał Pan hak ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C4 Picasso. W serwisie ten sztywny Thule założą mi z kompletem okablowania i 13-pinową wtyczką za 1900zł. Na razie o automat nie pytałem ale gdybym zakładał poza serwisem citroena to chyba się zmieszczę w 2000. Jeszcze jedno. Westfalia w moim przypadku wymaga cięcia zderzaka, a wolałbym tego uniknąć.

 

Witam... dziwi mnie akcja z cięciem zderzaka w przypadku haka Westfalii... Haki Westfalii zostaly tak zaprojektowane, żeby właśnie zderzaka nie ciąć - są wpinane pionowo... może chodzi o delikatne podcięcie zderzaka pod spodem... Haki Thule są wpinane w "poziomie" więc w tym przypadku cięcie zderzaków jest konieczne ... i na pewno będzie większe.... jednak zawsze w zestawie jest zaślepka, którą w przypadku demontażu kuli, zakladamy i po temacie....

Ja mam w S-maxie automat Thule i jeżdzi mi się z nim bardzo przyjemnie:) 

P.s. jeśli jeszcze nie kupiłeś haka - daj znać - mogę pomóc kupić go taniej  - czy to Westfalie czy Thule - współpracuje i dobrze znam się z chłopakami z centrali tych firm na Polske.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Administrator się burzy, więc nie chcę za bardzo przeciągać tematu. Ten post będzie ostatni.

 

Taki hak "Transformer" jest fajny, ale  nie wiem czy dostępny do Pikusia. Jeżeli nawet, to cena kosmos, a używka to raczej igła w stogu siana.

 

Dzwoniłem do poleconego warsztatu w Będzinie. Pan, który odebrał potwierdził, że w automatach pojawiają się luzy. Być może u mnie by się nie pojawiły, bo narazie nie mam zamiaru ciągnąć przyczepy. Nie spytałem o cenę haka, bo obiecałem się tam pojawić i obgadać szczegóły, ale po cenie jaką podał dla bagażnika Westfalia BC60 stwierdzam, że są konkurencyjne.

 

W przypadku C4 Picasso w dla Westfalii cięcie jest ponoć niewidoczne ale konieczne. W przypadku Thule nie trzeba ciąć zderzaka.

 

Do doubleseven; podaj namiary na przedstawicieli  na mrc4@interia.pl

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez SingSing74 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

W sobotę w będąc w salonie Forda oglądałem nowego Forda Mondeo który był wyposażony w hak holowniczy składany elektrycznie ze złączem 13- pinowym i stałym zasilaniem zawierający system stabilizacji toru jazdy przyczepy (TSC). Nigdy nie słyszałem żeby hak miał system stabilizujący tor jazdy przyczepy. Ciekawi mnie czy to jest jakaś nowość czy też ja coś przeoczyłem i takie systemy są już w użyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to coś innego, na tabliczce informacyjnej przy samochodzie oraz w prospekcie nie ma słowa o parkowaniu natomiast pan z obsługi powiedział mi że ten system współpracuje z kontrolą trakcji w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie jest to wyprowadzenie zasilania (a może i kontrolka itd) do takiego systemu:

 

http://forum.karawaning.pl/topic/21311-al-ko-atc-system-zapobiegaj%C4%85cy-w%C4%99%C5%BCykowaniu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.