Skocz do zawartości

Padł bojler....


roblat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Niestety dzisiaj najpewniej padła mi w bojlerze (10l B1)  elektronika - po włączeniu nie świeci się zielona dioda na pilocie sterowania.

 

slide_WP_20130414_011.jpg

 

slide_WP_20130413_015.jpg.

 

Sprawdziłem miernikiem i na płycie głównej jest zasilanie,  bezpiecznik również OK.

 

Kłopot się zaczął w momencie w którym wyjąłem czujnik temperatury.

Szukałem przecieku i okazało się, że sączyło się z miejsca w które jest wsunięty w/w czujnik.

 

Macie jakiś pomyśl co dalej?

Poza wymianą bojlera na nowy rzecz jasna :]

Edytowane przez rlatala (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradziłeś sobie? Ja mam ten sam problem. 

 

Tak , Robert sobie poradził . U Ciebie niekoniecznie może być to samo .

W jego płytce był tzw zimny lut na nogach mocujących bezpiecznik .

Takie badziewie a skutecznie podniosło mu ciśnienie , oczywiście to ludzkie :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika jak nie "widzi" czujnika (jest to rezystancja od 100k w dół, nawet do 20ohm) nie dopuści do niekontrolowanego działania bojlera.

Wstaw zamiast czujnika rezystor np 1k ohm i sprawdź czy cokolwiek zadziała.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego Roblat,

 

Czy możesz sfotografować lub opisać miejsca w bojlerze, do których podłączone są kabelki elektroniki?

Zdaje się, że mam taki sam bojler, ale "po przejściach" i nie wiem, gdzie podłączyć pozostałe kable.

Opisałem to w tym poście.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka z elektroniką podłączona jest na 2 złączach - 6 i 10 pinów.
To mniejsze złącze służy do podłączenia pilota bojlera (sterowanie).
Drugie 10-pinowe to zasilanie oraz elektrozawór, czujniki temperatury, iskrownik i świeca jonizacyjna.


slide_wp_20131003_009.jpg





Poniżej złącze pilota
Od lewej żółto/różowy i biało/zielony zasilanie, szary, niebieski i brązowy sterowanie temperaturą (potencjometr)

slide_wp_20131003_010.jpg



Poniżej złącze 10-pinowe
Od lewej:
1. zasilanie plus (+)
2. czujnik temperatury - zabezpieczenie
3. zasilanie minus (-)
4. a.) biało/niebieski - generator wysokiego napięcia (iskrownik) minus (-)

    b.) szary
    c.) czarny - elektrozawór
5. czujnik temperatury - zabezpieczenie drugi do pary
6. czujnik temperatury - regulacja
7. świeca jonizacyjna (to coś co się żarzy w płomieniu)
8. biało/czerwony (+ u mnie niebieska koszulka termokuczliwa po sztukowaniu przeciętego kabla) - generator wysokiego napięcia (iskrownik) plus (+)
9. czerwony - elektrozawór
10. zielony - elektrozawór



slide_wp_20131003_002.jpg

Edytowane przez roblat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie

 

Posiadam przyczepę TEC 560 K1. Czy bojler Truma, /czyli TO co jest zamontowane na rurze rozprowadzającej ciepłe powietrze pod łóżkiem/ należy na zimę wymontowywać i przechowywać w domu, czy może wystarczy spuścic z niego wodę? /ale jak?/. A co z pompką wody,, itd?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

...a telewizorek na zimę do domu?

Czy jak spuszczę wodę  ze zbiornika przez krany w kuchni i łazieńce to opróżniony zostanie też bojer Truma?

Tak , telewizorek do domu bo ukradną. :)

Elektronika nie znosi wilgoci więc lepiej jak zabierzesz wszystkie elektrogadżety. W poprzedniej  wypowiedzi miałem na myśli stałe wyposażenie przyczepy (pompki, bojlery, piece ).

 

W 99% krany to najwyższe punkty  w instalacji wodnej większości przyczep. W związku z tym fizyka troszkę  nie za bardzo pozwoli na konieczne opróżnienie całego układu przez te krany.

Do pełnego spuszczenia wody musisz odnaleźć  w swoim wodnym układzie albo specjalne do tego miejsce (być  może nawet w w/w bojlerze) albo spuszczać  jak najniższym punktem przy wyłączonej pompce oraz odkręconych kranach. Odkręcone krany podczas spuszczania pozwolą  na wymianę  wody powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.