Skocz do zawartości

Przewody i bezpieczniki w solarach


aziemb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kończy się sezon karawaningowy i nadchodzi czas na różnego rodzaj przemyślenia i wnioski na przyszłość. I ja właśnie przeglądając nasze ukochane forum postanowiłem pochylić się nad pewną kwestią. Otóż, każdy kto interesował się założeniem solarów (ma je założone) wie, że przewody łączące panele z regulatorem dalej z akumulatorem powinny być grube min. 4 mm2, niektórzy z forumowiczów zalecają inni wręcz nakazują zamontowanie na przewodzie " + " zarówno przed akumulatorem jak i przed regulatorem bezpieczników np. 10A (wiem BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO i jestem tego zdania), ale mam pytanie skoro dajemy grube przewody by w przepływie prądu strat było jak najmniej, to czy wmontowanie bezpieczników w układ nie spowoduje zmniejszenie „drożności” układu (przekrój bezpiecznika jest przecież o wiele mniejszy niż przekrój naszego przewodu) -  i w związku z tym czy prądu nie będzie płynęło mniej …? Czy bezpieczniki nie stanowią swojego rodzaju „dławików”?

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście rację, że niewielki przekrój na bezpieczniku powoduje spadek napięcia. Ale ten spradek występuje na długości kilkunastu mm więc jest tak maly, że w praktyce nie trzeba się nim przejmowac.

Duże przekroje stosujemy na linii od solara do regulatora i bywa to kilka metrów. Jest więc różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisał już Kol. inhalt, bezpieczniki rzeczywiście powodują pewien spadek napięcia, ale trzeba się z tym pogodzić, bo w pewnych miejscach po prostu być muszą.
Przy wspomnianej przez Ciebie wartości bezpiecznika 10 A, zakładany przez normy spadek napięcia zawiera się w granicach 100 do 200 mA max, czyli niezbyt duży. Im wyższa wartość bezpiecznika, tym mniejszy będzie na nim spadek napięcia.
Osobiście nie widzę potrzeby stosowania bezpieczników przed regulatorem (od strony panela), natomiast na wyjściach (instalacja i accu) być muszą, przy czym na przewodzie łączącym z + accu, bezpiecznik powinien być jak najbliżej plusowego zacisku accu, natomiast na przewodzie plusowym wychodzącym z regulatora na odbiorniki, bezpiecznik powinien być blisko zacisku regulatora.
Piszesz: "przekrój bezpiecznika jest przecież o wiele mniejszy niż przekrój naszego przewodu". Zauważ, że przekrój, to nie wszystko, liczy się m.in. też długość i rodzaj materiału przewodnika. Z tych powodów, dla określonej wartości napięcia/prądu i założonego akceptowalnego dla danej instalacji spadku napięcia, podaje się nie tylko wymagany przekrój przewodów, ale też max ich długość dla tego przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisał już Kol. inhalt, bezpieczniki rzeczywiście powodują pewien spadek napięcia, ale trzeba się z tym pogodzić, bo w pewnych miejscach po prostu być muszą.

Przy wspomnianej przez Ciebie wartości bezpiecznika 10 A, zakładany przez normy spadek napięcia zawiera się w granicach 100 do 200 mA max, czyli niezbyt duży. Im wyższa wartość bezpiecznika, tym mniejszy będzie na nim spadek napięcia.

Osobiście nie widzę potrzeby stosowania bezpieczników przed regulatorem (od strony panela), natomiast na wyjściach (instalacja i accu) być muszą, przy czym na przewodzie łączącym z + accu, bezpiecznik powinien być jak najbliżej plusowego zacisku accu, natomiast na przewodzie plusowym wychodzącym z regulatora na odbiorniki, bezpiecznik powinien być blisko zacisku regulatora.

Piszesz: "przekrój bezpiecznika jest przecież o wiele mniejszy niż przekrój naszego przewodu". Zauważ, że przekrój, to nie wszystko, liczy się m.in. też długość i rodzaj materiału przewodnika. Z tych powodów, dla określonej wartości napięcia/prądu i założonego akceptowalnego dla danej instalacji spadku napięcia, podaje się nie tylko wymagany przekrój przewodów, ale też max ich długość dla tego przekroju.

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Przyda mi się ta wiedza ponieważ planuję zainstalować zestaw solarny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie widzę potrzeby stosowania bezpieczników przed regulatorem (od strony panela)

 

Bezpiecznik w tym miejscu "się przydaje". Jeśli regulator nie jest przystosowany do pracy bez odbiornika (bez ładowanego akumulatora) to po prostu można wyjąć bezpiecznik przed regulatorem i w ten banalny sposób odłączyć solar na czas jakichś napraw, na czas zimowania akumulatora w domu, na czas grzebania w regulatorze itp. Poza tym bezpiecznik przed regulatorem chroni regulator.

Tylko prąd tego bezpiecznika 10A wydaje mi się znacząco zbyt mały. Raczej jeśli solar daje max 10A to bezpiecznik powinien być rządu 25A. Spadkiem napięcia się wówczas zupełnie nie przejmujemy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym bezpiecznik przed regulatorem chroni regulator.

Tego nie kumam, regulatory mają wszelkie potrzebne zabezpieczenia, zwłaszcza od strony paneli, ale zamontowanie bezpiecznika, aby odłączać w prosty sposób panele, to faktycznie jest jakiś pomysł.

Czy nie lepiej jednak zastosować odpowiedni odłącznik ? Chyba, że wynika to z indywidualnych potrzeb lub możliwości montażowych :hmm:

Rzeczywiście, jeśli planuje się zabieranie accu do domu, to panele w wielu przypadkach należało by odłączać.

W tym roku montowałem u siebie solary i przerabiałem większą część instalacji. Zrobiłem sobie nawet na własne potrzeby (lub kiedyś przyszłego właściciela   ;)  ), prosty rysunek przewidywanych połączeń. Taki odłącznik był uwzględniony (zaznaczony na rysunku w zielonym kole), a jednak ostatecznie i tak go nie zrobiłem.

 

post-8228-0-66080000-1384722800_thumb.jpg

 

Powód jest prosty - nie przewiduję sytuacji, w których musiałbym często, jeśli w ogóle odłączać panele, a gdyby taka konieczność wystąpiła, to będzie na tyle rzadka, że najprościej będzie wyjąć przewód z gniazda regulatora (trzy, cztery obroty wkrętakiem, aby poluzować śrubkę). Piszę oczywiście o własnych potrzebach, więc ktoś inny może mieć zupełnie inne wymagania w tej sprawie.

Ponieważ u mnie accu pozostaje w instalacji stale, zrezygnowałem z montażu "dodatków" na przewodach prowadzących do regulatora, ale jak już napisałem: Twój pomysł z bezpiecznikiem, czy indywidualny wyłącznik, jeśli są komuś potrzebne, można zamontować.

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

witam wszystkich mam pytanie do kristofera chciałbym ogniwo 95W akumulator 55-60 Ah w wersji ruchomej tzn ogniwo przestawiane w promieniu 5-8 m czy jest to możliwe i jakiego przekroju kable musiałbym zastosować dzięki za odpowiedż pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam dzięki Kristofer za rzeczową i szybką odpowiedż mam kolejne pytanie/ będe miał ich jeszcze kilka ale rozłozonych w czasie bo do sezonu jeszcze daleko/ tak jak pisałem wcześniej przygotowuję się do zakupu i montarzu zestawu solarnego ogniwo 90 W aku 55 Ah posiadam w przyczepce prostownik /zasilacz?/ Zig X 70 czy mogę go pozostawić a jeżeli nie to jaki polecasz i drugie pytanie czy wskazany jest zakup kontrolera MPTT czy wystarczy inny / zaznaczam że nie będę zwiększał mocy ogniwa a aku będzie żelowy a cena nie jest bardzo istotna w odróżnieniu od niezbędnych zalet/ dzieki za odpowiedż pozdrawiam w Dniu Niepodległości Mundek28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam dzięki Kristofer za rzeczową i szybką odpowiedż mam kolejne pytanie/ będe miał ich jeszcze kilka ale rozłozonych w czasie bo do sezonu jeszcze daleko/ tak jak pisałem wcześniej przygotowuję się do zakupu i montarzu zestawu solarnego ogniwo 90 W aku 55 Ah posiadam w przyczepce prostownik /zasilacz?/ Zig X 70 czy mogę go pozostawić a jeżeli nie to jaki polecasz i drugie pytanie czy wskazany jest zakup kontrolera MPTT czy wystarczy inny / zaznaczam że nie będę zwiększał mocy ogniwa a aku będzie żelowy a cena nie jest bardzo istotna w odróżnieniu od niezbędnych zalet/ dzieki za odpowiedż pozdrawiam w Dniu Niepodległości Mundek28

 

Nie pisz w dwóch tematach :nono:

Wystarczy w tym drugim i tam jest odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Podajcie mi jakiś typ bezpiecznika, lub link do danego modelu. Chodzi o bezpiecznik między kontrolerem, a akumulatorem (ma być 50A) i między akumulatorem, a skrzynką bezpieczników dotyczącą odbiorników. Kupiłem taki chiński badziew z którego rezygnuję, bo nie chcę budy spalić.

Znalazłem typ MTA i chyba będzie dobry.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust to te 50 A w tym miejscu to za dużo. 20 A to chyba w sam raz. Do moovera daje się 75A. Ale jeżeli chcesz mieć 50-tkę to szukaj w sklepach z częściami do samochodów ciężarowych i traktorów, tam też mają obudowy na takie bezpieczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.