Skocz do zawartości
Tomii

Mały przewodnik dla kupujących.

Rekomendowane odpowiedzi

BERSC

Jak wiele na forum. Większość postów sprzed 4/5 lat nie ma dołączanych fotografii a linki nie działają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Didymos

Nie ma możliwości aktualizować tych linków? Bez tego wątek ciut bez sensu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dzikubyku1

Witam.

Jestem na tym forum nowy,próbuje się dowiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie przyczepy kempingowej i jak sprawdzić sprawność urządzeń które są w wyposażeniu.

Niestety żaden z linków nie działa.

Może mi ktoś powiedzieć jak się dostać na interesujące mnie tematy.

Pozdrawiam.

Krzysztof.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
roadwarrior23
Napisano (edytowane)

Witam wszystkich karawaningowców,

do napisania tego posta zachęciła mnie postać Pana Bogusława (który jak się domyślam chyba wtopił kupując przyczepę).

Panowie i Panie kupując przyczepę "używaną" należy oglądać ją jeszcze dokładniej niż samochód. Poniższe zasady które ja stosuję:

Żona moja oraz dzieci zajmują się oglądaniem środka w czasie gdy ja zaczynam oglądanie przyczepy od zewnątrz.

1. Oglądam podłogę, wszystkie narożniki, czy nie są zawilgocone lub rozwarstwione. Podłoga czy jest cała czy gdzieś nie jest złamana, oglądam ramę czy nie nosi śladów napraw, spawania, wstawiania. Pamiętajcie że trzeba oglądając podłogę jeszcze używać siły próbując naciskać z całej siły ręką aby określić czy nie jest miękka.

2. Oglądam przyczepę z zewnątrz, czy jest prosta, czy nie ma żadnych pęknięć poszycia, każde pęknięcie oznacza osłabienie konstrukcji, poprzez zużycie, zawilgocenie lub przeładowanie. Oglądam wszystkie plastiki na zewnątrz, każde okno z osobna. Pęknięte okno które trzeba wymienić to koszt 1000-2000 zł. Pęknięte kufry (Dethleffs, Hobby) oznaczają problem z przednią ścianą ( koszt naprawy od 5000 zł). Otwieram wszystkie schowki zewnętrzne oglądając stan klap czy nie są pozalewane poprzez stare uszczelki oraz podłogę wewnątrz .

3. Dach - zawsze pytam sprzedającego czy ma drabinę i oglądam dach ( wgniotki, stan uszczelek, ewentualnie stan okien dachowych).

4. Opony - stan opon, max 4 lata, czy są takie same.

5. Zaczep - nie bujcie się prosić o jazdę próbną, zapinam przyczepę ze sprzedającym i jadę na jazdę próbną. Taka jazda pozwoli wam ocenić jak się prowadzi przyczepa, czy najazd i stabilizator działa prawidłowo. Nie bujcie sie sprawdzić czy przyczepa nie wężykuje oraz czy koła się nie grzeją.

6. Przy okazji dopięcia przyczepy do auta sprawdzacie oświetlenie.
7. Namiot lub roleta - nie oszczędzajcie na tym czasu, rozkładajcie i oceniajcie, zdarza się że namiot jest inny niż na zdjęciach, porwany, mocno zużyty, brakuje rurek.

Przechodzimy do środka:

Zona i dzieci wyrażają swoją opinię po oględzinach i zaczynam oglądanie ja w środku. Oczywiście jak rodzinka zauważy coś niepokojącego wcześniej niż ja wejdę do środka to odpuszczamy dalsze oglądanie. Na pierwszy strzał zaczynam od błachostek które pozwolą mi ocenić czy właściciel dbał o przyczepę czy raczej jest brudasem który nie dba o swoje mienie.

8. Zapach po wejściu do przyczepy - rzecz najważniejsza i mówiąca wszystko o suchości przyczepy. Jeśli śmierdzi piwnicą to proszę nie dajcie się nabrać na gatki w stylu " dawno nie byłą otwierana" albo jeśli są jakieś odświeżacze - wychodzimy i odpuszczamy dalsze oglądanie.

9. Stan podłogi - od wejścia sprawdzam czy chodząc po przyczepie nie jest miękka podłoga.

10. Stan materacy, wszelkich obić materiałowych i mebli, czystość lodówki.

11. Przyczepę w środku oglądam od góry, stan sufitu, oraz szczególną uwagę zwracam na sufit przy oknach dachowych, kominku.

12. Meble - czy wszystkie idelanie przystają do ścian, sufitu, podłogi.

13. Szafki górne - otwieram wszystkie i sprawdzam wizualnie jak również rękami poprzez wciskanie, dotykanie wewnątrz czy nie jest miękko. Szczególna uwaga przy szafkach narożnych jak również wzdłuż całej przyczepy.

14. Łóżka - podnosimy wszystkie, wchodzimy do środka i badamy ściany, podłogę, szczególna uwaga na narożniki.

Pamiętajcie że wszelkie połamane, odstające meble świadczą może nie tyle o szczelności przyczepy co o jej ogólnym zużyciu.

Przechodzę do sprawdzenia stanu urządzeń:

Zawsze upewniam się czy sprzedawca ma przedłużacz odpowiedni i butle gazową.

15. Oświetlenie - sprawdzam wszystko co chodzi na prąd stały (oświetlenie, lodówka, bojler ciepłej wody, pompki). Sprawdzamy czy światło działa, lodówka chłodzi a bojler grzeje wodę, przy okazji sprawdzicie szczelność instalacji wodnej. Jeśli chodzi o pompki - to chodzą bez wody musi być słychać że się włączają. Koszt wymiany lodówki (2500 zł), bojler (300-500zł), pompki (50-200zł).

16. Piec - sprawdzamy czy grzeje, nawiew elektryczny czy działa.

17. Lodówka - działa na prąd/gaz/12V

18. Umowa kupna-sprzedaży - BARDZO WAS PROSZĘ wpisujcie prawdziwą kwotę bo ten czynnik wielokrotnie sprawia że po odkryciu co właściwie kupiliście nie zwracacie przyczep sprzedawcom tylko podejmujecie się remontu, który wymaga czasu, środków, miejsca i umiejętności.

Dodam tylko że przyczepa powinna posiadać: koło zapasowe, przewód elektryczny, klucz do podpór, stopień wejściowy

Jeśli o czymś nie pomyślałem albo sam nie wiem i nie sprawdzam to dopiszcie proszę. Mam nadzieję że ten wpis uchroni kogoś przed kupieniem zgniłka.

Czas oglądania i sprawdzania ok 2-3 godziny. Jeśli zajął Wam mniej to albo jesteście "Strusiem pędziwiatrem" albo robiliście to pobieżnie.

Powodzenia!

Edytowane przez roadwarrior23 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi