Skocz do zawartości

Wiata do przyczepy


Dpong

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.09.2020 o 15:55, Zulos napisał:

I to jest bardzo słuszna koncepcja. Moja ma 282 cm i większość kamperów nie wejdzie☹️

Zawsze zostaje jedna opcja, gdy się nie da w górę to trzeba w dół  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wszystko fajnie, tylko właśnie w tym roku położyłem sobie świeżutką kostkę:D Z jednej strony (od wjazdu) mogę zwiększyć prześwit o grubość belki (+14 cm), a z drugiej liczyć na krzywiznę zabudowy - powinna na tej odległości nie osiągnąć jeszcze maksymalnej wysokości. Dlatego też alkowa oczywiście odpada, ale tego nigdy nie brałem pod uwagę;) Najpewniej zmieści się niemal każda półintegra - z integrą będzie już trudniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, miikii83 napisał:

Obiecane zdjęcia mojej wiaty:

 

20201004_165024.jpg

20201004_164716.jpg

20201004_164701.jpg

20201004_164741.jpg

Wiata elegancka.

Mam takie pytania odnosnie drugiego zdjecia od góry.

 1) Jakie obciążenia są w stanie przeniesć wkręty którymi skręcone są krokwie dachowe Twojej wiaty?

2) Czy celowo zrobiłeś krokwie w dwóch częsciach ?

3) Jak myślisz która część belki dachowej jest najbardziej obciążona ? Obawiam się ,że dokladnie ta część  w środku , gdzie połączyles krokwie. Wygląda na to, że jak spadnie śnieg (ile waży  m² sniegu o grubosci 20 cm?) to Twoja belka będzie tak mocna jak 3 wkręty do drewna o srednicy chyba 4mm .

Na Twoim miejscu przemyslalbym wzmocnienie tych punktów :) Nie mówie złosliwie a w trosce o fajną przyczepę;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokwie są łączone, bo ta wiata jest w 80% z materiałów z odzysku, praktycznie oprócz blachy trapezowej z większych rzeczy mało co kupiłem.

Tak, masz rację, krokwie są najbardziej obciążone na środku, specem od wiat nie jestem, ale starałem się robić połączenie krokwi w miarę sensownie: z obydwóch boków wzmocnione metrowymi kantowkami o grubości połowy krokwi, wkręty 5mm przechodzących przez wzmocnienie, krokiew i wzmocnienie z drugiej strony, łącznie 12 szt na jedno przedłużenie krokwi. Po za tym (czego nie widać na zdjeciach) nad membraną na krokwiach są przykręcone kontrłaty 8x4, a na to jeszcze łaty 8x4, a na to dopiero blacha trapez. Patrząc na historię opadów śniegu w mojej okolicy to raz na 10-15 lat jak już spadnie te 20cm śniegu mogę się poświęcić i zrzucić z dachu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2020 o 13:48, Grabos napisał:

I Ja się pochwale. Po lekturze tego wątku i innych, moja przyczepa też stoi pod wiatą. Zastało do zrobienia jeszcze ułożenie kostki i montaż płotów drewnianych lamelowych 180x180 miedzy słupami.

10025.jpg

IMG_20200111_140722.jpg

IMG_20200130_113305.jpg

Z tego co wiem, to nie można budować w ten sposób. spadek dachu nie może być na działkę przyległą. widzę, że nie ma tam jeszcze nic, ale jak ktoś zacznie budować, to może czekać cię rozbiórka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dioblik napisał:

Wiata elegancka.

Mam takie pytania odnosnie drugiego zdjecia od góry.

 1) Jakie obciążenia są w stanie przeniesć wkręty którymi skręcone są krokwie dachowe Twojej wiaty?

2) Czy celowo zrobiłeś krokwie w dwóch częsciach ?

3) Jak myślisz która część belki dachowej jest najbardziej obciążona ? Obawiam się ,że dokladnie ta część  w środku , gdzie połączyles krokwie. Wygląda na to, że jak spadnie śnieg (ile waży  m² sniegu o grubosci 20 cm?) to Twoja belka będzie tak mocna jak 3 wkręty do drewna o srednicy chyba 4mm .

Na Twoim miejscu przemyslalbym wzmocnienie tych punktów :) Nie mówie złosliwie a w trosce o fajną przyczepę;)

 

To samo mógłbym napisać :)

Godzinę temu, miikii83 napisał:

na krokwiach są przykręcone kontrłaty 8x4, a na to jeszcze łaty 8x4

nie rozumiem tych przekrojów 8x4 ???

 

Domyślam, się, że krokwi nie wymienisz ;)

W takim razie w nawiązaniu do pkt 1) kolegi @Dioblik proponuję uzupełnić ilość wkrętów. Daj sporo ale mniejszej średnicy. 

Ale skoro i tak już łączysz stal z drewnem w konstrukcji:

Można zrobić jeszcze solidniej i zamiast deski z jednej strony możesz dać kątownik/ceownik stalowy po całej długości krokwi .

Jeszcze prościej będzie dołożyć np. na środku i skrajnie, równolegle do krokwi 3 profile stalowe (np. dwuteownik) o wysokości krokwi co zdecydowanie podniesie nośność całego dachu.

 

Wiata ładna, fajny zapas wysokości i ładnie się komponuje na działce. A przyczepa miodzio - co to za model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacekzoo napisał:

Taka jak moja ? 560mdk

też chetau? czy układ ten sam a firma inna? Wiata ładna, schludna, na tym się nie znam ale jak kolega wspomniał może warto wzmocnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.