Skocz do zawartości

czym odświeżyć ramę?


rosołek

Rekomendowane odpowiedzi

witam !!!

 

po raz kojeny biorę się za remont gruntowny przyczepki, którą dostałem w rozliczeniu

 

moje pytanie czym odświezyć ramę Niewiadówki?

ocynk w spray'u?

piaskowanie?

 

kto się tym zajmuję i jaki to koszt?

 

choć wolałbym zrobić to sam (koszty)

 

co nałozyć, czym malować?

rama nie ejst w tragicznym stanie - ale już jej do tego nie daleko:)

 

 

nie interesuje mnie malowanie tym czarnym (bitex? jakies smołowo-gumowe ustrojstwa)

 

chciałbym ją całkowice odnowić?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama była ocynkowana..?

Jeśli była i punktowo tylko rdza chwyciła, to można takim spray-cynkiem się posiłkować (wcześnij szlifujemy do gołego i odrdzewiamy). Ale jeśli chcesz to zrobić porządnie, to piaskowanie i ocynk ogniowy całości.

Poszukaj cynkowni w Twojej okolicy (najprościej podjedź do większego ślusarza (może być kowalstwo artystyczne, goście produkujący płoty) i zapytaj gdzie daje do ocynku. Bywają takie, które oferują piaskowanie i ocynk w jednym miejscu. Dopytaj dokładnie jakie mają wymiary wanny, jakie mają wymagania, tu przykład z mojej okolicy: http://www.strumet.pl/_,s11.html

Co do cen: szacunkowo 2.5zł/kg za cynkowanie. Dopytaj się jak jest z cynkowaniem na stary ocynk. Być może da radę wtedy bez piaskowania, ale tego nie wiem.

Edytowane przez szadok (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele elementów ocynkowanych po spawaniu pokrywa się w miejscu spawu farbą z ocynkiem. Mój ojciec wykonując różnego rodzaju konstrukcje często używa tego typu farb i póki co bardzo sobie chwali. Przy budowie mostów, wiaduktów gdzie niektóre elementy są ocynkowane wszystkie ubytki uzupełnia się właśnie tego typu farbami, pewnie dużo zależy od ich jakości. Sądzę że się sprawdzi, koszty nie będą duże, łatwe do wykonania - podstawa to dobre oczyszczenie ramy i odtłuszczenie. Oczywiście najlepszym wyjściem jest oddanie ramy do ocynku, jednak koszty będą spore. Mogę się dowiedzieć jakie farby poleca mój ojciec.

Edytowane przez terrino (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz wyzwanie,bo jeśli......cytuję:

 

 

nie interesuje mnie malowanie tym czarnym (bitex? jakies smołowo-gumowe ustrojstwa)

 

chciałbym ją całkowice odnowić?

 

no to moim zdaniem możesz ,zdjąć budkę z ramy,odkręcić oś i elementy ruchome (zaczep,linki hamulca oraz przewody elektryczne) i tak przygotowany element oddać do cynkowania ogniowego.....ale,będą problemy z jednym z Twoich założeń .....cytuję:

 

choć wolałbym zrobić to sam (koszty)

 

nie znam cennik ,z tego co wiem to płaci się od wagi cynkowanego elementu-tu korzyść rama nie jest strasznie ciężka ,

 

wydaje mi się ,że jeśli użyjesz ocynku w spraju to ,ani nie będzie tanio ,ani dobrze zabezpieczone (takie doświadczenia zebrałem po wykonaniu mi poręczy kutej ,która była cynkowana ogniowo,niestety nie w całości ze względu na gabaryty a spawy były pokrywane cynkiem w spray'u).

 

No i co nam pozostało ? --- szczotka druciana,farba podkładowa a następnie nawierzchniowa ----ochrona dobra na kilka lat a nawet kilkanaście a koszty dość niskie.

 

pozdrawiam i życzę udanego remontu.

 

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o cynkowanie to ja w lipcu cynkowałem przyczepe towarowa. Zapłaciłem 670 zł za cynkowanie. Waga przyczepy 250kg, czyli wychodzi jakieś 2.70zł za kilogram. Jeśli zdecydujesz się na ocynk to materiał do ocynkowanie musi być odpowiednio przygotowany. Nie może być na nim żadnych powłok lakierniczych i muszą być w profilach zamkniętych otwory technologiczne.

Edytowane przez Pyrek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co nam pozostało ? --- szczotka druciana,farba podkładowa a następnie nawierzchniowa ----ochrona dobra na kilka lat a nawet kilkanaście a koszty dość niskie.

 

Nie szczotka, tylko młotek i kątówka. Najpierw młotkiem obijamy grubą rdzę (jeśli taka jest). Potem tarcza do szlifowania spawów (delikatnie) a potem tarcza listkowa z papierem ściernym.

Potem odrdzewiacz na bazie kwasu fosforowego, a dopiero potem podkład i farba nawierzchniowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to zrobić w miarę tanio i dobrze, to zrób tak. Zdemontuj ramę z budki, zdejmij piasty i linki. Ramę oddaj do piaskowania. Razem z belką i innymi pierdołami stalowymi. Całość od razu po piaskowaniu, pomaluj tym. Potem jak będziesz chciał, to walnij na to jakiś kolorek i będzie git. Kiedyś się nudziłem i wyczyściłem kawałek zardzewiałej blachy i pomalowałem tym podkładem. Następnie po wyschnięciu wsadziłem to w solankę i tak zostawiłem. Zapomniałem o tym i tak sobie stało to prawie dwa lata. Woda pewnie dawno wyparowała, ale blacha nadal była nie zardzewiała. Podkład jest naprawdę super i w miarę tani.

Ważne jest aby po piaskowaniu nie dotykać ramy łapami i trafić na suchy dzień! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki panowie za porady - koszty cynku ogniowego trochę spore.

 

ogólnie jak przed chwilą patrzyłem rama nie jest skorodowana ale jest już nie ładna - czym więc oryginalny ocynk ale stary odmalować?

jest taka możliwość?

 

żeby było i zabezpieczone i estetyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.