Skocz do zawartości

przepisy obowiązujące w DE czy UE dla zestawu do 3,5 t


prymek

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

zamierzam niebawem przekroczyć z cepką naszą zachodnia granicę i kogo nie zapytam o obowiązujace tam przepisy to każdy inne rewelacje sprzedaje :(

Postanowiłem trafić do PZM - tam kiedyś sprawdzałem przepisy, opłaty itp. obowiązujące w danych krajach Europy dla aut - ale skierowano mnie do PZM TRAVEL i jakież było moje zaskoczenie, jak Pani kazała mi wykupić jakiś abonament żeby poznać tą tajemną wiedzę (bo oni tez rzekomo za nią płacą-lub poświęcają swój czas żeby ja posiąść) lub odsyłała mnie do ambasady danego kraju :(

Powiem szczerze, że zapłacić to chętnie mogę za dostęp jakąś kartę dającą mi zniżki w przyszłości, czy ew. za dostęp do jakiś danych, które udostępnią mi jakąś bazę np. ze sprawdzonymi przez kogoś adresami campingów czy tym podobnych - ale żeby płacić komuś za informacje o przepisach drogowych obowiązujących w danym kraju - gdzie jest nasz msz ?

W końcu jak Panią "postraszyłem", że chętnie wykupię ten abonament i zaraz potem upublicznię na wszelkich forach te informacje i już nikt więcej im tej opłaty przez to nie zapłaci - Pani radykalnie zmieniła śpiewkę, zaczęła odp na moje wątpliwości i podała jakąś stronę gdzie mogę te informacje znaleźć "turist info" - czy jakoś tak, ale nie znalazłem jej (pewnie słabo szukałem).

Miałem nieodparte wrażenie, że chciała mnie naciągnąć na te dwadzieścia kilka pln.

Macie jakieś sprawdzone informacje w temacie - a najchętniej jakieś linki do stron o tego typu przepisach.

Byle nie te zasłyszane :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zestawu do 3.5t  nie ma szczególnych ograniczeń ,poza ograniczeniami prędkości lub zakazami wyrażonymi na znakach drogowych.

Jeśli przekroczysz 3.5t to jest różnie ,od sprawy prostej czyli uprawnień ,przez opłaty a w skrajnych przypadkach tachograf oraz licencja na transport (przykład Van z ładunkiem zarobkowym + przyczepa kempingowa to przewóz wymagający tacho oraz licencji )

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrekbb: bardziej mi chodziło o konkretne szczegóły dot. cycep campingowych typu:

- jedni mówią, że trza mieć naklejkę z tyłu z napisem 100 km/h drudzy się z tego śmieją

- jedni... że po autobahnie żeby śmigać trza miec zaczep ze stabilizatorem typu AKS drudzy że nie (akurat taki mam ale...)

- jedni... że dodatkowy trójkąt do cycepy, drudzy że bzdura,

 

Najśmieszniejsze że to co rzekomo trza mówią Ci co nigdy nie byli za granicą cycepą a nawet jak mniemam furą - stąd moja próba weryfikacji tutaj tych rewelacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prymek, w Niemczech na autostradzie obowiązuje cię dopuszczalna prędkość samochodu z przyczepą kempingową 80 km/h.

100 km/h może jechać przyczepa ze specjalnym przeglądem niemieckim "tempo 100". To nie tylko naklejka na przyczepie, ale również szereg obostrzeń technicznych, czyli np. opony nie starsze niż 6 lat i właśnie stabilizator toru jazdy. Jest o tym temat na naszym forum jeżeli Cię interesuje taki przegląd, to łatwo ten temat znajdziesz i poczytasz.

 

W Niemczech, tak jak i w całej Unii Europejskiej i nie tylko obowiązuje Cię takie wyposażenie przyczepy jakie jest wymagane w kraju jej rejestracji, czyli w Polsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zestaw do 3,5 tony. Nie wyposażałem go w nic więcej niż normalnie wożę (akurat trójkąt mam w budzie tak czy owak). Nigdy nie było problemów podczas kontroli.

Pamiętaj tylko, żeby jechać na autostradzie 80 km/h. mimo, że wiele ichniejszych zestawów leci 100. Oni mają nalepkę (nie wymaganę, ale dajacą uprawnienie do szybszej jazdy po spełnieniu dodatkowych wymogów). Jeśli nie masz tej nalepki to nie musisz, ale wówczas jedź 80 i będzie ok.

 

Edit: widze, że pisaliśmy jednocześnie :-)

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miodzio, czyli jakie :) wyposażenie ?

co do tego przeglądu to trzeba i można go gdzieś zrobić w Pl czy tylko w De (za ile?), czy wystarczy, że mam takie opony i taki stabilizator i śmigam 100 km/h?

w Polsce rozumiem to nie obowiązuje i na autostradach śmigamy 100 km/h max a poza nimi 90 km/h i w terenie zabudowanym 50 km/h?

pzdr



Qrna to bez tej naklejki TIR-y będą mnie tam wyprzedzać - uff dobrze, że nie ciągniki :(

To mam jeszcze pytanko ile tam bez tej naklejki mogę śmigać na normalnych drogach (nie autobahnach)? 90 km/h ? czy też tylko 80 km/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak "na szybko "

 

Prędkości dopuszczalne samochodów z przyczepą i kamperów [km/godz.]

(na podstawie Art. 20 Prawa o Ruchu Drogowym)

 

Samochód. z przyczepą


 

Obszar zabudowany  w godzinach 5.00 – 23.00 50 

    W godzinach 23.00 – 5.00 60 

  w strefie zamieszkania   20 

Poza obszarem zabudowanym Na autostradzie   80 

  Na drodze ekspresowej dwujezdniowej   80 

  Na drodze ekspresowej jednojezdniowej i drodze dwujezdniowej o przynajmniej dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku   80 

  Na pozostałych drogach   70

Edytowane przez maciek76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś to chyba brednie są.

 

W mieście kampery i zestawy jadą jak osobówki: 50 / 60  (nocą)

Poza miastem 70 km/h

Na eksperesówkach i autostradach 80 km/h.

 

Kto to widział, żeby kamperowi zarejestrowanemu jako "specjalny", "kempingowy" wolo było w Pl jechać 130 km/h? Herezja. Zestawem też nie wolno jakieś "100 km/h max" jak pisze kol. Prymek. Zastanówcie się ludzie zanim ktos uwierzy i zrobi sobie krzywdę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce na autostradzie nie śmigasz z przyczepą 100km/h.

 

post-4917-0-02473600-1383775111_thumb.jpg

 

W Niemczech prędkość z przyczepą:

Teren zabudowany 50 km/h.

Teren niezabudowany 80 km/h.

Autostrada 80 km/h. (100 km/h z przeglądem i naklejką.

 

W przyczepie powinieneś mieć trójkąt i gaśnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak "na szybko "

 

Prędkości dopuszczalne samochodów z przyczepą i kamperów [km/godz.]

 

(na podstawie Art. 20 Prawa o Ruchu Drogowym)

 

Samochód. z przyczepą

 

 

Obszar - droga Samochód z przyczepą

Obszar zabudowany  w godzinach 5.00 – 23.00 50 

    W godzinach 23.00 – 5.00 60 

  w strefie zamieszkania   20 

Poza obszarem zabudowanym Na autostradzie   80 

  Na drodze ekspresowej dwujezdniowej   80 

  Na drodze ekspresowej jednojezdniowej i drodze dwujezdniowej o przynajmniej dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku   80 

  Na pozostałych drogach   70

ups - to sobie ciągnik kupiłem widzę czyli: 50 , 70 i 80 - max wg przepisów, a liczyłem na 50, 90 i 100 :(

więc argumenty niektórych kolegów, że mają za słabe fury bo ich TIR-y wyprzedzają można włożyć między bajki bo z tego co piszesz to nawet jakbym malucha podpiął pod swoją cepkę to spokojnie bym maxa zgodnego z przepisami zestawem bym osiągnął :(

pzdr

 

Miodzio:

gaśnica - 6 kg czy zwykła zabawkowa taka jak samochodowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie przepisy były "od zawsze " gdzieś Ty chłopie  prawko zrobił :ee: .

 

Maluchem to bym sie jednak bał z jakimkolwiek  "kempingiem " jechać nawet 80 autostradą :miga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie przepisy były "od zawsze " gdzieś Ty chłopie  prawko zrobił :ee: .

 

Maluchem to bym sie jednak bał z jakimkolwiek  "kempingiem " jechać nawet 80 autostradą :miga:

Chłopie nie gdzie tylko kiedy :)

poza tym nigdy nie używałem swojego prawka do śmigania jakimiś SAMAMI,traktorami, zestawami, itp. zawalidrogami - czyli jak widać pamięć ulotna jest - szczególnie jak nie odświeżana w danym temacie :(

Nie wiem skąd te obawy przed maluchem , skoro ludzie motocyklami z cycepkami śmigają bez problemu (oczywiście nie campingowymi, żeby była jasność)

 

Wyposażenie takie jak powinieneś mieć w aucie,

czyli gaśnica legalizowana i trójkąt z homologacją.

czyli wystarczy na czas jazdy zestawem - przełożyć to z auta, które zostaje pod domem:)

Choć mając doświadczenie z gaśnicami samochodowymi ( wręcz atrapy) - chyba zakupię sobie co najmniej 6 kg jak już i tak trza wozić gaśnicę - najwyżej przemaluję cepę na czerwono :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem skąd te obawy przed maluchem , skoro ludzie motocyklami z cycepkami śmigają bez problemu

 

Z tąd ,że kiedyś , jakies 20 lat temu zdmuchnęło mnie i mojego "malucha" do fosy a z przyczepką to myślę ,że słabszy wiatr by wystarczył aby zestawikiem "pozamiatało"( ślisko było ,żeby była jasność) a powiew wiatru był na tyle silny ,że szans nie było na jakąś kontrę kierownicą czy inne zabiegi. Prędkość z jaką jechałem to 20 może 30 km/godz.

Mam wrażenie,że te motocykle z przyczepkami są cięższe i bardziej stabilne od poczciwego "malucha" :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.