Skocz do zawartości

Trzecie światło STOP


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

O ile samochody jadące dość daleko z tyłu dostrzegą je, to samochód, jadący "na ogonie" napewno nie zwróci na niego uwagi

:blagac::blagac::ok: no właśnie :ok: a mi chodzi właśnie o auto za mną żeby mi z przyczepy garażu nie zrobił :] bo np 5 z kolei za mną nie bardzo mi zagraża Tak mi się przynajmniej wydaje :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nasz kolega Sowa jak remontował Niewiadówkę to czegoś takiego nie założył ?

Trzeba by poszukać..., chyba nawet jakieś zdjęcia zapuszczał, ale nie jestem pewien...

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie jest swiatlo dla tego na ogonie :blagac: ten na ogonie widzi normalne stopy :blagac:

Tak jak juz pisalem wczesniej. Ten samochod bezposrednio za Toba szybciej zobaczy trzeci stop niz dwa na obrysie, bo ten sie szybciej zaswieci i jest blizej punktu, na który patrzy kierowca.

Dodatkowym, ale drugim plusem trzeciego stopu jest kontrolowanie zagrozen w ruchu przez nastepne samochody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie jest swiatlo dla tego na ogonie :ok: ten na ogonie widzi normalne stopy :blagac:

 

Jule, ja pamiętam jeszcze jak w "Motorze" w latach siedemdziesiątych, czy na początku osiemdziesiątych podawano wyniki badań przeprowadzonych w Ameryce, że właśnie umieszczenie trzeciego stopu na wysokości oczu kierowcy jadącego z tyłu zmniejsza o ileśdziesiąt procent ryzyko najechania z tyłu. Bodajże było to testowane na nowojorskich taksówkach i przyjęło się później na całym świecie.

To, że niektóre dostawczaki mają je umieszczone wyżej, wynika raczej z możliwości sensownej zabudowy, albo z tego, że nie czytali "Motoru" :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja montowalem nisko tak zeby je widzial kierowca za mna. Kolejny patrzy na niego itp. Wasze rozumowanie z tym ze wasz montowany wysoko stop beda widzieli kierowcy np 3 auta dalej jest prawidlowe o ile bedzie za wami jechac osobowka :blagac: Jakis dostawczak czy cos i tak zasloni swiatla.

 

Idea 3 stopu jest taka zeby zobaczyl je kierowca za wami i szybko zareagowal kolejny patrzy na tego za wami i tak sie tworzy lancuszek.

 

Ja zalozylem jak pokazalem na zdjeciu i przynajmniej wiem ze jak mi siadzie zarowka w lampie to i tak diody beda swiecic i nikt w "dupe" mi nie wjedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i tak byc, ale umieszczanie stopu to chyba jest raczej "moda"... bo nie wierze zeby niby pelnowartosciowe badania Amerykanskie, jezeli takie zostaly przyjete jako technicznie logiczne i niepodwazalne ot tak sobie zignorowano, pozwalajac robic swiatlo gdzie sie komu podoba :blagac:

 

jak bedzie mi sie chcialo i bede miala czas, to moze przejrze techniczne opracowania ADAC - bo oni zawsze i na wszystko robia jakies opracowania hihi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czy owak ja myśle że to przydatna rzecz i napewno nie zaszkodzi :ok: a może jak się uda to pomoże Zawsze coś tak bedzie sie dodatkowego zapalać i może skupi to uwage kierowcy za mną

 

Myśle że miejsce już mam ustalone -dolna krawędz okna :] teraz poszukam odpowiedniego ustrojstwa a potem szybki montaż i efekt :blagac:

 

Może coś takiego :blagac: ale czas pokaże do sezonu mam sporo czasu Chce też się zorientować w oryginałach od jakiś nowszych przyczep więc wszystko przede mną :ok: to by mi najbardziej pasowało ale zobaczymy czy sie coś trafi jak nie to pozostanie opcja ze zdjęcia

post-61992-imported-0914df46-c3c0-482f-93f4-3e9867b3c380_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kit, pamiętaj aby lampa którą będziesz kupował miała homologacje (na kloszu lampy jest taka literka E w kółeczku) bo w razie braku to:

1-przy przeglądzie corocznym przyczepy będziesz musiał zdemontować lampe

2-przy kontroli drogowej policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny przyczepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jule, Kit, faktycznie montowane są wysoko... widzicie, niby oglądam tyle aut, a nie widziałem, że tam jest montowane. :niewiem: Ja kojarzyłem transita, renault master - one np mają w tylnych oknach w wersjach osobowych. W dostawczych nie kojarze. Ale lepiej niech będzie ten stop niż ma go nie być :swieca:

 

A co do tego, że wysoki stop ma służyć samochodom, które jadą dalej to chyba to nie tak. Samochód dalszy ma widzieć poprzedzający a nie jakiś 5 przed sobą.

 

Akubit fajnie przytoczył historię powstania 3 światła stopu - też ją czytałem :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11, Michał mnie uczono za dawnych czasów że należy obserwować właśnie samochody poprzedzające.

Instruktor powtarzał patrz przez szybę co robi 3-5 przed tobą i się przygotuj co zrobi pierwszy przed tobą, wcześniej reaguj.

A w praktyce jest tak, trzeci, drugi, pierwszy przed nami rusza a dopiero my szukamy lewarka zmiany biegów, no i mamy już św. czerwone.

Myślę że podobnie jest z hamowaniem, ponieważ nie siedzimy na ogonie i możemy obserwować pojazdy poprzedzające.

Chyba że się mylę bo jeżdżę T4 i siedzę wyżej niż w osobowym.

Mój T4 ma stop w spojlerze na dachu. Większość busów towarowych ma św. pod dachem, a może się mylę.

 

ps. kiedyś milicja, tak milicja kasowała dow. rej. za umieszczanie takich świateł.

i komu to przeszkadzało ? :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ps. kiedyś milicja, tak milicja kasowała dow. rej. za umieszczanie takich świateł.

i komu to przeszkadzało ? :niewiem:

 

Tak to prawda miałem dawno temu FSO 1500 i milicjant zabrał mi dowód rejestracyjny za trzecie światło STOP-u takie były czasy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11, Michał mnie uczono za dawnych czasów że należy obserwować właśnie samochody poprzedzające.

 

 

Nie no, tu oczywiście też masz rację, ale jak ten przed Tobą się zagapi a Ty będziesz patrzył tylko na tamtego "piątego" to gdzie sie zatrzymasz? Oczy trzeba mieś wszędzie. :niewiem:

Wysoko zamieszczony stop napewno też pełni swoją funkcję, ale uważam, że większa jest korzyść jak umieszczony jest na wysokości wzroku kierowcy osobówki (wkońcu tych aut jeździ najwięcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie rozne maja odczucia optyczne... ja mam jak bogus, dla mnie ten jadacy przede mna nie musi miec trzeciego stopu i tak zerkam na normalne stopy i trzecie mnie nie interesuje w jego przypadku... Ale tak jak bogus pisze, jezeli widze w drugim czy trzecim aucie przedemna przez szyby ze cos sie swieci, moja reakcja jest zbilzona do aut jadacych za hamujacym autem a nie z opoznieniem iles tam aut.... a juz jak jedzie w sznureczku jakis bus ktory ma wysoko stop i jest dosc sporo przede mna, to juz ogolnie cud-miod-malina :niewiem: szczegolnie na autostradzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.