Skocz do zawartości

Czy jest możliwa taka instalacja ?


BogdanN126

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego, bronisz się od czytania. Bardzo proszę przeczytaj wcześniej trochę o tym, co już było pisane.

Nawet z chęci pomocy, nikt Ci z powietrza nie wyliczy i nie dobierze odpowiedniego zestawu nie znając konkretów Twojego przypadku.

Tak najprościej, tylko niektóre sprawy:

* gdzie w jakich miejscach (plus ich wymiary) chcesz umieścić panele ?

* jaki masz lub jaki chcesz zastosować accu i gdzie jest (ma) być umieszczony ?

* czy przewidujesz doładowywanie accu z innych źródeł, niż solary ?

* jaką instalację masz w przyczepie i jaki prąd (moc) pobierają poszczególne odbiorniki ?

* jak długo (ile godzin lub minut dziennie) przewidujesz pracę tych odbiorników ?

* co jeszcze chcesz zasilać poza tym, co jest już zainstalowane (z podaniem w/w zależności) ?

* czy jeździsz w miejsca gdzie jest sieć 230 V, czy raczej tam gdzie jej brak ?

* w jakich miesiącach najczęściej "karawaningujesz" ?

 

To tak z grubsza ;) , dlatego jeszcze raz proszę: poczytaj wcześniej o tym wszystkim.

 

P.S.

Zapomniałem o najważniejszym: budżet, jaki chciałbyś na to przeznaczyć (od do max), bo może się okazać, że nie uda się taki zamiar ?  :hmm:

 

.. i czy dodatkowe kg w postaci paneli, instalacji, regulatora i accu nie będą przeciążeniem dla DMC przyczepy ?

Na początku chciałem z góry podziękować za wyrozumiałość i cierpliwość :)

* gdzie w jakich miejscach (plus ich wymiary) chcesz umieścić panele ?

- może być cała powierzchnia dachu

* jaki masz lub jaki chcesz zastosować accu i gdzie jest (ma) być umieszczony ?

Akumulator nie mam kupiony ale myślałem o takim ok 100Ah. Umieszczony ma być w schowku na całą elektrykę.

* czy przewidujesz doładowywanie accu z innych źródeł, niż solary ?

Tylko gdy zajdzie taka potrzeba.

* jaką instalację masz w przyczepie i jaki prąd (moc) pobierają poszczególne odbiorniki ?

W przyczepie mam oświetlenie 12V,pompę do wody 12V,ładowarka do telefonu,telewizor220V i w przyszłości ogrzewanie i lodówka.

* jak długo (ile godzin lub minut dziennie) przewidujesz pracę tych odbiorników ?

pompka wiadomo do umycia rąk,naczyń czyli ok 30min dziennie może nawet mniej, oświetlenie 1-2h dziennie,ładowarka wiadomo, telewizor może z 1h dziennie

* co jeszcze chcesz zasilać poza tym, co jest już zainstalowane (z podaniem w/w zależności) ?

Jak wyżej

* czy jeździsz w miejsca gdzie jest sieć 230 V, czy raczej tam gdzie jej brak ?

Pół na pół.

* w jakich miesiącach najczęściej "karawaningujesz" ?

Głównie letnie miesiące tj: Maj-Wrzesień.

 

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Sory za off-top, ale chyba macie rację - po co mi 220v ?

Praktycznie wszystko co wymieniłem jest pod 12V tylko telewizor na 220V.

To wystarczy kupić TV na 12V,albo małą przetwornice tylko do telewizora.

Pozdrawiam

 

Dokładnie.

 

* gdzie w jakich miejscach (plus ich wymiary) chcesz umieścić panele ?

- może być cała powierzchnia dachu

 

Rozumiem, że powierzchnię dachu masz np. 11,5 m² i zero ograniczeń :jump:

 

Sorry, ale już tyle razy o to pytałem (patrz post #7, pierwsze zdanie).

 

U Kol. Roblat jest to N132T, a więc sporo większy dach, niż np. w typowej N126E.

Jak jest u Ciebie, jeszcze  :niewiem:  

 

* jaki masz lub jaki chcesz zastosować accu i gdzie jest (ma) być umieszczony ?

Akumulator nie mam kupiony ale myślałem o takim ok 100Ah. Umieszczony ma być w schowku na całą elektrykę.

 

Accu 100 Ah, to ogromna masa (zwłaszcza do Niewiadówki) i moim zdaniem, aż nadto, jak na Twoje potrzeby. :hmm:

Ten schowek na "elektrykę", to gdzie ? Jaki typ akumulatora chcesz zamontować ?

 

* jaką instalację masz w przyczepie i jaki prąd (moc) pobierają poszczególne odbiorniki ?

W przyczepie mam oświetlenie 12V,pompę do wody 12V,ładowarka do telefonu,telewizor220V i w przyszłości ogrzewanie i lodówka.

 

Jakie jest to oświetlenie (żarówki, LED) - opisz dokładnie każdy punkt świetlny - jaką ma moc lub jaki prąd pobiera w czasie pracy.

 

 

* co jeszcze chcesz zasilać poza tym, co jest już zainstalowane (z podaniem w/w zależności) ?

Jak wyżej

 

Pompka wody jest typowa, zanurzeniowa ?

 

Ładowarka jest od czego - telefon ?

 

Rozumiem, że telewizora jeszcze nie masz ?

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

 

 

Rozumiem, że powierzchnię dachu masz np. 11,5 m² i zero ograniczeń :jump:

 

Sorry, ale już tyle razy o to pytałem (patrz post #7, pierwsze zdanie).

 

U Kol. Roblat jest to N132T, a więc sporo większy dach, niż np. w typowej N126E.

Jak jest u Ciebie, jeszcze  :niewiem:  

 

 

Accu 100 Ah, to ogromna masa (zwłaszcza do Niewiadówki) i moim zdaniem, aż nadto, jak na Twoje potrzeby. :hmm:

Ten schowek na "elektrykę", to gdzie ? Jaki typ akumulatora chcesz zamontować ?

 

 

Jakie jest to oświetlenie (żarówki, LED) - opisz dokładnie każdy punkt świetlny - jaką ma moc lub jaki prąd pobiera w czasie pracy.

 

 

 

Pompka wody jest typowa, zanurzeniowa ?

 

Ładowarka jest od czego - telefon ?

 

Rozumiem, że telewizora jeszcze nie masz ?

 

Tak,telewizora jeszcze nie mam. Ładowarka od telefonu,pompka zanurzeniowa.

Akumulator kwasowy.Nie znam dokładnych danych oświetlenia są 2 lampy na 12V.

Schowek na elektrykę jest obok kuchenki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze prośbę - zdecyduj się konkretnie z którego nicka na forum piszesz, bo ja już nie wiem z kim w końcu konwersuję :pad:

 

BogdanN126 i PrzemekB  - :look:  o co tu chodzi :>

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze prośbę - zdecyduj się konkretnie z którego nicka na forum piszesz, bo ja już nie wiem z kim w końcu konwersuję :pad:

 

BogdanN126 i PrzemekB  - :look:  o co tu chodzi :>

heh :D Założyłem drugie konto z jednego powodu o którym nie będę tu pisał. Jutro skontaktuję się z administracją o usunięcie jednego konta.

Wróćmy do tematu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh :D Założyłem drugie konto z jednego powodu o którym nie będę tu pisał. Jutro skontaktuję się z administracją o usunięcie jednego konta.

Wróćmy do tematu.

Pozdrawiam.

Ok, Bogdan, czy może Przemek ... :brawo:

 

Akumulator kwasowy.Nie znam dokładnych danych oświetlenia są 2 lampy na 12V.

 

Większość, to kwasowe. Pytam o to, czy jest to accu typowy (rozruchowy), żelowy, AGM ?

Dwie tradycyjne lampki - przyjmijmy łącznie ok. 20 - 25 W. Jeśli zamienisz to na LED, to zakładając ten sam pobór prądu, zyskasz na ilości światła, lub jeśli dasz tyle LED, aby świeciły podobnie, to zyskasz na poborze prądu - zrobisz, jak Ci wygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie i lodówka w przyszłości, to wyłącznie z 230 V lub gazu !

Na upartego i dla bogatych :] , może być jeszcze agregat prądotwórczy.

Do obliczeń przyjmujemy uśrednione wartości, przy podanym przez Ciebie czasie pracy urządzeń:
oświetlenie ok. 25 W   czyli 4 Ah / dzień
Ładowanie tel. komórkowego (przyjmując za wystarczający 4,5 godzinny czas ładowania) ok. 1,5 Ah / dzień
pompka wody ok. 30 W  czyli ok. 1,25 Ah / dzień
telewizor ok. 30 W   czyli 6 Ah / dzień (uwzględniając sprawność przetwornicy)

Razem 12,75 Ah
Zaokrąglimy to dodając malutki zapas do 15 Ah / dzień

Biorąc pod uwagę sprawność akumulatorów i to, co będzie musiał uzupełniać solar, wystarczy w zupełności accu o pojemności ok. 60 Ah

Akumulator posiada zakładaną żywotność, o ile nie jest ciągle zbyt mocno rozładowywany.
Im rozładowania procentowo mniejsze, tym żywotność większa. Przy accu żelowym można śmiało przyjąć rozładowanie o 25 % pojemności, czyli w przypadku wspomnianych 60 Ah, będzie to 15 Ah, które otrzymaliśmy z wyliczeń.
Przy takim accu mamy również zapas i gwarancję powrotu do znamionowych parametrów, po jego rozładowaniu o np. 75 % (słabe nasłonecznienie przez kilka kolejnych dni).

Przyjmując występowanie wystarczającego nasłonecznienia w okresie, który Kolega podał, przez ok. 6 godzin dziennie, otrzymamy wartość mocy panelu ok. 60 W. Teoretycznie powinien wystarczyć.
Jako, że moc jest liczona dla napięcia osiąganego w PMM, to warto by było zamiast panelu 60 W, zakupić panel np. 72 W, wtedy moglibyśmy mieć trochę więcej energii, a nawet zwiększyć pojemność accu do ok. 65-70 Ah, jeśli byłyby takie potrzeby.
Można też zastosować dwa identyczne panele o mocach dających wypadkową, ale to jest kolejna komplikacja o mocowania, diody itd.
Przykładowo, 60 W panel powinien dać w PMM ok. 3,4 A, natomiast 72 W, ok. 3,9 A.

Kontroler ładowania, który zastosujemy w omawianym przypadku, może być zupełnie dowolny o Iwe / Iwy 10 A.

Koszt prostego kontrolera ok. 70 zł.
Panel np. Flex 60 W ok. 460 zł. (sztywny byłby tańszy, ale i cięższy)
Panel np. Flex 72 W ok. 520 zł.
Markowy accu żelowy (taki bym doradzał) w okolicy 60 Ah, to koszt 600 - 650 zł. (nie markowy, np. taki, ok. 450 zł.)

post-8228-0-86466700-1385645631_thumb.jpg

Do tego przewody (potrzebna długość), tu wystarczą 4mm kw.
Konektory dla przewodów i jakieś inne drobiazgi montażowe, bezpiecznik główny dla accu itp. ok. 30 - 80 zł.
W zależności od wybranego rozwiązania potrzebne moga być: uchwyty montażowe, przelotka kablowa.

Na zakończenie:
1)
Te dwie typowe lampki, które zazwyczaj są w N126e, możesz śmiało uzupełnić np. odcinkami taśmy LED (dobierz długość taśm tak, aby były nad całym oknem). O taśmach dowiesz się wszystkiego np.  tu .

W Twoim przypadku mogą to być np. taśmy z diodami 3528 SMD, 300 LED, o mocy 24 W (dla odcinka 5 m). Wybieraj barwę białą - ciepłą. Dwa metry takiej taśmy bedzie pobierać niecałe 10 W (oczywiście możesz dać mniej, aby oszczędzić energię lub zamontować przełącznik, który włączy Ci w/g potrzeby jeden lub dwa odcinki tej taśmy).

2)
Jeśli accu miałby być bez wew. rekombinacji gazów, czyli jeśli np. nie żelowy, to nie może być umieszczony w przestrzeni mieszkalnej (tu, gdzie pisałeś) !!! W takim układzie musiałbyś wziąć pod uwagę wszystko, co jest napisane tu  !

 

:hej:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie i lodówka w przyszłości, to wyłącznie z 230 V lub gazu !

Na upartego i dla bogatych :] , może być jeszcze agregat prądotwórczy.

 

Do obliczeń przyjmujemy uśrednione wartości, przy podanym przez Ciebie czasie pracy urządzeń:

oświetlenie ok. 25 W   czyli 4 Ah / dzień

Ładowanie tel. komórkowego (przyjmując za wystarczający 4,5 godzinny czas ładowania) ok. 1,5 Ah / dzień

pompka wody ok. 30 W  czyli ok. 1,25 Ah / dzień

telewizor ok. 30 W   czyli 6 Ah / dzień (uwzględniając sprawność przetwornicy)

 

Razem 12,75 Ah

Zaokrąglimy to dodając malutki zapas do 15 Ah / dzień

 

Biorąc pod uwagę sprawność akumulatorów i to, co będzie musiał uzupełniać solar, wystarczy w zupełności accu o pojemności ok. 60 Ah

 

Akumulator posiada zakładaną żywotność, o ile nie jest ciągle zbyt mocno rozładowywany.

Im rozładowania procentowo mniejsze, tym żywotność większa. Przy accu żelowym można śmiało przyjąć rozładowanie o 25 % pojemności, czyli w przypadku wspomnianych 60 Ah, będzie to 15 Ah, które otrzymaliśmy z wyliczeń.

Przy takim accu mamy również zapas i gwarancję powrotu do znamionowych parametrów, po jego rozładowaniu o np. 75 % (słabe nasłonecznienie przez kilka kolejnych dni).

 

Przyjmując występowanie wystarczającego nasłonecznienia w okresie, który Kolega podał, przez ok. 6 godzin dziennie, otrzymamy wartość mocy panelu ok. 60 W. Teoretycznie powinien wystarczyć.

Jako, że moc jest liczona dla napięcia osiąganego w PMM, to warto by było zamiast panelu 60 W, zakupić panel np. 72 W, wtedy moglibyśmy mieć trochę więcej energii, a nawet zwiększyć pojemność accu do ok. 65-70 Ah, jeśli byłyby takie potrzeby.

Można też zastosować dwa identyczne panele o mocach dających wypadkową, ale to jest kolejna komplikacja o mocowania, diody itd.

Przykładowo, 60 W panel powinien dać w PMM ok. 3,4 A, natomiast 72 W, ok. 3,9 A.

 

Kontroler ładowania, który zastosujemy w omawianym przypadku, może być zupełnie dowolny o Iwe / Iwy 10 A.

 

Koszt prostego kontrolera ok. 70 zł.

Panel np. Flex 60 W ok. 460 zł. (sztywny byłby tańszy, ale i cięższy)

Panel np. Flex 72 W ok. 520 zł.

Markowy accu żelowy (taki bym doradzał) w okolicy 60 Ah, to koszt 600 - 650 zł. (nie markowy, np. taki, ok. 450 zł.)

attachicon.gifAccu.JPG

Do tego przewody (potrzebna długość), tu wystarczą 4mm kw.

Konektory dla przewodów i jakieś inne drobiazgi montażowe, bezpiecznik główny dla accu itp. ok. 30 - 80 zł.

W zależności od wybranego rozwiązania potrzebne moga być: uchwyty montażowe, przelotka kablowa.

 

Na zakończenie:

1)

Te dwie typowe lampki, które zazwyczaj są w N126e, możesz śmiało uzupełnić np. odcinkami taśmy LED (dobierz długość taśm tak, aby były nad całym oknem). O taśmach dowiesz się wszystkiego np.  tu .

W Twoim przypadku mogą to być np. taśmy z diodami 3528 SMD, 300 LED, o mocy 24 W (dla odcinka 5 m). Wybieraj barwę białą - ciepłą. Dwa metry takiej taśmy bedzie pobierać niecałe 10 W (oczywiście możesz dać mniej, aby oszczędzić energię lub zamontować przełącznik, który włączy Ci w/g potrzeby jeden lub dwa odcinki tej taśmy).

 

2)

Jeśli accu miałby być bez wew. rekombinacji gazów, czyli jeśli np. nie żelowy, to nie może być umieszczony w przestrzeni mieszkalnej (tu, gdzie pisałeś) !!! W takim układzie musiałbyś wziąć pod uwagę wszystko, co jest napisane tu  !

 

:hej:

A czy mógłby być taki ?

http://allegro.pl/fotowoltaiczny-panel-sloneczny-70w-12v-licytacja-i3748871886.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... może teoretycznie :niewiem:

 

Nigdy bym tego nie kupił, to jakaś nieudolna samoróbka :hmm:

Zakup panelu tylko z firmy i z gwarancją :ok:

A taki aku. ?

http://allegro.pl/akumulator-bosch-silver-s4-60-ah-540a-4s-5s-test-i3722071991.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "upartego" każdy może być, ale to jest accu typowo rozruchowy, więc:

1) jego umieszczenie nie może być tu, gdzie pisałeś (w przestrzeni mieszkalnej)

2) trwałość w tego typu instalacji będzie problematyczna (w sumie wyjdzie na to, że lepiej było kupić na wstępie trochę droższy accu, niż czynić pozorne oszczędności).

 

Nie da się zrobić całkiem sprawnej i wiele lat działającej instalacji solarnej, w której każdy element pełni określoną rolę i powinien mieć określone parametry, za 1/3 przewidzianej kwoty.

Jeśli już widzisz, że to w tym momencie dla Ciebie zbyt duże obciążenie, to zamiast kupować półśrodki, poczekaj trochę, dozbieraj gotówki i kup to, co należy.

IMHO

 

P.S.

Mierzyłeś tą uchylaną  pokrywę dachu ? Jaki ona ma wymiar, bo nie pamiętam ?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę uprzejmie :thank:

Jak by coś, to pytaj.

 

Mierzyłeś tą pokrywę dachu ?

Na niej można by umieścić panel "sztywny" (tańszy), ale wymiar to raz, a dwa - musiałbyś na niej położyć coś o masie ok. 8 kg. i sprawdzić, jak jest wtedy z jej otwieraniem / uchylaniem, czyli czy siłowniki nożycowe dają radę :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę uprzejmie :thank:

Jak by coś, to pytaj.

 

Mierzyłeś tą pokrywę dachu ?

Na niej można by umieścić panel "sztywny" (tańszy), ale wymiar to raz, a dwa - musiałbyś na niej położyć coś o masie ok. 8 kg. i sprawdzić, jak jest wtedy z jej otwieraniem / uchylaniem, czyli czy siłowniki nożycowe dają radę :hmm:

Dokładnie,właśnie idę przepchać budkę do nowego domku , to zmierzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.