Skocz do zawartości

Żywica do bakisty


Robak

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pisała nomadka wrzuć fotki.

Łatwiej będzie się zorientować co jest do naprawy.

Pęknięcia są widoczne? Da się je podkleić od wnętrza (czyli niewidocznej strony)?

 

Zasada jest taka, że małe, drobne pęknięcia - szczególnie w miejscu niewidocznym, można tylko zalać żywicą.

Większe należy wyszlifować, założyć matę szklaną i dopiero całość zalaminować.

Jeśli miejsce jest widoczne dodatkowo niestety szlifowanie i malowanie.

Na zdjęciu poniżej widać jak zalaminowałem dziury po otworach wentylacyjnych lodówki - te czerwonawe plamy to mata z włókna szklanego zalaminowana żywicą.

Kolor daje utwardzacz, który jest różowy :]

slide_WP_20130507_059.jpg

 

slide_WP_20130426_007.jpg

 

Widok z drugiej strony przed i po...

 

slide_imag1567.jpg

slide_WP_20130507_009.jpg

 

W kwestii żywicy polecam  Plus 720 (vide fotka poniżej, to obok puszki to utwardzacz).

 

slide_WP_20130507_030_(2).jpg

Edytowane przez rlatala (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was poleci mi żywicę epoksydową do załatania pęknięć w bakiście?

 

Pytałeś o żywicę epoksydową, a pokazana na zdjęciu żywica Novol jest poliestrowa! Nie komponuje się więc z zapytaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ocenić czy będzie skuteczna trzeba wiedzieć jaki materiał będzie klejony. Jeśli laminujesz sklejkę to koniecznie żywicą epoksydową. Jeśli lepisz wcześniejszy laminat poliestrowo-szkalny to zrób to żywicą poliestrową (np. taką jak na zdjęciu we wcześniejszym poście). Nie istnieją żywice "wszystkoklejące".

I ja osobiście nie jestem zwolennikiem zalewania czegokolwiek samą żywicą. Laminat przyczepy jest typowym przykładem materiału kompozytowego. Jeden składnik to zbrojenie, a drugi to lepiszcze/wypełnienie. Po użyciu jednego składnika kompozyt przestaje być kompozytem, bo składa się tylko z połowy systemu.

Lepiej zawsze dawać wzmocnienie. W ostatecznej ostateczności można pociąć trochę maty do rozrobionej żywicy i kłaść taką papkę. Metoda nieszczególna, ale jak czasem naprawdę nie ma jak podejść z matą to tak się robi i działa. Ale samo lanie żywicy bez zbrojenia nie jest polecaną metodą.

 

Zrób jak uważasz. Powyższe to tylko opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o żywicę epoksydową, a pokazana na zdjęciu żywica Novol jest poliestrowa! Nie komponuje się więc z zapytaniem.

 

Pytanie głównie dotyczyło jak naprawiać bakisty.

 

Aby ocenić czy będzie skuteczna trzeba wiedzieć jaki materiał będzie klejony. Jeśli laminujesz sklejkę to koniecznie żywicą epoksydową. Jeśli lepisz wcześniejszy laminat poliestrowo-szkalny to zrób to żywicą poliestrową (np. taką jak na zdjęciu we wcześniejszym poście). Nie istnieją żywice "wszystkoklejące".

I ja osobiście nie jestem zwolennikiem zalewania czegokolwiek samą żywicą. Laminat przyczepy jest typowym przykładem materiału kompozytowego. Jeden składnik to zbrojenie, a drugi to lepiszcze/wypełnienie. Po użyciu jednego składnika kompozyt przestaje być kompozytem, bo składa się tylko z połowy systemu.

Lepiej zawsze dawać wzmocnienie. W ostatecznej ostateczności można pociąć trochę maty do rozrobionej żywicy i kłaść taką papkę. Metoda nieszczególna, ale jak czasem naprawdę nie ma jak podejść z matą to tak się robi i działa. Ale samo lanie żywicy bez zbrojenia nie jest polecaną metodą.

 

 

I tak i nie. Większe uszkodzenia należy zabezpieczać matą i żywicą. Drobne pęknięcia można tylko zalać żywicą - czasami z domieszką krzemionki (np. Arsil)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Rlatala widze że malowałeś swoją niewiadke i mam prośbe czy mógłbyś napisac pare słów o tym? :)  bo taki pomysł mi sie ostatnio zrodził by Naszą skorupke ubrać w srebrny kolorek :D  Żeby tu nie robić OT napisz w temacie mojej budki :ok:  http://forum.karawaning.pl/topic/13641-qek-junior/page-6

 

Przepraszam za OT i prywate :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżam temat bo sam szykuję sie do otwarcia swojej budki.

Przyczepa to Hobby, klejona będzie bakista - czyli standard.

Na górze trzy peknięcia awaryjnie zalane kropelką jak się dało.

Podpowiedzcie jak się za to zabrać?

Oczywistość w postaci demontażu wszystkiego pomijam. Załóżmy, że mam dostęp do bakisty w interesujacych mnie miejscach.

 

Jakiej żywicy użyć, o jakiej macie piszecie? jak to się nakłada?

Myślałem, żeby pogłebić trochę te pęknięcia (zrobić miejsce na wypełniacz) a końcówkę pęknięcia nawiercić.

 

Cholera nie miałem do czynienia z jachtami żeby być zdoktoryzowanym....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

GregorY  Co tu dużo opowiadać . Zobacz sam , Ten i pokrewne filmiki.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kD8XUz09Reo

 

Zestawy naprawcze do małych napraw , gdzie wraz z żywicą , utwardzaczem i zwojem kawałka maty dostępne są  w każdym markecie budowlanym.

Taka mała wskazówka , której nie pokazano  w filmiku,

By łatwiej nakładać  matę i wypierać powietrze z wnętrza warstw i spod łaty z maty , żywicę  nakładaj opukując pędzlem matę , - nie głaszczesz jak z farbą bo się  zaczną  rolować  nitki szklane w miare upływu czasu - wiązania .  Pukasz , by włosie pędzla wypierało powietrze i gaz z reakcji wiązania .

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, część filmów jednak zatrzymuje się po nałożeniu żywicy na matę. Ten etap wydaje się prosty.

Co dalej?

Przeglądając inne filmiki nie odpowiedziałem sobie na pytanie: czy zaschnięta żywicę można szlifować i malować, czy tez trzeba jeszcze nałożyć szpachlę i dopiero szlifować i malować?

I ostatnie pytanie - czym malować bakistę?

 

Czy obklejenie bakisty żywicą w miejscy pęknięcia z zewnątrz i wewnątrz będzie dobrym pomysłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.