Skocz do zawartości
BogdanN126

Czy jest możliwa taka instalacja ?

Rekomendowane odpowiedzi

BogdanN126

Kolego, bronisz się od czytania. Bardzo proszę przeczytaj wcześniej trochę o tym, co już było pisane.

Nawet z chęci pomocy, nikt Ci z powietrza nie wyliczy i nie dobierze odpowiedniego zestawu nie znając konkretów Twojego przypadku.

Tak najprościej, tylko niektóre sprawy:

* gdzie w jakich miejscach (plus ich wymiary) chcesz umieścić panele ?

* jaki masz lub jaki chcesz zastosować accu i gdzie jest (ma) być umieszczony ?

* czy przewidujesz doładowywanie accu z innych źródeł, niż solary ?

* jaką instalację masz w przyczepie i jaki prąd (moc) pobierają poszczególne odbiorniki ?

* jak długo (ile godzin lub minut dziennie) przewidujesz pracę tych odbiorników ?

* co jeszcze chcesz zasilać poza tym, co jest już zainstalowane (z podaniem w/w zależności) ?

* czy jeździsz w miejsca gdzie jest sieć 230 V, czy raczej tam gdzie jej brak ?

* w jakich miesiącach najczęściej "karawaningujesz" ?

To tak z grubsza ;) , dlatego jeszcze raz proszę: poczytaj wcześniej o tym wszystkim.

P.S.

Zapomniałem o najważniejszym: budżet, jaki chciałbyś na to przeznaczyć (od do max), bo może się okazać, że nie uda się taki zamiar ?  :hmm:

.. i czy dodatkowe kg w postaci paneli, instalacji, regulatora i accu nie będą przeciążeniem dla DMC przyczepy ?

Na początku chciałem z góry podziękować za wyrozumiałość i cierpliwość :)

- może być cała powierzchnia dachu

Akumulator nie mam kupiony ale myślałem o takim ok 100Ah. Umieszczony ma być w schowku na całą elektrykę.

* czy przewidujesz doładowywanie accu z innych źródeł, niż solary ?

Tylko gdy zajdzie taka potrzeba.

* jaką instalację masz w przyczepie i jaki prąd (moc) pobierają poszczególne odbiorniki ?

W przyczepie mam oświetlenie 12V,pompę do wody 12V,ładowarka do telefonu,telewizor220V i w przyszłości ogrzewanie i lodówka.

* jak długo (ile godzin lub minut dziennie) przewidujesz pracę tych odbiorników ?

pompka wiadomo do umycia rąk,naczyń czyli ok 30min dziennie może nawet mniej, oświetlenie 1-2h dziennie,ładowarka wiadomo, telewizor może z 1h dziennie

* co jeszcze chcesz zasilać poza tym, co jest już zainstalowane (z podaniem w/w zależności) ?

Jak wyżej

* czy jeździsz w miejsca gdzie jest sieć 230 V, czy raczej tam gdzie jej brak ?

Pół na pół.

* w jakich miesiącach najczęściej "karawaningujesz" ?

Głównie letnie miesiące tj: Maj-Wrzesień.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BogdanN126

Sory za off-top, ale chyba macie rację - po co mi 220v ?

Praktycznie wszystko co wymieniłem jest pod 12V tylko telewizor na 220V.

To wystarczy kupić TV na 12V,albo małą przetwornice tylko do telewizora.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

Sory za off-top, ale chyba macie rację - po co mi 220v ?

Praktycznie wszystko co wymieniłem jest pod 12V tylko telewizor na 220V.

To wystarczy kupić TV na 12V,albo małą przetwornice tylko do telewizora.

Pozdrawiam

Dokładnie.

- może być cała powierzchnia dachu

Rozumiem, że powierzchnię dachu masz np. 11,5 m² i zero ograniczeń :jump:

Sorry, ale już tyle razy o to pytałem (patrz post #7, pierwsze zdanie).

U Kol. Roblat jest to N132T, a więc sporo większy dach, niż np. w typowej N126E.

Jak jest u Ciebie, jeszcze  :niewiem:  

Akumulator nie mam kupiony ale myślałem o takim ok 100Ah. Umieszczony ma być w schowku na całą elektrykę.

Accu 100 Ah, to ogromna masa (zwłaszcza do Niewiadówki) i moim zdaniem, aż nadto, jak na Twoje potrzeby. :hmm:

Ten schowek na "elektrykę", to gdzie ? Jaki typ akumulatora chcesz zamontować ?

W przyczepie mam oświetlenie 12V,pompę do wody 12V,ładowarka do telefonu,telewizor220V i w przyszłości ogrzewanie i lodówka.

Jakie jest to oświetlenie (żarówki, LED) - opisz dokładnie każdy punkt świetlny - jaką ma moc lub jaki prąd pobiera w czasie pracy.

Jak wyżej

Pompka wody jest typowa, zanurzeniowa ?

Ładowarka jest od czego - telefon ?

Rozumiem, że telewizora jeszcze nie masz ?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzemekB

Dokładnie.

Rozumiem, że powierzchnię dachu masz np. 11,5 m² i zero ograniczeń :jump:

Sorry, ale już tyle razy o to pytałem (patrz post #7, pierwsze zdanie).

U Kol. Roblat jest to N132T, a więc sporo większy dach, niż np. w typowej N126E.

Jak jest u Ciebie, jeszcze  :niewiem:  

Accu 100 Ah, to ogromna masa (zwłaszcza do Niewiadówki) i moim zdaniem, aż nadto, jak na Twoje potrzeby. :hmm:

Ten schowek na "elektrykę", to gdzie ? Jaki typ akumulatora chcesz zamontować ?

Jakie jest to oświetlenie (żarówki, LED) - opisz dokładnie każdy punkt świetlny - jaką ma moc lub jaki prąd pobiera w czasie pracy.

Pompka wody jest typowa, zanurzeniowa ?

Ładowarka jest od czego - telefon ?

Rozumiem, że telewizora jeszcze nie masz ?

Tak,telewizora jeszcze nie mam. Ładowarka od telefonu,pompka zanurzeniowa.

Akumulator kwasowy.Nie znam dokładnych danych oświetlenia są 2 lampy na 12V.

Schowek na elektrykę jest obok kuchenki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

To mam jeszcze prośbę - zdecyduj się konkretnie z którego nicka na forum piszesz, bo ja już nie wiem z kim w końcu konwersuję :pad:

BogdanN126 i PrzemekB  - :look:  o co tu chodzi :>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzemekB

To mam jeszcze prośbę - zdecyduj się konkretnie z którego nicka na forum piszesz, bo ja już nie wiem z kim w końcu konwersuję :pad:

BogdanN126 i PrzemekB  - :look:  o co tu chodzi :>

heh :D Założyłem drugie konto z jednego powodu o którym nie będę tu pisał. Jutro skontaktuję się z administracją o usunięcie jednego konta.

Wróćmy do tematu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

heh :D Założyłem drugie konto z jednego powodu o którym nie będę tu pisał. Jutro skontaktuję się z administracją o usunięcie jednego konta.

Wróćmy do tematu.

Pozdrawiam.

Ok, Bogdan, czy może Przemek ... :brawo:

Akumulator kwasowy.Nie znam dokładnych danych oświetlenia są 2 lampy na 12V.

Większość, to kwasowe. Pytam o to, czy jest to accu typowy (rozruchowy), żelowy, AGM ?

Dwie tradycyjne lampki - przyjmijmy łącznie ok. 20 - 25 W. Jeśli zamienisz to na LED, to zakładając ten sam pobór prądu, zyskasz na ilości światła, lub jeśli dasz tyle LED, aby świeciły podobnie, to zyskasz na poborze prądu - zrobisz, jak Ci wygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

Ogrzewanie i lodówka w przyszłości, to wyłącznie z 230 V lub gazu !

Na upartego i dla bogatych :] , może być jeszcze agregat prądotwórczy.

Do obliczeń przyjmujemy uśrednione wartości, przy podanym przez Ciebie czasie pracy urządzeń:
oświetlenie ok. 25 W   czyli 4 Ah / dzień
Ładowanie tel. komórkowego (przyjmując za wystarczający 4,5 godzinny czas ładowania) ok. 1,5 Ah / dzień
pompka wody ok. 30 W  czyli ok. 1,25 Ah / dzień
telewizor ok. 30 W   czyli 6 Ah / dzień (uwzględniając sprawność przetwornicy)

Razem 12,75 Ah
Zaokrąglimy to dodając malutki zapas do 15 Ah / dzień

Biorąc pod uwagę sprawność akumulatorów i to, co będzie musiał uzupełniać solar, wystarczy w zupełności accu o pojemności ok. 60 Ah

Akumulator posiada zakładaną żywotność, o ile nie jest ciągle zbyt mocno rozładowywany.
Im rozładowania procentowo mniejsze, tym żywotność większa. Przy accu żelowym można śmiało przyjąć rozładowanie o 25 % pojemności, czyli w przypadku wspomnianych 60 Ah, będzie to 15 Ah, które otrzymaliśmy z wyliczeń.
Przy takim accu mamy również zapas i gwarancję powrotu do znamionowych parametrów, po jego rozładowaniu o np. 75 % (słabe nasłonecznienie przez kilka kolejnych dni).

Przyjmując występowanie wystarczającego nasłonecznienia w okresie, który Kolega podał, przez ok. 6 godzin dziennie, otrzymamy wartość mocy panelu ok. 60 W. Teoretycznie powinien wystarczyć.
Jako, że moc jest liczona dla napięcia osiąganego w PMM, to warto by było zamiast panelu 60 W, zakupić panel np. 72 W, wtedy moglibyśmy mieć trochę więcej energii, a nawet zwiększyć pojemność accu do ok. 65-70 Ah, jeśli byłyby takie potrzeby.
Można też zastosować dwa identyczne panele o mocach dających wypadkową, ale to jest kolejna komplikacja o mocowania, diody itd.
Przykładowo, 60 W panel powinien dać w PMM ok. 3,4 A, natomiast 72 W, ok. 3,9 A.

Kontroler ładowania, który zastosujemy w omawianym przypadku, może być zupełnie dowolny o Iwe / Iwy 10 A.

Koszt prostego kontrolera ok. 70 zł.
Panel np. Flex 60 W ok. 460 zł. (sztywny byłby tańszy, ale i cięższy)
Panel np. Flex 72 W ok. 520 zł.
Markowy accu żelowy (taki bym doradzał) w okolicy 60 Ah, to koszt 600 - 650 zł. (nie markowy, np. taki, ok. 450 zł.)

post-8228-0-86466700-1385645631_thumb.jpg

Do tego przewody (potrzebna długość), tu wystarczą 4mm kw.
Konektory dla przewodów i jakieś inne drobiazgi montażowe, bezpiecznik główny dla accu itp. ok. 30 - 80 zł.
W zależności od wybranego rozwiązania potrzebne moga być: uchwyty montażowe, przelotka kablowa.

Na zakończenie:
1)
Te dwie typowe lampki, które zazwyczaj są w N126e, możesz śmiało uzupełnić np. odcinkami taśmy LED (dobierz długość taśm tak, aby były nad całym oknem). O taśmach dowiesz się wszystkiego np.  tu .

W Twoim przypadku mogą to być np. taśmy z diodami 3528 SMD, 300 LED, o mocy 24 W (dla odcinka 5 m). Wybieraj barwę białą - ciepłą. Dwa metry takiej taśmy bedzie pobierać niecałe 10 W (oczywiście możesz dać mniej, aby oszczędzić energię lub zamontować przełącznik, który włączy Ci w/g potrzeby jeden lub dwa odcinki tej taśmy).

2)
Jeśli accu miałby być bez wew. rekombinacji gazów, czyli jeśli np. nie żelowy, to nie może być umieszczony w przestrzeni mieszkalnej (tu, gdzie pisałeś) !!! W takim układzie musiałbyś wziąć pod uwagę wszystko, co jest napisane tu  !

:hej:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzemekB

Ogrzewanie i lodówka w przyszłości, to wyłącznie z 230 V lub gazu !

Na upartego i dla bogatych :] , może być jeszcze agregat prądotwórczy.

Do obliczeń przyjmujemy uśrednione wartości, przy podanym przez Ciebie czasie pracy urządzeń:

oświetlenie ok. 25 W   czyli 4 Ah / dzień

Ładowanie tel. komórkowego (przyjmując za wystarczający 4,5 godzinny czas ładowania) ok. 1,5 Ah / dzień

pompka wody ok. 30 W  czyli ok. 1,25 Ah / dzień

telewizor ok. 30 W   czyli 6 Ah / dzień (uwzględniając sprawność przetwornicy)

Razem 12,75 Ah

Zaokrąglimy to dodając malutki zapas do 15 Ah / dzień

Biorąc pod uwagę sprawność akumulatorów i to, co będzie musiał uzupełniać solar, wystarczy w zupełności accu o pojemności ok. 60 Ah

Akumulator posiada zakładaną żywotność, o ile nie jest ciągle zbyt mocno rozładowywany.

Im rozładowania procentowo mniejsze, tym żywotność większa. Przy accu żelowym można śmiało przyjąć rozładowanie o 25 % pojemności, czyli w przypadku wspomnianych 60 Ah, będzie to 15 Ah, które otrzymaliśmy z wyliczeń.

Przy takim accu mamy również zapas i gwarancję powrotu do znamionowych parametrów, po jego rozładowaniu o np. 75 % (słabe nasłonecznienie przez kilka kolejnych dni).

Przyjmując występowanie wystarczającego nasłonecznienia w okresie, który Kolega podał, przez ok. 6 godzin dziennie, otrzymamy wartość mocy panelu ok. 60 W. Teoretycznie powinien wystarczyć.

Jako, że moc jest liczona dla napięcia osiąganego w PMM, to warto by było zamiast panelu 60 W, zakupić panel np. 72 W, wtedy moglibyśmy mieć trochę więcej energii, a nawet zwiększyć pojemność accu do ok. 65-70 Ah, jeśli byłyby takie potrzeby.

Można też zastosować dwa identyczne panele o mocach dających wypadkową, ale to jest kolejna komplikacja o mocowania, diody itd.

Przykładowo, 60 W panel powinien dać w PMM ok. 3,4 A, natomiast 72 W, ok. 3,9 A.

Kontroler ładowania, który zastosujemy w omawianym przypadku, może być zupełnie dowolny o Iwe / Iwy 10 A.

Koszt prostego kontrolera ok. 70 zł.

Panel np. Flex 60 W ok. 460 zł. (sztywny byłby tańszy, ale i cięższy)

Panel np. Flex 72 W ok. 520 zł.

Markowy accu żelowy (taki bym doradzał) w okolicy 60 Ah, to koszt 600 - 650 zł. (nie markowy, np. taki, ok. 450 zł.)

attachicon.gifAccu.JPG

Do tego przewody (potrzebna długość), tu wystarczą 4mm kw.

Konektory dla przewodów i jakieś inne drobiazgi montażowe, bezpiecznik główny dla accu itp. ok. 30 - 80 zł.

W zależności od wybranego rozwiązania potrzebne moga być: uchwyty montażowe, przelotka kablowa.

Na zakończenie:

1)

Te dwie typowe lampki, które zazwyczaj są w N126e, możesz śmiało uzupełnić np. odcinkami taśmy LED (dobierz długość taśm tak, aby były nad całym oknem). O taśmach dowiesz się wszystkiego np.  tu .

W Twoim przypadku mogą to być np. taśmy z diodami 3528 SMD, 300 LED, o mocy 24 W (dla odcinka 5 m). Wybieraj barwę białą - ciepłą. Dwa metry takiej taśmy bedzie pobierać niecałe 10 W (oczywiście możesz dać mniej, aby oszczędzić energię lub zamontować przełącznik, który włączy Ci w/g potrzeby jeden lub dwa odcinki tej taśmy).

2)

Jeśli accu miałby być bez wew. rekombinacji gazów, czyli jeśli np. nie żelowy, to nie może być umieszczony w przestrzeni mieszkalnej (tu, gdzie pisałeś) !!! W takim układzie musiałbyś wziąć pod uwagę wszystko, co jest napisane tu  !

:hej:

A czy mógłby być taki ?

http://allegro.pl/fotowoltaiczny-panel-sloneczny-70w-12v-licytacja-i3748871886.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

.... może teoretycznie :niewiem:

Nigdy bym tego nie kupił, to jakaś nieudolna samoróbka :hmm:

Zakup panelu tylko z firmy i z gwarancją :ok:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

Na "upartego" każdy może być, ale to jest accu typowo rozruchowy, więc:

1) jego umieszczenie nie może być tu, gdzie pisałeś (w przestrzeni mieszkalnej)

2) trwałość w tego typu instalacji będzie problematyczna (w sumie wyjdzie na to, że lepiej było kupić na wstępie trochę droższy accu, niż czynić pozorne oszczędności).

Nie da się zrobić całkiem sprawnej i wiele lat działającej instalacji solarnej, w której każdy element pełni określoną rolę i powinien mieć określone parametry, za 1/3 przewidzianej kwoty.

Jeśli już widzisz, że to w tym momencie dla Ciebie zbyt duże obciążenie, to zamiast kupować półśrodki, poczekaj trochę, dozbieraj gotówki i kup to, co należy.

IMHO

P.S.

Mierzyłeś tą uchylaną  pokrywę dachu ? Jaki ona ma wymiar, bo nie pamiętam ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzemekB

Rozumiem.Teraz już wiem wszystko to co chciałem wiedzieć.

Dziękuję wszystkim za pomoc, a w szczególności Tobie Kristofer

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

Proszę uprzejmie :thank:

Jak by coś, to pytaj.

Mierzyłeś tą pokrywę dachu ?

Na niej można by umieścić panel "sztywny" (tańszy), ale wymiar to raz, a dwa - musiałbyś na niej położyć coś o masie ok. 8 kg. i sprawdzić, jak jest wtedy z jej otwieraniem / uchylaniem, czyli czy siłowniki nożycowe dają radę :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzemekB

Proszę uprzejmie :thank:

Jak by coś, to pytaj.

Mierzyłeś tą pokrywę dachu ?

Na niej można by umieścić panel "sztywny" (tańszy), ale wymiar to raz, a dwa - musiałbyś na niej położyć coś o masie ok. 8 kg. i sprawdzić, jak jest wtedy z jej otwieraniem / uchylaniem, czyli czy siłowniki nożycowe dają radę :hmm:

Dokładnie,właśnie idę przepchać budkę do nowego domku , to zmierzę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi