Skocz do zawartości

Fotelik czy podkładka


kit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :]

 

Mam do szanownych koleżanek o kolegów pytanie dotyczące granicznego wieku, wzrostu lub wagi decydujących o przesiadce pociechy z fotelika na podkładke? :niewiem: Proszę o podanie konkretnej podstawy prawnej bo ile osób tyle opinii :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz czarne na białym:

 

Sorki link nie chce mi się wkleić.

 

W skrócie:

 

Obowiązek do 12 lat jeśli dziecko jest niższe niż 150 cm. Drugim kryterium jest waga do 36 kg. Jeśli przy tej wadze nie ma odpowiedniego wzrostu to wówczas konieczna jest podkładka.

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale nie widze żadnego odnośnika :niewiem:

 

edit;

 

Ale mi nie chodzi o przesiadke dziecka na zwykłe siedzenie  lecz wyjście z dokładanego pełnego dziecięcego fotelika samochodowe na podkładke?

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :]

 

Mam do szanownych koleżanek o kolegów pytanie dotyczące granicznego wieku, wzrostu lub wagi decydujących o przesiadce pociechy z fotelika na podkładke? :niewiem: Proszę o podanie konkretnej podstawy prawnej bo ile osób tyle opinii :bzik:

 

nie ma czegoś takiego, zarówno fotelik jak i podkładka spełnia tą samą funkcję

oczywiście mniej bezpieczna dla dziecka jest podkładka i większość czołowych producentów nie zaleca podkładek

(mój fotelik ma opcję podkładki, ale jest właśnie zapis że nie zalecają takiego używania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis przepisem ale chyba jeszcze dochodzi homologacja samego fotelika chyba , Słyszałem ze różne fotele są  do różnych wag /wzrostu.

 

Mam w swoim Sharanie dwa fotele tylne z wbudowanymi fotelikami w oparciach i tak na prawdę  nie wiem do jakiego wieku/wagi/wzrostu  mogę  z nich korzystać. Jeśli jest tu jakiś  posiadacz Sharana z takowymi fotelikami i ma wiedzę  na temat ich kryteriów zastosowania to byłbym wdzięczny za info tak przy okazji tego tematu.

 

 

 

Commander  wklejam Twój link http://www.fotelik24.pl/

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis przepisem ale chyba jeszcze dochodzi homologacja samego fotelika chyba , Słyszałem ze różne fotele są  do różnych wag /wzrostu.

 

Mam w swoim Sharanie dwa fotele tylne z wbudowanymi fotelikami w oparciach i tak na prawdę  nie wiem do jakiego wieku/wagi/wzrostu  mogę  z nich korzystać. Jeśli jest tu jakiś  posiadacz Sharana z takowymi fotelikami i ma wiedzę  na temat ich kryteriów zastosowania to byłbym wdzięczny za info tak przy okazji tego tematu.

 

 

te foteliki w sharanie to dla mnie lipa, żadnego trzymania na boki, zresztą tak samo jak na podkładce

zobaczcie co sie dzieje z dzieckiem przy uderzeniu bocznym, nie bez powodu główka jest tak mocno obudowana w klasycznym foteliku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kit, pomijam tutaj kwestie bezpieczeństwa, bo to nie jest odpowiedz na Twoje pytanie. Jeśli chodzi o przesiadke z pełnego fotelika na podstawkę nie jest to określone w przepisach (przynajmniej ja nie spotkałem sie z takim zapisem w Ustawie Prawo o ruchu drogowym). Ważny jest wzrost dziecka. Dziecko może jechać na certyfikowanej podstawie (to tez fotelik) wtedy, kiedy pas bezpieczeństwa przechodzi przez obojczyk, a nie przez szyje. Spotkałem sie z takim zapisem, ale nie pamietam gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te foteliki w sharanie to dla mnie lipa, żadnego trzymania na boki, zresztą tak samo jak na podkładce

zobaczcie co sie dzieje z dzieckiem przy uderzeniu bocznym, nie bez powodu główka jest tak mocno obudowana w klasycznym foteliku

Być  może masz rację . ale zwróć  uwagę  ze foteliki często choć  są  nie wiem jak profilowane to i tak przytwierdzane do oparcia  jednym pasem , który nie mocuje sztywno fotelika , Takowy suwa się  na prawo i lewo w całości , a w Shariku masz szelki z napinaczami mocowane w samym oparciu fotela auta.

No ale olać  co lepsze ... kwestia do jakiego wieku te foteliki mają  atest.

 

Ps. "rogal" stanowiący "burty" na główkę  dziecka  można do Sharana dokupić  i mocuje się  ba pałąkach zagłówka.

1334774665_72132201_3-FOTELEsiedzenia-Sh

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad - kompletne foteliki w sharanie mają zabezpieczenie na głowę. Powiem więcej - zwykła podkładka nie zabezpiecza tak dziecka jak kompletny (powtarzam kompletny) fotelik w takim aucie. Kompletność polega na dodatkowym elemencie zakładanym w okolice głowy (pod zagłówek)

85189991_4_1000x700_volkswagen-sharan-fa

 

Co do odpowiedzi na pytanie Tomka - nie znajdziesz w żadnych przepisach odnośnika dotyczącego zmiany fotelika/poddupka. Co więcej - ustawodawca nie definiuje jednoznacznie rodzajów "urządzeń" zabezpieczających przewóz dziecka. Każdy producent określa do jakiego wieku a raczej wagi - dany fotelik jest przeznaczony. Ważna jest też logika. Wg mnie można używać poddupka, kiedy zapięty pas nie przechodzi dziecku przez szyję, tylko przez ramię - podobnie jak u osoby dorosłej/starszego dziecka.

My albo korzystamy z oryginalnych w Sharanie (kompletnych), albo mamy jeszcze Gracco 15-36kg (można odpiąć oparcie i jest samo siedzisko):

4247489_2_644x461_fotelik-graco-junior-1

mamy też Deltim - mały podróżnik

377890b1.jpg

oraz ze 2 sztuki zwykłych styropianowych poddupników "no-name from TESCO".

 

U mnie jest zgodnie z przepisami, czyli:

Lidka - 14 lat - jeździ bez "osprzętu",

Daniel (10,5 lat/30kg) - nie widzę sensu wozić go w foteliku, ewentualnie korzysta z poddupka w Sharanie, albo z samego poddupnika Gracco lub No-name-a,

 

Młodsza Tosia (skończone 7 lat/ok 26-27kg) jeździ, w zależności od trasy

-  jak jedziemy małym autem, blisko (w mieście, lub krótka trasa) to korzysta z samego poddupnika (najczęściej Gracco), jeżeli jedziemy dalej malym autem (ostatnio Jędrzejów) korzysta z pełnego fotelika Gracco. W Sharanie siedzi na oryginalnym foteliku niezależnie od trasy.

Ignacy - 2,5 roku / 12 kg - jeździ najczęściej w oryginalnym foteliku (ułożenie z szelkami) w Sharanie lub w Deltimie (póki co ze stelażem - stelaż zdejmuje się po osiągnieciu 14 kg). Od wielkiego dzwonu zdarza mu się pojechać w pełnym foteliku Gracco.

 

Andrzej - 3-m-ce (jutro kończy) jeździ w Gracco z bazą:

1271345364_87735863_1-Zdjecia--fotelik-z

Jak widzicie - u mnie w aucie jest pełna ustawa.

 

Przy okazji - zgodnie z przepisami na siedzeniu przednim możemy przewozić dzieci TYLKO w foteliku, a nie w poddupku, ale skoro nie ma precyzyjnej definicji .... :-)

 

Uzupełniając wypowiedź Pasjonata - oryginalnie fotele Sharana posiadają zabezpieczenie szyi. Wydaje mi się, że użytkownicy, którzy fotli dziecięcych nie używają, wymontowują te elementy i potem ich nie oddają sprzedajac pojazd lub "przejmują" je pośrednicy i sprzedają na allegro. W oryginale jest to standard. Na szczęście mam takie dwa kompletne u siebie ;-) Chociaż przydałby się jeszcze jeden :-)

Edytowane przez gfizyk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha . ale ze mnie ślepak. pełną  odpowiedz na moje pytanie mam na fotelu (chyba) . Na fotce w niecie szybciej znalazłem niż  w realu :)

95402211_5_644x461_sprzedam-fotel-zinteg

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyliście ciekawy temat. Zszedł on mi już z pola widzenia, ale swego czasu kiedy wydarł sie na mnie policjant, że nie wolno wozić dziecka na przednim siedzeniu samochodu, pomimo że dziecko ( 8 lat ) jechało w foteliku zapięte pasami. Po wymianie zdań wycofał się rakiem ze swojego poglądu, że ustępuje mi tylko dlatego ze jestem juz prawie pod domem. Ale to wydarzenie spowodowało że przejrzałem regulacje prawne i dotychczas nie znalazłem odpowiedzi na 2 problemy. Moje dzieciaki wg przepisów ( wzrost i wiek ) musiały korzystać z fotelików ale wszystkie foteliki i podstawki jakie sprawdziłem były do 35kg, a one tę wagę przekraczały. Mogłyby również korzystać z " innego urządzenia ochronnego " ale nikt, właczając w to orłów z drogówki i internet nie potrafł powiedzieć co to takiego jest. Na szczęście upływający czas odsunął odemnie te problemy ale mając na uwadze "uszczelnianie" postępowań przez ubezpieczycieli, może ktoś mieć problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad - kompletne foteliki w sharanie mają zabezpieczenie na głowę. Powiem więcej - zwykła podkładka nie zabezpiecza tak dziecka jak kompletny (powtarzam kompletny) fotelik w takim aucie. Kompletność polega na dodatkowym elemencie zakładanym w okolice głowy (pod zagłówek)

 

o widzisz, to tego nie widziałem, auto które miałem nie posiadało tych dokładek

faktycznie z dokładkami wygląda OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ostatnio ten temat osobiście. Nie zalecam stosowania podkładek, zwłaszcza tych kupowanych osobno, przy uderzeniu dziecko wysunie się z pupą do przodu, a pas zadziała jak gilotyna. Kupiłem w Smyku w promocji  fotelik Roomera do 36 kg ma 4 gwiazdki ADAC, zapłaciłem za niego 390 pln.

post-14545-0-88311400-1388915895.jpg

Sam fotelik jest lekki, ale ma coś co jest super, czyli to głębokie boczne podtrzymanie głowy i do tego można je dość wysoko wysunąć. Mieliśmy przy poprzednim foteliku ten problem, że dziecku w czasie snu główka leciała na wszystkie strony, tutaj po prostu opiera się na bokach i jest gitara, ten fotelik ma z tyłu możliwość lekkiego pochylenia więc dziecko nie siedzi cały czas pod kątem prostym.

Edit. Zapomniałem dodać, że moja córa waży 30kg i jest dość wysoka, a mimo to fotelik sprawdza się idealnie.

Edytowane przez Robak70 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.