Skocz do zawartości

Jak obliczyć odległość na mapach Google miedzy punktem A i B?


terenowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie. Większość z nas korzysta z Map Google przy wyznaczaniu drogi, którą będziemy gdzieś jechać. W moim i pewnie Waszym przypadku, jeśli chodzi o normalne drogi asfaltowe, to w 95% nie ma z tym problemu. Wpisujemy miasto startu i punkt docelowy i po sekundzie mamy sugerowane trasy z kilometrami i czasem przejazdu. Możemy też zaznaczyć Punkt startu A i mety B. 

Jednak problem jest wtedy, kiedy chcemy określić trasę po drogach polnych i leśnych. Widzimy je na zdjęciach satelitarnych, ale próba zaznaczeniu punktami A, B, C nic nie daje, bo program nie jest w stanie pokazać tych tras "polniakami" tylko szuka dróg asfaltowych.

Oto przykład:

post-2788-0-36985500-1384809700_thumb.jpg

Między punktem A a punktem B jest przepiękna polna dróżka, którą chętnie bym pojechał z dzieciakami. Chcąc określić dystans, muszę to robić na oko, gdyż program wyznaczył mi 13 kilometrowy objazd drogami asfaltowymi.

Czy można jakość ręcznie zmusić program do obliczenia wybranej trasy? Może można to zrobić w innym programie? Chciałbym korzystać ze zdjęć satelitarnych, bo wtedy często może dokładnie określić czy dana trasa mi odpowiada. Zależy mi na tym, gdyż dzieciaki lubią jeździć rowerami po terenie i szukam nowych tras w nowych rejonach i takie przeliczenie pozwoliłoby mi uniknąć niepotrzebnych przygód z zbyt długimi przejażdżkami.

Jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie. Większość z nas korzysta z Map Google przy wyznaczaniu drogi, którą będziemy gdzieś jechać. W moim i pewnie Waszym przypadku, jeśli chodzi o normalne drogi asfaltowe, to w 95% nie ma z tym problemu. Wpisujemy miasto startu i punkt docelowy i po sekundzie mamy sugerowane trasy z kilometrami i czasem przejazdu. Możemy też zaznaczyć Punkt startu A i mety B. 

Jednak problem jest wtedy, kiedy chcemy określić trasę po drogach polnych i leśnych. Widzimy je na zdjęciach satelitarnych, ale próba zaznaczeniu punktami A, B, C nic nie daje, bo program nie jest w stanie pokazać tych tras "polniakami" tylko szuka dróg asfaltowych.

Oto przykład:

attachicon.gifasasas.jpg

Między punktem A a punktem B jest przepiękna polna dróżka, którą chętnie bym pojechał z dzieciakami. Chcąc określić dystans, muszę to robić na oko, gdyż program wyznaczył mi 13 kilometrowy objazd drogami asfaltowymi.

Czy można jakość ręcznie zmusić program do obliczenia wybranej trasy? Może można to zrobić w innym programie? Chciałbym korzystać ze zdjęć satelitarnych, bo wtedy często może dokładnie określić czy dana trasa mi odpowiada. Zależy mi na tym, gdyż dzieciaki lubią jeździć rowerami po terenie i szukam nowych tras w nowych rejonach i takie przeliczenie pozwoliłoby mi uniknąć niepotrzebnych przygód z zbyt długimi przejażdżkami.

Jak to zrobić?

 

 na dole mapki masz skalę. ok 3 cm na tej mapie to 500m  mierzysz cm i przeliczasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jednak problem jest wtedy, kiedy chcemy określić trasę po drogach polnych i leśnych. Widzimy je na zdjęciach satelitarnych, ale próba zaznaczeniu punktami A, B, C nic nie daje, bo program nie jest w stanie pokazać tych tras "polniakami" tylko szuka dróg asfaltowych.

 

 

Proszę .. Twoja trasa

 

Wyznaczając trasę wybierz w opcjach rowerową lub pieszą

post-7016-0-29986300-1384812949_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie. Większość z nas korzysta z Map Google przy wyznaczaniu drogi, którą będziemy gdzieś jechać. W moim i pewnie Waszym przypadku, jeśli chodzi o normalne drogi asfaltowe, to w 95% nie ma z tym problemu. Wpisujemy miasto startu i punkt docelowy i po sekundzie mamy sugerowane trasy z kilometrami i czasem przejazdu. Możemy też zaznaczyć Punkt startu A i mety B. 

Jednak problem jest wtedy, kiedy chcemy określić trasę po drogach polnych i leśnych. Widzimy je na zdjęciach satelitarnych, ale próba zaznaczeniu punktami A, B, C nic nie daje, bo program nie jest w stanie pokazać tych tras "polniakami" tylko szuka dróg asfaltowych.

Oto przykład:

attachicon.gifasasas.jpg

Między punktem A a punktem B jest przepiękna polna dróżka, którą chętnie bym pojechał z dzieciakami. Chcąc określić dystans, muszę to robić na oko, gdyż program wyznaczył mi 13 kilometrowy objazd drogami asfaltowymi.

Czy można jakość ręcznie zmusić program do obliczenia wybranej trasy? Może można to zrobić w innym programie? Chciałbym korzystać ze zdjęć satelitarnych, bo wtedy często może dokładnie określić czy dana trasa mi odpowiada. Zależy mi na tym, gdyż dzieciaki lubią jeździć rowerami po terenie i szukam nowych tras w nowych rejonach i takie przeliczenie pozwoliłoby mi uniknąć niepotrzebnych przygód z zbyt długimi przejażdżkami.

Jak to zrobić?

@terenowiec napisał:

... chcemy określić trasę po drogach polnych i leśnych. < nie ma problemu

 

...Czy można jakość ręcznie zmusić program do obliczenia wybranej trasy? < tak

 

Dookoła na skróty... przez pola i łąki  < zerknij i klikaj w panelu obok mapy lub na mapie

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/

gdzie m.in. można zmierzyć odległość w linii prostej

Częszyce - Zborowice = 2,63 km

 

post-5201-0-23771800-1384850102_thumb.png

 

pozdr

Edytowane przez JINX_Sanok (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@terenowiec

... dokładka.

Wikimapia < zerknij

Tak przygotowałem wikimapę:

Na lewo od miejscowości Chociwel jest ikonka (grzebyk) = [Pomiar odległości] najedż kursorem myszki.

Kliknij i ciągnij od Chociwel w kierunku Częszyce lub dowolnym.

Czerwona linia = pomiar w km lub milach.

 

Pozdrawiam, życzę miłej zabawy.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenowiec, a spróbuj tego: wchodzisz w mapy google, w samym dole po lewo kliknij "laboratorium google" włącz na górze "narzędzie do pomiaru odległości" następnie "zapisz czy zmień ustawiania" na dole okna, po lewo. Jak wyświetli się mapa kliknij na linijkę w lewym dolnym rogu ( z lewej strony skali) i gotowe. Klikasz na punkt początkowy, potem na końcowy i masz podaną odległość w prostej lini z dokładnością do 10 cm. Możesz sumować poszczególne proste odcinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@terenowiec

Podpowiedż kolegi Port jest OK.

 

Na dole w panelu obok mapy znajdż Laboratorium Map Google < kliknij

 

Znacznik położenia geograficznego < kliknij na [Włącz] + na dole [Zapisz zmiany] ... inne też polecam

 

W GoogleMap będziesz miał dostęp do współrzędnych GPS w każdym punkcie.

Korzystam z tej opcji jest godna polecenia.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy. Dopiero dziś zerknąłem do tematu i widzę, że jest tu kupa pomysłów. Wieczorem spróbuję się któregoś nauczyć. Co do wyznaczania trasy, to chodzi mi o proste wyznaczenie ścieżki drogami polnymi, leśnymi - (takie lawirowanie. Dlatego muszę mieć możliwość własnego wyznaczania punktów pośrednich, aby program nie wybierał z mnie jakiejś drogi okrężnej. Jeżeli mi uda się wyznaczyć sumę odległości między metą, a startem, to jest wszystko czego potrzebuję. Oczywiście mówimy o mapach satelitarnych (tak jak pokazałem w pierwszym poście), gdzie na zdjęciach widać szczegóły, których nie ma przy normalnym obrazie map.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.