Skocz do zawartości

Jakie radio i gdzie zamontowane


Heniekag

Rekomendowane odpowiedzi

Ooopss.. sorki - jak się nie maca na miejscu, to się potem strzeli takiego knota. Ale jak to piszesz, że poniżej jest oparcie fotela? Pod tą półką? Bo tak pomyślałem, żeby pod półką coś podwiesić - skrzynkę, w której by było radio. U siebie radio zamontowałem w świetle drzwi wejściowych. Po lewej stronie jest ściana z szafą. U Ciebie chyba też tak jest. W dolnej części szafy jest grzejnik, który jest z przodu. Z tyłu, za grzejnikiem jest sporo wolnego miejsca. I ja właśnie poniżej dolnej półki, w komorze grzejnika zamontowałem radio. Ponieważ jest daleko od grzejnika, nie grzeje się od niego, ponieważ jest poniżej dolnej półki nie zabiera miejsca w szafie. Zaś szafa jest nieco odsunięta od drzwi, więc wystający lekko panel nie przeszkadza we wchodzeniu do przyczepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 179
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dla mniej wymagających audiofilów taka OFERTA podwieszanego radyjka. Jest to proste i tanie radyjko , w którym w prosty sposób można ominąć  transformator(zasilanie 230v)  podpinając 12v (zamiast)- za transformatorem i będzie pracowało w instalacji cepki.

 

Ps. zasilanie bateryjne 9v w tym radiu służy wyłącznie do podtrzymania pamięci zegara  na krótki okres braku prądu.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym sprawdzić, czy za mikrofalówką jest miejsce - ona jest przy wejściu - powyżej szuflada, poniżej, to już za nisko.

Na razie najlepsze miejsce to na drzwiach szafy nad kuchenką (nad białą osłoną widoczną na zdjęciu trzecim po prawej stronie), tylko że w "wersji" Pasjonata - odłączony panel przedni od reszty żeby nie zajmowało miejsca w szafie. Tylko mam wątpliwości, czy montowanie radia nad palnikami to dobry pomysł - na razie jednak innego nie widzę.

Zacząłem się dlatego właśnie zastanawiać nad oryginalnymi rozwiązaniami, gdzie oddzielone są wyświetlacze od samego radia ale po za informacją od Pasjonata, że to jest drogie rozwiązanie, nie mam na ten temat żadnych informacji. Nie wiem w jakich samochodach są takowe stosowane i w jakim stopniu są sterowane z panela dotykowego, a w jakim z przełączników, które w tym wypadku były by gdzieś schowane. W wolnych chwilach, których ostatnio dość niewiele grzebie ale na razie nic nie wygrzebałem. :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kolega Michalc3 podał najlepszą myśl zamocować radio pod półką w miejscu gdzie blisko będą głośniki sam tak u siebie zrobię początkowo nie chciałem kupować radia samochodowego bo mam przenośne ale jednak chyba kupię i tak zamontuję bo to wystarczy na wkręty przykręcić kieszeń lub nawet wystarczy jakiś kawałek cienkiej blachy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, ja w N126 N miałem wstawione nad szafą ubraniową w tym wąskim "pasku". Da się to wyciągnąć żeby wyciąć otwór pod ramkę radia. Najlepiej przed wycinaniem zabezpieczyć jakoś okleinę - bo mi się porysowała ale dałem podobną okleinę i było git.

Estetycznie, nie rzucało się w oczy i nie przeszkadzało. Obok można dać jakiś wyświetlacz/kontroler, ja miałem termometr prostokątny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mniej wymagających audiofilów taka OFERTA podwieszanego radyjka. Jest to proste i tanie radyjko , w którym w prosty sposób można ominąć  transformator(zasilanie 230v)  podpinając 12v (zamiast)- za transformatorem i będzie pracowało w instalacji cepki.

 

Ps. zasilanie bateryjne 9v w tym radiu służy wyłącznie do podtrzymania pamięci zegara  na krótki okres braku prądu.

 

Aleś mnie natchnął :)

Mam takie ustrojstwo w budce i już mam pomysł co do dalszego dłubania jak tylko zrobi się ciepło :D

To chyba kolejny etap po ledach z rezygnacji z 230V ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś mnie natchnął :)

Mam takie ustrojstwo w budce i już mam pomysł co do dalszego dłubania jak tylko zrobi się ciepło :D

To chyba kolejny etap po ledach z rezygnacji z 230V ...

Tylko upewnij się  ile Volt jest za mostkiem przy zasilaniu z 230v. . Czy Chinole w kolejnych wersjach przypadkiem nie zjechały z napięcia - koszty.

Wiele sprzętów dziś  już  np. nie produkują  na zintegrowanych końcówkach mocy , a ładują  tranzystorki popiardółki , i oszczędzają  wówczas na całym zasilaniu schodząc do 6-9v.

Może się  okazać  że będzie trzeba za mostkiem Gretza dorzucić  jakiś  stabilizatorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jako, że nadszedł czas przerejestrowania przyczepki i podniesienia DMC, a co za tym idzie przeglądu (termin jutro - trzymajcie kciuki ;)), trzeba było zdjąć pokrowiec i przygotować przyczepkę do jazdy. Do tego okazało się, że do 7 h słońca w tym roku w sobotę dołączyły kolejne 3 h - więc dało się ściągnąć pokrowiec suchy, a i pogoda zachęciła do zabawy, to znaczy montażu radia, które już od jakiegoś czasu czekało na swój czas.

To wszystko dało mi możliwość zakończenia tematu tego wątku i opisania jak rozwiązałem montaż radia, choć z wyniku z kilku powodów nie jestem zbytnio zadowolony. Jednak może komuś to się przyda i tchnie do innych pomysłów.

 

Na e-bay wylicytowałem najtańsze radio 2 din z odchylanym monitorem.

post-10895-0-69806700-1394394797_thumb.jpg

Zakładałem, że jeżeli monitor się odchyla, to musi być połączony z resztą taśmą, którą da się rozłączyć i która po rozebraniu całości i przystosowaniu da się przeciągnąć przez ścianę szafy. Tak jak przewidywałem tak było.

post-10895-0-89542800-1394394803_thumb.jpgpost-10895-0-98014500-1394394809_thumb.jpg

Po rozebraniu radio składało sie z kilku elementów.

post-10895-0-53906800-1394394816_thumb.jpg

Z których jeden był zbędny i dzięki czemu całość można było trochę zmniejszyć o ten jeden panel - panel przesuwania monitora

post-10895-0-99704900-1394394824_thumb.jpg

Po obcięciu niepotrzebnego fragmentu obudowy, płyty czołowej i tylnej radio wyglądało tak

post-10895-0-64603600-1394394832_thumb.jpg

Ponieważ panel przedni (monitor) od tyłu ma bardzo dużo dziurek, a do tego nie chciałem go rozkręcać zbyt dużo razy i zbytnio kombinować, zdecydowałem się go powiesić (dosłownie) na przewodach (norweski typ PN - ni to linka, ni to drut - coś pomiędzy), wcześniej ściągając z nich izolację, a do przeciągnięcia taśmy połączeniowej wyciąłem podłużną szczelinę.

post-10895-0-54977500-1394394840_thumb.jpg

Aby samo radio od wewnętrznej strony szafy móc przykręcić do ścianki bocznej o grubości jak się okazało niecałe 9 mm, w swoich szpargałach musiałem wyszukać jak najkrótsze wkręty.

post-10895-0-18014200-1394394848_thumb.jpg

A że im zbytnio nie ufam (mimo, że na każdy kątownik przypada cztery wkręty i kątowników jest cztery a i radio nie jest jakoś strasznie ciązkie) wszystkie uchwyty podkleiłem.

post-10895-0-90139500-1394394855_thumb.jpg

Po przymocowaniu uchwytów położyłem radio pomiędzy kątownikami, przeciągnąłem taśmę łączeniową i zamocowałem ją na swoje miejsce w panelu przednim, dociągnąłem i skręciłem zawiesia panelu przedniego i dla pewności zalutowałem.

post-10895-0-19333400-1394394864_thumb.jpg

Całość przed przykręceniem wyglądała tak.

post-10895-0-48435300-1394394871_thumb.jpg

Po przykręceniu już na gotowo tak.

post-10895-0-41543700-1394394879_thumb.jpgpost-10895-0-74193600-1394394887_thumb.jpgpost-10895-0-82976200-1394394894_thumb.jpg

Do kompletu za jakieś małe pieniądze kupiłem piszczki udające głośniki i całość wygląda tak.

post-10895-0-12688800-1394394902_thumb.jpg

Teraz zostało i jeszcze dociągnięcie zasilania bo planowane z obwodu oświetleniowego w szafie nie jest możliwe - po włączeniu radia robi się dyskoteka - znaczy światło miga.

 

Jak napisałem na wstępie z całości nie jestem do końca zadowolony. Jak pisałem wcześniej chciałem aby radio na stand-by pokazywało godzinę - to nie pokazuje (nie doczytałem przy zakupie :mad:), po za tym mimo zakupienia anteny samochodowej odbiór jest kiepski - mimo, że wcześniej w domu jak próbowałem odbierało przyzwoicie na zwykłym kawałku druta. Bardzo duże zakłócenia wprowadzają zastosowane przez ze mnie nad stołem żarówki diodowe - ciekawe ale inne nie zakłócają. Niestety nie ma również możliwości oglądania zdjęć i jednoczesnego słuchania radia, a do tego wszystkiego głośniki przy ich wymiarach popiskują zamiast grać - no cóż, jaki sprzęt taki efekt. :mad:

Mimo tych uwag mam nadzieję, że jak ogarnę wszystko to radio będzie spełniało moje wymagania.

Takie trochę prozaiczne pytanie - czy ktoś ma doświadczenie i podpowie, czy dołożenie jakiegoś subwoofera gdzieś na dole podniesie jakość odbioru dźwięku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]  czy dołożenie jakiegoś subwoofera gdzieś na dole podniesie jakość odbioru dźwięku?

 

Oczywiście, że podniesie i to znacząco, będziesz mógł też niżej ustawiać głośność. Ogólnie uzupełni Ci pasmo o niskie tony, których teraz na pewno brakuje, jednak sama przestrzeń dźwięku przy tak umieszczonych głośnikach i jak sam piszesz, ich klasie, nie poprawi się. Subwoofer może, ale nie musi być umiejscowiony w pobliżu obecnych głośników. Najlepiej chyba by było umieścić go nisko w narożniku jakiegoś schowka (wzmocni to jego działanie). Ogólnie miejsce nie jest krytyczne, zwłaszcza w tak małej kubaturze przyczepy, więc musisz znaleźć miejsce najbardziej dla Ciebie wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz się lubiec :blagac: i zaproponujesz mi jakiś. Nie mam z tematem nagłośnienia styczności za bardzo styczności a i melomanem to mnie nazwać raczej nie można ale jednak chciałbym mieć w miarę możliwości poprawny dźwięk.

Miejsce montażu to bakista naprzeciwko kuchni, fragment jest widoczny na dole tego zdjęcia.

post-10895-0-39034000-1394402207_thumb.jpg

 


Miałem w planie umieścić cztery głośniczki - kolejne dwa na przeciwko ale jak zobaczyłem jak grają, to sobie darowałem. Żeby cicho puścić radio i wysłuchać wiadomości to powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast subwoofera proponuje  lepsze głośniki. Subwoofer dodatkowo obciąży wyjście dość  znacznie a co za tym idzie i napięciowo odczujesz .Poza tym szkoda miejsca w cepie i dziurawienia na woofa jeśli wystarczy zmienić  głośniki. Wiem , ten sprzęt nie ma equlizera wysokich lotów ale w zupełności wystarczy przy głośnikach przenoszących pełną  gamę  pasm. .

 

Niestety jeśli masz jeden slot SD to nie pogodzisz transmisji z dwóch źródeł (radio i SD)  Taka opcja zdaje się  nawet nie istnieje w wyższych modelach tego sprzętu z dwoma slotami SD lecz w  nich jedynie pogodzić  można radio z nawigacją . Wówczas w tle gra radio automatycznie wyciszane w czasie nadawania komunikatów z navi. Podobnie  lecz w odwrotnej kolejności radio + telefon z bluetooth. ale foto z muza w tle raczej nie , muszę to sprawdzić.

 

Diody zakłócające p.podobnie nie posiadają  stabilizatorów (jeśli dzieje się  to na zasilaczu) . wystarczy wymienić na stabilizowane. No chyba że przysiada Ci cała instalacja z uwagi na małe przekroje przewodów względem odległości od zasilania bądź sam zasilacz za słaby.

 

Taka mała uwaga na koniec. W tej pozycji za jakiś  czas teleskopy od DVD siądą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast subwoofera proponuje  lepsze głośniki. Subwoofer dodatkowo obciąży wyjście dość  znacznie a co za tym idzie i napięciowo odczujesz .Poza tym szkoda miejsca w cepie i dziurawienia na woofa jeśli wystarczy zmienić  głośniki. Wiem , ten sprzęt nie ma equlizera wysokich lotów ale w zupełności wystarczy przy głośnikach przenoszących pełną  gamę  pasm. .

Naszukałem się trochę głośników i problem polega na tym, że tam nie ma miejsca na głośniki - większość powierzchni nie jest płaska albo jest zajęta - pozostają więc jakieś podwieszone kolumienki - niestety nie znalazłem żadnych które by pasowały, były nie za duże i przenosiły jak to ładnie nazwałeś pełną gamę pasm.

 

 

Niestety jeśli masz jeden slot SD to nie pogodzisz transmisji z dwóch źródeł (radio i SD)  Taka opcja zdaje się  nawet nie istnieje w wyższych modelach tego sprzętu z dwoma slotami SD lecz w  nich jedynie pogodzić  można radio z nawigacją . Wówczas w tle gra radio automatycznie wyciszane w czasie nadawania komunikatów z navi. Podobnie  lecz w odwrotnej kolejności radio + telefon z bluetooth. ale foto z muza w tle raczej nie , muszę to sprawdzić.

 

Założenie było takie, żeby leciały sobie zdjęcia z jakiegoś wyjazdu i jednocześnie można było słuchać radia - mam taką możliwość w samochodzie ale tam to trochę inny sprzęt - tutaj z racji tego, że nie byłem pewien, czy operacją wogóle się powiedzie wziąłem to co najtańsze.

 

 

Diody zakłócające p.podobnie nie posiadają  stabilizatorów (jeśli dzieje się  to na zasilaczu) . wystarczy wymienić na stabilizowane. No chyba że przysiada Ci cała instalacja z uwagi na małe przekroje przewodów względem odległości od zasilania bądź sam zasilacz za słaby.

 

Całą zabawę przeprowadzałem dzisiaj na akumulatorze. Podłączyłem na próbę radio do obwodu oświetlenia. Wymieniłem te LED-y na zwykłe halogenowe i zakłócenia znikły. Zresztą jak je wyłączałem też zakłócenia znikały. Jednak cały czas odbiór nie jest czysty - pobawię się jeszcze z anteną.

 

 

Taka mała uwaga na koniec. W tej pozycji za jakiś  czas teleskopy od DVD siądą.

 

Niestety nie znalazłem takiego rozwiązania, gdzie wszystko zamontowane by było w prawidłowej pozycji. Na razie zostawiłem zabezpieczenia (dwa wkręty) modułu DVD.

W zasadzie mamy w domu bardzo mało płyt DVD i raczej będziemy odtwarzać z karty lub radia ale jak będzie trzeba, to będę ściągać zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim sprzęcie w aucie  też  nie odpalam DvD  bo wszystko leci z kart SD. Dla mnie  krążki to już przeżytek.

 

BTW.  Twoje radio wg. specyfikacji czyta karty do 16gb max . próbowałeś czytać pojemniejsze karty?

Bo o ile się nie mylę  to mimo specyfikacji spokojnie obsłuży 32gb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.