Skocz do zawartości

Czy jest możliwa taka instalacja ?


BogdanN126

Rekomendowane odpowiedzi

Panel powinien być OK, natomiast regulator kontroler kupiłbym nieco inny:

http://www.ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery-/2350-kontroler-ladowania-regulator-ls1024r-12v-24v-10a.html

Droższy zaledwie o 40 zł., ale będzie dużo lepszy.

 

Reszta jest we wcześniejszych odpowiedziach.

Chodzi mi o części, które muszę kupić żeby zamontować panel. Gdzie one są wcześcniej podane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Inne części, to przewody, 2 konektory, przelotka dachowa - to wszystko dostaniesz w tej samej firmie, co panel.
W kwestii mocowania samego panela, to nie wykorzystasz do tego typowych uchwytów z racji pofalowanej powierzchni pokrywy dachu w przyczepie. Musisz sam coś wymyślić, co przy panelu tej wielkości nie będzie trudne. Mogą to być np. cztery "kawałki" kątownika aluminiowego, docięte według pomiaru (gdy przymierzysz panel do pokrywy i zobaczysz, w których miejscach pokrywy wypadną mocowania. Te kątowniki przykręcasz solidnie do ramy panelu np. po 2 śrubki ze stali nierdzewnej dla każdego kątownika (musisz uważać, aby nie uszkodzić samego panelu podczas wiercenia). Po przykręceniu kątowników do ramy panelu w wyznaczonych miejscach, możesz takimi samymi śrubkami przykręcić kątowniki do pokrywy dachu w zaznaczonych wcześniej miejscach. Przed przykręceniem (otwory już nawiercone) nakładasz na nie "placki" z masy butylowej.
Zastosowanie masy butylowej jest konieczne, aby zabezpieczyć te miejsca przed przeciekaniem wody.
Od wewnętrznej strony pokrywy, nakrętki możesz zakryć takimi plastikowymi nakładkami, jak masz na większości śrub w przyczepie (są do kupienia np. na All...). Możesz też wykorzystując własną pomysłowość, ukryć je pod piankową wykładziną dachu.
Kwestia mocowania zależy w tym wypadku od Twojej inwencji.
Powodzenia w montażu i po jego zakończeniu zamieść fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne części, to przewody, 2 konektory, przelotka dachowa - to wszystko dostaniesz w tej samej firmie, co panel.

W kwestii mocowania samego panela, to nie wykorzystasz do tego typowych uchwytów z racji pofalowanej powierzchni pokrywy dachu w przyczepie. Musisz sam coś wymyślić, co przy panelu tej wielkości nie będzie trudne. Mogą to być np. cztery "kawałki" kątownika aluminiowego, docięte według pomiaru (gdy przymierzysz panel do pokrywy i zobaczysz, w których miejscach pokrywy wypadną mocowania. Te kątowniki przykręcasz solidnie do ramy panelu np. po 2 śrubki ze stali nierdzewnej dla każdego kątownika (musisz uważać, aby nie uszkodzić samego panelu podczas wiercenia). Po przykręceniu kątowników do ramy panelu w wyznaczonych miejscach, możesz takimi samymi śrubkami przykręcić kątowniki do pokrywy dachu w zaznaczonych wcześniej miejscach. Przed przykręceniem (otwory już nawiercone) nakładasz na nie "placki" z masy butylowej.

Zastosowanie masy butylowej jest konieczne, aby zabezpieczyć te miejsca przed przeciekaniem wody.

Od wewnętrznej strony pokrywy, nakrętki możesz zakryć takimi plastikowymi nakładkami, jak masz na większości śrub w przyczepie (są do kupienia np. na All...). Możesz też wykorzystując własną pomysłowość, ukryć je pod piankową wykładziną dachu.

Kwestia mocowania zależy w tym wypadku od Twojej inwencji.

Powodzenia w montażu i po jego zakończeniu zamieść fotki.

Chodzi o takie konektory ?

http://www.ledon.pl/pl/akcesoria-do-paneli-i-kontrolerow/2314-konektor-mc4-do-kabela-solarnego-do-paneli-fotowoltaicznych-6mm2.html

Czyli do tych konektorów podpinam kabel do instalaci solarnych.

Przewody są z jednej strony zakończone tymi konektorami i je wpinam pod te z panelu a z drugiej niemam nic czyli je przykręcam do regulatora tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Jeśli kupujesz przewody, konektory i panel w "Ledon", to poproś podczas zamawiania o zaciśnięcie konektorków na przewodach, to w przesyłce dostaniesz już gotowe.

Czyli jeśli poproszę o zaciśnięcie konektorów to pozostanie mi zamontowanie solara na dachu, spięcie konektorów z solara i od przewodów, które łączę z regulatorem. Tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Musisz pamiętać, że najpierw łączysz akumulator z kontrolerem, a dopiero później panel.

Podczas pracy z panelem i łączeniem przewodów, najlepiej przykryj panel jakąś tekturą.

Odsłoń go dopiero po zakończeniu prac.

Pamiętaj też o zachowaniu biegunowości połączeń, łącząc przewody z kontrolerem (+ oraz -).

Pozostałe informacje znajdziesz zapewne w instrukcji do kontrolera.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

witam na forum jestem nowicjuszem mam pytanie do Kristofera mam wplanie zakupić zestaw fotovoltaniczny ogniwo 95 W akumulator gel 55-60Ah ale ogniwa nie chcę montować na stalę ale mieć je ruchome w promieniu 5-8m a więc takie musiałyby być kable czy jest to możliwe i jaki przekrój powinny mieć dzięki za odpowiedż pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na forum jestem nowicjuszem mam pytanie do Kristofera mam wplanie zakupić zestaw fotovoltaniczny ogniwo 95 W akumulator gel 55-60Ah ale ogniwa nie chcę montować na stalę ale mieć je ruchome w promieniu 5-8m a więc takie musiałyby być kable czy jest to możliwe i jaki przekrój powinny mieć dzięki za odpowiedż pozdrawiam

 

Witam !

Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe. Przewód najlepszy byłby o przekroju 8 mm², ale 6 mm² też da radę.

Zadbaj o jego najwyższą jakość (najlepiej dedykowany) i pamiętaj, aby nie był narażony w żadnym miejscu na przypadkowe przetarcia, uszkodzenia, a tym bardziej zwarcia obydwu żył.

 

P.S.

Wystarczy, jak pytanie zadasz w jednym temacie, nie trzeba go powielać w kilku innych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer dzięki za szybką i konkretną odpowiedż pytanie zadałem w kilku miejscach ze względu na datę ostatnich wpisów/odległą/ celem zwiększenia prawdopodobieństwa odpowiedzi  a tu takie miłe zaskoczenie jeszcze raz dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam dzięki Kristofer za szybka i rzeczową odpowiedż mam jeszcze kilka innych pytań w przyczepce mam prostownik/zasilacz/ Zig X70 czy mogę go zostawić a jezeli nie to jaki polecasz /napisz nawet gdyby ten mógł zostac/ i drugie pytanie czy wskazany jest kontroler ładowania MPPT czy wystarczy PWM /zaznaczam że ogniwo 90W aku żelowy 55 Ah ładowarka akumulatora CETEK bęą ostateczne a cena nie jest aż tak istotna/ i może wksażesz konkretny model dzięki za odpowiedż pozdrawiam w Dniu Niepodległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnie Zig X70, ale prawdopodobnie jest bardzo podobny do Zig x80. Sprawa była omawiana np. gdzieś w tym temacie:
http://forum.karawaning.pl/topic/17038-solar-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cego/

Kontroler MPPT jest lepszy w każdych warunkach. Oczywiście możesz zastosować najbardziej typowy, standardowy kontroler, jednak sugeruję MPPT, tym bardziej, że jak sam pisałeś, cena raczej nie stanowi przeszkody.
Wystarczy spokojnie kontroler o prądzie wyjściowym 10 A (chyba, że masz wyższe wymagania), więc cena "nie zabije".
Przykładowe oferty:
http://www.ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery-/2583-kontroler-ladowania-tracer-1210rn-12v-24v-10a-mppt.html
http://www.modernhome.pl/product-pol-2492-Regulator-ladowania-Tracer-1215RN-10A-12-24V-MPPT-czujnik-zmierzchowy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dzieki Kristofer za odpowiedż przeczytałem wskazany przez ciebie temat i w związku z tym mam pytanie, w poście z 3 lipca tego roku w tym właśnie temacie napisałeś takie zdanie : bez ezględu na to czy jest wykorzystywane wejście APDC czy nie, odłączyć należy instalację od pinu APDC zasilacza jeśli jest lub było tam cokolwiek podłączone. Chodzi oczywiście o schemat  instalacji solarnej z kontrolerem i akumulatorem żelowym przez ciebie przedstawianym.U mnie w przyczepce od tego właśnie wejścia APDC odchodzi przewód do wiązki biegnącej do wtyczki 7 pin przyczepki. I moje pytanie- czy to znaczy że muszę ten przewód koniecznie odłączyć od wejśćia APDC w zasilaczu? /zaznaczam że sam nie będę się porywał na podłączenie zestawu solarnego a zlecę to elektrykowi samochodowemu ale nie jest on specjalistą od kempingów a widzę że na forum jest wiele niuansów więc chciałbym twoje rady wykorzystać jako podpowiedż przy montarzu/ pozdrawiam w oczekiwaniu na odpowiedż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja odpowiedź dotyczyła konkretnie tam omawianej kwestii. Każdą instalację należy omawiać indywidualnie, chyba że jest w 100 % identyczna, dlatego w tej chwili nie wiem, czy ma to zastosowanie u Ciebie.
Z tego co pamiętam, to pisałeś w kilku tematach i już się pogubiłem. Pozostań już wyłącznie w tym temacie i przypomnij mi całą sprawę, inaczej znowu coś umknie. Przypomnij też, który mój schemat masz na myśli, ponieważ zamieściłem ich dosyć dużo. Wiem, że chcesz zamontować przenośny panel solarny, accu żelowy ok. 60 Ah, kontroler MPPT. W przyczepie masz zamontowany "Zig X70" i ...
I w zasadzie tyle. Nie masz uzupełnionego profilu, więc nie wiem nawet, jaką masz konkretnie przyczepę ("Zig xxx" był montowany przede wszystkim w "angielkach"). Dobrze by było, abyś po krótce opisał posiadaną obecnie instalację w przyczepie i dał kilka fotek, np. przednią ściankę tego zasilacza z widocznymi zaciskami (konektorami) przyłączeniowymi. Jak jest zrealizowane podłączenie przyczepy z samochodem (wtyk 13 pin, 7 pin, czy 2 x 7 pin). Czy zasilacz był w przyczepie zamontowany fabrycznie, czy dokładany ? Czy w przyczepie jest akumulator i ew. miejsce na niego ? Jeśli nie ma accu, to co działa, gdy przyczepę podłączysz do samochodu ?
To są potrzebne informacje, aby móc Ci odpowiadać. Nie da się omawiać pojedynczych rozwiązań w oderwaniu od pozostałej części instalacji.
Jeszcze jedno: jak i gdzie planujesz zamontować kontroler ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Kristofer za wytyczne, wykonam fotki ,przeanalizyję przebieg przewodów  i odpiszę ,z podłączeniem holownika będzie teraz problem bo jestem w trakcie zmiany auta i nie sprawdzę co działa po jego podłączeniu ale jak tylko będzieto możliwe to się odezwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.