Skocz do zawartości

Darowizna samochodu


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam takie pytanko. Czy wie ktoś jak jest z darowizną pojazdu. Rodzice chcą mi "darować" ;)  samochód. Zastanawiam się jak to jest darować pojazd komuś z rodziny. Chodzi głównie o opłacenie podatku. Czy po lini prostej w rodzinie darowizna jest nieopodatkowana??? Czy transakcję lepiej zrealizować poprzez umowę kupna sprzedaży ???



Już znalazłem :) ale dla pewności zadzwonie do US

 

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego darowizna jest jednostronną czynnością zobowiązującą, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do przeniesienia własności na obdarowanego. Czynność taka ma charakter nieodpłatny i w przypadku darowizny samochodu dziecku nie jest wymagane uiszczenie podatku od spadków i darowizn, ponieważ obejmuje ona krąg osób najbliższych. W zamian za dokonaną na rzecz dziecka darowiznę, nie można oczekiwać od niego otrzymania żadnego ekwiwalentu pieniężnego. 

Edytowane przez COLLINS18 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ale jak darowizna przekroczy określoną wartość to obdarowywany musi uiścić podatek od darowizny.

Dowiedz się w US jaka jest kwota darowizny wolna od podatku i wówczas określić wartość darowizny po niżej wyznaczonej przez US i wszystko będzie bezpłatne.

Tak też przekazałem synowi samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptaku, kwota zwolniona od podatku OK, tylko czy określając samemu wartość darowizny mieszczącej się w tej kwocie US weźmie ją pod uwagę ? Oni chyba mają własne tabeli z wartościami pojazdów (marka, pojemność i rocznik) i wg tego naliczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście ,nikt nie uwierzy że samochód trzyletni będzie wart powiedzmy 1950 zł (kwota przykładowa )

US ma tabele z wartościami pojazdów ,marka ,model ,rocznik i tym się posługuje .

Jeżeli kogoś stać darować pojazd za 200 tyś to stać go również na podatek od darowizny ,takie jest moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu może być zong. Podatek płaci obdarowany. Jeżeli obdarowany nie ma odpowiednich dochodów na opłacenie podatku (nie wiem ile procentowo wynosi podatek od darowizny), np jest bezrobotny, to mogą się czepiać. Oczywiście darczyńca może po cichu opłacić  ten podatek, ale ścigać będą obdarowanego. Mówimy oczywiście o jakiś konkretnych sumach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszelkie wątpliwości podatkowe rozwijam zawsze tu:

 

KRAJOWA INFORMACJA PODATKOWA czynna od 7.00 do 18.00

Infolinia:

Z tel. stac.: 801 055 055

Z tel. kom.: (22) 330 0330

www.kip.gov.pl

 

Będę musiał skorzystać :) wartość samochodu ok 30 tys zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie - nie wyjdzie drożej. Zapytaj najpierw na tej infolinii.

 

Nie jestem pewien jak z samochodami, ale na pewno pieniądze możesz dać bez podatku swojej najbliższej rodzinie. Warunkiem jest umowa darowizny (kto komu i co dał - jedno zdanie bez żadnych notariuszy!) i przelanie pieniędzy z konta na konto, a nie z ręki do ręki. Wtedy w I stopniu pokrewieństwa podatek wynosi 0 zł. Wiem to nie z opowieści, ale ze swojego życia (sprawdzone w praktyce).

Podejrzewam, że z autem jest podobnie - tylko trzeba dopytać jak to zrobić legalnie i darmowo. US powinien odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darowizna do 10 tys zł w linii prostej (ojciec-syn) w ciągu roku.
Reszta opodatkowana 10%., chyba, że cały pojazd jest darowany... (bo można np. tylko 30%...) to 10% od całości

Tak to mniej więcej z 5 lat temu było (też robiłem darowiznę auta).
 

Czyli taniej wyjdzie umowa kupna-sprzedaży 2% od całości...


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darowizna do 10 tys zł w linii prostej (ojciec-syn) w ciągu roku.

Reszta opodatkowana 10%., chyba, że cały pojazd jest darowany... (bo można np. tylko 30%...) to 10% od całości

Tak to mniej więcej z 5 lat temu było (też robiłem darowiznę auta).

 

Czyli taniej wyjdzie umowa kupna-sprzedaży 2% od całości...

 

 

tadam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek mnieszy, ale do udokumentowania w US większa kwota zakupu (a nie darowizny) może Collinsowi o to chodzi. Zapłaci większy podatek, ale nie tłumaczy się skąd ma kasę na nowy samochód i ma spokój.

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek mnieszy, ale do udokumentowania w US większa kwota zakupu (a nie darowizny) może Collinsowi o to chodzi. Zapłaci większy podatek, ale nie tłumaczy się skąd ma kasę na nowy samochód i ma spokój.

 

Tak jest, jeżeli darowany nie ma stałego źródła dochodu to ciężko będzie wykazać skąd wziął 30 tys zł. i to też jest źle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej udokumentować te 10 % czyli 3 tysia niż 30 tysia. Ciekawe co Collins dowiedział się nowego w swojej sprawie w US. Ostatecznie może otrzymać drugą darowiznę w wysokości 3 tysięcy, to zapłaci tylko 300 zł i z tego będzie się spowiadał, a podatek będzie zapłacony. Tylko, że darczyńca wchodzi w dodatkowe koszty.

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.