Skocz do zawartości

Wiata do przyczepy


Dpong

Rekomendowane odpowiedzi

Na zdjęciu widać jednego cieślę / dekarza, to TY ? Sam ją robiłeś, czy ktoś Ci dorywczo pomagał np przy  dźwiganiu do góry poszczególnych elementów ? Nawet pasek żóły dałeś na kostce, żeby na pobocze nie wjechać :yay: SUPER :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No to i ja się pochwale wiatą którą kilka dni zakończyłem budować

 

Bardzo ładna wiata. Również jestem ciekaw jako koszt wyszedł, jeśli to nie tajemnica. Sam zastanawiam się nad kolejną wiatą i chętnie porównam do swoich szacunków.

 

 

Wykonałem i zrealizowałem prosty patent na pokonanie problemu luzu między poprzecznymi belkami 10X5cm podtrzymującymi dach garażu i dachem przyczepy. Dokładniej najwyższymi elementami przyczepy. Przed zmianami miałem TYLKO ~5cm luzu=prześwitu, po zmianach mam 17cm.

Patent mogę sprzedać tylko ciekawskim i dociekliwym.

 

Przyznam, że zainteresowałeś mnie sposobem zwiększenia luzu nad dachem przyczepy. Z geometrii wynika, że albo trzeba podwyższyć dach, albo obniżyć przyczepę. Stawiam na to drugie. Czy dobrze zgaduję? Zdjąłeś koła z przyczepy i wciągasz ją na jakichś wóżeczkach? Ciekaw jestem bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że zainteresowałeś mnie sposobem zwiększenia luzu nad dachem przyczepy. Z geometrii wynika, że albo trzeba podwyższyć dach, albo obniżyć przyczepę. Stawiam na to drugie. Czy dobrze zgaduję? Zdjąłeś koła z przyczepy i wciągasz ją na jakichś wóżeczkach? Ciekaw jestem bardzo.

@inhalt

Przyznam, że zainteresowałeś mnie sposobem zwiększenia luzu nad dachem przyczepy.  < zuch

Z geometrii wynika, że albo trzeba podwyższyć dach,

albo obniżyć przyczepę. Stawiam na to drugie.  < dobrze postawiłeś

Podwyższenie dachu to kosztowna przeróbka, choć możliwa.

Czy dobrze zgaduję? Zdjąłeś koła z przyczepy i wciągasz ją na jakichś wóżeczkach?  <  za leniwy jestem

Ciekaw jestem bardzo.

 

Wykorzystałem znajomość geometrii wykreślnej, za moich czasów semestr III i IV

Klin najazdowy < zerknij

Przykładowy obrazek wyjaśnia wszystko, ponieważ widoczne są oba koła.

Po skosie tego klina (przeciwprostokątna) koła wjeżdżają "na górę".

 

W moim patencie koło przy dyszlu (manewrowe) cały czas toczy się po poziomie [ 0 ] zero.

Natomiast oba koła mojej przyczepy zjeżdżają po obu "klinach" (przeciwprostokątna) "na dół".

Podłogę w garażu mam wykonaną z płyt chodnikowych poziom zero.

Na drodze/trasie obu kół wtaczanej przyczepy  w garażu wykonałem zagłębienia (o szerokości ~50cm) w kształcie klina odwróconego = spadek. 'Wirtualne przeciwprostokątne' spadki=skosy wyłożyłem  płytami chodnikowymi.

Na końcu pod kołami przyczepy obie płyty chodnikowe leżą poziomo.

W ten sposób uzyskałem dodatkowe brakujące 12cm.

Innymi słowy wtaczana przyczepa do garażu "zapada się"/obniża się  co raz niżej i na końcu oba koła przyczepy w stosunku do podłogi garażu są na poziomie  - (minus) 12cm.

 

Na załączonym zdjęciu widać  marnie ale widać wykonane  zagłębienia pod kołem lewym i prawym przyczepy w podłodze garażu. Oglądajdaj od lewej do prawej strony.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wjechać ręcznie to się da (z górki), ale żeby wyjechać to chyba tylko holownik (pod górkę) ? Z tego co widzę, to przyczepa stoi na kołach. Podpór na zimę nie używasz ? Jak tak kilka miesięcy będzie stała pochylona do konstrukcja cepki nie zdeformuje się ?

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to już widzę. Sprytnie i tanio.

Co prawda identyczny efekt można by uzyskać obniżając całą posadzkę, ale wiadomo, że roboty z tym wiele i koszty są. A same "linie wjazdu" obniżyć to juz nie sztuka. Podoba mi się - w razie niedoborów miejsca nad głową.

W sumie to gdyby akurat tak się złożyło, że braknie nieco luzu np. na kampera, który jest zwykle wyższy od przyczepy, to można tak obniżyć wjazd i z 15 cm zyskać. Więcej to trudno, ale jak ktoś się uprze to wybierze podłogę pod autem i na pół metra.

W sumie interesujące rozwiązanie i proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wjechać ręcznie to się da (z górki), ale żeby wyjechać to chyba tylko holownik (pod górkę) ? Z tego co widzę, to przyczepa stoi na kołach. Podpór na zimę nie używasz ? Jak tak kilka miesięcy będzie stała pochylona do konstrukcja cepki nie zdeformuje się ?

Z górki i pod górkę foto 1 + 2

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu łódka stoi pod gołym niebem ? :hmm:

 Miejsce łódki jest w garażu, lecz w tym roku w garażu znajdzie się tylko silnik, ponieważ musze zrobić nową bramę i przęsła płotu na co będę potrzebuje sporo miejsca

 

Michał, czy mógłbyś oszacować koszty tej wiaty? Wygląda super! 

 

My chcemy podobną w przyszłym roku postawic na działce. Nie wiem tylko z jakiego rzędu kwotą musimy się liczyć za taką konstrukcję...

Blachodachówka, membrana, rynny, wkręty, blacha (opierzenia sam robiłem) 2000 zł

Kotwy, łączniki 200 zł

Podbitka/boazeria 600 zł

Gwoździe, śruby, wkręty, nakrętki, w większości już miałem ???

Impregnat latem kupiłem w większej ilości do altany huśtawki i innych

rzeczy w ogrodzie więc koszt mi nieznany ???

Drewno na konstrukcje, łaty i kontrłaty również jest mi nieznany ponieważ

jest to drewno które było wykorzystywane do transportu oraz zbieranina po budowach

 

Na zdjęciu widać jednego cieślę / dekarza, to TY ? Sam ją robiłeś, czy ktoś Ci dorywczo pomagał np przy  dźwiganiu do góry poszczególnych elementów ? Nawet pasek żóły dałeś na kostce, żeby na pobocze nie wjechać :yay: SUPER :]

Tak to ja, ni cieśla, ni dekarz. Przy budowie żonka mi pomogła, wystarczyło że mi kawkę przyniosła i po prostu była a robota całkiem inaczej szła. Największym problemem było samemu blachodachówkę położyć tak aby jej nie porysować, przy reszcie świetnie się spisały ściski stolarskie i stalowe nerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal1614 -  bardzo fajna wiata i widać, że precyzyjnie wykonana :). Ciekawi mnie czy zostawiłeś sobie trochę wysokości dla kampera ewentualnego?? :)

 

ja mam wiatę bardzo podobną, może szerszą odrobinę z prześwitem ok 3m wysokości i na razie celowo nie robię podłogi, bo jakby się jakiś kamper przypadkiem zabłądził na placu to musiałbym najpierw pewnie ze 30cm dla bezpieczeństwa wybrać :).

 

aktualnie u mnie pod wiatą jest dawny trawnik utwardzony przyczepą - mover :yes: :yes: :yes:  :yay: :yay:  i pokryty agrotkaniną rolniczą - przytwierdzoną ok 70 spinkami do gruntu. Generalnie bardzo tani i praktyczny pomysł na suche podłoże pod przyczepą - w ramach modernizacji i napraw można wygodnie wchodzić pod cepę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michal1614, maarec & Tweety

 

Moje koszty dobudowy skosu (pod ~0,5m przyczepy + dyszel 1,2m + luz 0,2m)

do istniejącego garażu wykonanego wcześniej.
Belki drewniane: razem wydałem 190zł
10X10cm cena 1m/b = 7,40zł
10 X 5cm cena 1m/b = 3,70zł
ocynkowana blacha trapezowa wraz z cięciem 392zł. na 3 ściany boczne
Dach skosu wykonałem wykorzystując tylną ścianę istniejącego garażu...

... tylko tył podniosłem na odpowiednią wysokość.

Pozdrawiam,
PS
Ponieważ wcześniej miałem wiatę na przyczepę z dachem płaskim.
Na zimę wszystkie  ściany boczne wykładałem/owijałem na całej wysokości

wspomnianą przez kolegę [maarec] agrotkaniną < zapraszam

Agrotkanina doskonale chroni przyczepę przed deszczem i śniegiem.

Polecam sprawdzony patent.

 

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cepka na zimę od góry zabezpieczona. Podpowiedzcie, czy warto na ziemię pod przyczepą kłaść taką tkaną, sztuczną agrotkaninę ? Cepka stoi na trawiastej działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezwzględnie warto!

 

moja pierwszą zimę przestała na skoszonej / rozjechanej trawie - jak zawiało śniegiem pod spód to leżał długo. Trawa i chwasty trzymają długo wilgoć i nie jest to do końca zdrowe dla przyczepy. Jasne, że jak nie położysz tej tkaniny to nic nie będzie. Ja położyłem - wydałem na to kilkadziesiąt złotych i mam tam teraz sucho, śnieg jak nawieje to zaraz rozwiewa bo nie ma się czego trzymać.

 

od razu kupując kup plastikowe gwoździe - nie odfrunie to wszystko na wietrze

 

kolki-do-agrowloknin-tkanin-ogrodniczych

 

nawet w środku zimy nie ryzykując totalnego zamoczenia ubrań - możesz się tam śmiało kłaść sprawdzić co Ci tam pod przyczepą akurat potrzeba zmodernizować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast plastikowych gwoździ wykorzystam ocynkowane szpilki od przedsionka, tylko obawiam się, że na wiosnę jak odjadę cepką będę miał kawał żółtej, zdziczałej trawy. Zanim się to zregeneruje to trochę potrwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to masz pokrowiec na przyczepę czy wiatę? bo jak wiatę to pod nią itak trawa umrze.

 

a jak zakryjesz ją na całą zimę agrotkaniną to będziesz miał pod spodem czarną glebę z resztką trawy / chwastów a nie żółte plamy.

 

jak masz pokrowiec to nie dawaj nic pod przyczepę, a na wiosnę przestaw ją w kolejne miejsce, niech się trawa regeneruje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek. Cepkę mam pod plandeką w fotmie tropiku od namiotu. Plandeka jest na drewnianym stelażu na dachu cepki i schodzi na dół po skosie (jak wspomniany tropik namiotu) około 70,0 cm w dół. Oczka plandeki za pomocą odciągów zaczepione są o śledzie w ziemi. Nie mam teraz zdjęć tej konstrukcji, ale chyba zrozumiałeś. Więc dawać tą tkaninę, czy nie ? Konstrukcja przypomina raczej prowizoryczną elastyczną wiatę, niż typowy pokrowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.