Skocz do zawartości

Trzecie światło STOP


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

A propo świateł stop. One nadal nie są obowiązkowe a wg mnie powinny bo ewidentnie pokazują, że ktoś hamuje a natężenie światła nie zlewa się z pozycyjnymi. Jedno auto ma słabsze drugie mocniejsze i tu można się pogubić. Dobrze, że producenci starają się coraz mniej na tym oszczędzać i już nawet najtańsze autka mają to w serii.

Samo posiadanie trzeciego światła stop to dopiero połowa sukcesu, drugą połową moim zdaniem jest kiedy owe światło zainstalowane jest tak aby widzieli jest także inni użytkownicy a nie tylko kierowca jadącego za nami samochodu. Bez sensu jest kiedy światło jest zamontowane tak jak np tu http://moto.allegro.pl/item256017041_shuma_1_5_dohc_pierwszy_wlasciciel.html

 

Nie wiem czy wiesz jaka przyświecała idea pomysłodawcy środkowego światła stop, który powinien być umiejscowiony tak, aby kierowca jadący za Tobą zobaczył je jak najszybciej. Jeśli uważasz, że światło powinno być umieszczone jak najwyżej, to spróbuj zauważyć górne migacze na "ogromnych" autobusach, jadąc za takim w niewielkiej odległości, w korku (10-15 km/h). Jadąc oczy kierowcy skupiają się najczęściej na centralnym punkcie, raczej w środku i niewiele wyżej, lub niżej od wysokości wzroku. Oczywiście, dobrze jest widzieć co dzieje się daleko do przodu, ale jeśli wszyscy będą zachowywać bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego, oraz uważać na sygnały "dawane" przez niego to będzie wszystko dobrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Marcin, przeczytałem 3 razy. Wszystko się zgadza. Migacz podałem tylko jako PRZYKŁAD czegoś co będzie trudno zauważyć z Naszej perspektywy. Jak sam piszesz trzecie światło stopu to tylko połowa sukcesu, oraz podajesz linka do aukcji samochodu, który wg Ciebie ma to źle zrobione (to jest fabrycznie zamontowane). Uważam więc, że nie można założyć tego dodatkowego światła stopu bardzo wysoko. Oczywiście cały czas mówimy o trzecim światle stopu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiscie trzecie swiatlo stopu nie jest dla jadacego odrazu za samochodem hamujacym a bardziej dla tych drugich, trzecich i nastepnych.

Jak widze juz duzo wczesniej ze dwa-trzy samochody przedemna ktos hamuje to moge sie przygotowac wczesniej zanim zobacze swiatla hamowania w aucie przedemna... moge sciagnac noge z gazu itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a musze sie przyjrzec jak to jest faktycznie... ale te dwa auta juz wystarczaja zeby byc przygotowanym jak jakis kierowiec przed ma spozniana reakcje, albo sie zagapi :bzik:

 

ps. drogi nie sa plaskie, sa wzgorki, pagorki a jak jeszcze jedzie bus ktory stop ma duzo wyzej niz osobowy to widac nawet i 10-siec aut przed :)

 

tak sie tylko drocze :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja idąc zawsze pod prąd dyskusji, współczuję Tym co za mną w korku godzinnym stoją po zmierzchu, bo w automacie trzeba trzymać nogę na hamulcu cały czas, a światełko jest dość intensywne i świeci prosto w oczy.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

a musze sie przyjrzec jak to jest faktycznie... ale te dwa auta juz wystarczaja zeby byc przygotowanym jak jakis kierowiec przed ma spozniana reakcje, albo sie zagapi :bzik:

 

ps. drogi nie sa plaskie, sa wzgorki, pagorki a jak jeszcze jedzie bus ktory stop ma duzo wyzej niz osobowy to widac nawet i 10-siec aut przed :bzik:

 

tak sie tylko drocze :bzik:

 

Biorąc pod uwagę zasadę ograniczonego zaufania, to oczywiście staramy się uprzedzać pewne sytuację. Służą do tego wszelkiego rodzaju "luki" : łuki drogi, wzgórki, szyby przednie i tylne przez które można sporo zauważyć, ale zasada montażu jest jedna - tam gdzie najczęściej skupiamy wzrok tam zobaczymy trzecie światło stopu. Abstrahuje oczywiście od opinii typu, że skupiam wzrok na bilbordach z ciekawymi reklamami :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek, MB to jeszcze nic .... nowe Audi-ki maja takie straszne oslepiajace swiatla stopu teraz, ze w nocy na autostradzie jak jedziesz za takim "kierowcem" ktory ma manie naciskania na hamulec co 2 sekundy, to zwariowac mozna :bzik: ze to to TüV dopuscil do ruchu :bzik:

 

że skupiam wzrok na bilbordach z ciekawymi reklamami

 

naprzyklad perfum albo butow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomekk:

Nie wiem czy wiesz jaka przyświecała idea pomysłodawcy środkowego światła stop, który powinien być umiejscowiony tak, aby kierowca jadący za Tobą zobaczył je jak najszybciej.

Trochę to uzupełnię: trzecie światło miało być umieszczane na środku tylnej szyby przy górnej krawędzi okna tak aby jadący za hamujacym samochodem widzieli zapalające się światło stop przez szyby poprzedzających je pojazdów. Nawet ukazująca się czerwona poświata daje uczestnikom drogi sygnał, że ktoś z przodu nacisnął pedał hamulca. Niestety postępująca z czasem dowolność mocowania trzeciego światła wyniosła je daleko poza obszar dla niego przewidziany np na pokrywę bagażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Lepciak niestety nie do końca się z Tobą zgodze, bo ciężką zauważyć trzecie światło stopy z perspektywy vana, poprzez szybę mini vana, w aucie kompaktowym. Właśnie w takiej konfiguracji przeszkadza górna krawędź szyby.

Dalej twierdzę, że jest to światło wg pomysłu przeznaczone dla samochodu za nami jadącego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej twierdzę, że jest to światło wg pomysłu przeznaczone dla samochodu za nami jadącego.

 

oj to mnie nie przekonuje, bo zwazywszy na to ze samochod przed nami jedzie zawsze w jakiejs odleglosci... (no chyba ze siedzimy mu na grzbiecie, ale wteczas zadne swiatlo nie pomoze jak nacisnie na hamulec)... to normalne swiatla stopu mamy na wysokosci wzroku, odleglosc robi swoje optycznie, czyli trzecie swiatlo nie mialoby sensu.

 

Zawsze myslalam i z doswiadczenia wiem tez, ze funkcjonuje to jak Lepciak opisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.