Skocz do zawartości

Dowód osobisty po upływie terminu ważności... a co z wyjazdem?


Adam1988

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy proszę o poradę.

 

Co zrobyć gdy zaplanowaliśmy na przyszły weekend wypad na Jarmark Adwentowy do Drezna a wczoraj okazało się że jeden z kompanów podróży ma nie ważny dowód osobisty?

 

Jego dowód osobisty stracił ważność 21 listopada. Do końca przyszłego tygodnia nie jest wstanie wyrobić nowego dowodu ani tymbardziej paszportu ponieważ bez ważnego dowodu paszportu nie odbierze.

 

Jak myślicie? podczas kontroli np. w DE przeterminowany dowód może być problemem?

Dane w dowodzie ma wciaż takie same a do kompletu ma prawo jazdy

Rezygnować z wyjazdu czy pojechać na przypał... jak myślicie??? grozi Nam jakaś kara? lub problemy w DE

 

 

Pozdrawiam

A.Sz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo to kto wie :hmm:  Ja przejechałem całe Niemcy od przejście na A4 do Holandii i z powrotem i zainteresowali się nami tylko na granicy NL/D czy aby trawki nie wwozimy :]

 

Ale do Drezna, to przypusczam, że pies z kulawą nogą się Wami nie zainteresuje, chyba że będziecie się o to prosić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obaw.

Kilkudniowo przeterminowany DO nie będzie honorowany w Bankach itp. będzie natomiast potwierdzał wizerunek i dane osoby na PJ.

Fakt, że przeterminowany nie jest ważny, ale nie będzie w tym przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby, a przecież o tożsamość chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja osobiście bym nie zaryzykował wyjazdu z nieważnym dowodem osobistym. 

 

Prawo jazdy również jest dokumentem tożsamości. Nigdy i nigdzie w europie nie miałem problemu dając do kontroli tylko prawo jazdy

 

Prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości.Dokumentem tożsamości są dowody osobiste i paszporty

 

Podczas pobytu na terytorium Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający  naszą tożsamość  i obywatelstwo - ta zasada dotyczy również dzieci. Przekroczenie granicy na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, który stracił ważność, naraża jego właściciela na karę administracyjną za przekroczenie granicy bez uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podczas pobytu na terytorium Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający  naszą tożsamość  i obywatelstwo - ta zasada dotyczy również dzieci. Przekroczenie granicy na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, który stracił ważność, naraża jego właściciela na karę administracyjną za przekroczenie granicy bez uprawnienia.

 Niestety, trudno się z tym nie zgodzić. To tak jak paszport, ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja osobiście bym nie zaryzykował wyjazdu z nieważnym dowodem osobistym. 

 

 

Prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości.Dokumentem tożsamości są dowody osobiste i paszporty

 

Podczas pobytu na terytorium Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający  naszą tożsamość  i obywatelstwo - ta zasada dotyczy również dzieci. Przekroczenie granicy na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, który stracił ważność, naraża jego właściciela na karę administracyjną za przekroczenie granicy bez uprawnienia.

Zgadza się w 100% widzę, że kolega zna temat od podszewki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, spokojnie jechać i spokojnie wracać :-) po udanym wyjeździe.

:):):) co racja to racja! Panowie racjonalnego luzu trochę. Czasami jesteście tak rygorystyczni że strach się ruszyć z domu. Przecież człowieka nie zamkną za to że ma kilka dni nieważny DO..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadając nieważny dowód osobistym w Polsce już narażamy się na grzywnę lub skierowaniem sprawy do sądu, oczywiście wszystko zależy od podejścia policjanta podczas kontroli. Jak do sprawy ważności dokumentu podejdzie policja niemiecka nie wiem i raczej nie chciał bym się przekonać.

Liczyć na szczęście że podczas kontroli policjant niemiecki przymruży oko, a jeżeli nie bo taką ewentualność tez trzeba brać pod uwagę to co wtedy ????   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Kolega Maniek napisał jasno oraz wyraźnie reguły, które obowiązują.
W razie kontroli :policja: nie ma zmiłuj.

Jednym udaje się przez lata, a inny pojedzie i po kilometrze zostanie zatrzymany do kontroli.

 

Mam nadzieję, że w razie wpadki, osoby, które doradzają, aby sprawę zbagatelizować, wezmą na siebie ewentualne konsekwencje, chociażby "tylko" finansowe. ;)

Nie jeden raz pisałem, aby komuś cokolwiek doradzać, to trzeba być tego pewnym, a nie w/g "zdaje mi się". :hmm:

 

Aby nie było już wątpliwości i aby Kol. Adam nie miał rozterek po przeczytaniu wcześniejszych postów:

http://m.trojmiasto.pl/news/Stary-dowod-moze-pokrzyzowac-ci-wakacje-n60177.html

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110712/TURYSTYKA02/728603839

Jeśli komuś nie wystarczą powyższe teksty, to służę już w 100 % wiarygodnym:

http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/polak_za_granica/podozuj_bezpiecznie/zaplanuj_dobrze_wyjazd?printMode=true

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja znam przypadek, że koleżanka nie została wpuszczona na terytorium Chorwacji z powodu przeterminowanego Dowodu (nieważny paszport został w domu :bzik:  ) - to było przed wejściem do UE i była kontrola graniczna,

więc zmieniała kierunek na lekko-północny i spędziła urlop na Słowenii  :ok: - bez problemu

 

moim zdaniem 'potwierdzeniem tożsamości' jest każdy dokument ze zdjęciem, wydany przez jakiegokolwiek urzędnika państwowego, również legitymacja szkolna dziecka, czy np. Karta Wędkarska 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie? podczas kontroli np. w DE przeterminowany dowód może być problemem?

Dane w dowodzie ma wciaż takie same a do kompletu ma prawo jazdy

Rezygnować z wyjazdu czy pojechać na przypał... jak myślicie??? grozi Nam jakaś kara? lub problemy w DE

 

Jak widać powyżej pytanie jest, czy coś grozi w DE, nie w PL.

Decyzja co do tego, czy jechać bez ważnego dokumentu należy do jego właściciela, a dzięki Wam wszystkim ma teraz świadomość co Mu grozi na terenie PL ale nikt nie podał odpowiedzi, co Mu grozi w DE - moim zdaniem nic.

Jak już podano posługiwanie się nieważnym dokumentem w PL jest niedozwolone a nawet karalne ale jeśli jesteś za granica i masz nieważny dokument zawsze na jego podstawie możesz wrócić do kraju. Bezsprzecznie wyjazd bez ważnego dokumentu jest łamaniem prawa ale nie wmówicie mi, że Wam sprawdzają ważność dokumentu przy kontroli. Sporo się przemieszczam i albo urzędnicy maja sokoli wzrok i w lot wychwytują te malutkie cyferki z ważnością albo nie to jest dla nich ważne - ważna jest tożsamość i na to zwracają uwagę. Moim zdaniem trzeba mieć na prawdę pecha, żeby ktoś na ważność zwrócił uwagę.

 

Ja bym chyba jednak mimo wszystko zrezygnował z wyjazdu choć złapanie moim zdaniem jest mało prawdopodobne - szczególnie jeśli to nie kierujący jest bez ważnego dokumentu.

Edytowane przez Heniekag (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze pojedziecie w lekkim stresie. Prawdopodobnie gdybyś nie sprawdził tego terminu, to nieświadomie  byś pojechał i wrócił ;) Ja kiedyś będąc w Lublinie zorientowałem się , ze nie mam żadnych dokumentów i wracając do Rybnika samochodem miałem wielkiego stresa. W tamtą stronę jechałem na luzie..... :)) A tak w temacie , to bym jechał i nad niczym sie nie zastanawiał..

Powodzenia Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.