Skocz do zawartości

Wiata do przyczepy


Dpong

Rekomendowane odpowiedzi

Dogadałem się z sąsiadem i mogę u niego trzymać przyczepkę, ale w zamian zbuduję wiatę na jego auto. Mam pytanko może się orientujecie w przepisach budowlanych.

Wiata byłaby dołączona do domu i miałaby 12x3 m, a więc 36m2, podobno bez zezwolenia można zbudować tylko 25 m2, ale na terenach wiejskich, a na takich mieszkam jest inaczej, może ktoś coś na ten temat wiecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ćwiczyłem to u siebie. W mieście 25m2 .poza miastem 35m2. Obiekty nietrwale związane z gruntem. Ja zrobiłem wylewke betonową 6.5m/5m i na niej postawiłem garaż o konstrukcji drewnianej przykryty dachem z blachy.zamontowane mam drzwi i brame garażową.podłoga w płytkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiata może mieć tylko 25 m2 jeżeli ma być zgodna z prawem budowlanym i bez pozwolenia na budowę. Największym problemem jest to, że jak piszesz wiata ma przylegać do istniejącego budynku. Większość urzędników zapis w ustawie

 

"1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

[...]

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekra-czać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki [...]"

 

interpretuje tak, że słowo wolno stojących tyczy się wszystkich obiektów wymienionych w tym punkcie. Wyjścia z tej sytuacji są dwa. Wystarczy, że oświadczysz, iż wiata będzie stała 1 cm od budynku i nie będzie z nim trwale związana i już automatycznie staje się wolno stojąca albo powołasz się na np ten wyrok sądu VII SA/Wa 635/06  i może urzędnikom rura zmięknie. Ja u siebie przerobiłem pierwsze wyjście i nikt tego nie sprawdził.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii przepisów jest tak jak o tym mowa w powyższych postach,wszystko masz dokładnie opisane. Ja osobiscie odradzam wiatę z tego względu,że u nas w Polsce mamy w większości przypadkóę zimę oraz mróz- wiata przed nim nie chroni,przez co blachy oraz inne elementy szybko się zużywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja osobiscie odradzam wiatę z tego względu,że u nas w Polsce mamy w większości przypadkóę zimę oraz mróz- wiata przed nim nie chroni,przez co blachy oraz inne elementy szybko się zużywają.

 

Ale jest przewiewna, a to ma znaczenie. A jeżeli nie wiata, to co? Garaż ma budować??  Wiata to i tak wypas. Nie leje, śnieg nie leży....

Ja poczułem ogromną różnice w komforcie przechowywania po wybudowaniu wiaty. :ok:

 

Buduj, buduj - będziesz zadowolony. I sąsiad też :):ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zgody urzędników można aktualnie budować:

  • parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m²i rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m, jeżeli zostaną one wykorzystane do produkcji rolnej lub stanowią uzupełnienie istniejącej zabudowy siedliskowej;
  • wolnostojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 25 m² niesłużące produkcji rolnej oraz wiaty, altany, przydomowe oranżerie lub ogrody zimowe z tym samym ograniczeniem powierzchniowym. Dodatkowym warunkiem ograniczającym powstawanie powyższych obiektów jest zastrzeżenie, że na każde 500 m² działki – nie może przypadać ich więcej niż dwa. 
  • altany i budynki gospodarcze w rodzinnych ogródkach działkowych. Ich powierzchnia zabudowy w mieście nie może przekraczać 25 m², zaś poza granicami miast 35 m². Wysokość obiektów nie powinna przekraczać 5 m w przypadku dachu stromego oraz - 4 m – przy dachu płaskim;
  • przydomowe indywidualne oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7, 50 m³/dobę;
  • przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 m²; 
  • pochylnie służące osobom niepełnosprawnym;
  • instalacje zbiornikowe na gaz płynny przeznaczone do zasilania instalacji gazowych
    w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Zbiornik powinien być pojedynczy i mieć pojemność nie większą niż 7 m³;
  • przyłącza elektroenergetyczne, gazowe, cieplne, kanalizacyjne, wodociągowe
    i telekomunikacyjne;
  • ogrodzenie posesji;
  • elementy małej architektury ogrodowej, takie jak: wodotrysk, altana, posąg, huśtawka, ławka, itp.
  • obiekty położone na terenie budowy i przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Najlepiej jak zapytasz u siebie w Starostwie. Ja postawiłem garaż blaszany na wylewce betonowej

tylko na zgłoszenie i nie było żadnych problemów. Zgłosiłem w podatkowym, naliczyli podatek roczny i wszyscy sa zadowoleni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście doradzam wiatę. Właśnie ze względu na to, że mamy w Polsce zimę i mróz. I, choć wiata przed nimi nie chroni, to każdy kto wiatę posiada, niekoniecznie nawet na przyczepę, to potwierdzi, ze sama wiata wystarczy już po to, żeby nie skrobać np. szyb. Po prostu pod zadaszeniem jest nieco mniejsza wilgotność. Woda nie stoi, śnieg jest odprowadzany, a wokół przyczepy jest ruch powietrza, który ją doskonale chłodzi. Natomiast co do zużywania się blachy od tego, że stoi na mrozie - to ciekawa koncepcja. Chciałbym poznać źródło takich dywagacji o zwiększonym zużywaniu blach pod wiatą. To ciekawa teoria. Moim zdaniem blachy jedynie mogą się mniej "zużywać" wyłącznie w garażu. Jeśli ktoś ma możliwość postawienia garażu - to oczywiście, nie ma o czym dyskutować. Ale tutaj poruszamy temat wiaty, bo na garaż nie ma szans. Czy wobec tego przyczepa stojąca bez zadaszenia, a może pod plandeką, ma blachy mniej "zużyte"? Prosta osłona przed wiatrem, jaką jest wiata, jest już ograniczeniem zużycia blachy. A jeśli na blachę położymy plandekę, to niech mi ktoś udowodni, że ta plandeka spowoduje mniejsze "zużycie" blachy, niż swobodny, grawitacyjny ruch powietrza wokół przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wiata to bardzo dobre rozwiązanie na sezon zimowy jak i pozostałe pory roku.Zimą śnieg nie zalega na dachu przez co podczas roztopów nie obciąża dachu,nie ma tam również wilgoci,natomiast w czasie pozostałych pór roku przyczepa jest zabezpieczona przed deszczami -więc wilgoć jej nie zagraża,dodatkowo cyrkulacja powietrza doskonale wpływa na wietrzenie zarówno wewnątrz przyczepy (możemy sobie bowiem pozwolić na większe uchylenie okien dachowych oraz bocznych okien co ma bezpośredni wpływ na wymianę powietrza wewnątrz przyczepy-dodatkowo na wiosnę gdy pierwszy raz przed sezonem otwieramy drzwi nie ma żadnych niepowołanych zapachów).

Tak,że wiata to już luksus dla przyczepy---bo na garaż dla niej to mogą sobie pozwolić tylko nieliczni z posiadaczy przyczep.

I czy, przystawiona do domu ,czy wolno stojąca to jeśli są możliwości finansowe i terenowe to nie należy się zastanawiać- tylko budować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Olać prawo budowlane (jeśli się tylko nie ma upierdliwych sąsiadów) i budować taką wiatę, jaka pasuje do przyczepy plus lekki zapas, a nie taką, na jaką pozwalają przepisy. Bez zgłoszenia sąsiadów nikt tego nei kontroluje.

2) Popatrzeć na oferty firm sprzedajacych dachy z gotowych elementów jak robią kratownicę swoich przęseł drewnianych.

3) Zmniejszyć te przęsła i mocno uprościć, ale zachować ogólne zasady rozmieszczania elementów wytrzymałościowych.

4) Zamówić drewno (nie gotowe kratownice - miało być tanio).

5) Wyłożyć kostką brukową prostokąt pod wiatę, betonując na rogach 4 metalowe kotwy pod solidne słupki drewniane.

6) Postawić 4 słupki i spiąć je wzdłuż porządnymi belkami (przewymiarowanymi nieco dla spokoju głowy w trakcie opadów śniegu).

7) Na trawniku podocinać i poskładać kilka kratownic dachowych i gotowe wciągnąć na dach oraz zamocować.

8) Kratownice spiąć wzdłuż łatami drewnianymi.

9) Obić dach onduliną lub innym podobnym pokryciem.

10) Ewentualnie zamontować rynny i rury spustowe (plastikowe).

11) Wjechać przyczepą, cyknąć fotki i pochwalić się na forum jak wyszło.

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witus ja widzę to tak moja wiata ma mieć 11 metrów długości i 2,8 m szerokości. Z jednej strony po dłuższym boku przymocuję Belkę 10x10 do ściany ( na ścianie na wysokości ok 3 metrów mam uskok co ułatwi mi później wykonanie opierzenia do dachu wiatki). Z drugiej strony dłuższego boku postawię w pionie 5 belek 10x10 w ziemi wykopię pod pierwszą i ostatnią belką sporą dziurę i zaleje ubełtanym w taczce betonem. Jak beton się zciągnie to na całej dł przymocuję belkę 12x6 jako podwalinę do belek pionowych, ułatwi mi to złapanie poziomu w dalszej części. Na tej podwalinie ustawię w pionie belki co 2m i na nie położę Belkę 10x10 na całej długości 11m wszystko poskręcam wzmacnianymi kątownikami. Belki pionowe będą wysokie na ok 2,5 m. Potem zastosuję belki 10x5 będą one położone na belce przymocowanej do ściany i na belce łączącej pięć belek pionowych. Belki te położę na wysokość a więc wymiar 10 będzie w pionie. Częstotliwość położenia tych belek zależy od tego co położysz na dach ja chciałem blachę trapezową ale będzie blachodachówka bo za tą samą kasę można u mnie kupić u mnie będą te belki co ok 60 cm i będą miały dł 3 m tak aby wystawały za obrys wiaty. Oczywiście belki te trzeba pozacinać, ale kąt zacięcia ustalę jak stanie konstrukcja i na żywca będę zacinał. Wzdłuż wiaty belki połączę co 1 m belką. Nie wiem czy będą potrzebne zastrzały do belek pionowych zobaczę w czasie produkcji. Tak z grubsza to widzę u mnie belka 10x10 to 11zł za 1 m bieżący a 5x10 to 5,80 za metr a blachodachówka 25 zł za 1m*2 i od razu zamówię takie trzy metrowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 m, to już masz wiatę olbrzymią. Ja mam wiatę 6 m. Belki pionowe stoją co 120 cm. Taką odległość sobie wybrałem, bo przyjąłem, że wiata będzie miała ścianę boczną. A ściana boczna z płyty OSB o wymiarach 120/250. Czy ją postawię pionowo, czy poziomo - zawsze złapię. Belki były (o ile dobrze pamiętam) chyba 10-tki. Na wysokość po niższej stronie o kilkanaście cm wyżej od max przyczepy. Wtedy mogę sobie pozwolić na spokojny ukos. Wszystkie belki pionowe kotwione do betonowych wlewek. Kotwy są do kupienia w dowolny, budowlanym - dopasowujesz kotwę do%2

 

??? A tu poobcinało??? Spróbuję odtworzyć

 

dopasowujesz kotwę do belki pionowej, którą ma trzymać. Wlewkę do ziemi zakopuję mniej więcej na 0,5 m. W budynkach trwałych powinien to być minimum 1 m, ale wiata pozostaje elastyczna, ruchy gruntu jej nie rozwalą. W ziemię włożyłem rulon z papy podkładowej, do którego wlałem betony. W beton osadziłem kotwy i tyle. Na belkach pionowych położyłem belkę poziomą - ta była chyba 8x15 i postawiłem ją na węższym boku - mam zwiększoną wytrzymałość na złamanie. Obie boczne ściany w ten sposób i tylna. Przodu nie robiłem. Na tych belkach teraz kładziesz krokwie wzdłuż kierunku spadu dachu. U mnie kierunek spadu jest w poprzek wiaty, więc nic pośredniego nie było potrzebne :) Te krokwie powinny być gęściej - tak z 60 cm między nimi powinno być. Na krokwiach kładziesz łaty - w poprzek krokwi. Te mogą być cienkie 3x3 cm, ale dość gęsto. One będą trzymać pokrycie dachowe - u mnie blacha. Ja mam je rozmieszczone co 50 cm. W ten sposób powstała kratownica. Na brzegach powinny być oblachowania, bo inaczej woda podcieka i moczy brzegowe listwy - łaty. Na wyższej stronie kładziesz blachę na dachu i kapinos w dół - po niższej stronie podkładasz pod blachę i kapinos w dół. To tyle.

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.