Skocz do zawartości

Jaki hak holowniczy: automat czy na śruby?


SingSing74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tu pierwszy więc witam  wszystkich. Mam na imię Mariusz i choć nie mam przyczepy, wakacje spędzam na kempingach albo w pod namiotem albo w mobildomku. 

 

Ze względu na chęć zwiększenia powierzchni bagażowej chcę kupić box na hak, ale przedtem muszę założyć sam hak. Zadawałem już to pytanie na innym forum ale nie otrzymałem wielu konkretnych odpowiedzi więc postanowiłem zapytać tutaj.

 

 Myślałem o tzw. automacie, gdzie kula demontowana jest bez narzędzi. 

Zadzwoniłem do jednego z przedstawicieli Thule i odradził mi to rozwiązanie ponieważ - jak stwierdził - na połączeniu samego haka z belką pojawiają się minimalne luzy, co powoduje dość denerwujące stukanie, które przenosi się do wnętrza. Doradził mi tańsze i według niego lepsze, choć mniej wygodne rozwiązanie na 2 śruby. Dlatego, że zaproponował tańszy hak, jego sugestia wydała mi się szczera. 

Czytałem trochę na forach  i sporo osób poleca jednak automaty, choć jako wady wymieniają to, że nawet trochę piachu powoduje problem z założeniem lub zdjęciem haka (trzeba ponoć bardzo dbać o czystość tego połączenia). Wspominano tam również o stukach ale tylko kiedy hak nie jest obciążony. U nie będzie pracował pod rowerami i zamiennie z dodatkowym bagażnikiem, a kto wie może z czasem też kupię przyczepkę.

Zalety automatów znam, lecz dla mnie każdy niepotrzebny dźwięk to udręka więc napiszcie, czy mając taki automat spotykacie się ze stukaniem? 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

C4 Picasso. W serwisie ten sztywny Thule założą mi z kompletem okablowania i 13-pinową wtyczką za 1900zł. Na razie o automat nie pytałem ale gdybym zakładał poza serwisem citroena to chyba się zmieszczę w 2000. Jeszcze jedno. Westfalia w moim przypadku wymaga cięcia zderzaka, a wolałbym tego uniknąć.

Edytowane przez SingSing74 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W poprzednim samochodzie zmuszony byłem kupić hak i zdecydowałem się na montowany na śruby. Obecnie posiadam samochód, który kupiłem już z hakiem firmy WESTFALIA - odpinany na kluczyk. Jakoś nie zauważyłem jakiegoś stukania o jakim mówił przedstawiciel THULE. Po zakończonym sezonie hak ściągam i chowam do bagażnika, gniazdo zabezpieczam  Uważam, że lepszym rozwiązaniem jest hak tzw. automat.

Edytowane przez maniek72 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam montowany w salonie hak z automatycznym doczepianiem firmy THULE, stukania nie słyszałem, ale problemy z wczepieniem haka są, generalnie wg. mnie fajny bajer ale stały hak jest lepszy, mniej jest z nim problemów. Jak swój wreszcie wczepiłem to go już tak zostawiłem i jeżdżę z hakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cięcia to szkoda mi to robić, bo auto prawie nowe. Musiałbym zobaczyć w jakimś zakładzie jak to wygląda bo kiedyś widziałem w jednym aucie mało estetyczny otwór. Co do pozostałych wypowiedzi, to właśnie na takie opinie czekałem. Być może Thule miało przypadki minimalnych luzów. Być może pojawiają się one dopiero po określonym czasie eksploatacji. Czekam na dalsze opinie. Mile widziany przebieg i obciążenie na haku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej Vitarze mam automat chyba fabrycznie montowany i żadnych stuków nie słyszę ..........jak słychać stuki to moim zdaniem jest jakaś usterka i należy ją szybko usunąć,bo wyobraź sobie wczasy gdzie przejeżdżasz 4500-5000 km i coś na początku stuka ...... ja bym nie wyjechał.....to po powrocie musiało by tam nie źle walić a nie stukać.....jeszcze raz podkreślam NIE MA PRAWA NIC STUKAĆ.

Nie rozumiem stanowiska przedstawiciela Thule,w jaki sposób reklamuje swoje produkty.

Jaki masz wybrać?to musisz się zastanowić jak często i czy w ogóle będziesz wypinał kulę.Bo jeśli często to automat- który jest droższy w zakupie,jak rzadko lub wcale to na śruby.

Podałeś cenę serwisową 1900 PLN ,moim zdaniem dużo-poszperaj w necie po warsztatach montujących haki i skonfrontuj ceny,a z doświadczenia powiem Ci zakład montujący tylko haki zrobi to lepiej od serwisu.

W moim regionie ta firma,

 

http://www.zphu-zeg.com.pl/

 

montuje setki haków,zadzwoń i dowiedz się ile sobie zażyczą za hak z montażem do Twojego samochodu.

 

pozdrawiam Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cięcia to szkoda mi to robić, bo auto prawie nowe.

Napisałeś, że auto jest prawie nowe czy jest na gwarancji ???, bo jeżeli tak to montaż haka tylko w serwisie .

Znalazłem na forum temat podobny: http://forum.karawaning.pl/topic/7476-haki-holownicze-wiązki-7-lub-13-pin/

Edytowane przez maniek72 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyło 2 lata ale ma dopiero 10 tys przebiegu i jest moim oczkiem w głowie. Nie muszę już w serwisie, ale w tym modelu po lifcie podobno trzeba ciągnąć kable od samego przodu, bo citroen postanowił zaoszczędzić (niestety nie tylko na tym). Nie wiem ile aut po 2010 montowało w Polsce haki w warsztatach niezależnych. Serwis jednak powinien najlepiej wiedzieć którędy je puścić. Jeżeli znacie namiary na dobry warsztat na Śląsku to bardzo proszę podać. Jestem z Piekar Śląskich.

 

Teraz zauważyłem, że podany wyżej warsztat jest blisko mnie. W najbliższym czasie postaram się ich odwiedzić.

Edytowane przez SingSing74 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet bardzo blisko,powiedział bym rzut kamieniem,naprawdę są dobrzy w tym co robią a robią to chyba od 10-15 lat,sam y nich zamawiam haki i montuję klientom.

A co do serwisów to może ,teraz się coś zmieniło,że robią to lepiej od firm które tylko tylko jedną dziedziną.

Sam mam wielu klientów którzy trafiają do mnie z gazem po montażu w serwisie danej marki........no i jak im nie pomóc?a serwis ....nie zawsze....mówi,tak ma być,niech Pan się nie martwi.

 

ps,gdybyś podał więcej danych w opisie o sobie , to od razu bym Ci polecił to miejsce .

Edytowane przez gazirek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam hak doczepiany, DMC 3200Kg  i nie mogę stwierdzić że są jakieś luzy, na co dzień ciągam lawetę DMC 2600Kg, nie mam prawa powiedzieć że te haki są złe, jedyny problem tkwi w tym że----- gdy hak jest ,,wolny,, masz obowiązek go demontować bo upierdliwy (piesior) może się doczepić i wypisać mandat,

Edytowane przez bajonet (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem Lagunę z automatycznym odpinanym hakiem firmy BOSAL nie było żadnych stuków przy jeździe z przyczepą czy bez.

Teraz mam jeszcze Vel Satisa i sam montowałem hak też automat na kluczyk Bosal.

Koledze do Laguny też montowaliśmy taki sam hak.

Nie ma problemów z montażem ich, ponieważ w moim przypadku są plastikowe zatyczki w miejsce haka i skutecznie chronią przed brudem zresztą myjąc samochód na myjce wystarczy prysnąć tam wodą raz na jakiś czas i będzie dobrze, cały czas jeżdżę z wypiętym hakiem wożąc go w bagażniku, a zapinam jak potrzebuję i osobiście polecam taki hak bo cofając nie trzeba zawsze uważać w ciasnych miejscach aby kogoś nie uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę z wypinanym hakiem Westfalia już od wielu lat (taki, jak pokazał Tomek, post #2). Odpowiednio użytkowany, nie sprawia najmniejszych problemów zarówno przy zakładaniu, czy zdejmowaniu, co trwa kilka do kilkunastu sekund.

O jakichkolwiek, nawet najmniejszych luzach nigdy nie słyszałem, nie miałem i nawet trudno mi sobie wyobrazić, że w takim podzespole mogłyby się pojawiać :look::excl::look:

 

Na marginesie: sam nie korzystałem z bagażników rowerowych mocowanych do haka, dlatego nie interesowałem się kwestiami prawnymi w Polsce dla takich rozwiązań. Myślę, że warto by sprawdzić, czy obecne przepisy na to zezwalają :niewiem:

http://www.auto-swiat.pl/1-rower-haku-urzednicy-mowia-nie

 

P.S.

Tak w ogóle, to temat dubel i w obecnej formie, zamiast kasować, to trzeba by go było raczej połączyć :hmm:

 

http://forum.karawaning.pl/topic/4717-hak-automat-czy-na-%C5%9Bruby/?hl=%20hak%20%20holowniczy

 

Tam jest wszystko opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak w ogóle, to temat dubel i w obecnej formie, zamiast kasować, to trzeba by go było raczej połączyć :hmm:

 

Tematów o hakach jest na forum przynajmniej kilka.

Niestety chorobą jest to, że nie chce się skorzystać z wyszukiwarki.

Najprościej przecież zadać pytanie "jaki hak" lub "gdzie na Mazury" :ee:

Koniec OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.