Skocz do zawartości

Rozmiar opon Knaus Eifelland 1994


Dpong

Rekomendowane odpowiedzi

[...]  jednak mnie interesuje jaki fabrycznie rozmiar został zamontowany

 

Witam !

Tyle już razy to pisałem; w takich przypadkach najlepiej zadzwonić lub napisać do Knausa, a nawet do autoryzowanego serwisu. Po numerze VIN bez problemu da się to ustalić.

Przyczepy (często nawet ten sam model) wyjeżdżały z fabryki w różnych wykonaniach i mogły mieć też różne ramy, osie i ogumienie. Znalezienie podobnego modelu przyczepy i z podobnym DMC nie jest w żadnym przypadku gwarancją posiadania identycznych kół / opon.

Oczywiście, nie znając parametrów kół fabrycznych, można kierować się masą przyczepy i indeksem nośności opon. Nie zawsze konieczne są opony wzmacniane "C", aczkolwiek są na pewno dużo bezpieczniejsze, więc moim zdaniem warto je wybierać.

 

Gdy kupiłem swoją przyczepę, to analizując pewne szczegóły, byłem prawie pewien, że koła są odpowiednie (opony oczywiście wzmacniane "C").

Mimo to, nie dawał mi spokoju rozmiar zastosowanej felgi do opony o szer. 205 (konkretnie jej szerokość, o 1 cal mniej od zalecanego rozmiaru dla takiej opony). Z tego powodu skontaktowałem się z Knausem i od ręki miałem odpowiedź, która potwierdziła rozmiar, rodzaj i typ zastosowanych opon i felg. Przy okazji dowiedziałem się, dlaczego producent zastosował taki, a nie inny rozmiar felgi.

 

Napisałem o tym dlatego, ze nie zawsze to, co nam wydaje się oczywiste, musi być poprawne (czytaj: zgodne z badaniami i stosowaniem przez producenta).

 

P.S.

Mały przykład z instrukcji jakiegoś Knausa, produkowanego w jakichś latach (nie istotne).

 

post-8228-0-14979100-1389834685_thumb.jpg

Proszę zwrócić uwagę, ze np. dla 1000 DMC przyczepy, występowały aż cztery rozmiary kół montowanych fabrycznie.

Stąd m.in. to, co napisałem wyżej.

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dpong podaj rozmiar felgi ze swojej przyczepy , chodzi głównie o jej szerokość.Wiem ,że Twoje felgi to R14.  Prawdopodobnie szerokość tych felg to 5,5 cala . Jeżeli tak to możesz na nie założyć opony o szerokości od 155 do 195 mmm pod warunkiem że będą miały indeks nośności powyżej 88 a najlepiej  indeks C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem pytanie do Knaus Polska i

Witam

po numerze niestetynie ,ale najlepsze opony to 185R14C

oryginalne mogły być 185/65 14 lub 195/65 14

proszę pamiętać aby masa przyczepy np 1500 kg podzielona na 2 była co najmniej minimalna masą nośności opony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dpong ja też miałem taki dylemat ale zadzwoniłem do Knausa we Wrocławiu i tam po nr VIN dowiedziałem się jakie miałem felgi i opony i jakie ciśnienie powinienem mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.