Skocz do zawartości

Darowizna samochodu


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

Darowizna do 10 tys zł w linii prostej (ojciec-syn) w ciągu roku.

Reszta opodatkowana 10%., chyba, że cały pojazd jest darowany... (bo można np. tylko 30%...) to 10% od całości

Tak to mniej więcej z 5 lat temu było (też robiłem darowiznę auta).

 

Czyli taniej wyjdzie umowa kupna-sprzedaży 2% od całości...

 

 

 

przepisy się zmieniły:

składa się odpowiedni pit z umową darowizny.

 

Zadzwoń collins na infolinie

a tak na marginesie to musimy się w jakimś kaszubskim lesie namierzyć - suzuki drz 400 :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ogólnie - darowizny w pierwszej grupie pokrewieństwa - a więc np.: rodzice-dzieci - są zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

Ale, warunkiem aby skorzystać z tego zwolnienia jest :

- nieprzekroczenie w ciągu 5 lat  kwoty 9637,00 PLN - wtedy nic sie nigdzie nie składa

- lub jeżeli przekroczy w/w kwotę to należy dodatkowo złożyć w Urzędzie Skarbowym druk (informacyjnie)- SD-Z2.

- jeżeli jest to darowizna pieniężna(powyzej 9637) - to musi byc wykonana przelewem na konto obdarowanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dzwonie do US i zapytam jak to jest. Całą transakcję planuję na wiosnę ale chcę już teraz wiedzieć jak ją zrealizować.

 

a tak na marginesie to musimy się w jakimś kaszubskim lesie namierzyć - suzuki drz 400 :skromny:

 

a z wielką przyjemnścią ;) mam sąsiada na drz-cie więc troszkę jeszcze można offa skosztować puki pogoda jest ;) tez poluję teraz na drz lub wr 426 lub 450/ DR na sprzedaż :)

Edytowane przez COLLINS18 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dzwonie do US i zapytam jak to jest. Całą transakcję planuję na wiosnę ale chcę już teraz wiedzieć jak ją zrealizować.

 

 

a z wielką przyjemnścią ;) mam sąsiada na drz-cie więc troszkę jeszcze można offa skosztować puki pogoda jest ;) tez poluję teraz na drz lub wr 426 lub 450/ DR na sprzedaż :)

jak pogody nie będzie to zaczniemy jeździć :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko już jasne :)Po kilkukrotnej próbie dodzwonienia się do KRAJOWEJ INFORMACJI PODATKOWEJ i nie dodzwonienia się

 

 zadzwoniłem do US w swojej miejscwości i specjalista od darowizn itp oznajmiła, że darowizna w tej formie zostanie zwolniona z podatku pod warunkiem, że w ciągu pół roku zgłoszę to w US na odpowiednim druku, jeśli przekroczy się 6mc od daty na umowie darowizny płaci się podatek :) 

 

Tego to najstarsi górale nie widzieli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jestem  w podobnej sytuacji.

Nieoficjalnie ofiarowałem  właśnie siostrzeńcowi mojego poprzedniego Sharika. Póki co jeździ na moim dowodzie i OC ( jak bym mu go po prostu pożyczył).

Problem jest niestety z OC. Ja mam full zniżki, On gdyby chciał na siebie polisę  zapłacił by 2x tyle co ja bo to pierwszy pojazd (polisa) w jego życiu, a ponadto jest krótko po kursie prawa jazdy. 

Ktoś  zasugerował mi by zrobić  siostrzeńca współwłaścicielem pojazdu i wówczas polisa była by kwotowo  bez zmian a zarazem chłopakowi zaczął by się  naliczać "ubezpieczeniowy staż" .  Czy jest to w ogóle możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jestem  w podobnej sytuacji.

Nieoficjalnie ofiarowałem  właśnie siostrzeńcowi mojego poprzedniego Sharika. Póki co jeździ na moim dowodzie i OC ( jak bym mu go po prostu pożyczył).

Problem jest niestety z OC. Ja mam full zniżki, On gdyby chciał na siebie polisę  zapłacił by 2x tyle co ja bo to pierwszy pojazd (polisa) w jego życiu, a ponadto jest krótko po kursie prawa jazdy. 

Ktoś  zasugerował mi by zrobić  siostrzeńca współwłaścicielem pojazdu i wówczas polisa była by kwotowo  bez zmian a zarazem chłopakowi zaczął by się  naliczać "ubezpieczeniowy staż" .  Czy jest to w ogóle możliwe?

 

TAK, jako współwłaściciel zacznie zbierać "latka" do zniżki, ale problem ewentualnej kolizji i utraty części zniżek dalej będzie istniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat w tym roku. Kupiłem córce samochód i dopisałem się do umowy jako współwłaściciel. Korzysta z moich zniżek dopóki nie nazbiera swoich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopakowi zaczął by się  naliczać "ubezpieczeniowy staż" .  Czy jest to w ogóle możliwe?

 

Wszystko ok, ale jak siostrzeniec spowoduje kolizję tym "wspólnym" samochodem, to zniżki traci nie tylko on, ale również drugi współwaściciel, czyli Ty. I to na wszystkie pojazdy (ryzykujesz swoją zniżkę na swój samochód, przyczepy itd.). Pytanie czy warto. Odpowiedzi jak zawsze brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak doświadczenia jako kierowca to jedno, ale drugie to każdy może spowodować tfu, tfu kolizję, nawet ten weteran kierownicy. A współwłasność wydaje mi się , że się mimo wszystko opłaca zawsze kilka stówek zostanie rocznie i tak jak napisał Witus zaraz po osiągnięciu "dojżałości" rozejść się. Ryzyko jest, ale kto nie ryzykuje ten w kozie siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko zależy od ubezpieczyciela. Np: Hestia przepisuje zniżki na jedno z małżonków, tzn: żona nie musi być współwłaścicielem auta, żeby po mężu odziedziczyć zniżki. Plus oczywiście taki, że mąż nie traci zniżek gdy żona powoduje kolizję.

oczywiście nie odpowiada to na pytanie Pasjonata, ale być może inni ubezpieczyciele rozszerzają to dziedziczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.