Skocz do zawartości

Czy jest możliwa taka instalacja ?


BogdanN126

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zakupiłen Niewiadówke N126. Czy dało by się do niej zamontować instalację działającą na zasadzie: panel słoneczny na dachu ładuje akumulator w cepce ok 50ah. Do akumulatora podpięta jest przetwornica, która zasila potrzebne urządzenia. Czy możliwe jest wykonanie takiej instalacji w mojej cepie. Jaki by był jej koszt nie licząc ceny akumulatora,przetwornicy ?
Z góry dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

takie rozwiązanie widziałem , znajomy w niewiadce miał solar i w ogóle nie podłączał się do prądu ,a dzieciaki dobranocki oglądały :ok: 

parametrów instalacji nie znam , ale można :ok:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie rozwiązanie widziałem , znajomy w niewiadce miał solar i w ogóle nie podłączał się do prądu ,a dzieciaki dobranocki oglądały :ok:

parametrów instalacji nie znam , ale można :ok:  

Bardzo mnie to cieszy :)

Czekam na więcej informacji i czas brać się za modernizowanie mojej Niewiadki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest kilka artykułów na temat solarów. Jest też kilka firm (w dziale ofertowym), które oferują odpowiednie urządzenia. Podstawą jest bilans energetyczny - do czego będziesz potrzebował prądu - policz dobrze urządzenia, jaki prąd będziesz w stanie wytworzyć z solarów. Niewiadka ma niezbyt wielki dach, więc wielu solarów nie zamontujesz. Poza tym warto się poważnie zastanowić nad tym, czy na pewno chcesz mieć 230V, czy nie lepiej nastawić się na 12V - bez przetwornicy i większość urządzeń zasilanych. Lodówki i tak w ten sposób nie zasilisz. Ani na 12 ani na 230. Inne urządzenia zasilisz z 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicza Cię  Kolego tylko powierzchnia dachu do wykorzystania na solar oraz waga akumulatora względem DMC. Myślę że z tym nie będzie problemu lecz przetwornica na aku 50Ah długo nie poszaleje więc proponuje instalację  skomponować jak najbardziej pod kątem bezpośrednich zasilań odbiorników  na 12v. Tzn. Tv na 12v a nie 230v, czajnik,oświetlenie,ładowarki tel. podobnie a przetwornica 12/230v tylko w ostateczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym już czajnik sugerował przestawić na gaz. To spore zużycie prądu jednak. Pozostaje TV, oświetlenie, ładowarki itp. Jak dobrze pokombinujesz (np. oświetlenie LED) to będziesz miał jeszcze sporą rezerwę. Ładowarki przecież potrzebujesz tylko od czasu do czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy, jaka to Niewiadówka :niewiem:

 

Jednak po pierwsze: te przyczepy nie maja zbyt dużej ładowności !

Nawet jeśli wydaje się nam, że wcale dużo nie pakujemy, to tylko złudzenie.

Wiem, co piszę - trzy razy gubiłem w takiej koła :jump:

Po drugie: mała powierzchnia na dachu i na dodatek, otworzona pokrywa dachu, może dawać spory cień na panel(e) - trzeba to uwzględniać ustawiając przyczepę.

 

Po trzecie: bardzo dokładne wyliczenie bilansu energetycznego przyczepy i dopiero pod tym kątem przemyślenie instalacji.

W Niewiadówce z w/w względów nie zaszalejemy, dlatego minimalnie drożej, ale osobiście zastosowałbym panele elastyczne.

Jeden na pewno umieściłbym na otwieranej pokrywie dachu. Do dachu należy wcześniej przykleić (oczywiście odpowiednim klejem) sztywną podkładkę z jakiegoś tworzywa nie odkształcającego się pod wpływem wyższej temperatury (nawet z blachy alu).

Podkładkę wycinamy na kształt panela i dopiero na nią mocujemy panel elastyczny.

Nie pamiętam rozmiarów tej pokrywy, ale przypuszczam, że można na niej zmieścić panel 100 W (1060 x 540 x 3 mm ).

 

Na wąskiej części dachu można dać jeszcze dwa panele mniejszej mocy.

Akumulator umieszczamy w pojemniku zewnętrznym :excl:  , chyba że będzie całkowicie szczelny, z wew. rekombinacją gazów, wtedy może być w przestrzeni mieszkalnej.

 

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elastyczny jest lżejszy. Np 100W wazy ok 8kg, a elastyczny ok 2,5 kg. 

Pod regulator podpinasz akumulator, następnie panel i gotowe.

Tak jak koledzy wcześniej pisali lepiej przemyśl czy nie lepiej wszystko zrobić na 12V, a lodówkę i  czajnik "gazować".

 

Wiem że @roblat miał montować do swojej eNki panel. Instalacje oświetleniową ma już na LEDach więc proponuje łapać z nim kontakt to sporo się dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakaś różnica pomiędzy bateriami słonecznymi,fotowoltaicznymi,elastycznymi ?

 

Na ogół w technologii wykonania oraz w typie ogniw - podobnie, jak panele sztywne z szybą ochronną (np. poli lub monokrystaliczne).

Główną zaletą paneli flex jest ich mniejsza masa i zdolność do delikatnego zaginania (promień gięcia płaszczyzny wynosi na ogół ok. 4-6 m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wystarczy zakupić panel słoneczny o mocy takiej samej lub większej od mocy akumulatora i podpiąć panel pod regulator i do akumulatora ? Aku wtedy już się ładuje ?

 

:niewiem:

 

Nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem "mocy akumulatora".

W ogóle proponuję, abyś przed zadawaniem kolejnych pytań przeczytał tematy o tym zagadnieniu, które są na forum, a jeśli nie wszystkie, to chociaż jeden np. ten.

 

Były tu już odpowiedzi, że należy zacząć od wyliczenia bilansu energetycznego.

Nie wystarczy podłączyć dowolny panel z regulatorem pod dowolny accu i już.

Czynników mających wpływ na to, czy akumulator będzie ładowany jest mnóstwo, m.in. rodzaj nasłonecznienia w Polsce, okresy w których będziemy z instalacji korzystać, zapotrzebowanie na energię, typ i pojemność accu itd., itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:niewiem:

 

Nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem "mocy akumulatora".

W ogóle proponuję, abyś przed zadawaniem kolejnych pytań przeczytał tematy o tym zagadnieniu, które są na forum, a jeśli nie wszystkie, to chociaż jeden np. ten.

 

Były tu już odpowiedzi, że należy zacząć od wyliczenia bilansu energetycznego.

Nie wystarczy podłączyć dowolny panel z regulatorem pod dowolny accu i już.

Czynników mających wpływ na to, czy akumulator będzie ładowany jest mnóstwo, m.in. rodzaj nasłonecznienia w Polsce, okresy w których będziemy z instalacji korzystać, zapotrzebowanie na energię, typ i pojemność accu itd., itp.

Ok. Mógłbyś mi zadać kilka pytań, ja na nie odpowiem i ty na ich podstawie ułożysz mi taki zestaw. Mogło by tak być ?

Z góry dzięki wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dobrać regulator ? Czy moglibyście mi dobrać taki zestaw z 100W panelem ?? wszystko co jest potrzebne do działania.

Z obojętnie jakiego sklepu.

 

Kolego, bronisz się od czytania. Bardzo proszę przeczytaj wcześniej trochę o tym, co już było pisane.

Nawet z chęci pomocy, nikt Ci z powietrza nie wyliczy i nie dobierze odpowiedniego zestawu nie znając konkretów Twojego przypadku.

Tak najprościej, tylko niektóre sprawy:

* gdzie w jakich miejscach (plus ich wymiary) chcesz umieścić panele ?

* jaki masz lub jaki chcesz zastosować accu i gdzie jest (ma) być umieszczony ?

* czy przewidujesz doładowywanie accu z innych źródeł, niż solary ?

* jaką instalację masz w przyczepie i jaki prąd (moc) pobierają poszczególne odbiorniki ?

* jak długo (ile godzin lub minut dziennie) przewidujesz pracę tych odbiorników ?

* co jeszcze chcesz zasilać poza tym, co jest już zainstalowane (z podaniem w/w zależności) ?

* czy jeździsz w miejsca gdzie jest sieć 230 V, czy raczej tam gdzie jej brak ?

* w jakich miesiącach najczęściej "karawaningujesz" ?

 

To tak z grubsza ;) , dlatego jeszcze raz proszę: poczytaj wcześniej o tym wszystkim.

 

P.S.

Zapomniałem o najważniejszym: budżet, jaki chciałbyś na to przeznaczyć (od do max), bo może się okazać, że nie uda się taki zamiar ?  :hmm:

 

.. i czy dodatkowe kg w postaci paneli, instalacji, regulatora i accu nie będą przeciążeniem dla DMC przyczepy ?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się.
Choć zmodyfikowałbym Twój pomysł i całą instalacje wewnątrz zrobił na 12V.
Najbardziej prądożerne elementy (czyli bojler, lodówka i ogrzewanie) wyłącznie na gaz.
Mam w mojej Niewiadówce (model 132) zamontowany panel fotowoltaiczny 190W, aku żelowy 100 Ah oraz regulator MPPT

 

Od momentu zainstalowania nie używałem więcej 230V...


PS. Bojler, ogrzewanie oczywiście Trumy a lodówka 3zakresowa (230V, 12V, gaz)

 

slide_wp_20130918_002.jpg
 

slide_wp_20130918_003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.