Skocz do zawartości

Wiata do przyczepy


Dpong

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna robota. Jak łączy się ze sobą te elementy drewniane, szczególnie te usztywniające konstrukcję. Tylko gwoździe czy jakoś machina się drewno, żeby się klinowały ze sobą ?

 

Można bawić się w stolarstwo (a właściwie w cieślę), ale szybciej i łatwiej będzie zastosować łączniki ciesielskie. Ściągnąłem po prostu z google kilka przykładowych złączy :-) https://www.google.pl/search?q=%C5%82%C4%85czniki+ciesielskie&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eS1kUpjbDsGEtAaVmYDwAg&sqi=2&ved=0CFEQsAQ&biw=1607&bih=648

 Po prostu trzeba przejść się do marketu i dobrać co Ci potrzebne w oparciu o przyjętą konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Porządnie połączona  czyt. "Fachowo" nie potrzebuje żadnych "łączników ciesielskich", tak było od wieków. Teraz tzn. od powiedzmy 20 lat wymyślono takie "wynalazki" ale są one tak naprawdę półśrodkiem. Obserwuję ,że nawet w konstrukcjach domowych dachów są stosowane przez "Pseudo cieśli". Na moje oko umówmy się ,że " fachowe", mogą one nadawać się do takich wiat o jakich tu piszemy ale tzw. "sztywności konstrukcji" nie zapewnią :skromny: .

Chociaż przyznam ,że dla majsterkowicza , który taką wiatę samodzielnie sobie wybuduje, przy pomocy takich "łączników" ,satysfakcja wielka :ok: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To i Ja się pochwale wiatką

Konstruktorem za dobrym nie jestem , ale stoi ( wiata oczywiście )

Koszt około 1700 zł.

Tez ładna ta wiata i tanio Cie wyszła.Nie mam co mysleć o wiacie,poniewaz najpierw to musiałbym kupic działkę,a to sie chyba mija z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja budując wiatę, a właściwie zadaszenie nad tarasem korzystałem z prostej instrukcji, którą można ściągnąć ze strony producenta gotowych wiat sprzedawanych w marketach budowlanych.  Jest w niej wykaz wszystkich części i elementów z którym pojechałem do tartaku i zamówiłem co trzeba. W trakcie montażu lekko ją modyfikowałem, bo mój taras jest trochę mniejszy niż ta wiata. Pokrycie też mam inne, gdyż zależało mi na tym aby było demontowane i zastosowałem plandekę, którą zamówiłem w firmie wykonującej takie usługi.  Koszt drewna to coś około 350, plandeka 200 (po znajomości :) ), jakieś kątowniki, wkręty itp. miałem albo dokupiłem za jakieś grosze.  Koszt gotowej w markecie około 1100 - 1200 zł.

 

68000-A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się twoja wiata. Napisz jak będzie z wytrzymałością po intensywnych opadach śniegu. To przecież będzie duże obciążenie na dachu.

Od dłuższego czasu przymierzam się do budowy wiaty i podobnie jak u ciebie wychodzi płaski dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na własne potrzeby zbudowałem dopiero 3 wiaty, w tym jedną dwa razy (to znaczy raz zbudowałem, a potem rozbudowywałem). Z moich doświadczeń wynika, że albo dach powinien być wyraźnie spadzisty, żeby śnieg sam się zsuwał, albo w ostateczności dach może być płaski, ale wtedy trzeba mocno przewymiarować elementy konstrukcyjne. Ja bym się nie zdecydował na belki dachowe o wysokości np. 10 cm na płaskim dachu, a takie wydaje mi się, że są stosowane w tanich wiatach z marketu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja bym się nie zdecydował na belki dachowe o wysokości np. 10 cm na płaskim dachu, a takie wydaje mi się, że są stosowane w tanich wiatach z marketu.

Popieram. :>

 

Bo później jest (oby nie było) tak,że co tanie to drogo na koniec kosztuje i do  :kosz:  i wiatka i budka.

Edytowane przez maciek76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się twoja wiata. Napisz jak będzie z wytrzymałością po intensywnych opadach śniegu. To przecież będzie duże obciążenie na dachu.

Od dłuższego czasu przymierzam się do budowy wiaty i podobnie jak u ciebie wychodzi płaski dach.

To nie jest fotka mojej wiaty tylko fotka poglądowa ze strony producenta :) . Wiata u mnie mam demontowalne pokrycie z plandeki, bo teoretycznie miałem je na zimę ściągać ale jak wiadomo czasu ciągle mało więc wiata z plandeką przeżyła zimę i na szczęście bez żadnego uszczerbku. 

 

 

Na własne potrzeby zbudowałem dopiero 3 wiaty, w tym jedną dwa razy (to znaczy raz zbudowałem, a potem rozbudowywałem). Z moich doświadczeń wynika, że albo dach powinien być wyraźnie spadzisty, żeby śnieg sam się zsuwał, albo w ostateczności dach może być płaski, ale wtedy trzeba mocno przewymiarować elementy konstrukcyjne. Ja bym się nie zdecydował na belki dachowe o wysokości np. 10 cm na płaskim dachu, a takie wydaje mi się, że są stosowane w tanich wiatach z marketu.

Belki dachowe mają 3x12cm i spokojnie dają radę. U mnie z racji tego, że projekt został dostosowany do warunków zastanych i wiata została skrócona z 5m do 4,10m to te oryginalnie przewidziane 9 belek trochę się zagęściło. Myślę, że jeżeli ktoś zachowa oryginalne wymiary to można domówić i dołożyć ze 3-4-5 jak kto uważa belki i będzie zdecydowanie pewne.  Dodam jeszcze, że u mnie wiata stoi przy ścianie więc to też nadaje jej większej sztywności. Jeżeli bym ją robił wolno stojącą to dodałbym zastrzały na krótszy boku, bo moim zdaniem ktoś o nich zapomniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na własne potrzeby zbudowałem dopiero 3 wiaty, w tym jedną dwa razy (to znaczy raz zbudowałem, a potem rozbudowywałem). Z moich doświadczeń wynika, że albo dach powinien być wyraźnie spadzisty, żeby śnieg sam się zsuwał, albo w ostateczności dach może być płaski, ale wtedy trzeba mocno przewymiarować elementy konstrukcyjne. Ja bym się nie zdecydował na belki dachowe o wysokości np. 10 cm na płaskim dachu, a takie wydaje mi się, że są stosowane w tanich wiatach z marketu.

@inhalt

Ja również wczesniej przechowywałem przyczepy pod wiatą. 16 lat temu postawiłem taki prosty blaszak wzmocniony wewnątrz po rogach drewnianymi pionowymi belkami 10X10cm.

Dach wzmocniłem belkami poprzecznymi 10X5cm co 70cm

Były zimy że na dachu miałem warstwę śniegu ~30cm, pomimo to mój płaski dach wytrzymał obciążenia.

 

Po zmianie przyczepy na dłuższą i wyższą  musiałem wydłużyć garaż, po przebudowie tak wyglądał.

(foto 2 i 3)

 

Pod tym skosem wewnątrz mam tylko ~0,5m przyczepy + dyszel (foto3 i 4)

 

Wykonałem i zrealizowałem prosty patent na pokonanie problemu luzu między poprzecznymi belkami 10X5cm podtrzymującymi dach garażu i dachem przyczepy. Dokładniej najwyższymi elementami przyczepy. Przed zmianami miałem TYLKO ~5cm luzu=prześwitu, po zmianach mam 17cm.

Patent mogę sprzedać tylko ciekawskim i dociekliwym.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, jak bym drugi raz budował to zrobiłbym mniejszy spad, konstrukcje zrobiłem w garażu, jak to do pionu postawiłem to się trochę zdziwiłem, ale już mi się nie chciało przerabiać i tak zostawiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał lepiej jak spad jest większy,niż za mały.Przynajmniej masz spokój,ze ci się nie zawali bo śnieg spadnie sam lub mu pomożesz na spokojnie z dołu na stojąco.

Bardzo ładna wiata ,ładnie wyłożone kostka brukową ,dachówka konkretna :]

Tylko czemu łódka stoi pod gołym niebem ? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, czy mógłbyś oszacować koszty tej wiaty? Wygląda super! 

 

My chcemy podobną w przyszłym roku postawic na działce. Nie wiem tylko z jakiego rzędu kwotą musimy się liczyć za taką konstrukcję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.