Skocz do zawartości

tempomat


BartekM

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

...W górach i na wyższych wzniesieniach(nie pamiętam ile %)  tempomatu nie używamy.

 

Dlaczego?

 

Zwróć uwagę ,że aby utrzymać prędkość ( a więc i obroty) bez zmiany biegu, po prostu trzeba wcisnąć więcej gazu...no i paliwo się leje

 Napisałeś "bez zmiany biegu". To dotyczy tylko manualnej skrzyni. A automacie redukuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

 

 

 tempomat po osiągnięciu prędkości "przymyka gaz",  z uwagi na ciężar przyczepy samochód szybko ją wytraca więc tempomat znowu "dodaje gazu" i tak na przemian - raz podjeżdżałem na tempomacie pod wysoki podjazd i wyraźnie słyszałem falowanie obrotów silnika - to tak z obserwacji. 

 

no i jeszcze jest jeden powód - zapis w instrukcji obsługi pojazdu 

post-3957-0-99906700-1383807300.gif

post-3957-0-19770900-1383807335_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie tempomatu niestety nie zwalnia z myślenia, ale jak się o tym wie, że są zjazdy, podjazdy i inne np; ostre zakręty - to tylko czerpać można przyjemność z jazdy.

Jak się ktoś zastanawia montować czy nie, to 500 km bez tempomatu i już będzie wiedział co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Mam tempomat przy automatycznej skrzyni biegów, niestety po początkowym zauroczeniu systemem, na naszych pięknych drogach używam go baaardzo sporadycznie, bo jak nie "korowód" (tutaj przydałby się aktywny tempomat) to taka ilość zakrętów, że wolę mieć kontrolę nad pojazdem w postaci geja od gazu. Owszem gdy jadę solo w dłuższą trasę to przydaje się, ale przy ciągnięciu pepy jak sam steruję gazem spalanie mam ok 7,7l/100, a na tempomacie poniżej 10l nie schodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam tempomat ale z cepka sie nie da jechac z racji sporej mocy potrafi gubic przyczepnosc bo na sile chce trzymac predkosc tak samo jak w octavi pedal gazu nie kasuje tempomatu tylka hamulec i sprzeglo do tego manetka ma + i - i set i hyba reset ale resetuje tracajac padal gazu

 

A w starszych autach tempomat byl sterowany przy pomocy pompki podcisnieniowej i zamias elektryki byly zaworki przy pedalach i wezyki a przy przepustnicy (benz) pompie(diesel) byla vacum gruszka do poruszania ramieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ostatnio nowe ( dla mnie ) zastosowanie tempomatu. Noc, deszcz, paskudna widoczność, kręta droga, mnóstwo samochodów z naprzeciw, wypatrywanie krawędzi asfaltu, poboczy itp. Co chwila przyhamowywanie bo samochód podstępnie się rozpędza. W tej sytuacji ustawienie tempomatu na 50-60 km/godz uspokoiło jazdę i nerwy. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś takich bajerów nie było i jakoś autem dało się jechać kilkaset kilometrów lub więcej, a teraz

klima, tempomat, automat i inne bajery bez których już nie da się jechać  hahaha1.gif

eee trzeba korzystać z udogodnień i je wymyślać. W innym przypadku nawet maszyną parową byś nie pojechał.

Edytowane przez Szyszki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.