Skocz do zawartości

Pomysł na ogrzewanie wody w przyczepie - grzałka akwarystycz


Krystian

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zmienić przyczepę kempingową, aby mieć własną toaletę i prysznic.

 

Z tańszych ofert na rynku używanych są dostępne, ale bez ciepłej wody.

 

Kiedyś byłem zagorzałym akwarystą i wpadł mi pomysł aby do zbiornika na czystą wodę zamontować grzałkę akwarystyczną. Takie grzałki są teraz z termostatami. Wydaje mi się, że wystarczy obliczyć max potrzebą moc.

 

Na polach jest dostępny prąd, zbiorniki wody mają około 30 - 60 litrów w przyczepach.

 

Grzałka była by cały czas podłączona do prądu podczas pobytu na polu, tak aby zawsze mieć ciepłą wodę.

 

Wadą było by szybsze psucie się wody (rozwój bakterii itp). Ale ja bym używał tej wody tylko do mycia się. Do picia i posiłków miałbym wodę w 5l petach.

 

Czy ktoś z Was to już przerabiał i czy to ma sens, proszę o radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens ale grzałka bez termostatu ponieważ termostat można ustawić max 37 stopni .Proponował bym grzałkę dobrać do zbiornika są do 300W.Trzeba tylko pamiętać aby zrobić wyłącznik poziomu wody tzn taki gdzie grzałka się wyłącza jak będzie wody tylko tyle aby ja przykrywała (spalenie grzałki bez wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że montowanie jakiejkolwiek grzałki ma sens przy zbiorniku wsadzonym na stałe i tankowanym z zewnątrz przyczepy.

Gdzieś już ten temat był wałkowany :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką temperaturę są w stanie wytrzymać nasze standardowe pompki?

 

Marek, myślę, że 37 stopni w zupełności by wystarczyło :lol: Nawet mniej... bo jeszcze człowiek zasiedziałby się pod wodą i nie zdążył spłukać :blagac::hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian ! Odradzam stosowanie grzałki akwarystycznej. W swojej Niewiadce mam zbiornik 30 L na wodę w tym dwie pompki 12 i 230 V . W kwietniu dokonałem prób z taką 100W grzałką akwarystyczna . Woda szybko jednak stygnie i maxymalne podgrzanie to 30 stopni . Po dwóch tygodniach w wodzie zaczęły mi sie tworzyć jakieś śluzowate elementy . Podczas ,,odkażania ,,pompki wytrzymały zadane chemikalia i temperaturę 100 stopni .

Polecam dostępne na rynku malutkie elektryczne podgrzewacze przepływowe . Ewentualnie , jeżeli masz miejsce świetny podgrzewacz Ariston z 10 L zbiornikiem

/ ok. 350 zł / Rewelacja !!! wymiary to 40x40x40 cm .

 

A grzałka , zimą pracuje w ogrodowej fontannie , gdzie moim kolorowym karasiom wcale nie przeszkadzają różne dziwne bakterie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiaczek, nie trzeba było wody z kałuży lać :blagac: Jeśli woda długo stoi w zbiorniku to i bez grzałki glony zaczną się rozwijać. Ja używałem zbiornika z grzałką cały sezon i nic złego z wodą się nie działo. Więc moja rada: jeśli grzejemy wodę to ją zużywamy i ciągle dolewamy nowej, a jak nie używamy spuszczamy by zbiornik był pusty :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Mrsulki ! wodę trzeba zużywać na bieżąco . Tylko po co , :lol: jak przez cały sezon wodę miałem na kempingach , a do picia w 5 L bańkach. Chyba zamienię beczki i włożę beczkę z piwem ! ? :hehe::blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wie ktoś może do jakiej temperatury wody wytrzyma instalacja?

 

ja planowałem wsadzić grzałke płaską jak w czajniku i termostat jak w bojlerze.

 

tylko mam inny problem zapakuje bańke 30l na stałe a jak spuszcze wode na zime?

orgianlne są drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tutaj macie najprostsze i najtańsze chyba (ok 102zł) rozwiązanie grzałki z termostatem i regulacją temperatury :ok: :

http://www.ecopower.com.pl/gt.html

Myślę, że można by nawet zainstalować ją w zbiorniku plastikowym- kwestia mocowania/uszczelnienia. W każdym razie wskazany producent coś na pewno doradzi, a może nawet zmajstruje :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.