Skocz do zawartości

bajonet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie czy ktoś z was może mi polecić jakieś fajne do zwiedzenia miejsca z pozostałościami po II wojnie światowej na pomorzu?

Interesuje mnie Kołobrzeg, Ustka, Hel, Gdańsk, i okolice z placem kempingowym możliwie niedaleko celu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj kolegi o nick-u " helskiewakacje " zorganizował kemping na Helu, bierz rowery i objeżdzaj półwysep, nie będziesz się nudził, w lesie czy na plaży ( na wydmach )  masz pełno ciekawych bunkrów, jest też kilka miejsc zorganizowanych dla zwiedzających np Jastarnia czy 1 km przed miejscowością Hel, między Jastarnią a Juratą przy torach kolejowych jest niestety już zamurowany obiekt - jakieś 20 lat temu spaliśmy w nim kilka dni, miejscowość Hel Bór - była baza wojskowa oczywiście zamknięta,między Hel Bór a Hel bunkrów masz jak grzybów po deszczu, wąskotorową linie kolejową łączącą co niektóre - jest gdzie łazić i co oglądać  

naj[piękniejsza plaża Hel Bór - praktycznie żywego ducha, cisza i spokój, kiedyś jak plażą szliśmy z Juraty do Helu - spotkaliśmy tylko 2 osoby ( a była to para młodych ludzi opalająca się :)  )

Edytowane przez Marc_Mari (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj kolegi o nick-u " helskiewakacje " zorganizował kemping na Helu, bierz rowery i objeżdzaj półwysep, nie będziesz się nudził, w lesie czy na plaży ( na wydmach )  masz pełno ciekawych bunkrów, jest też kilka miejsc zorganizowanych dla zwiedzających np Jastarnia czy 1 km przed miejscowością Hel, między Jastarnią a Juratą przy torach kolejowych jest niestety już zamurowany obiekt - jakieś 20 lat temu spaliśmy w nim kilka dni, miejscowość Hel Bór - była baza wojskowa oczywiście zamknięta,między Hel Bór a Hel bunkrów masz jak grzybów po deszczu, wąskotorową linie kolejową łączącą co niektóre - jest gdzie łazić i co oglądać  

naj[piękniejsza plaża Hel Bór - praktycznie żywego ducha, cisza i spokój, kiedyś jak plażą szliśmy z Juraty do Helu - spotkaliśmy tylko 2 osoby ( a była to para młodych ludzi opalająca się :)  )

Na stronie użytkownika znalazłem link o Helu, bardzo ciekawy.Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Helu po Westerplatte to cały łańcuch wszelakich bunkrów. Sam Sopot to ze 30 poważnych i mniej poważnych  bunkrów oraz sieci podziemnych korytarzy , Niestety większość  to ruiny albo zamurowane "szalety" .

 

Tak przy okazji to w drodze na Koszalin jest ciekawy prywatny militarny "złomek"

post-8248-0-28355300-1389622902_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Helu po Westerplatte to cały łańcuch wszelakich bunkrów. Sam Sopot to ze 30 poważnych i mniej poważnych  bunkrów oraz sieci podziemnych korytarzy , Niestety większość  to ruiny albo zamurowane "szalety" .

 

Tak przy okazji to w drodze na Koszalin jest ciekawy prywatny militarny "złomek"

attachicon.gifDSCN4496.JPG

Wielkie dzięki za pomoc, może kiedyś zorganizuję zlot u siebie gdzieś na wale Atlantyckim i będzie okazja by się spotkać z pasjonatami rodakami. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Helu to trudno znaleźć kawałek bez bunkrów :) Zresztą kempingów też jest bardzo dużo, zwłaszcza przy wjeździe na półwysep.

Byłam w tym roku, informacje są świeże :]  (byłam w ogóle w ostatnie wakacje w samych fortach i bunkrach: Twierdza Toruń, MRU, Borne Sulinowo, Westerplatte, Hel, Osówka...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    O super, bardzo dziękuję za pomoc. 

Z chęcią dołączę do tematu, jestem czynnym metaldetektorystą i pasjonatem IIWW.

 

Swego czasu też latałem z piszczałką :]  W temacie mogę jeszcze dopisać, że jak Hel, to i D-day.

Ja na 99% w tym roku tam będę. A tu masz kilka moich fotek z zeszłego roku. Co do pomorza, to jest forum PFE. Warto poczytać :foch:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu też latałem z piszczałką :]  W temacie mogę jeszcze dopisać, że jak Hel, to i D-day.

Ja na 99% w tym roku tam będę. A tu masz kilka moich fotek z zeszłego roku. Co do pomorza, to jest forum PFE. Warto poczytać :foch:

Bywałem  w  Bornem Sulinowie, Darłowie czy Drawsku pom. na chyba największych zlotach militarnych.

 

--- Fajne foty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Polecam ze swej strony również Półwysep Helski.
Kempingów jest mnóstwo, o różnym standardzie i na każdą kieszeń, jednak odradzam miesiące VI, VII i prawie cały VIII.
Można się skusić na pobyt od ok. 20 sierpnia, będzie zdecydowanie mniej "wypoczywających", a zatem i spokojniej, mimo to, nie należy się spodziewać, że będzie zupełnie cicho i bezludnie. Półwysep, to specyficzne miejsce i jeśli gdziekolwiek na Wybrzeżu sezon turystyczny już się kończy, robi się cicho i spokojnie, to na Półwyspie trwa on sobie w najlepsze i zanika dopiero z końcem listopada, a właściwie z pierwszymi opadami śniegu.

Będąc na Półwyspie i idąc lasem blisko morza, bacznie się rozglądając, trudno nie zauważyć różnych pozostałości militarnych, fortyfikacji i bunkrów. Proponuję jednak zacząć od Jastarni i przesuwać się w stronę Helu.

 

post-8228-0-54542000-1389990478_thumb.jpg

 

W Jastarni znajduje się bardzo dobrze zachowany kompleks fortyfikacji z 1939 roku. Jest ładnie oznaczony, posiada dobrze opisane tablice informacyjne z historią obiektów, a cześć z nich jest przygotowana pod kątem zwiedzania (niestety, wnętrza czynne tylko w sezonie, więc należy brać to pod uwagę). Właśnie w Jastarni jest m.in. do zwiedzenia ciężki schron bojowy "Sabała". Był przeznaczony dla broni maszynowej i jednej armaty p.panc., posiada bardzo grube mury, np. grubość żelbetu stropu ok. 1,4 metra, a ścian zewnętrznych od 1 metra do 1,8 m. - jest naprawdę imponujący.

 

post-8228-0-12080900-1389990481_thumb.jpg

 

post-8228-0-72856700-1389990477_thumb.jpg

Bajonet, nie chciałbym Tobie zaśmiecić tematu, dlatego poproś o usunięcie fotek, jeśli uznasz, że są nieprzydatne.
Chcę Ci pokazać, że jeśli się wie gdzie szukać, to można trafić nie tylko na resztki bunkrów, czy kawałki wystających z ziemi skorodowanych konstrukcji, ale również prawdziwe perełki z tamtego okresu. Fotki pomniejszyłem, aby szybciej się otwierały. Jest to tylko mała próbka tego, co oglądałem, a było to chyba z sześć lat temu. Do dziś mam wrażenie, że udało mi się odszukać zaledwie część tych wszystkich ciekawostek, dlatego noszę się z zamiarem powtórzenia swojej poprzedniej wędrówki. Nie wiem, jak dzisiaj, ale wtedy, do kilku miejsc nie wszedłem całkiem "legalnie", ponieważ były tuż za wojskowym ogrodzeniem, jednak nieodparta chęć zobaczenia i zrobienia fotek zwyciężyła. Niewątpliwie dużą zachętą była łatwość pokonania tego ogrodzenia w kilku miejscach, co też uczyniłem.
Wszystkie miejsca były na tyle ciekawe, że nawet się nie spostrzegłem, jak stopniowo psuła się pogoda, co spowodowało, że  końcówkę zwiedzania przyszło mi odbyć już w strugach deszczu, jednak nie żałowałem ani jednej minuty tego zwiedzania.

Teraz fotki na zachętę odwiedzenia Półwyspu:

 

post-8228-0-28208400-1389990694_thumb.jpg

 

 

 

post-8228-0-77319200-1389990710_thumb.jpg

post-8228-0-58897100-1389990711_thumb.jpg

post-8228-0-44462100-1389990712_thumb.jpg

post-8228-0-13134700-1389990713_thumb.jpg

post-8228-0-72849800-1389990713_thumb.jpg

post-8228-0-55098100-1389990715_thumb.jpg

post-8228-0-64115700-1389990716_thumb.jpg

post-8228-0-34078900-1389990717_thumb.jpg

post-8228-0-08100500-1389990747_thumb.jpg

post-8228-0-98152800-1389990747_thumb.jpg

post-8228-0-74260800-1389990748_thumb.jpg

post-8228-0-60466800-1389990749_thumb.jpg

post-8228-0-95178500-1389990750_thumb.jpg

post-8228-0-88934700-1389990751_thumb.jpg

post-8228-0-88488800-1389990752_thumb.jpg

post-8228-0-56355700-1389990753_thumb.jpg

post-8228-0-27817900-1389990777_thumb.jpg

post-8228-0-98574200-1389990777_thumb.jpg

post-8228-0-67144100-1389990778_thumb.jpg

post-8228-0-39268600-1389990779_thumb.jpg

post-8228-0-04830800-1389990780_thumb.jpg

post-8228-0-68422000-1389990780_thumb.jpg

post-8228-0-47056800-1389990781_thumb.jpg

post-8228-0-26797600-1389990795_thumb.jpg

post-8228-0-32143700-1389990796_thumb.jpg

post-8228-0-07494800-1389990797_thumb.jpg

post-8228-0-09390200-1389990798_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Polecam ze swej strony również Półwysep Helski.

Kempingów jest mnóstwo, o różnym standardzie i na każdą kieszeń, jednak odradzam miesiące VI, VII i prawie cały VIII.

Można się skusić na pobyt od ok. 20 sierpnia, będzie zdecydowanie mniej "wypoczywających", a zatem i spokojniej, mimo to, nie należy się spodziewać, że będzie zupełnie cicho i bezludnie. Półwysep, to specyficzne miejsce i jeśli gdziekolwiek na Wybrzeżu sezon turystyczny już się kończy, robi się cicho i spokojnie, to na Półwyspie trwa on sobie w najlepsze i zanika dopiero z końcem listopada, a właściwie z pierwszymi opadami śniegu.

 

Będąc na Półwyspie i idąc lasem blisko morza, bacznie się rozglądając, trudno nie zauważyć różnych pozostałości militarnych, fortyfikacji i bunkrów. Proponuję jednak zacząć od Jastarni i przesuwać się w stronę Helu.

 

attachicon.gif0.JPG

 

W Jastarni znajduje się bardzo dobrze zachowany kompleks fortyfikacji z 1939 roku. Jest ładnie oznaczony, posiada dobrze opisane tablice informacyjne z historią obiektów, a cześć z nich jest przygotowana pod kątem zwiedzania (niestety, wnętrza czynne tylko w sezonie, więc należy brać to pod uwagę). Właśnie w Jastarni jest m.in. do zwiedzenia ciężki schron bojowy "Sabała". Był przeznaczony dla broni maszynowej i jednej armaty p.panc., posiada bardzo grube mury, np. grubość żelbetu stropu ok. 1,4 metra, a ścian zewnętrznych od 1 metra do 1,8 m. - jest naprawdę imponujący.

 

attachicon.gifA.JPG

 

attachicon.gifB.JPG

Bajonet, nie chciałbym Tobie zaśmiecić tematu, dlatego poproś o usunięcie fotek, jeśli uznasz, że są nieprzydatne.

Chcę Ci pokazać, że jeśli się wie gdzie szukać, to można trafić nie tylko na resztki bunkrów, czy kawałki wystających z ziemi skorodowanych konstrukcji, ale również prawdziwe perełki z tamtego okresu. Fotki pomniejszyłem, aby szybciej się otwierały. Jest to tylko mała próbka tego, co oglądałem, a było to chyba z sześć lat temu. Do dziś mam wrażenie, że udało mi się odszukać zaledwie część tych wszystkich ciekawostek, dlatego noszę się z zamiarem powtórzenia swojej poprzedniej wędrówki. Nie wiem, jak dzisiaj, ale wtedy, do kilku miejsc nie wszedłem całkiem "legalnie", ponieważ były tuż za wojskowym ogrodzeniem, jednak nieodparta chęć zobaczenia i zrobienia fotek zwyciężyła. Niewątpliwie dużą zachętą była łatwość pokonania tego ogrodzenia w kilku miejscach, co też uczyniłem.

Wszystkie miejsca były na tyle ciekawe, że nawet się nie spostrzegłem, jak stopniowo psuła się pogoda, co spowodowało, że  końcówkę zwiedzania przyszło mi odbyć już w strugach deszczu, jednak nie żałowałem ani jednej minuty tego zwiedzania.

Teraz fotki na zachętę odwiedzenia Półwyspu:

 

attachicon.gif1.JPG

     

   Bardzo wam dziękuję za pomoc i uwagi, wskazanie ciekawych miejsc militarnych oraz za zamieszczenie fotek.

Podoba mi się to forum i panująca tu atmosfera  :yes: . Wyjazd planuję jednak w czerwcu, w sierpniu u nas dzieci rozpoczynają rok szkolny więc odpada. Wiem że w tym roku jedziemy na polskie pomorze i dlatego jeśli ktoś ma coś do dodania w tym temacie bardzo proszę by się wypowiedział. 

Pozdrawiam wszystkich oraz życzę udanego WEEKENDU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jeżeli zainteresuje ciebie również ten kierunek to polecam również kemping nad rzeką w Nadarzycach koło Bornego Sulinowa. Obowiązkowo rowery ze sobą.

Do atrakcji masz bunkry w Kol. Brzeźnica gdzie stacjonowały ruchome wyrzutnie rakiet wojsk zaprzyjaźnionych :hmm: , samo miasto za murem Borne Sulinowo znakomicie przygotowane na eskapady rowerowe, bunkry niedaleko pola kempingowego, możesz sobie wypożyczyć łódkę i w drogę wodami, możesz sobie powędkować, jak jesteś zainteresowany przypływem adrenaliny to Paintball w jednym z koszarowców przy lotnisku w Bornem Sulinowie no i same muzeum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.