Skocz do zawartości

Własne zasilanie hobby 420


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zeby zycia sobie nie kąplikowac i cieszyc się elektryką zamontowałem panel 130W i do tego aku 100Ah  jest przetwornica 1000/2000W a wszystko to jest wpięte w instalację 220V przyczepy i stwierdziłem ze nic więcej do szczęscia mi w przyczepie nie brakuje.Przyczepa typowa bez zadnych udziwnien i modernizacji.i po tym sezonie mógłbym cos nie cos jeszcze tego prądu sprzedac :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to moje trafo. GregorY czy jest to automat ??? i czy mozna podłączyć aku ???

 

1394177_177308322461039_1601258741_n.jpg

 

1377325_177308512461020_755967948_n.jpg

 

 

 Odkryłes tylko szynę wejście/wyjście niskiego i wysokiego napiecia, ale wydaje mi sie, że raczej ładowania w tym trafo nie masz.

Masz za to wejście na 12V do trafo - więc sytuacja podobna do olo1.

 

Teraz musicie się zastanowić, czy kominujecie wyłączanie ręczne (samochód/aku w budce) czy bawicie się w przekaźniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy będzie kolidowalo jednoczesne zasilanie za aku i samochodu? Może wiecie jak moje trafo zachowa się po podłączeniu 230v oraz 12v z aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie?

Połączone szeregowo dają 24V

 

Łączenie szeregowe akumulatorów owocuje zsumowaniem ich napięć. Aby to uzyskać, należy łączyć kolejno dodatni biegun pierwszego akumulatora z ujemnym – drugiego, dodatni drugiego z ujemnym trzeciego itd. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy łączy się akumulatory dwunastowoltowe z sześciowoltowymi, kwasowe z zasadowymi, żelowe z kwasowymi itd.

Należy jednak pamiętać, że przy szeregowym łączeniu akumulatorów maleje ich maksymalna wydajność prądowa i będzie ona w każdym przypadku równa maksymalnej wydajności najgorszego z nich.

 

Nie wolno łączyć na stale akumulatorów o różnej pojemności, wynikającej nie tylko z ich cech fabrycznych, ale także z czasu i sposobu ich użytkowania. Zawsze akumulator lepszy, nowszy, będzie w pierwszej kolejności „zasilał” akumulator gorszy aż do wyrównania napięć na ich biegunach. Dopiero wówczas będzie możliwy pełen pobór prądu. Jego wielkość będzie zawsze sumą maksymalnych prądów, jakie można uzyskać z każdego z akumulatorów. Z dwóch jednakowych akumulatorów o maksymalnym prądzie obciążenia równym 300 amperów będzie można uzyskać prąd do 600 amperów.

Ale gdy jeden z akumulatorów będzie zasiarczony lub będzie miał gorsze parametry fabryczne, to nawet gdy suma możliwych do uzyskania z nich prądów wyniesie teoretycznie 600 amperów, w praktyce może się okazać, że są one w stanie dostarczyć znacznie mniej, np. tylko 500 amperów. Część wydajności lepszego z nich zostanie zużyta na wyrównanie ich potencjałów. Jest to wielkość nie do przewidzenia.

Edytowane przez roblat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roblat masz rację. Też już dowiedziałem się jak podlaczyc aby bylo 12 lub 24v :) ponawiam pytania odnośnie mjak zachowa się moje trafo po podłączeniu 230v i 12v jednocześnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej zrobić test.

na wejściu 12V w trafo wstaw akumulator. Podłącz 230V i włącz światło. Potem wyłącz 230V a trafo powinno zaskoczyć na zasilanie z aku.

 

p.s. zapomniało się trochę z elektrotechniki..... :( a już na pewno szeregowego połączenia.

Edytowane przez GregorY (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej zrobić test.

na wejściu 12V w trafo wstaw akumulator. Podłącz 230V i włącz światło. Potem wyłącz 230V a trafo powinno zaskoczyć na zasilanie z aku.

 

p.s. zapomniało się trochę z elektrotechniki..... :( a już na pewno szeregowego połączenia.

a jak podłącze 12v i 230v jednoczesnie to nic mi się nie spali ???

 

Powiedzcie mi dlaczego lepsze są żelowe aku od kwasowo ołowianych ??? Moge miec aku Kwasowo ołowiane 40 ah nowe za 70zł wiec różnca duża. Wiem, że mają elektrolit i może się to wylać itp 

Edytowane przez COLLINS18 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypuszczam,żeby coś się spaliło .bo wtedy musiałbyś mieć zawsze w pamięci obowiązek odłączania przyczepy od auta przed wpięciem 230V w obawie,że cos się spali pod maską auta.Musi być jakiś przekażnik.

Aku kwasowe ma zasadniczo dwie główne wady. Wydziela z siebie różne dziwne związki chemiczne niekoniecznie zdrowe dla ludzi oraz to,że zwykły aku kilkukrotnie rozładowany do zera nadaje się z reg. do utylizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypuszczam,żeby coś się spaliło .bo wtedy musiałbyś mieć zawsze w pamięci obowiązek odłączania przyczepy od auta przed wpięciem 230V w obawie,że cos się spali pod maską auta.Musi być jakiś przekażnik.

Aku kwasowe ma zasadniczo dwie główne wady. Wydziela z siebie różne dziwne związki chemiczne niekoniecznie zdrowe dla ludzi oraz to,że zwykły aku kilkukrotnie rozładowany do zera nadaje się z reg. do utylizacji.

 dokładnie.

Żelowe maja jeszcze tą zaletę, że mogą stać (pracować) w dowolnej pozycji - ale! - nie mogą byc ładowane gdy stoją "do góry nogami".

Kolejna zaleta - są hermetyczne.

 

Jezeli chodzi o kwasowe - zauważ, że w budkach akumulatory pakowane sa najczęściej pod łóżko, co przy oparach o których pisał olo1 nie jest rozwiązaniem bezpiecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co do aku zostałem przekonany do żelowego :) Jesli chodzi o 12v z samochodu i z aku cepki to znalazłem rozwiązanie. Mam instalacje 7 pin i  zeby mieć prąd musiałem włączyć swiatło przeciwmgielne, więc podpigąłem pod wtyczkę kabel z aku z bezpiecznikiem ( pin światła pm) no i mam stały prąd w cepce ) jak tylko będę instalował aku odłącze bezpiecznik i problem z głowy ;) 

 

co myslicie o tym prostowniku z lidla ??? Czytałem na forum i mówią, że jest ok. Gosciu montował w łodzi i sprawdza się. 3 lata gwarancji :)

http://www.youtube.com/watch?v=9ZO5_7XKrYE

http://www.lidl.pl/cps/rde/SID-2BC63DAB-3AC47A93/www_lidl_pl/hs.xsl/oferta.htm?action=showDetail&id=2554

 

Sprawdze tylko jak zachowa się trafo gdy podłącze 230v i 12v i biorę się do zakładania instalacji :)

Doradzicie jakiej grubości kable zastosować z aku do kostki 12v w cepce ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Collins - ten prostownik jest popularny ale ma swoje wady.

Mialem taki sam i nie do końca sprawdza się w budce.

1. Nie ma podtrzymania co oznacza, że gdy po blackoucie zostanie przywrócone zostanie zasilanie bedziesz musiał od nowa go ustawić. To wkurzajace gdy musisz o tym pamiętać. (kolejna rzecz, o której musisz pamietać żeby mniec naladowany aku).

2. Sterowanie nim to raptem jeden przycisk, który mniej więcej po roku eksploatacji lubi się zawieszać. W moim przypadku było tak, że czasem odpalał "od pierwszego strzału", a czasami klikałem setki razy i w końcu dałem sobie spokój. To nie jest mechaniczny pstryczek bardziej jak switch - ilość kliknięć odpowiada uruchomieniu odpowiedniego trybu ładowania.

 

Proponowałbym ci ten, o ktorym pisałes napierwszej stronie:

http://allegro.pl/automatyczna-ladowarka-prostownik-blackdecker-i3590905897.html

 jest prosty, bez zbędnej elektroniki przyciskowej i co najwazniejsze - ma podtrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GregorY dzięki i też tak zrobię :) zastanawiam się co do aku 20 ah starczy ??? będę pewnie podpinał laptopa pod 12v i zastranawiam się nad 33ah lub ok 40 ah. W budce mam do oświetlenia 2 listwy led po ok 3m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.