Skocz do zawartości

Dodatkowe światła tylne (drogowe ?)


Kluchojady

Rekomendowane odpowiedzi

Jazda za przyczepą ma spory minus jak dla mnie, o ile pierwsze auto za nią widzi jej światła to już następni nie koniecznie.

Kusi mnie zdublować cały zestaw z dołu na "górę" (dajmy na to ponad okno), oczywiście symetrycznie by w sumie osiągnąć po dwa zestawy na stronę.

Pytanie czy ktoś o tym myślał i czy jest to legalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotykam często takie światła na autobusach, karetkach i cysternach. Jest to znakomite rozwiązanie. Jechałem kiedyś 7-ką od Krakowa w trudnych warunkach pogodowych w kolumnie samochodów. Tempo jazdy wyznaczała cysterna kilka samochodów przede mną. Jej górne światła były doskonale widoczne dla mnie i pozwalały odpowiednio wcześnie reagować zwłaszcza na hamowanie na śliskiej jezdni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nettax.pl/dzienniki/du/1999/44/poz.432/zal6.htm tu masz rozporządzenie które reguluje to co chcesz osiągać. Musisz samemu zobaczyć i przeanalizować tego jest sporo ;)

ojjj faktycznie jest co czytać,  może warto o tym pomysleć ale z drugiej strony wiąże się to z kolejnymi dziurami w przyczepie. Inwestycją w lampy.

 

Widoczność zapewniają obrysówki a po za tym można też przykleić taśmę odblaskową.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widoczność zapewniają obrysówki a po za tym można też przykleić taśmę odblaskową.  

 I tu jest pomysł obrysówki są wymagane od pewnej granicy szerokości pojazdu i nie są zabronione jeżeli szerokości jest mniej. Co do taśmy np takie coś   http://www.dsp.com.pl/strony/3m-tasmy-odblaskowe.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Moim zdaniem, nie można sobie dowolnie modyfikować oświetlenia i liczby świateł.
Każda przyczepa posiada własną homologację, która została wydana dla wymaganego rozmieszczenia i ilości świateł.
Wyjątkiem jest tu światło "stopu", które możemy zamontować dodatkowo w/g wymagań w przepisach, jednak maksymalna liczba tych świateł = 4 (mając dwa fabryczne światła "stop", można dołożyć maksymalnie dwa).
Wszystko jest do przeczytania na stronie, do której link podał Kol. lukpyr.
Kierunkowskazy tylne mogą być dwa, podobnie, jak pozycyjne tylne - również dwa, co nie daje nam możliwości dokładania kolejnych.

Oczywiście pisząc o liczbie świateł, mam na myśli ścisłe powiązanie z § 1. 1 wspomnianego załącznika nr 6.

Odnośnie pojazdów uprzywilejowanych oraz specjalistycznych, to ich oświetlenie jest traktowane trochę inaczej i podlega już innym uwarunkowaniom.

Ostrożny bym był również z odblaskami (bez względu na to, czy będzie to taśma, czy jakieś inne rozwiązanie działające, jak światło odblaskowe. Ich rodzaj, kolor, ilość i rozmieszczenie również regulują przepisy i tabela na w/w stronce to wyraźnie pokazuje.

P.S.

Czasami nadmiar świateł i różne ich umieszczenie może wprowadzić większy zamęt, niż nam się wydaje (chociażby w trudnych warunkach drogowych, czy mocno ograniczonej widoczności). Przypuszczam, że to wszystko biorą pod uwagę przepisy i wymagania w tym zakresie. To, co dla jednych wydaje się być bardziej czytelne, innym może się wydawać zupełnie mylące.

Jadąc np. we mgle, nasz wzrok zwykle wypatruje konkretnie (typowo) wyglądających świateł, na powszechnie występującej wysokości i raczej w konkretnym umiejscowieniu przestrzeni.
IMHO

 

---------------------------

§ 1. 1. Dwa światła lub więcej takie same lub różne, lecz o jednakowym przeznaczeniu i jednakowej barwy uważa się za jedno światło, jeżeli rzut ich powierzchni świetlnych na płaszczyznę poprzeczną zajmuje co najmniej 60% powierzchni najmniejszego prostokąta opisanego na rzutach tych powierzchni świetlnych oraz pod warunkiem, że światła te zostały homologowane jako jedno światło; nie dotyczy to świateł drogowych, świateł mijania i świateł przeciwmgłowych przednich.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ja dodam że ostatnio jadąc za  cinquecento ( choć niewazne jakie to auto ) gość po wciśnięciu stopu miał jakieś diody które biegły przy szybie z prawa do lewa i na odwórt,Jemu zapewne się wydawało że to super rozwiązanie bo go widać - bzdura mało nie przywaliłem bo nie wiedziałem że to światła stopu, bardziej uwagę mą przykuło to biegające raz w jedną a raz w drugą stronę swiatłko niż światła stopu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.