Skocz do zawartości

ERIBA NOVA 87r


czyzu69

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich, niedawno kupiłem okazyjnie tą przyczepkę za 1000zł jednak nigdy sie w carawaning niezagłębiałem więc potrzebuje jakiś fajny poradnik do niej ewentualnie kilka rad lub instrukcji odnośnie:

1) jak sie składa i podnosi podpory (klucz czy recznie?)

2) jak poznac czy lodówka jest na gaz czy prad i gaz?

3) czy w oryginale był stół skłądany i jak wyglądał (bo niema)

4) jak sie rozkłada łóżko (czy do tego służy stół obniżając go)

5) co potrzebne jest do podłączenia gazu oprucz butli z gazem (tradycyjny reduktor? i wąż?)?

6) które urządzenia i oswietlenia są na prąd 230v a które na 12v (w środku mam licznik jak do prądu)??

7) gdzie montuje się pojemnik z wodą do kranu?? i jak  jest zasilana pompka??

przydała by sie książka, instrukcja co kolwiek podobnego do tej przyczepy, Bardzo Bardzo dziekuję za pomoc boo jestem mega Zielony w tych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witaj w braci karawaningowej.

 

  •  Podpory podnosimy specjalnym kluczem. Kupisz na alledrogo.
  • Lodówka ma przełącznik gaz/12V/220V na przednim panelu. Osobno pokrętło od regulacji na gazie, osobno na prądzie.
  • Do gazu potrzebujesz reduktor i kawałek węża (pomarańczowy)
  • większość urządzeń powinna działać na 12 i 220V w zależności od położenia przełącznika 12/220V. licznik masz z dawnych czaów, kiedy właściciele kempingów liczyli od zużytych Kwh
  • pojemnik z wodą montujesz tam gdzie jest pompka :) może w bakiście?? Pompka uruchamiana jest nożnie (wyłącznik na podłodze koło zlewu) lub mikrostykiem w kranie.

 

Pozdrawiam

Kajtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżu fajnie że zawitałeś na nasze forum.

Bardzo dużo pytań w jednym poście,ale postaramy się jakoś pomóc.

Bardzo ale to bardzo ułatwiłoby jakbyś dał zdjęcia tych rzeczy, o które pytasz. Większość wyposażenia jest wspólna dla wszystkich producentów, ale trochę różnią się obsługą.

 

1) podpory rozkłada się ręcznie za pomocą korby która powinna być w każdej przyczepie.

2) większość lodówek jest zasilana 3 źródłami - daj zdjęcie panelu będziemy w stanie wtedy poznać typ lodówki

3 i 4) nie wiemy jaki masz układ w swojej przyczepie - daj zdjęcie miejsca pomiędzy kanapami, może być stół wolnostojący albo zaczepiany o ścianę boczną.

5) do podłączenia butli musisz mieć odpowiedni reduktor - taki do przyczep, oraz na odpowiednie ciśnienie 30 lub 50 mbar a nie 37 mbar jakie są używane w innych urządzeniach w Polsce.

6) tu jest duża różnorodność, pompki wodne i niektóre oświetlenie działa na 12V, inne lampy na 230 V. 

7) w każdej przyczepie jest inne miejsce, znajdziesz je w miejscu gdzie masz pompkę do wody, lub w przypadku jej braku końcówki przewodu wodnego.

 

Polecam czytanie odpowiednich działów forum -na wszystkie twoje pytania było już sporo odpowiedzi.

 

Powodzenia w pracach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo ale to bardzo ułatwiłoby jakbyś dał zdjęcia tych rzeczy, o które pytasz. 

 

 O tak tak, dokładnie :) To wiele pomoże :) Tym bardziej, że Eriba to raczej rzadka przyczepa a w Twoim przypadku to chyba klasyk.  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 O tak tak, dokładnie :) To wiele pomoże :) Tym bardziej, że Eriba to raczej rzadka przyczepa a w Twoim przypadku to chyba klasyk.  :hmm:

Jaki klasyk  :ee: , Eriba 480 z 88 roku, to była moja pierwsza przyczepa i najsolidniejsza. 

Jednak bez zdjęć będzie ciężko pomóc, bo modeli jest kilka. Czasu na modernizację, też było już 25 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi nie sądziłem ze az tyle osób zechce pomóc. Tak jak sugerowaliscie porobie fotki jednak to potrwa bo obecnie mieszkam w bloku a przyczepka stoi na wsi u rodziców wiec jak tam zajade to porobie kilka fotek i wówczas powrucę do tematu, jednakże gdyby ktoś miał ciekawą lekurę (.PDF. lub inny format) dotyczącą tej przyczepy lub innej podobnej z miłą chęcią przyjmę na e-maila, pozdrawiam i do usłyszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

panowie dotarłęm do niemal wszystkich odpowiedzi jednak że mam problem z odpaleniem lodówki na gazie co może byc tego gł. przyczyną?? jest to zwykły elektrolux 2 wł. 12/220v pokretło do prądu i osobne do gazu noo i "iskrownik".  I jeszcze jedno mam zamontowaną w przyczepie jakaś przetwornice starą bardzo, wpiętą w instalacje i jak podłaczyłem 220v pod wtyczkę działały urządzenia zarówno opisane jako 12v jak i na 220v czy tzn że w całej przyczepie po przez tą przetwornice moge korzystac ze wszystkich urzadzeń niezaleznie od źródła prądu a raczej jego nateżenia tzn 12v/220v bo reszte zrobi przetwornica, i na ile wtedy ustwic lodówke 12 czy 220???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Lodówkę zasilaj z 220V , 12V w zasadzie używamy do zasilania w czasie jazdy.Jeśli chodzi o zasilanie gazem możesz mieC zapowietrzony układ spróbuj kilka razy odpalić nie zapominając o przerwie między odpaleniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jednak że mam problem z odpaleniem lodówki na gazie co może byc tego gł. przyczyną?? jest to zwykły elektrolux 2 wł. 12/220v pokretło do prądu i osobne do gazu noo i "iskrownik".

 

Między reduktorem, a każdym odbiornikiem powinien być zawór gazowy. Poszukaj powinny być trzy ( lub dwa jeśli nie ma ogrzewania ) zgrupowane razem.

Uwaga ! Nie zawsze otwarte są w tym samym położeniu. Otwarty powinien być w ustawieniu wzdłuż rurki biegnącej do odbiornika  :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy podczas tego odpalania widać iskrę w tym oczku w lodówce (czy gdzieś tam indziej) i czy jak odkręce gaz to powinno byc słychac jakieś syczenie czy też nic, i jak długa ta przerwa powinna być ok 5 min wystarczy czy za długo??? Co do zaworów wiem mam je pod zlewem wersja z ogrzewaniem czyli 3 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczku, jak się dobrze ustawisz względem oczka - powinieneś iskrę zobaczyć. Pod lodówką w przyczepie powinien być otwór w podłodze. Czasem (powinien być) z siatką przeciw owadom i gryzoniom. Ten otwór jest po to, żeby nagromadzony gaz odszedł pod przyczepę i odpalenie lodówki nie skończyło się wspólnym lotem wraz z lodówką. Stąd też przerwa rzędu 5 minut może być nawet za długa, ale lepiej trochę przeczekać niż potem zastanawiać się z czego mam guza i dlaczego nie pamiętam ostatnich 20 minut życia. Co do syczenia - bywa różnie. W niektórych przyczepach słychać, w niektórych nie. Na pewno, żeby odpalić lodówkę, zawór jest zabezpieczony termoparą - czyli zaworem, który musi się zagrzać, żeby przepuszczał gaz. W chwili, kiedy odpalasz - zawór jest zimny. Więc albo pokrętło regulacji gazu w lodówce, albo iskrownik po naciśnięciu powinien się zagłębić i w trakcie odpalania powinien być przytrzymany. Jeśli pierwszy raz odpalisz, to rzadko która lodówka od razu załapie. Trzeba kilka razy popróbować - tak z 5 - 6 razy i, jeśli lodówka nie odpali, poczekać chwilę na "odejście gazów" :-) I znowu zacząć kilka razy odpalać. Obserwuj okienko, powinieneś iskrę widzieć. Jeśli trzymasz pokrętło wciśnięte, najprawdopodobniej w którymś momencie po błyśnięciu iskry zacznie palić się płomień. Wtedy trzymasz jeszcze chwilę pokrętło, żeby termopara się zagrzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli podobnie jak w piecyku z tym odpalaniem tyle ze tam zaskoczył błyskawicznie, a w lodówce niemoże coś, z przodu na panelu mam przełącznik 12v i obok drugi 220v rozumiem ze to jest wybór na jakim nateżeniu prądu ma pracować, jednak u góry lodówki przy ściance jest włącznik i jak go załączam (taki jak do światła) słychac coś jakby wentylator w środku lodówki do czego on służy, kiedy używać, do prądu czy gazu czy też do tego i tego bo np, grzanie mam na zasadzie nadmuchu na całą przyczepe tj. z wentylatorem i po przez rury w rużnych miejscach przyczepy następuje rozprowadzenie ciepła a to w lodówce niewiem ???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12/220 - to przełącznik źródła zasilania - wybór na jakim NAPIĘCIU ma pracować. Praktycznie 12v, to wyłącznie do dojazdu, żeby zasilać z samochodu. Co do wentylatorka, to często stosuje się coś takiego w lodówkach, żeby wyprowadzić ciepłe powietrze z grzejników za lodówką szybciej na zewnątrz przyczepy. Nie wiem, jak w Eribach, ale w większości przyczep (żeby nie powiedzieć, że we wszystkich) taki mechanizm jest przeróbką użytkownika - nie fabrycznym elementem. Na ogół jest to po prostu wentylator założony na kratce odpływu ciepłego powietrza i wysysający to powietrze na zewnątrz. Nie włączałbym przed poprawnym uruchomieniem lodówki na gaz. Jak już będzie chodzić lodówka na gaz i uważasz, że mogłoby być kiedykolwiek potrzebne, to dobrze się przyjrzyj jak zachowa się płomień, kiedy włączysz ten wentylatorek. W niesprzyjających warunkach może odkształcać płomień i zamiast przynieść poprawę, to narobić szkód. Raczej ten wentylatorek, jak przyczepka stoi na kempingu, lodóweczka podłączona pod 220 i słoneczko dogrzewa do 30 stopni w cieniu.

A tak przy okazji - ten Wędrzyn w Twoim adresie to w jakich okolicach? Może znalazłby się ktoś z forum stosunkowo niedaleko, kto mógłby Ci pomóc. Taka godzinka wspólnej pogawędki przy Twojej przyczepce mogłaby Ci dużo dać. A większość z obecnych na forum bardzo chętnie gaworzy o naszych zabawkach.

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12/220 - to przełącznik źródła zasilania - wybór na jakim NAPIĘCIU ma pracować. Praktycznie 12v, to wyłącznie do dojazdu, żeby zasilać z samochodu. Co do wentylatorka, to często stosuje się coś takiego w lodówkach, żeby wyprowadzić ciepłe powietrze z grzejników za lodówką szybciej na zewnątrz przyczepy. Nie wiem, jak w Eribach, ale w większości przyczep (żeby nie powiedzieć, że we wszystkich) taki mechanizm jest przeróbką użytkownika - nie fabrycznym elementem. Na ogół jest to po prostu wentylator założony na kratce odpływu ciepłego powietrza i wysysający to powietrze na zewnątrz. Nie włączałbym przed poprawnym uruchomieniem lodówki na gaz. Jak już będzie chodzić lodówka na gaz i uważasz, że mogłoby być kiedykolwiek potrzebne, to dobrze się przyjrzyj jak zachowa się płomień, kiedy włączysz ten wentylatorek. W niesprzyjających warunkach może odkształcać płomień i zamiast przynieść poprawę, to narobić szkód. Raczej ten wentylatorek, jak przyczepka stoi na kempingu, lodóweczka podłączona pod 220 i słoneczko dogrzewa do 30 stopni w cieniu.

A tak przy okazji - ten Wędrzyn w Twoim adresie to w jakich okolicach? Może znalazłby się ktoś z forum stosunkowo niedaleko, kto mógłby Ci pomóc. Taka godzinka wspólnej pogawędki przy Twojej przyczepce mogłaby Ci dużo dać. A większość z obecnych na forum bardzo chętnie gaworzy o naszych zabawkach.

lubuskie jednak przyczepka stoi w okolicach nowej soli tez lubuskie 120km odemnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.