Jump to content

Pomysł na ogrzewanie wody w przyczepie - grzałka akwarystycz

Krystian
 Share

Recommended Posts

Mam zamiar zmienić przyczepę kempingową, aby mieć własną toaletę i prysznic.

Z tańszych ofert na rynku używanych są dostępne, ale bez ciepłej wody.

Kiedyś byłem zagorzałym akwarystą i wpadł mi pomysł aby do zbiornika na czystą wodę zamontować grzałkę akwarystyczną. Takie grzałki są teraz z termostatami. Wydaje mi się, że wystarczy obliczyć max potrzebą moc.

Na polach jest dostępny prąd, zbiorniki wody mają około 30 - 60 litrów w przyczepach.

Grzałka była by cały czas podłączona do prądu podczas pobytu na polu, tak aby zawsze mieć ciepłą wodę.

Wadą było by szybsze psucie się wody (rozwój bakterii itp). Ale ja bym używał tej wody tylko do mycia się. Do picia i posiłków miałbym wodę w 5l petach.

Czy ktoś z Was to już przerabiał i czy to ma sens, proszę o radę

Ma to sens ale grzałka bez termostatu ponieważ termostat można ustawić max 37 stopni .Proponował bym grzałkę dobrać do zbiornika są do 300W.Trzeba tylko pamiętać aby zrobić wyłącznik poziomu wody tzn taki gdzie grzałka się wyłącza jak będzie wody tylko tyle aby ja przykrywała (spalenie grzałki bez wody).

Wydaje mi się że montowanie jakiejkolwiek grzałki ma sens przy zbiorniku wsadzonym na stałe i tankowanym z zewnątrz przyczepy.

Gdzieś już ten temat był wałkowany :blagac:

A jaką temperaturę są w stanie wytrzymać nasze standardowe pompki?

Marek, myślę, że 37 stopni w zupełności by wystarczyło :lol: Nawet mniej... bo jeszcze człowiek zasiedziałby się pod wodą i nie zdążył spłukać :blagac::hehe:

Krystian, skontaktuj sie z tym gosciem. Zapewne wielu z nas pamieta ze Zdworza jego patent z podgrzewaniem wody przy pomocy grzalki.

proponuje kontakt z mrsulki ,,.. zrobil z beczki 60l i grzalki do grzejnikow rewelacyjny podgrzewacz... mam tez juz czesci ale niestety jakos nie mam czasu za to sie zabrac..

Krystian ! Odradzam stosowanie grzałki akwarystycznej. W swojej Niewiadce mam zbiornik 30 L na wodę w tym dwie pompki 12 i 230 V . W kwietniu dokonałem prób z taką 100W grzałką akwarystyczna . Woda szybko jednak stygnie i maxymalne podgrzanie to 30 stopni . Po dwóch tygodniach w wodzie zaczęły mi sie tworzyć jakieś śluzowate elementy . Podczas ,,odkażania ,,pompki wytrzymały zadane chemikalia i temperaturę 100 stopni .

Polecam dostępne na rynku malutkie elektryczne podgrzewacze przepływowe . Ewentualnie , jeżeli masz miejsce świetny podgrzewacz Ariston z 10 L zbiornikiem

/ ok. 350 zł / Rewelacja !!! wymiary to 40x40x40 cm .

A grzałka , zimą pracuje w ogrodowej fontannie , gdzie moim kolorowym karasiom wcale nie przeszkadzają różne dziwne bakterie .

Rysiaczek, nie trzeba było wody z kałuży lać :blagac: Jeśli woda długo stoi w zbiorniku to i bez grzałki glony zaczną się rozwijać. Ja używałem zbiornika z grzałką cały sezon i nic złego z wodą się nie działo. Więc moja rada: jeśli grzejemy wodę to ją zużywamy i ciągle dolewamy nowej, a jak nie używamy spuszczamy by zbiornik był pusty :hehe:

Masz rację Mrsulki ! wodę trzeba zużywać na bieżąco . Tylko po co , :lol: jak przez cały sezon wodę miałem na kempingach , a do picia w 5 L bańkach. Chyba zamienię beczki i włożę beczkę z piwem ! ? :hehe::blagac:

Chyba zamienię beczki i włożę beczkę z piwem

No i w tedy 100% na bieżąco będziesz wymieniał.Pomysł godny naśladowania i zamiast kranu pipa :blagac:

Chyba zamienię beczki i włożę beczkę z piwem
Wtedy nie opędzisz się od gości, też się piszę!!!!! :blagac::hehe:

wie ktoś może do jakiej temperatury wody wytrzyma instalacja?

ja planowałem wsadzić grzałke płaską jak w czajniku i termostat jak w bojlerze.

tylko mam inny problem zapakuje bańke 30l na stałe a jak spuszcze wode na zime?

orgianlne są drogie.

• 4 weeks later...

Tutaj macie najprostsze i najtańsze chyba (ok 102zł) rozwiązanie grzałki z termostatem i regulacją temperatury :ok: :

http://www.ecopower.com.pl/gt.html

Myślę, że można by nawet zainstalować ją w zbiorniku plastikowym- kwestia mocowania/uszczelnienia. W każdym razie wskazany producent coś na pewno doradzi, a może nawet zmajstruje :ok:

widze ze lubimy wracac do tego co przegadane i przerobione... koledzy Yabulon juz napisal ze to juz przerobione.. zajrzyjcie tutaj i grzala moze byc zdecydowanie tansza niz ta co arnie znalazl.. kto szuka ten znajdzie :ok: